Ste za epidurálku?

janinka13
21. máj 2013

V čom vidíte jej výhody a nevýhody? Môže mať dáke následky potom na mamičku? Ďakujem

andrejka1974
21. máj 2013

ahoj, ja som ju mala pri poslednom porode, a ver mi bol to ten najlepsi porod , aky som kedy zazila a to bol uz moj 6 , pomohlo mi to sa rychlejsie otvorit, bolesti boi utlmene, porod sice prezijes tak ako sa ma , ale tu chvilku zvladnes, ja som sa roztrhla, ale kedze som mala ten epidural, mi dali davku a sitie som vobec necitila a ja som bola asi vynimka , ja som nemala ziadne nasledky, ani nohy mi netrpli a ani som nemala bolesti hlavy, jednoducho odporucam 🙂 🙂 🙂 🙂

kattrin5
21. máj 2013

Ja som za...aspon mne teda pomohla. Nemala som ziadne vedlajsie ucinky, uzila som si porod bez kontrakcii a bez bolesti. Aj Moja doktora mi ju hned odporucila aj kvoly tomu ak nastanu komplikacie pri porode zena he hned prakticky pripravena na sekciu. Ano musia povedat aj jej ohrozenia ale tie su vsade. Taktiez pri injekcii u zubara hrozi orchnutie danej casti tela a podobne ale to nikto tak neriesi ako epidural. Tak ako je normalne ai dat injekciu prace u zubara je normalne ai ju dat aj pri porode. Nezijeme v 10 storoci ze by sme museli trpiet taku bolest. Ja som az do porodu v klude s manzelom na izbe pozerala televizor. Malicku som vytlacila za necelych 10 minut. Cize u mna epidural jednoznacne super vec.

kvetinka211
21. máj 2013

@janinka13 mne asi nezabrala, resp. iba na chvilu, kedze som citila viac nez dost ... z toho viem ze porod sa asi da prezit aj bez epiduralky, ale pri dalsom si ju dam asi znova a ak zaberie tak to bude pohodicka 😉 Alebo to skusim bez, ako som povodne chcela pri prvom ...

jankaorava
21. máj 2013

Ja sa tiež chystám dať si epidurálku. Skôr sa bojím tých bolestí ako rizika pichnutia. Myslím, že anesteziollogovia sú už dostatočne zruční na to aby sa nič zlé nestalo. Určite to vyskúšam s epi. Už čoskoro ma to čaká 🙂 sestra ju mala tiež a veľmi si chváli a odporúča :D

monika2606
21. máj 2013

@janinka13 ja som za....do pôrodnice som šla s tým že keď sa to bude dať vydržať tak si ju nedám a ak nebude tak si ju dám...vydržať sa to síce dalo ale bála som sa čo ma ešte čaká tak som ju epi dala a nelutujem....kontrakcie som cítila ale oooveľa slabšie...určite si dám aj nabudúce....nemalo to na mňa žiadny negatívny vplyv...ešte ju môžeš mať tuším zo dva dni a tam ti ešte vpichujú...ja som si ju dala potom hneď vybrať, nepotrebovala som ju .... odporúčam...

slniecko77
21. máj 2013

@janinka13 ja som epiduralku nemala, mala som rychly a nekomplikovany porod. Spatne som rada, ze som ju nemala a pri dalsom porode ju tiez neplanujem 😉
Ale tiez by som ju nezatracovala, su zeny, ktore horsie znasaju bolest, a urcite je to lepsia alternativa ako mat dozivotnu traumu z porodu. Urcite ma aj nejake PROTI, niektorym zenam moze porod spomalit, zena ,,nevie,, ako ma tlacit, mozne bolesti hlavy a pod.
Treba si nastudovat vsetky vyhody a nevyhody, rozhodnut sa podla toho..vela stastia 🙂

snopkulka
21. máj 2013

Pri prvom pôrode som rodila bez EPI, dalo sa to zvládnuť, ale mala som rýchly pôrod - cca 6 hodín. Teraz pri druhom si ju plánujem zaplatiť - pre istotu, nie som martýr 😝 , ale hodlám použiť iba v krajnom prípade 🙂

aristka
21. máj 2013

jedinou nevýhodou epidurálky je ,že sa do nej môže dať analgetikum,kedˇsi už aspoň na 4 prsty otvorená,pretože to môže predĺžiť pôrod,majú tým problém gyndáši,takže trochu kontrakcíí si užiť môžeš,výhody ti dievčence napísali už hore,plus ak by sa niečo stalo,to jest,že sa musí robiť urgentná sekcia je to pre teba šetrnejšie a pre doktorov rýchlejšie,pretože analgéziu máš riešenú cez epidurál,čo sú jemné dávky s dobrou analgéziu a do žily sa ti dá len anestetikum,to aj znamená,že bábo je vonku šup šup,čo niekedy ide o drahocenný čas,sama som ho mala a nebanujem 🙂

martini
21. máj 2013

ja som epiduralku mala, znížil sa mi tlak tak, že ked som sa postavila, tak keby ma manžel nechytil, tak ležím na zemi. zabrala, bolesť ustupila...ale s odchodom bolesti si asi telo povedalo, že "to čo? nerodíme? tak ok, oddychujeme" a kontrakcie sa mi znížili, ale po 1,5 hodine obe davky epiduralky odozneli a ja som pochopila čo je to za bolesť - dieťa v porodnych cestach a telo bez kontrakcií (na monitore bole len slabulinka krivka), to znamená, že telo mi nepomáhalo rodiť, sťahy netlačili babatko von a to tam bolo zašprajcované tak, že som si nevedela predstaviť, že vobec dokážem taku bolesť prežiť. musela som tlačiť na povel, vlastne umelo a fakt dlho. porodila som 5 hodín po epiduralke...povedali, že žiaľ patrím medzi ženy, ktoré zareaguju tak, že porod sa zastaví, ale pritom sa porodiť už musí... no druhý porod skusim skusiť bez epiduralky... ťažko ti je poradiť, uvidíš na mieste 🙂

aristka
21. máj 2013

@jankaorava pichanie je trošku nepríjemné,pichá sa medzi kontrakciami a riziko je minimálne,na gyndu sa dávajú skúsený anesteziológovia,tak žeby sa nepichol je šanca minimálna,samotné pichnutie je ako keď zatlačíš silno prstom ,je to také tupé,ale nebolí to..nemáš sa čoho báť

mirka_aa
21. máj 2013

ja tiez urcite odporucam 🙂 ziadne vedlajsie ucinky a neskutocna ulava...porod som si uzila s manzelom na chodbe v podstate bez bolesti,citis len tlaky,potom uz ku koncu epidural prestal ucinkovat,taze taku hodku som si uzila aj bolesti ale taku chvilu sa da vyddrzat,a malu som vytlacila do 15minut...🙂

aristka
21. máj 2013

@martini neviem,kdesi rodila ,ale vždy pred pichaním epiduralky sa musí zmerať tlak a napichnúť žila,práve v takomto prípade a to že ti nezabrala dáva ,niečo nebolo v poriadku...neviem asi si mala smolu na lekára ...

sintra
21. máj 2013

osobne s nou nemam pozitivne skusenosti (spomalenie porodnej cinnosti) a pri druhom porode si ju urcite nezvolim. Normalny fyziologicky porod sa da absolvovat aj bez nej, obzvlast, ak je nanho zena pripravena aj psychicky a ma vhodne podmienky (co je bohuzial v nasich nemocniciach stale problem).

0550
21. máj 2013

ja som mala epidurál a spomalilo my to pôrod ale aj tak chcem ešte pri druhom epidurál aj ked ten prvý pôrod bol hrozný ☹ som za epidurál

martini
21. máj 2013

@aristka tlak mi merali, všetko to bolo ok. Anesteziologa som mala najlepšieho v Košiciach. Davka mi zabrala, ved bolesti ustupili, len mi to zastavilo aj porod. O takychto pripadoch sa píše aj na internete a hovorí aj na predporodnych kurzoch. Moja švagrina je anesteziologička v SRN a tiež povedala, že sa to proste niekedy može stať. nie je zázrak pre všetkých, žiaľ.

kejtty
21. máj 2013

1. porod s epiduralkou - bolesti sa zmiernili ale co som zazivala pri samotnom tlaceni ked som necitila kontrakcie a po dlllhom tlaceni nakoniec maleho vytahovali vacuom, lebo nechcel ist von, som bola neskutocne ubolena a dva mesiace som nemohla poriadne sediet.
2.porod bez epiduralky - bolesti nenormalne pred porodom ale samotny porod ,mala bola vonku na dve zatlacenia aj vdaka tomu ze som citila kedy mam poriadne zatlacit. Bez nastrihu som sedela uz dve hodinky po porode ked ma previezli na izbu. Vdaka mojmu porodnikovi ktory ma odhovoril od epiduralky po predchadzajucej zlej skusenosti som dnes rada ze som ju nemala.
Vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody...

nintu
21. máj 2013

ja som si tiez dala EPI.ja som mala strasne bolesti a ked mi ju dali tak takaaaaa ulava.tie peniaze stoja za to.iba odporucam.a riziko ziadne pokial ti ju dava skuseny anesteziolog.....ale ak sa nevies rozhodnut urcite chod na poucenie o EPI a ked budes rodit sama sa rozhodnes ci to zvladnes aj bez alebo budes kricat nech ti ju hned daju... 🙂

aristka
21. máj 2013

@martini samozrejme ,že sa to môže stať,to nepíšem ,že nie,ale ak sa ti takto znižil tlak hneď ti mali fúknuť infúzku a pôrod by v poho pokračoval,ale prežila si aj bábo to je hlavné 🙂

isabel11163
21. máj 2013

@janinka13 Ahoj ja som proti EPIDURÁLKÁM..pracujem na pôrodnici pri bábätkách.. zbytočne sa nimi predĺži pôrod.. a sú prípady kedy prvorodička nevie ani spolupracovať pretože necíti bolesť ale len tlaky.. a pokiaľ viem môžu z nej byť aj neskoršie problémy ako silné bolesti hlavy atď.. ja osobne by som si ju nedala.. koľké ženy,naše mami,staré mami atď to zvládli bez nej tak prečo nie aj ja ? neodsudzujem nikoho kto si ju dá je to vaša osobná vec hlavne aby ste boli v poriadku vy aj vaše dieťatko 🙂

janie80
21. máj 2013

Ja som EPI mala zaplatenu a nepouzila som... Nie, zeby som nechcela, ale uz sme nestihli... 😅 O osmej vecer otvorena na 2 prsty a o jednej v noci som uz rodila... 😀 ale som urcite za to, zaplatit si ju a pri porode sa mozes rozhodnut, ze to zvladas a epi nechces a bez problemov peniazky vratia...

milagrosss20
21. máj 2013

chcela som sa opytat to musi sa skor nahlasit ta espi cin staci az potom?a co stoji nieco taketo?

aristka
21. máj 2013

skús si zavolať do nemocky ako to u nich funguje,či treba predom alebo stači keď budeš v pôrodnici

sense
21. máj 2013

rodila som s epi ku koncu mi ale znizili davky aby som vedela kedy tlacit, takze ku koncu som to uz citila, hodinu po porode som sa dokazala postavit, personal stal sice preventivne pri mne ale zvladla som to sama aj sa osprchovat....jediny neziaduci ucinok v mojom pripade bol pocas porodu prilis nizky tlak, teda neviem ci to bolo z PDA al. nie, nakolko mam bezne nizky tlak......

sense
21. máj 2013

@milagrosss20 spytaj sa priamo v nemocnici, ako to maju zauzivane, ja som si az pri porode pytala epi lebo uz som tam skoro od bolesti omietku oskrabovala....

milagrosss20
21. máj 2013

@sense dakujem za info 🙂

martini
21. máj 2013

@aristka áno, je hlavné, že všetko dobre dopadlo. Len som chcela autorke napísať aj túto skusenosť, aby sa mohla plnohodnotnejšie rozhodnuť, aby vedela, aké sú pre a proti...

vyzkumnice
21. máj 2013

som proti, podla vsetkho odborneho, co som nacitala, nie je az aka bezpecna ako sa prezentuje: najma spomalenie al. zastavenie porodu, nespolupraca rodicky a teda moznost potreby vela dalsich lekar. intervencii, adaptacne problemy babatka a.i. Pribeh mojej kamaratky je taky, ze po EPI sa uz rozbehnuty porod zastavil az tak, ze museli robit sekciu :( A... su aj ine moznosti, ako bolest tlmit...

cerez
21. máj 2013

Ja som mala prvý pôrod sekciu so spinálkou a po pôrode ma bolela hlava. Druhý pôrod som mala prirodzený a keďže som nevedela do čoho idem, naplánovala som si dopredu epidurál. Keďže som rodila v najnevhodnejšom čase, keď lekári štrajkovali, tak mi ju vlastne nemal kto pichnúť. Lekári fungovali v pohotovosti a nejaká pacientka s epidurálkou nie je nič vážne. Tak som si to odrodila normálne bez epidurálky. Neľutujem, odžila som si klasický pôrod so všetkým. Dalo sa to prežiť. Ušetrené peniaze som investovala na kúpu dverí. 😀 😀 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre