Spinál alebo celková narkóza pri cisárskom? Čo je lepšie?

annie13
1. mar 2010

Maminy po CR, tento tyzden idem na posledne vysetrenie s naplanovanim cisarskeho rezu pre polohu KP, ze je mozne vybrat si narkozu. Tak som sa chcela spytat co je lepsie.
Po spinali je vraj dost zle, bolesti hlavy atd ale zase aj Dr mi vravel ze je menej narocny pre dieta aj matku a ze mi ho aj budu doporucovat, Dakujem za odpovede

natama
9. feb 2012

@carmen86 v CR je tedy otec u CS celkem bezna vec. u prvniho manzel byl, sedel mi u hlavy 🙂

lucia37
9. feb 2012

@mimi Mavam migreny, ale po spinaly som vobec bolesti hlavy nemala, prisahaaam 🙂

latvia
9. feb 2012

@natama zrejme ti nemohla najst dobry priestor na pichnutie, niekedy su obratle fakt blizko seba tak, ze to poslepu proste nejde. da sa ale vyskusat viacero sposobov, bud pichat v strednej ciare, alebo ist potom pristupom z boku - asi 1cm vedla od stredu a sikmo hore, tam je viac priestoru len sa to tazsie picha.ohladne tych bolesti zad - ked sa picha na viackrat, je to castejsie, lebo tym, ze sa ti snazi poslepu napichnut uzky priestor sa casto strafi aj mimo, naraza na vazy a povrch kosti obratlov, takze hej, moze to boliet.a tiez zavisi akou ihlou to pichala, niektore su hrube, niektore tenke, a tie najtensie aj atraumaticke - vyzeraju ako ihly na sitie oblecenia a otvor maju na boku.klasicke ichly maju zrezany hrot sikmo, takze rezu povrch. atraumaticka tkanivo len odtlaci, preto je setrnejsia.

co sa tyka dvihania sa po spinali - v nemecku napriklad taketo "nariadenia" nepoznaju, kedze pichaju atraumatickymi tenkymi ihlami po ktorych je bolest hlavy fakt zriedkava.takze tam nemusia lezat ani 6 hodin, nieto 24 ako je to zvacsa u nas. ja odporucam nesadat si minimalne 6 hodin, mozes sa otacat na stranu ako chces, hlavne je nesadat si do horizontalu inak sa otvor po ihle moze tlakom otvorit a mozgomiesny mok vytekat a to sposobuje bolesti. niekomu sa to uzavrie hned, niekomu az po par hodinach, zase zalezi kolko vpichov ma v makkej plene a akou ihlou, ci hrubou alebo tenkou.
a samozrejme vela vela pit, aspon 2-3 litre, zacat hned po operacii

denisekkk
9. feb 2012

@natama pred spinalom to nesmie byt pichnute 24 hodin a ja som si ho pichla vecer okolo22 a na druhy den pred 18 mi ho robili. plus bol to akutny CS . Doki to zdovodnil tym ze spinal je pre mna nevhodny. Mozno sa bal ze by som ho dirigovala🙂 ako som to robila cele tehu 🙂

mariro
9. feb 2012

@latvia tak to je super ze si od fachu🙂 ja som mala teraz tiez spinal a mala som a aj mam stale take zmiesane pocity.Mala som velky strach ked mi to napichavali,pichli dobre,len som sa triasla uhybala a tak na mna razne prehovoril sef anest.ze este raz a idem do celkovej narkozy,tak napichli,ja som sedela a hned ma prekladali na lezato napostel operacnu a isli na to.Ja som dostala taku silnu triasku ,ako keby zimnicu ,az mi ruky z tych remenov vyskakovali,tak ma drzali za ruky a pohladzali sestricky.Neviem ci to taky strach alebo vraveli ze tu bolest som necitila ale prezivala... 😉 tak neviem.Ale co bol pre mna horor,ze som sa nemohla hybat potom na posteli na izbe a zdvihat hlavu,ani podusku som nemala.To ako keby som mala nejaku fobiu,ale dokazala som sa tocit na posteli z boka na bok,to sestricky nechapali,ze jak to ide s rozparanym bruchom.Az po polnoci od rana mi zdvihli pod hlavou postel a to bola slast 🙂 .Vypila som hektolitre vody zo slamkou.Bolesti som nemala nejake velke,hlava ma nebolela,ani chrbat.Rano som sa postavila na nohy a presla na svoju izbu.
Ja mam strach z toho napichavania a ze sa nemozem hybat teda ty hlavu zdvihnut aspon kusok vyse.Je to fakt nevyhnutne???Normalne mam z toho fobiu.

strihalka
9. feb 2012

@latvia v ktere nemonici delas? 🙂

latvia
9. feb 2012

@mariro uplne rovno lezat nemusis, jeden vankus normalny pod hlavou mat mozes, neviem preco to niektori beru tak striktne 😕 velmi vela pacientov ktorym sa picha spinal sa "brani" pri pichani 😉 je to uplne prirodzene, ked ti niekto ide pichat uhlu do chrbata, nie je to nic prijemne. niektori to necitia vobec, ini hovoria ze je to v norme, a niektori doslova odskakuju od ihly. ja som zvacsa aspon kozu trochu umrtvila pred samotnym pichanim ihly do chrbta, s tenkymi ihlami to ale zvacsa netreba, neboli to vraj.v tomto su dobre anesteticke sestricky, ktore zenu ukludnia a napolohuju a v polohe aj drzia, hovoria co maju robit. ak neuvolnis chrbat a nestocis sa uplne uvolnene do klbka, anesteziolog ma problem najst miesto kde sa da pichnut.takze cim lepsia poloha a uvolnenie, tym lepsia moznost strafenia sa na prvykrat 😉 ja viem ze sa to jednoducho hovori, horsie sa to potom robi, ale spolupraca je nutna 🙂

@strihalka michalovce

natama
9. feb 2012

@denisekkk nojo, to mi taky vlastne rikali, ze pokud bych treba v noci zacala rodit, at uz si rano nepicham 🙂
@latvia diky moc. a myslis, ze ty bolesti zas, co ted uz rok mam muzou byt od spatneho napichnuti?

mariro
9. feb 2012

@latvia no ved z toho som mala strach ,ked mi prstami chodil po chrbte a hladal teda to miesto a si to tak obchytkaval a normalne som to citila ze sa blizi s tou ihlou...ale to zrejme strach 🙂 ,mozno ako vravis keby umrtvil okolo to miesto tak by som tak neuhybala,skrutena som bola do klbka v sede,snazila som sa,ale neuveritelny strach som mala z tej ihly,az som sa cudovala.Takze ak by sa toto vysriesilo umrtvenym okolia a vankus pod hlavou potom,tak moja trauma by bola vyriesena.Inak vsetko bolo super,bez nejakych bolesti.

lucia2312
9. feb 2012

@annie13 ja som rodila SC pred 3 mes a stale to citim najhorsie su prve dni a hlavne prve postavenie aspon mna to dost bolelo a mne zasa poradili skor celkovu nakolko nebyvaju po nej take migreny a bolesti v mieste vpichu

latvia
9. feb 2012

@natama vylucit to nemozem. je to presne v mieste pichania? skus ist na ortopediu nech sa na to pozru, pripadne urobit rengen panvy, ci v tej oblasti nemas nieco ine. ak oni cokolvek vylucia, pravdepodobne to mas od toho, aj ked neviem co konkretne by tam malo sposobovat bolesti

annie13
autor
9. feb 2012

@lucia2312 ja uz mam 2 roky potom a velmi dobre nemala som ziadne problemy mala som celkovu narkozu lepsie ako prvy klasicky porod

otazku som polozila v 2010 😉

latvia
9. feb 2012

@mariro no, prsty su nevyhnutne 😀 poriadne nahmatat stavce treba, aby co najpresnejsie zistil kde je najlepsie pichnut 😉 ale ako pisem, velmi vela ludi uhyba ihle, malokto sedi ako pat penazi 🙂

natama
9. feb 2012

@latvia jj, chystam se, diky 🙂 boli to v krizi, to mam pocit, ze se picha vejs ne? ale boli to od te doby, i to vystrelovani do kycle a kolene je stejny jako pri tom napichovani
ja se toho pichnuti zase tak bala, ze jsem se naopak bala pohnout 😀

latvia
9. feb 2012

@natama ano, picha sa to vyssie.je mozne ze ti nieco tlaci na nerv, mozno pricniknuty nerv od stavca 😕 😅 uvidis co ti povie ortoped

phillippa
9. feb 2012

no maminy moja skusenost: 45 minut sedenia na operacnom stole s hlavou tlacenou na hrudik co som ledva dychala a nehovorim o kontrakciach, 2 lekari co sa striafali kade tade co bolo dost neprijemne,skusali viacero ihiel, snad 50 pokusov 😖 ,rozpichany chrbat, neskor modrina jak horm a dost dlho ma to bolelo, nakoniec celkova anesteza a este aj vynadane ze ako mam nahusto stavce ze sa tam ani strafit neda. Trauma jak hovado a ak dalsi porod na sekciu tak len celkovu toto uz nikdy v zivote.

latvia
9. feb 2012

@phillippa kde si rodila?

latvia
9. feb 2012

inac, komu nevyhovuje poloha v sede, moze ist do polohy lahnut na lavy bok, pri kontrakciach je tato poloha znesitelnejsia

phillippa
9. feb 2012

@latvia NN kosice

dm1
9. feb 2012

@sisinka8 nedali mi nic veru na to len mi nestricka prilozila misku pod usta ale nadrapovalo ma naprazno 😖 . A ked kvoli zimnici co som mala dala zapnut klimu na teplejsie tak doktor ze kto to zapol a sestricka ked povedala ze rodicke bola zima tak zahlasil ze a ked ja odpadnem kto ju zasije 😝 . Mal viac takychto uchvatnych hlasok ktore budem mat stale v pamati veru 🤐

phillippa
9. feb 2012

@latvia dobre som nasla ty si michalovcanka ?

dm1
9. feb 2012

@teleranka veru neviem preco to byva ale znamama mi hovorial ze to je proste reakcia na anesteziu tak neviem niekto mozno reaguje viac ako ini. Dychalo sa mi normalne a ten vpich neboli to len mi to bolo trosku neprijemne. Ja som mala urgentny cisarsky a akosi som nestacila rozmyslat nad tym co sa moze stat ak to pichnu zle

dm1
9. feb 2012

ja som pri napichnuti spinalu sedela uz na operacnom stole a potom ma dali lahnut

teleranka
10. feb 2012

@katulka74 mas pravdu, vopred nevieme povedat, ako zareaguje na nase telo na jednu ci druhu narkozu. ja sa asi rozhodnem az uplne na poslednu chvilu. inak ja som kateter mala raz, velmi krtko, stipalo to aj mna, ale ja mavam stale zapalene mocove cesty. cize preventivne pred porodom budem uzivat brusinky vo vsetkych moznych formach, to mi dost pomaha 🙂

gabulka15
13. mar 2012

ja som mala Spinal ale keby som isla este raz urcite by som si dala celkovu . Uz ked som vstupovala do operacnej saly som mala velmi zly pocit , ktory bohuzial mal byt aj preco . Spinalka mi zabrala len na pol tela ☹ ☹

adkoalauri
13. mar 2012

ja som mala celkovú a znova by som šla na celkovú 😕

halit13
13. mar 2012

pri prvej dcérke som mala celkovú, pri druhej spinál . Pri celkovej bola Tinka prispatá- utlmená narkózou a tým pádom aj nízke apgar skóre a malú trebalo potom sledovať na neurológii aj keď tehotenstvo úplne v poriadku. Menšia Lucka bola spinálom a bez problému,malú som hneď videla, po pôrode nechali ešte zavedenú kanilu a dávali cez ňu niečo proti bolesti. Poviem pre mňa vedie jednoznačne spinál

addudkins
13. mar 2012

kocky,ja mam takuto skusenost.Pri prvom som mala dobreho anesteziológa,kt. to vedel pichnut.Pri druhom mi to robil iny anesteziológ,2x za sebou mi to zle napichol do chrbtice,takze mi vobec neumrtvilo nohy,tak ma museli celkovo uspat.AVSAK! po prebudeni som z tych zlych vpichov dostala POSTPUNKCNE BOLESTI HLAVY. Tak to neprajem nikomu. 5 dni som sa nemohla ani pohnut,len lezat v jednej polohe,nevidela som si deti/rodila som dvojicky/,nedalo sa mi odsavat mlieko,nejake cisarske rezy to je nic proti tymto bolestiam,to mate pocit,ze vam vytrhne dekel na hlave a zvrchu vyleti mozog alebo ze idete dostat mozgovu porazku.Takze jedno velke odporucanie:ked spinal,tak vybaveneho anesteziológia,o ktorom sa vie,ze to vie robit dobre.No dnes bohuzial ked nemate vybaveneho doktora,tak je to uplne ine,ako ked idete po znamosti.Ci sa to tyka deti i dospelych,ale to vsetky urcite viete...

kissova
13. mar 2012

ahoj Kočky, ja som mala dva cisárske s celkovou anestézou, pri prvom to bolo akútne a tak mi dali celkovú a pri druhom som si sama vypýtala celkovú nakoľko som bola spokojná, ľahla som si 3xsom sa nadýchla a zobudila som sa bez bolestí a so synom vedľa postele. Kamoška mala spinálnu a napichli ju až na tretí krát, strašne ju bolel chrbát, hlava a zvracala, ja na celkovú nedám dopustiť

halit13
13. mar 2012

@addudkins presne,to som zabudla napísať o príspevok vyššie - jednoznačne dohodnúť dobrého anesteziológa ktorý ma prax v spinale!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre