Strach z pôrodných bolestí

katrin91
10. apr 2018

Ahojte. Hoci som ešte len v 2.trimestri, mám strach z pôrodu. Strach v zmysle,že sa bojím tej neskutočnej bolesti. Sama o sebe si myslím,že mám nízky prach bolesti. Strach z pôrodu u mňa prebýval už dávno pred tehotenstvom. Aj keď viem ,že to prežila každá, prežijem to aj ja, ale aj tak. Strach je veľký. Pomohli vám predpôrodné kurzy a nejaké techniky dýchania alebo mám zvoliť rovno epidurál? Máte niektorá skúsenosti s epidurálom? Ďakujem za odpovede 😉

monika_akinom
10. apr 2018

Ahoj, ja som mala epidural a druhy krat by som uz do toho urcite nesla. Mala som spolu 3 davky, prva zabrala, aj to len na nejaku hodinku sa bolesti zmiernili, dalsiu mi mohli pichnut az po 2 hod. Od prvej. no dalsie 2 som ani nevedela, ze mam, necitila som rozdiel. Nevedela som poriadne tlacit, porod nepostupoval, takze nakoniec aj tak akutny cisarak.
A bolesti sa neboj, musis cely cas mysliet na ten krasny moment stretnutia teba a tej malej lasky v tvojom brusku, na ktoru si 9 mes. cakala. Urcite odporucam partnera pri porode, to urobi vela. Tak vela stastia ❤️

hettinka
10. apr 2018

Ja si žiadnu neskutočnú bolesť nepamätám. To máš odkiaľ? Menej amerických filmov pozeraj, radšej chod na ten kurz a bude to v pohode. Vnímanie bolesti je veľa o psychike. Ja by som sa bála viac pri epiduráli ihly v chrbte, ako pôrodu, ktorý je prirodzená vec.

labonita
10. apr 2018

Ahoj 🙂 aj ja som sa bálq, teda skor som mala taky respekt pred celym tym porodom, ale pocas celeho tehu som si predstavovala svoj porod a v hlave si hovorila, ze to nemoze byt az take strasne, ked je tolko ludi na planete ;P obcas ma niekto postrasil ake to maju prvorodicky tazke a jak to moze flho trvat,... bla bla. No a ked prisiel den D, tak od prvej kontrakcie až po samotne narodenie mojho syna to trvalo 12 hodin, z toho som bolesti mala asi 5 hodin a take maximalne bolesti asi hodinku 🙂 ale akonahle bol maly na svete tak vsetky bolesti fuč a to myslim smrtelne vazne ze som nemala ziadnu bolest🙂 no a teraz s odstupom casu si vravim, ze to bola prijemna skusenost a nemam z toho traumu 🙂 ale ak mas naozaj nizky prah bolesti, nie je hanba si zaplatit epidural 🙂 ja som ju nestihla už a tak som mala prirodzeny porod bez utišovadiel a daalo sa to zvladnut 🙂

jarka_201
10. apr 2018

Odporucam epidural, krasny porod bez bolesti, vpich nebolel, zaucinkoval do 10 minut, do dalsich 30 minut bol maly na svete

alchemilkazltozelena
10. apr 2018

@katrin91 ja som tiez mala epi pri dcere chcela som aj pri synovi ale uz mi nestihli dat..talze ja epi odporucam urcite
porod boli, da sa to prezit, inak by sme tu neboli..
ale pisat ze to nie su bolesti je dost odveci

luga_luga
10. apr 2018

nezvazovala si pomoc psychologicky? epidural so sebou prinasa aj rizika, mnohe si ho nevedia vynachvalit, mne vsak nezabrala a vsetko som si pretrpela, ale zijem a mam krasne deti! 🙂

katrin91
autor
10. apr 2018

@hettinka ak mi nechceš normálne odpovedať, nemusíš. Nie ,predstav si ,nemám to z amerických filmov. Mám to z rozprávania žien a kamarátok o pôrode. Niektoré rozprávali o naozaj veľkých bolestiach. To ,že ty si nepamätáš veľké bolesti neznamená,že iné ženy bolesti nemajú. Každá z nás je iná. Chcem sa na pôrod len zodpovedne pripraviť tak,aby som bábätko porodila bez problémov. Jedna kamoška totiž tak podľahla bolesti,že v tej chvíli nebola schopná spolupracovať s lekárom , zle tlačila a bábo si skoro pridusila. Nie nie je to z amerického filmu. Je to zo slovenskej pôrodnice . Pekný deň 😉

maminka12345
10. apr 2018

@katrin91 nepocuvaj co ti kto povie kazdy porod je iny nik ti nepovie ci ten tvoj bude zly alebo dobry lahky alebo tazky ja mam neskutocny strach taktiez a to uz idem 4 x rodit 😥 ale urcite to stoji za to aj ked moj strach pretrvava kazdym dnom ale sme zeny a zvladneme to drzkaj sa a neboj potom budes spominat ze este raz vyskusas rodit 😊

luba_buba
10. apr 2018

Katrin, ak máš nízky prah bolesti a naozaj sa bojíš, tak by som Ti asi odporučila epi. Ale veľa bude záležať od Tvojej konkrétnej situácie, možno to bude mať rýchly priebeh, budeš sa pekne otvárať, všetko bude bez komplikácii, tak možno epi ani nebude potrebná. Ale radšej epi, ako rodička, ktorá nespolupracuje, lebo nezvláda bolesť. Čo nevravím, že by mohol byť tvoj prípad. Môže byť, ze to zvládneš na jednotku aj bez epi a budeš hrdá na seba a šťastná z tvojho krásneho mimi 🙂 ja som sa paradoxne prvého pôrodu nebála, bojím sa druhého.

kllamarka
10. apr 2018

@katrin91 takto..mam dve deti. Prve s epiduralom a druhe bez. To prve som si teda prezila bez bolesti...ale natahovalo sa to..vlieklo, epidural utlmuje kontrakcie...takze musela som zase aj oxytocin dostat aby sa to rozbehlo.
Ale akoze fajn, len nemas z toho taky pocit zadostucinenia z porodu (aspon podla mna). Aj deticky byvaju nekludnejsie po porode s epi (nie je to pravidlo, ale statistika).

Druhy porod som chcela bez epi, ale som ju mala zaplatenu, akoze v zalohe.
Babu sa nechcelo von..tak po 3 vyvolavackach..sa to konecne rozbehlo, ale takou rychlostou, ze ma skoro slahlo o stenu.
Taky silny porod sa mi spustil, ze ziadne pluca by mi nestihali, ruky mi trpli. Epidural, samozrejme uz nebolo ani kedy dat.
No ale dala som to. 🙂
Ak si prvorodicka, tak si sleduj velkost babatka. Ak je to tvoje prve, a bude nad 4 kila, tak by som tu epi zvazila, je tam pravdepodobnost, ze porod bude komplikovanejsi. Urcite ti povie doktorka aky porod mozes ocakavat vzhladom na tvoju panvu/odhadovana velkost plodu.
Za "normalnych" okolnosti, kazda normalna zena zvladne obycajny porod. Je to prirodzene, nekazila by som to epi.

misinka0611
10. apr 2018

Pred tehotenstvom som mala tiež veľký strach z toho, že ako zvládnem v budúcnoti tie bolesti aj napriek tomu, že mám celkom veľký prah bolesti. Bol to strach z niečoho neznámeho. V 2 trimestri som aj zo strachu plakala. V posledných týždňoch som toho už mala dosť, bola som veľmi zvedavá na synčeka a navyše som koniec tehotenstva prežila v lete a každý si dobre pamätáme aké teple bolo ... Nemysli na to a verím že už ked budeš nakonci budeš to chcieť mať za sebou a bolesť nejak riešiť už nebudeš. Ako píšeš zvládli to iné zvládneš to aj ty. O čo si horšia? Naše telo, ženské telo je na to naprogramované a ver mi. Navyše existuje aj tá spomínaná epidurálna analgéza. Ja som si ju pichnúť dala a pôrod mi uľahčila, no nakonci som ju už nemala a vtedy to bolo ťažké ale stojí to za to !

Užívaj si tehotenstvo a teš sa na dieťaťko. Netráp sa niečím čo neovplyvníš. Môžeš si prečitat o 50tich porodoch ale tvoj moze byt uplne iný 🙂

selena2
10. apr 2018

Odporúčam epidurál.Môj prvý pôrod bolel....Preto som pri prvom nerozmyšľala o tom nedať si epidurál.Pôrod bez bolesti.A dcera bola na svete rýchlo.Asi záleží aj od anesteziológa a správneho času podania.

jarka_201
10. apr 2018

@selena2 suhlasim, epi je zazrak 😬 teda ja ako prvorodicka som si krajsi porod nemohla ani predstavit, takto rodit aj 5 krat po sebe 😀 a mam zazitok na cely zivot, ziadne depresie a traumy a neviem co vsetko citam denno denne na internete

montemotherone
10. apr 2018

@katrin91 Pomôže ti všetko, čo ťa upokojí a akosi vypne od premýšľania. Ja som chodila na predpôrodnú prípravu ktorú viedla pôrodná asistentka (staršia) a veľmi ma to neupokojilo. Príliš technokraticky prístup. Ako celé naše pôrodníctvo. Čudujem sa ako bez takýchto informácií vôbec môže porodiť kobyla, krava, suka... 😉 Jednoducho je to v tebe. A ak sa naladíš, uvolníš a (to staré otrepané) budeš myslieť pozitívne, prispeješ k ľahšiemu pôrodu. Napätie, strach, spôsobí stiahnutie, kontrakciu a akési "zatvorenie" rodičky. Naopak relax, uvoľnenie, RADOSŤ, otvorí pôrodné cesty a všetko pôjde ľahšie. Nečítaj hororové príbehy (zlomiť nohu si môže človek aj pri ceste do práce, a nezostane kvôli tomu doma celý deň), nerozmýšľaj nad tým čo ak, ale vytvor si pozitívnu predstavu, aké to bude. Volá sa to pozitívna vizualizácia 🙂 Predstavuj si, ako hladko porodíš, a budeš sa tešiť, že máš už bábätko pri sebe... Ak chceš googliť, tak si vygoogli Hypnoporod (ja som sa ku knihe s touto témou dostala až mesiac pred pôrodom, ale myslím že pomohlo. Pochopila som podstatu 😉

sasena21
10. apr 2018

Nebudem ti klamat boli to. Ale napriek tomu pojdem aj nabuduce bez epi. Myslela som na tem krasny moment, ked bude Gretka s nami. A hned po porode som si povedala, ze kludne by som sla znova. Ten pocit potom je na nezaplatenie 😊

selena2
10. apr 2018

@jarka_201 Áno.Je to zazrak.Mne za 3-4 minútky zaúčinkovala.A ešte aj árista bol fešák😉

izabela7
10. apr 2018

Ja som sa tiez velmi bala. Najprv som myslela, ze cisarsky v uplnej narkoze. Vsetok strach odbural kurz hypnoporodu. Potom som sa priam zacala tesit na prirodzeny porod a nic zle ani bolest som si nepripustala. Ziadny epidural. Bola som tak uvolnena ze to islo rychlo a tych par minut bolesti pri tlaceni som ani nestihla vnimat.

jarka_201
10. apr 2018

@selena2 ja som ho drzala za ruku 😂 ze nech nejde prec pokial nezacne ucinkovat, do 5-10 minut mi vsetky bolesti presli, som ho drzala a vravim ze je mi super, len mam tlaky co to je a on ze fuha no to uz rodite, to nejako rychlo 😂 mne pichali epi ked som bola na 2 a zrazu na 6 a hned 10 a uz som tlacila 😂

selena2
10. apr 2018

@jarka_201 Ja tak podobne. Rychlo to šlo.Toto sú krasne spomienky na pôrod.😀👍

hettinka
10. apr 2018

@katrin91 ved normálne ti odpovedám. Máš naozaj super kamošky, že ta takto strašia. Pôrody oba boli naozaj nezabudnutelne zážitky, najkrajšie dva dni v mojom živote a to bez srandy. Boli to, ale zasa nič hororové si nepamätám. Po cely čas som sa rozprávala v duchu s bábätkom a koncentrovala sa na to, kedy bude v mojom náručí. Nie je to klasická bolesť, skôr tlak. A ak niekto povie, že 12 hodín, tak áno, môže to toľko trvať, ale naozaj malé percento žien má 12 hodín krutých bolesti. A vtedy lekári už riešia sami buď cisársky, alebo niečo. Väčšinou sú takéto horšie vyvolávane pôrody.
Ono to je take skôr, že ta to boli niekoľko hodín ako menzesove kŕče, potom silnejšie, ale s prestávkami, keď máš pocit, že ti nič nie je a až posledná hodinka je taká horšia. Ja som dosť z toho aj prespala, ako prvorodička som mala intenzívnejšie tlakové bolesti 2 hodiny, pri druhom asi hodinu.

katinka71
10. apr 2018

ja som 2 porody prezila prirodzene bez epi ,prvy v pohode to som si myslela ze aj druhy bude taky ale ovela bolestivejsi dalo sa vydrzat ale co som nevydrzala bolo teovanie permanetny make up pier ,tak radsej odrodit ako sa dat tetovat este raz a to som mala opichane pery od zubneho dr

smajlicek98
10. apr 2018

Ako píšu baby predo mnou, dobre ti radia,ak chces epidural,daj si ju,ak ti ma pomoct,aj kvoli psychyke,ze to lepšie zvladnes,ak tam chces partnera,nech je pri tebe,ak sa na to citi, nesmieš ho nútiť.Ja som sa bála porodu uz od puberty,keďže som v rodine počúvala tiež všelijaké príbehy,ten strach je obrovský,nahlodava ta,spochybňuje ci to zvladnes,je zbytočný,nabura i psychyku.Ja som deti veľmi chcela,niekedy som sa až v prvom tehotenstve roztriasla od strachu ,aj si poplakala.Daj to zo seba vonku,nedrz to v sebe,rozpravaj sa o tom s niekym.To všetko patrí k tomu,a ver si ,ze to zvladnes.Stále si opakuj ze bez tej bolesti neporodis,proste každé jedno zabolenie Ta blizsie posúva k bábätku.Aj ono to ma tazke ,kym sa prederie na svet.Hlavne počúvaj personál!Ver aj im,že ti pomôžu,nevzpieraj sa bolesti,nechaj ju prebehnúť...Je to ťažké,a ano porod bolí,ale da sa to vydržať.Ja som epidural nechcela,bála som sa ze čo ak ochrniem,mala som dulu len preto ,aby sa personál lepšie správal ,ale boli dobrí,muž nechcel ku pôrodu,preto dula.Prvý pôrod 13h,druhy 6h,vydržala som.Inak pri druhom pôrode som sa posledný mesiac začala znova báť tých bolesti,to sa nedá ovplyvniť,a v deň pôrodu som sa už tak nebala,myslela som len na bábätko,aby živé a zdravé vyšlo vonku.Zbytočne sa netráp kvoli tomu,buď silná,držím palce a nepocuvaj negatívne pribehy,len pozitívne.Tes sa na bábätko ;)

lanvinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzdav
10. apr 2018

@monika_akinom tak ty vieš povzbudiť. Milujem takéto správy do hlúpa...

renatka100
11. apr 2018

Hlavne mat dobreho porodnika, ktoremu doverujes…

vierockamatkova
11. apr 2018

@katrin91 tak možno tie ženy ak troška zvelicuju a strach mala určite každá ale je veľmi dôležité ako sa psychicky nato náladis ak od začiatku si vsugerujes že to bude veľmi bolestivé a dlhé a pod.tak to naozaj ak tak bude no ak na druhej strane to začneš brať ako zážitok krásny keď prídu skutočne bolesti neprepadnes panike tak bude to dobre ja som mala aj bez epiduralu aj s epiduralom a bolo to fajn s epiduralom som po prvej dávke do 30minut porodila ...Neboj sa všetko bude dobre

andy241
11. apr 2018

@katrin91 porod boli len ked mas z neho strach... odporucam knihu hypnoporod 🙂

katea
11. apr 2018

@katrin91 mam dve deti, druhe ma 6t, tiez som od zaciatku 2.teho mala v hlave strach. Vzala som to z ineho konca: zacala som citat vsetko mozne, kde pisali o uvolnovacich technikach pri porode, o psych.nastaveni pocas porodu a jednoducho "prosila vyssiu moc" o rychly porod. Prvy trval 8h. Pri druhom mi pomohla vizualizacia dietatka, pocitanie pocas kontrakcii, neustala chodza na izbe, pohyb na styroch a horuca sprcha + radost, ze uz ten velky okamih prichadza a svoje babo budem mat cochvila v rukach. Od nastupu bolesti po 2.stretko mojho zivota prebehli necele 2hod. Takze ja Ti hlavne prajem vela, vela pozitivnych myslienok uz teraz (az do konca teho), lebo to je zaklad pre den D. Mozno by bolo vhodne vyhladat dobry predporodny kurz (ja som nebola ani raz). V kazdom pripade drzim Ti palce a ver, stoji to za to 🙂

ajka0207
11. apr 2018

Odporúčam prečítať knizku Hypnoporod, aspon mne to velmi pomohlo. Porodne bolesti su dost o psychickom nastaveni.

hettinka
11. apr 2018

@lanvinka hm, to si autorke teraz fakt pomohla. Určite už pôjde bez strachu teraz rodiť.
Keďže si už stará mama, rodila si xy rokov dozadu, možno s vyviazanymi nohami, bez predporodneho kurzu, napichana oxitocinom alebo bohvie čím... možno ani sama nevieš, či a čím ti do pôrodu zasahovali, lebo vtedy akosi “zabúdali” informovať. Každopádne, je mi ľúto, že si to musela zažiť a ešte viac z toho, že si nemala potom už ďalšie deti. Lebo vôbec to nemuselo byt rovnaké.
A potom to je tak... možno máš fakt zlu anatómiu, alebo sa niečo skomplikovalo, bohužiaľ, stáva sa. Ale žena by sa dopredu nemala fixovať na myšlienku že prave ja budem ta výnimka s hororovým pôrodom. Skôr ist do toho pozitívne a mat zadné dvierka pre prípad, že sa niečo skomplikuje.

Strach je v istej fáze prirodzený, a je dobrý radca, ale zlý pán.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre