Zmenila prítomnosť manžela pri pôrode váš vzťah?

laura1804
23. apr 2016

Myslite si, ze pritomnost vasho partnera pri porode zmenila vas vztah? Myslim tym, ci mate pocit, ze si Vas mm viac vazi...resp. zmenilo sa nieco? Ja som bola vzdy proti, nepotrebovala som ho tam a on ani nechcel ale obcas uvazujem, ci to nie je pre nich poucna skusenost...

anakristina
24. apr 2016

@gumimaci je ale stava sa to :( ved nemas silu odvravat a nevies sa tak branit. Ale mne sa asi nepodari mat ho pri sebe.

kukakaj
24. apr 2016

@laura1804 u nas sa vztah nezmenil tym ze bol manzel pri porode. Ku prvemu sa dlho rozhodoval ci pojde, no potom sa s tym kazdemu chvalil ake to je uzasne a prehovaral vsetkych kamaratov nech ku porodu idu 😀 aj teraz chce ist k druhemu takze asi z toho nema nejaku skrytu traumu 🙂 kazdopadne pre mna to bola obrovska opora. Teraz to mame zlozitejsie, aby nam mal kto postrazit starsiu dcerku ked to pride, inak bude musiet byt s nou...

dominikav123
24. apr 2016

@laura1804 mne moj manžel pomohol uplne najviac, zvládol to úžasne a myslím ze nas to spojilo este viac ako pred tym. Určite pojde aj k ďalším pôrodom. Mojim samozrejme 😄

bluff
24. apr 2016

A kde by mal manzel byt ak nie pri porode? Pokial je to akokolvek mozne, samozrejme nech je tam, co ma v krcme sediet? To si ani neviem takeho chmula predstavit co by nechcel byt pri tom, ked sa mu narodi dieta.

mon777
24. apr 2016

@bluff trosku krot slovnik, draha. ZIADNY CHLAP NIE JE CHMULO!!! A v podstate si urazila aj toho mojho (kedze zatial na to nenabral odvahu) a to si vyprosim!!! Ale asi sudis podla tvojho vsetkych... Spamataj sa a neurazaj bezdovodne ludi, ktorych ani nepoznas a nevies preco tam byt nechcu/ nedokazu!!!

lenka1208
24. apr 2016

@bluff nemyslim si ze by mali sediet prave v krcme, co tak na chodbe v porodnici a cakaju kym ho zavolaju ze dieta je na svete a moze dnu? Nie kazdy moze alebo chce na to pozerat ☺️ Moj tam sice bol ale pri druhom asi uz pocka na chodbe, nevidim ani ja dovod aby tam bol...takze neodsudzuj hned vsetkych ze sedia v krcme a je im jedno ze sa im rodi dieta...

petricka1984
24. apr 2016

@laura1804 ano, myslim ze si ma manzel odvtedy viac vazi, ked videl, ake to bolo tazke .. A ja som este mala bezbolestny porod s epiduralkou. Ti muzi, co zazili zenine porodne bolesti a vsetko okolo, ich musia na rukach nosit 😉

malabiba
24. apr 2016

@laura1804 pozhovaraj sa o tom s mm, ale vas vztah to nema preco menit, len preto ze bude vidiet porod...to je uz len vymysel...skor ak by si ho tam chcela mat ako oporu, to sa pochopit da - ale pre vacsinu zien, muzov, deti je porod velmi stresujuca zalezitost...a napatie opadne az potom

miriam11
24. apr 2016

@laura1804 nie, nezmenil.

sue
24. apr 2016

Z generácie našich otcov nebol pri pôrode nik...z generácie starých otcov tiež nie...a ani predtým NIKDY. Pôrod bol vždy výlučne ženská záležitosť... a ja mám pocit, že tak, ako muži nikdy nepochopia menštruáciu a menštruačné bolesti, či PMS, tak nikdy ani úplne nepochopia pôrod a pôrodné bolesti...

Áno, iste sú muži, ktorí sú radi, že boli pri pôrode a boli žene oporou, ale to neznamená, že je to niečo samozrejmé a prirodzené...

alenky
24. apr 2016

Velmi mi to pomohlo co sa tyka cakania na porod pri prekonani bolesti, znasali sme to spolu. Ale co sa tyka samotneho porodu vnimala som ho velmi slabo, rovnako by som to zvladla aj bez muzovej pritomnosti. V spravani nebadam nic neobvykleho, ze by sa zmenil. Vazi si ma ako zenu matku, ale podla mna rovnako ci uz by tam bol, alebo nebol. Zato svokra bola z toho dost rozcarovana-stara generacia, vraj tam chlap nepatri, ze sa to odrzkadli negativne na spravani muza. Urcite je dolezite netlacit na partnera, on sam sa musi rozhodnut ci bude oporou, al.na pritaz pri porode. Ci uz tam bude, nebude zena to aj tak musi zvladnut sama. Je to len psychicka podpora, bolesti vas aj tak neobidu.

bluff
25. apr 2016

Je mi ľúto dámy, ak môj úprimný príspevok urazil vaše citlivé polovičky ; ) ale úplne vážne. . Neviem pochopiť otcov, ktorí dobrovoľne bez vážnej príčiny odmietnu byť zúčastnení pri pôrode. Tak žena si to cele tehotenstvo, pôrod odmaka a odtrpi a muž nedokáže pri nej sedieť pri pôrode a byť jej oporou? Ved jej nemusí cumiet medzi nohy. To bude radšej sedieť na chodbe a kukať do mobilu? A nechá si ujsť ten najkrajší, jedinečný a neopakovateľný zážitok vo svojom zivote, len aby náhodou nevidel trošku krvi? To nechce byt pri narodeni svojho dieťaťa?? ...

anakristina
26. apr 2016

@bluff uplne suhlasim. My sme grcali, mali bolesti, stresovali sa, mesiace nespali, trapili sa v kontrakciach v neistote a chlap povie "mňa to netaha nejak, nechcel by som to vidieť..
Prejde ma chuť na sex.... Ved jej pomoct neviem.... " rozculuje ma to.

anakristina
26. apr 2016

@mon777 len vieš to nas stve, že chlap tam nedokaze ani byt ale my si nemozeme povedat,ze nedokazeme rodit lebo sme nenabrali odvahu. Mozno mi ide len o princip, že ak by som chcela, bol by tam. Chlap by mal byt ako skala

mircalla
26. apr 2016

@laura1804 ja by som partnera pri porode sama nechcela - hovorim za seba, skratka nie.
vztah sa tym nezmeni

mircalla
26. apr 2016

@bluff trochu si drza, nemas pocit? co si to dovolujes? nazor sa da podat aj inak.
a to moj partner pri porode byt chcel - takze to nepisem preto
@mon777 suhlasim

horana
26. apr 2016

@sue No hlavne v celej historii nebol cudzi chlap - porodnik, ktoreho zena vidi prvy krat v zivote pusteny k nej aby jej porod viedol. Bolo to vsak hlavne z dovodov nabozenskych a mravnych nez co ine! Uz to je spefifikum modernej technickej doby. Pustili sa cudzi chlapi k rodicke, keby sme lpeli na starych sposoboch, nikdy toto nenestane!
A tato zmena postupne priniesla odozvu, a sice potrebu muzov, ktori volakedy cakali obdalec a strazili aby zena suc v opatere inych skusenych zien, znamych babic, mala bezpecie "pred pripadnymi nepriatelmi". Teraz ked je mier a situacia aka je moze a casto zial je najvacsim ohrozenim zeny prave ten technicky uvazujuci porodnik, ktory sice neohrozuje zivot a zdravie v klasickom ponimani ale psychiku moze a poriadne. Je dokazane ze porodnik suc inak povedzme taky ten drsnejsi humor typu ked ste si dieta robila ste nekricala a tak ani teraz nie a pod. odtiene, alebo co i "len" (az?) to ze si presadi svoje predstavy aj pri spontanne prebiehajucom porode co moze psychiku zeny poznacit, ako sa casto naozaj deje, si da dobry pozor ked je tam pritomny chlap s co i len trochu silnejsim sebavedomim. Stratka obaja maju respekt navzajom a tak to ma byt.
Preto napr. ja som napriek tomu ze muzovu pritomnost nepotrebovala ako taku, veeelmi dobre vnimala ze je zastita medzi mnou a personalom, ktoremu som povedela aby pripadne poziadavky na mna komunikovali cez muza. A bolo to skvele.
Samozrejme zalezi na kazdej zene, je kopa takych co ich vlastny muz otravuje a znervoznuje, nechcu pred nim sa ukazat zranitelne ci v chulostivej situacii, to je na nich. Nas to velmi posilnilo, ja som sa perfektne mohla uvolnit a aj vdaka tomu bol moj porod doslova krasny zazitok. Samozr. bol tlak na nastrih, ale muz ich zrusil. Pomocou neho som si odkomunikovala porod tak, ze som sa mohla plne vednovat svojim pocitim a svojmu vnutru. Muz mi medzi nohy vobec nepozeral, naschval bol cely cas pri hlave a sledoval co sa deje okolo. Neskor, prave preto ze mi pomohol vykomunikovat co som mu slabym hlaskom spitla obcas sa citil ako hrdina a chvalil sa tym v praci. Pre muza je prirodzene a aj samozrejme byt zene ochrancom, ked je mu tato rola umozena, citi sa v nej ako ryba vo vode. Zvysuje to jeho sebavedomie.
Su zeny ktore sa dokazu odovzdat takto radsej cudziemu, len preto ze je studovany, pre mna je cudzi vzdy menej, bars odbornik. Pri fiziologicky prebiehajucom porode je tento skor na obtiaz, v zahranici uz pochopili, u nas este len prijde so spozdenim tento nazor.
Kazdopadne historiou by som sa neohanala, zmeny su a budu, inak sme doteraz na stromoch. Aj rola muza a zeny sa menila, uz si nas netahaju za vlasy do jaskyne, ani nad nami nedominuju ze zena je nieco menej a odraza sa to vo vsetkych oblastiach zivota. Napriek tomu ta ochranitelska rola tam je stale, ma len ine kulisy.

Suhlasim ze muz by nemal byt nuteny, ani zena ked ho nechce. Ked sa chcu - nemalo by to byt branene personalom, ako sa v niektorych zaostalych porodniciach este deje.

natalka13
26. apr 2016

Mna zaujalo jedine, tie obhajoby ze muz je slaba povaha nezvladol by to, zena to zvladnut musi ci che ci nechce musi sa toho zucastnit 😀 a ze silnejsie pohlavie.
Nie nezmenilo to nas vztah ale ked porovnam porod ked som bola sama a s nim ten druhy bol uzasny.
A ako citam a pocuvam ako to chlapi nezvladnu nieze on si viac mna vazi ze som rodila asi by som si ja mala viac vazit jeho ze to so mnou absolvoval.

kalkulacka111
26. apr 2016

@horana velmi pekne napisane, so vsetkym co si napisala suhlas

sue
26. apr 2016

@horana 100% súhlas 🙂
@natalka13 žena by to bez hormónov, ktoré telo produkuje v tehotenstve a počas pôrodu tiež nezvládla 😉 čítala som štúdiu, kde je jasne ukázané, že bolesti pri pôrode sú rovné mnohopočetným zlomeninám kostí napr... len proste ľudské telo je zázrak - ak je zdravé, ono samo si dokáže všetko zariadiť 🙂

elusive
26. apr 2016

Manžel bol. Bol to najkrajší zážitok v našich životoch. Vidieť tú lásku v jeho očiach, keď som malého mala prvýkrát v rukách a on pri mojej posteli stál dve hodiny po pôrode a iba sme sa na seba pozerali a bez slova si užívali malého. To že bol pri pôrode síce nezmenilo náš vzťah, skôr ho posilnilo a obaja sme sa utvrdili v tom, že budeme pri sebe nech sa deje čokoľvek.
A čo sa týka sexu.. Môj muž mal celý čas voľný prechod. V tej poslednej fáze bol pri mojom zadku, takže videl úplne všetko, dokonca aj keď ma šili. So sexom sme nevydržali ani do konca šestonedelia 😉

luciahaluskova
26. apr 2016

U nás to vôbec nič nezmenilo ani k lepšiemu ani k horsiemu

nikitah5
26. apr 2016

Ziadny chlap este nepovedal ze lutuje ze bol pri porode,prave naopak,je to aj pre nich krasny zazitok.Ale uz som sa stretla s tym ze muz lutoval ked pri porode nebol,aj ked ho zena na to nahovarala. 🙂

yogi123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
yogi123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elusive
26. apr 2016

@yogi123 môj muž chcel ísť sám. Bohužiaľ, druhé tehotenstvo vyšlo sekciou, ale aj to bol so mnou na pôrodnej sále len v inej miestnosti a ako prvý poriadne videl nášho syna (ak sa neráta tých pár sekúnd, čo mi ho ukázali, keď ho brali na váženie).
Ja to nikdy nepochopím, prečo tak chlapi reagujú, že je to humus a podobne.. môj muž bol nadšený, pomáhal mi, v podstate doktora som potrebovala iba na "odrodenie" a zašitie. Inak bol celý čas či v sprchách, na izbe, fitlopte, so mnou

natalka13
26. apr 2016

@sue nemyslim bolesti myslim pohlad na krv, celkovu atmosku na sale. Chlap vacsinou nezvlada ani odbery a zubara.

babika23
26. apr 2016

@laura1804 neviem, ci poucna skusenost, ja poznam cloveka, ktory sa rok daval dokopy z toho zazitku (negativneho - proste mu nerobilo dobre, ze zena trpi). Ja som mala pri porode dvakrat mamu a vobec nelutujem, ze tam nebol muz, myslim, ze ako matku si ma vazi aj preto, ze sa o neho a deti snazim starat najlepsie ako viem... Ja by som sa nenechala dotlacit do niecoho, na co sa ani jeden necitime iba preto, ze momentalne "sa to tak robi", ze muz je pri porode. Ale dovod, ze aby to bola poucna skusenost... to by som naozaj nerobila...

tykat
26. apr 2016

Neviem ci by to nieco zmenilo. Moj muz ma miluje (tvrdi ze stale viac a viac a to sme spolu 25 rokov) bez ohladu na to ci vidi ako trpim. Dieta sa narodit musi, nikto iny ako zena ho neporodi, moj nazor bol ze pri porode muza nepotrebujem, nerada zdielam bolest. A muz to vcelku prijal kedze ani on po tom nejako zvlast netuzil. Porodila som dve deti, vcelku lahko a bezbolestne. Pre mna boli porody uplne prirodzena vec, nijako som netrpela a bola som skoro fit. Muz by mi tam nijako nepomohol. Pri druhom pred 10timi rokmi sa takmer nechcene zucastnil 😀 kedze sme dobehli na poslednu chvilu. Takze aj s nasou vtedy 6 rocnou dcerou sme si syna uzili hned po porode vsetci pekne spolu.

Za co dakujem starej porodnici v Presove, nepotrebovali ziadny porodny plan ani ziadne formulare a papiere ci ine formality. Konali rychlo, profesionalne a velmi citlivo Navliekli muza aj dceru do jednorazovych plastov a papuciek a boli to najkrajsie chvile ked mi maleho dali na brucho naozaj hned po narodeni a mohla som to prezit s muzom a dcerou.

laura1804
autor
26. apr 2016

@tykat tak to je asi jedina pozitivna skusenost, ktoru citam o presovskej porodnici...po tom, co mi tam skoro zomrela kamoska a po hororovych skusenostiach mojej mamy a susedy som sa rozhodla pre porodnicu v krompachoch a bolo to uplne najlepsie rozhodnutie...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre