Strach z pôrodu

lenuska9999
20. máj 2022

Baby už sa mi to pomaličky blíži. Cca o mesiac mam termín. Prvý pôrod som mala plánovaný cisarsky, čiže neviem co sú to kontrakcie a porod. Tento krát by to mal byť prirodzený pôrod a ja sa hrozne bojím. Ale fakt hrozne. Už sa mi o tom aj sníva a ja panikarim len si na to pomyslím. Je to naozaj také zlé, ako v tých videách, kde ženy vyslovene kričia? Mam katastrofické scenáre v hlave , že čo keď sa mne alebo bábätku niečo stane atď.. viem, že si tým nepomaham . Ako sa zbaviť strachu ?

zeminka187
20. máj 2022

@lenuska9999 a nemôžeš mať aj druhýkrát sekciu ?

lenuska9999
autor
20. máj 2022

@zeminka187 nie už na ňu nie je dôvod. Popravde keď si predstavím, že po prirodzenom pôrode môžem odísť po vlastných aj by som to brala radšej ako sekciu. Ale ten strach je veľký

dzulli1980
20. máj 2022

Neboj sa, keď to na Teba príde, jediné, nad čím budeš rozmýšľať bude, aby bolo to malé čím skôr von ... a aby si prestala cítiť tie ukrutné bolesti ... zvládneš, tak ako milióny iných žien ... žena sa vie v takýchto chvíľach akosi prepnúť do iného levelu ... neboj sa, dobre bude.
@lenuska9999

zuzana9393
20. máj 2022

@lenuska9999 strach ti to cele len zhorsi. Za mna to take strasne nebolo, tusim som tiez raz zakricala, ked isli ramienka, ale to bola asi 2 sekundova silna bolest. Inak sa to dalo. Ja som prenasala 4 dni a bola som stastna, ze sa konecne zbavim brucha a pride drobcek. Po porode som si povedala, ze kludne aj kazdy tyzden kvoli nemu 💖

zuzanka.zuzu
20. máj 2022

pozerali sme film kde herečka strašne kričala pri pôrode a pýtam sa zo srandy muža, či aj ja som tak vrešťala... vraj že viac 🙈 vôbec si na nejakú bolesť pri pôrode nespomínam a vcelku mám pozitívny zážitok 🙂 žiadna trauma. čiže asi áno, asi tak kričia ale to je fuk

bajka16
20. máj 2022

Tak si vybav epi keď sa tak veľmi bojíš ja som sa prvý krát tiež bála takže som išla s epi a pôrod bol malina. A rýchly.

lenuska9999
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bajka16
20. máj 2022

@lenuska9999 akože čo máš strach že sa niečo stane alebo čo?

bajka16
20. máj 2022

@lenuska9999 veď v príspevku píšeš o kontrakciach a o ženách čo kričia.. tak asi nerozumiem 🤷🏻‍♀️

werony_n
20. máj 2022

@lenuska9999 strach z pôrodu ma každá, je to normálne a prirodzene a jasne boli to, ved ide z teba malý človiečik, ale naozaj sa nemáš čoho báť, budú tam lekári, sestry a pôrodná asistentka, tí urobia pre teba a bábätko maximum, držím prsty a neboj sa, keď budeš mat to male na rukách, hneď na všetku bolesť zabudneš.

lrnka
20. máj 2022

@zuzana9393 presne ako píšeš. Ani za mňa to nič hrozné nebolo ale zase ja mam silny prah bolesti. Keď som porodila som si povedala kludne aj ďalšie by som zvládla ale bolo zo aj tým, že neviem prečo ja som sa pôrodu vôbec nebala. Vedela som len jedno, ze musím spolupracovať a maleho som chcela čím skôr držať v náručí. Keď budeš správne predychavat kontrakcie zvládneš to. Držím palce

vifoncitta
21. máj 2022

Vôbec som sa nad tým nezamýšľala,proste som si vravela že vyjsť von musí...prišla som do nemocnice na 3cm otvorená o pol noci do rána do 7 som sa otvorila na 7cm-medzi kontrakciami som spala...jediné čo som si vravela každou kontrakciou že o chvíľu je miminko pri mne a poviem ti pravdu,nebolo to až také strašné ako som si myslela,čakala som väčšiu bolesť...skor som bola unavená ako ubolena...idem teraz na piercing medusa a bojím sa viac ako kontrakcií😂🙄...pichli mi epidural no a po 15 minutach som išla na akútnu sekciu...ako sa vraví o 5minut 12...sestrička mi vraví že koľká to je sekcia že vstávam a idem ako laňka hovorím že prvá...mám 19rokov 😃😃🙄 10 dní po pôrode som ani nevedela že som rodila...takže neviem aké to je rodiť ale kontrakcie som zažila...nič strašné,som mesiac po pôrode a cítim sa fresh 😃 dlhšie sa hojí bruško ako tam dole ale netreba byť padavka veď žena zvládne všetko 😉

lenuska9999
autor
21. máj 2022

@bajka16 mam v plane si dať epi, len u nás v nemocnici s tým robia trochu caviky. Keď nebude voľný anestéziológie, tak ju nedostaneš, lebo ti ju nema kto pichnúť..
Tých kontrakcií sa až tak nebojím, skôr toho tlačenia a možných komplikácií.

cimage
21. máj 2022

To je strasne zly program v tvojej hlave. Musis zmenit zmyslanie. Ked si budes pripustat a rozmyslat nad porodom ako hororom, tak to tak bude. Od mala nam je vstepovane ako porod strasne boli a neda sa to vydrzat. Ale da sa to vydrzat a uplne v pohode, len sa musis uvolnit. Telo vie co ma robit, len nesmies byt v napati, lebo vtedy su aj svaly ztuhnute. Ja mam za sebou 3 porody a na treti som sa pripravovala najviac. Robili sme si kurz hypnoporodu, neboj v ziadnom tranze som nebola. Su to len techniky uvolnovania, dychania a relaxacie. Cim viac budes zrelaxovana, tym bude porod prirodzenejsi a kratsi. Ja som porodila od prvej kontrakcie za 3hod. Zmen svoj postoj a rozmyslaj nad porodom pozitivne. Hlavne nepozeraj filmy o porodoch, lebo tam vsetko prehanaju. Uz len prasknutie vody, nikdy to nie tak ako vo filme, ze rup a 5litrov sa vyleje. Este sa mozes pripravit na porod, cvicenie, masaz hradze, naparky, semienka, caje, to tiez pomoze psychike ked vies, ze nieco si urobila pre ten porod. Drzim palce

basska_b
21. máj 2022

Ja som rodila prirodzene po sekcii a tym, ze som po tom strasne tuzila, popravde som vnimala tie kontrakcie velmi pozitivne. Bolo to presne to, co som chcela zazit. Prah bolesti mam vysoko, cize neskriabala som steny... Maternica sa s jazvou setri, nejde do toho naplno... cize kontrakcie boli sprvu pohodove, potom som mala take silnejsie krizove bolesti, tam sa dalo ulavit, ked som bola na styroch plus masaz... a potom uz som sla tlacit a mne ta poloha v pololahu vlastne vyhovovala, lebo ma to najmrnej bolelo 😃 ked som chvilu v kontrakciach stala, som myslela, ze mi mozog vystreli, take tlaky do mozgu... ale all in all som si to vlastne uzivala. Cize super, ze vies o tom strachu, urcite s tym pracuj. Pripravuj sa. Precitaj si knihu Hypnoporod (poziciam ti ju, ked mi napises spravu) a rozpravaj sa so zenami v okoli s pozotivnym porodnym zazitkom. Kontaktuj dulu vo svojom okoli a chod k nej aspon na pripravu, alebo si ku zober k porodu. Urcite nechod znovu do sekcie! Ma vela nevyhod pre matku i dieta. Tazke zotavenie, zrasty v jazve, oslabi ti maternicu, problemy s kojenim, ziadny bonding...

diamond007
21. máj 2022

@lenuska9999 prečítaj si knihu napr Hypnoporod od Márie M., Určite ťa ukľudní a nájdeš aj polohy na uvoľnenie 🙂

bajka16
21. máj 2022

@lenuska9999 to je v každej tak. My máme iba dvoch anestéziológov takže ak sú pri nejakej operácie máš smolu. Ale ešte som nepočula že by neprišiel

nevenka
21. máj 2022

@cimage presne tak, za mna jedna svagrina uplny blok voci porodu, ona len o sekcii basnila, nakoniec ju nemala, ale nechybalo vela. Podla mna sa zena dobre vie tym myslenim bloknut, akoby odmieta ten prirodzeny proces. Svagrina rodila 3 dni celkovo. Nie a nie sa otvorit. Podla mna ona stale v podvedomi dufala, ze jej spravia sekciu a to mala aj epi, este aj ta jej nezaberala. Ja som rodila 3x, prve 3,5 hodiny od prvej kontrakcie, druhe 5 hodin a tretie 45 minut, aj to vyvolavany 9 dni pred terminom. Mna to posledne dieta tak prevalcovalo, ja som si ani nestihla uvedomit, ze uz je po...😅. Smiala som sa tam na sale, ze to co sa udialo a doktor s porodnou asistentkou tiez, ze wau, ona nechape, ze uz porodila 🤣.
Jqsne, ze obava tam je, hlavne v tom tretom pripade, lebo som mala vysoky tlak a mohlo sa kadeco udiat. No chvala Bohu, bolo to vsetko v poriadku.

lenkadenisa
21. máj 2022

@lenuska9999 si strašne zle nastavená... jedna známa bola tak isto ako ty a pôrod mala katastrofálny, ďalšie dieťa ani nechce. ja som sa tešila na obidva pôrody (jeden klasika, jeden cisár a rodila som v iných nemocniciach, takže aj na zmenu) a mala som oba skvelé. veľa je v hlave, teš sa, že zažiješ klasický pôrod, nie je to nič strašné.

zuzanka.zuzu
21. máj 2022

kontrakcie su milionkrat horsie nez porod 😂 VAZNE! takze ak sa ich nebojis, tak to das 😉

lenuska9999
autor
21. máj 2022

@cimage ďakujem pekne za povzbudenie

lenuska9999
autor
21. máj 2022

@basska_b ďakujem, áno do sekcie ísť nechcem. Mala som problém s kojením, plus to zotavovanie tiež nie je med lízať. Chcem ísť rodit normálne, len musím neico urobiť s tým strachom

lenuska9999
autor
21. máj 2022

@zuzanka.zuzu vážne? Ja sa najviac obávam toho ako pôjde vonku a ze sa celá potrham a vlastne aj tej bolesti ako taka veľká hlavička prejde von

vifoncitta
21. máj 2022

@lenuska9999 kontrakcie bolia veď sa rozťahuje maternica...pripravuje sa na mimi to už je nič porodiť len tlaky...veď ťa nastrihnu a potrháš sa tak či tak ale aj nemusíš ale to je menej pravdepodobné ... zvládla si to raz zvládneš to aj druhý krát ☺️ daj si epi ak sa bojíš ja som si dala pichnúť tiež ale kvôli nej som mala akútnu sekciu...

ailiba
21. máj 2022

@lenuska9999 rozumiem ti, lebo keby som bola uz raz rozrezana na bruchu, radsej by som isla este raz na sekciu, nez byt zase dokatovana dolu.
Ale co sa tyka prirodzeneho porodu, tak sa nemusis tak bat. Jasne, bolelo to, ale dalo sa to vydrzat. Na internete je vsetko... Najdes tam aj orgazmicky porod😉. Ver sebe, svojmu telu a prirode... Vsetko bude v poriadku.
Mna tiez coskoro caka druhy porod a pravdaze, nie je mi vsetko jedno... Ale verim, ze vsetko dobre dopadne.

zuzanka.zuzu
21. máj 2022

aj ja som sa bala ze sa potrham a ze z toho budem mat traumu psychicku aj fyzicku... som sa potrhala brutalne a nic. zasili a na izbe som si sadla do tureckeho sedu 😀 psychika neutrpela nijako. a po 6tyzdnovom docisteni som aj fyzicky bola ako predtym (myslim dole, lebo inak som bola na smrt unavena ale to sa uz porodu netyka 😀)

ailiba
21. máj 2022

@lenuska9999 bolesti, ked ta potrha sa neboj. Ked budes tlacit, garantujem ti, ze nic nebudes citit.... Mna teda syn potrhal vnutri, zvonku ma nastrihli a mozem ti prisahat, ze som vobec nic necitila. Pravdaze, nasledne sitie... To uz bolelo riadne. Ale to roztrhnutie vobec. Aj sa to dlho hojilo, najma to vnutri... Ale vsetko sa zahojilo.

21anjelik19
21. máj 2022

@lenuska9999 ja som si tiež zakričala ale mne to pomohlo "odbúrať " tú bolesť ....neboj sa zvládneš to ❤

cimage
21. máj 2022

Telo je na porod prisposobene, len skoda, ze v nemocnici sa ponahlaju. Keby nechali matky rodit prirodzene, v roznych polohach a ich tempom, tak by bolo menej poraneni. Prvy porod som mala nastrih+klieste, druhy som sa potrhala, lebo tlacit, tlacit a treti som isla svojim tempom vo svojej polohe a nic, ziadne zranenie. Ked je uz “brana” otvorena, tak to je 10-12cm kade dieta ide a to uz zvladnes 😉. Tak na to mysli, ze to nie je nic strasne. A dalsia chyba je tlacenie, netreba nasilu dieta tlacit von, staci dychat a telo ho same posunie kam treba. Ja som si pri tretom vedome opakovala, netlac, netlac a mala zrazu vykukla. Odporucam ti popozeraj sa po hypnoporode, vsetko je tam vysvetlene a dava to zmysel. Ja som mala tiez strach, ale pracovala som na tom a vsetko dopadlo ako malo.

lenuska9999
autor
21. máj 2022

@cimage ďakujem určite si pozhanam bližšie info o tom hypnoporode.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre