Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

suzik77
autor
2. jan 2010

ahojte baby, dnes som si kupila matrac, vyhliadla postielku, kupila vanicku a odsavacku z tesca 🙂 aspon na zaciatok... uvidim, ci budem potrebovat. tak uz mi vela nechyba, len dozit a porodit v zdavi a stasti 🙂

a inac, stastny novy rok atd !!!!!! 😀

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
3. jan 2010

ahoj riv, vanicku sme kupili pri metre, tam, kde chces aj ty. kupovala som tu vacsiu, mali dve velkosti obycajnych vaniciek (nie anatomicky tvarovanych), taku som nechcela, lebo pre dalsie vyuzivanie a pre vacsie dieta je neprakticka. Takze z tych dvoch velkosti som brala tu vacsiu.

Odsavacku som kupovala v HT ale v Martine, ked sme tam boli na silvestra, u nas ju vtedy v hypermarkete nemali, v malom tescu v meste neviem, ci maju a kde... Inac, stala 6,99 eur, takze je podstatne lacnejsia, ako sa tu uvadzalo, mozno sla cena dole.

Postielku sme si vyhliadli, vezmeme si tu uplne jednoduchu verziu, momentalne je na vlcincoch za 35,- Uplne obycajna drevena ohradka, rozhodli sme sa tak aj kvoli tomu, ze nemame velky byt, takze nejake prisposobovanie postielky k nabytku u nas nema vyznam, budeme natlaceni v jednej izbe, no a aj preto, ze v podstate az na to, ze oproti drahsim je skaredsia, bude splnat rovnake zakladne funkcie.. 🙂

Odsavacku soplov budeme kupovat dvojmo. Ideme brat aj tu na vysavac, aj tu, co tahas ustami a to kvoli tomu, ze ak dieta bude mat hlieny, je potrebne odsavat aj v noci, ak nebude moct dychat, no a v panelaku v noci pustit vysavac... nic moc 😀 pozerala som na ne v klasickej lekarni, tak vysavacova stoji do 11,- a "ustna" do 1,- eura. Takze v podstate postupne sa mi to tu zaplna a uz nam vela nechyba...

Len nech je vsetko v poriadku, lebo mam zase obdobie, ze mam obavy.. Hlavne o zdravie. Aj o svoje..

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kosska3003
5. jan 2010

rivatha ja som nic specialne neronila az ked som bola v nemocke tak som chcela vsetko len aby som to mala za sebou ale na otvaranie je dobre caj s ostruziny malinovej si kup ten uz mozes pit sialku on neskodi a take ako behanie po schodoch a take to ani neskusaj to je nanic a mozes si len uskodit viac neviem

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
betyna8
6. jan 2010

riv,ja som robila pred porodom vsetko mozne, doktor nam nakazal vela sexu,lebo som sa stale neotvarala a krcok bol tuhy, zo 3 t som pila ten caj z ostruziny malinovej.Nemaju ho v každej lekarni,ale na masaricke ho kupis urcite.Tiež som chodila po schodoch, hýbala sa furt, davala si horuci kupel,ale veru nic mi nezabralo.O ucinku caju nemozem povedat,kedze som nerodila normalne ale tym cisarom.No kazdopadne ti neuskodi,mne chutil,pila som denne 2 pol litraky.

asitka
6. jan 2010

ja len na margo...žilinskej pôrodnice...mali mi tu len spraviť monitor....ale to ste mali počuť rečí...a nech si idem tam, kam idem rodiť...večer o šiestej...hoc som mala papier...aby mi ho spravili...až ked som tete povedala, nech mi napíše do tehotenskej knižky, že mi odmietli spraviť požadovaný monitor...vtedy hoc s veľkou nevôľou mi tie pásy dali...a zmonitorovali...no verte, že už len na základe takéhoto banálneho úkonu som sa do pôrodu z diaľky vyhýbala žilinskej pôrodnici...už len keď som počúvala všetky reči tiet sestričiek..no hanbila som sa za ne...hoc zdravotníčka vôbec nie som....

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
betyna8
6. jan 2010

riv,od 36 tt sa pije ten čajík a môžeš aj z materinej dúšky,ten ma tiež pomoct
cisarský nebol plánovaný, išla som do porodky na hospitalizaciu,lebo som bola 3 den po termíne.Vyšetrili ma,skonštatovali,že sa nič ešte nedeje,som malo otvorena a šupli mi pol tablety vyvolávačky.Monitor mi robili priebežne.Na ďalší deň mi dali celu tabletu vyvolávačky / to sa vkladá z dola/,spravili monitor, kontrakcie boli ale este stale som bola otvorena len na prst, primár povedal,že aj tak v ten den porodim.Asi hodinu potom som začala mať bolesti a zas mi robili monitor, nevedeli zamerať ozvi malého,tak ma šupli ešte na druhý monitor, tam sa zhrkli všetci lekari čo slúžili a šup na operačnú sálu nadýchať sa rajského plynu. Bola som uspatá skor ako som sa nazdala,ani mi nic nepovedali,len že som irgentný prípad. Malý si bud sam alebo s pomocou ich pritlačil pupočník a nechýbalo veľa,mohlo to dopadnut zle.Som rada,že sme boli tam a tak bleskovo konali.
Maly je celkom dobrý,najdlhší doterajší plač bol asi 1-2 minutky,ale moc toho cez den nepospi.To papa každú 1-2-3 hodiny, podľa nálady 😒 ,ale v noci papa tak každé 3 hodiny.Zatial nemame koliky,ale pučí sa furt.Kupka sa rad.Dojčenie ma svoje výhody,ale začiatky su ťažké.Nedaj sa odradiť,treba mliečko rozbehať a potom to už pojde.Sice nemam momentalne cas skoro na nic,akurat ked mam mm doma,tak mi s nim pomoze,ale to neva.

suzik77
autor
6. jan 2010

ahojte, rada by som sa opytala "pokrocilych" alebo tie, co uz mate za sebou porod. Mam pichlave bolesti (nie silne a ani nie caste) akoby v lavom vajecniku - aspon na pocit to tak vyzera. Nemam krvavy ani hnedy vytok.
Faktom je, ze som zase 3 dni nebola poriadne na wc. Myslite, ze to moze byt tym, alebo je to nebodaj nejaka predzvest predcasneho porodu? Trosku mam obavy...

betyna8
8. jan 2010

suzik,teraz budes citit to podbrusko a vajecniky pod chvilou,to tak býva ku koncu tehu a co sa týka wc,pred porodom skor prehana ako zapeka 😉

suzik77
autor
8. jan 2010

AHOJ BETY - dik za info. Ja som bola este v ten vecer predsa len na wc a potom ta bolest prestala. Tak pravdu povediac, uz sa aj tesim, ze ma bude prehanat, lebo mam s tym fakt problemy... Ozaj, pozrela som si tvoje fotky, co ti pribudli, maly je velmi zlaty 🙂
Akurat, ze som sa na tvoj album musela dostat dost pracne. Teda sla som podla autora a listovala som, kym som neprisla na tvoj nick. Neexistuje tu jednoduchsia moznost dostat sa na album konkretneho nicku? Lebo som taku moznost nikde neobjavila. Ak sa da, napis mi ako, ak budes mat cas.

No a este prakticka otazka na teba ako na zabehnutu mamu... 🙂 Co sa tyka odsavacky, flase, cumlikov, atd atd, ako si sterilizovala? Vsetky tieto veci si vyvarala alebo na nieco si sa vykaslala a len umyla? Daj vediet, rada si dam poradit. Zatial dakujem, drzte sa, nech neochoriete - blby cas vonku. papa 🙂

kosska3003
8. jan 2010

suzi album si mozes kuknut aj na pravo pri nicku mas 3 okienka a daj si ten fotacik a si na jej albume potom uz len tak ako si ty vyhladala

ja som vsetko vyvarila ked som to kupila a teraz to len umyvam ked to pouzivam uz to nesterilizujem

suzik77
autor
8. jan 2010

ahoj kosska, dakujem za radu, to ma nenapadlo, ze tie ikony nieco znamenaju 😅

A tiez uvazujem nad takym postupom, ze vyvarit a potom len oplachovat. Dik za radu 🙂

marfuska11
9. jan 2010

ahojte babky Zilincanky 🙂 , neviete mi poradit ako najdem pripravu na porod- dychacie cvicenia v ziline? chodite tam niekto? mohli by ste mi dat nejake info? dik 🙂

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katherine27
9. jan 2010

Ahojte maminy, mňa by tiež zaujímal ten kurz predpôrodnej prpravy v ZA...v ktorom týždni absolvovať? či je to jedno? a toho kurzu sa zúčastňujú aj oteckovia?..
a ešte som sa dočítala o tom cvičení na Vlčincoch, čo je super, ja bývam na VL II..a cena je super.
Neviete od kedy sa dá absolvovať? ten čo sa koná v nemocnici tak od 30.týždňa.
Prípravku by som chcela v nemocnici, ale to cvičenie už na Vlkoch.

Ďakujem za info.
🙂 🙂 🙂

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katherine27
9. jan 2010

Ďakujem rivatha..zajtra alebo v pondelok si tam zavolám..a nemáte náhodou kočky zoznam vecí čo treba do pôrodnice v ZA?..viem, že v každej nemocke inač.
My sa s manželom ešte chystáme kuknúť do Čadce...radšej by som rodila tam, ale keď sa nebude stíhať alebo budú komplikácie tak v ZA..dúfame, že bude všetko OK 🙂 🙂 🙂

marfuska11
9. jan 2010

ahoj, Rivartha dakujem nasla som 🙂

betyna8
10. jan 2010

katherine.ja som rodila v cadci,je tu aj tema,tak kukni tam 😉
suzik, ja vyvaram odsavacku,flase a dudel obden. ved je to rýchlo hotove 😉

suzik77
autor
10. jan 2010

ahojte, ja zacinam kurz 12. 1. 2010, ale ten uz bude zrejme obsadeny, lebo som sa hlasila este zaciatkom decembra.. Tak si zavolajte ako pise rivatha.

Betyna - no to je sice pravda, ale ako poznam svoju lenivu telesnu schranku, tak sa na to vybodnem 😀
A napokon.. to dietatko si bude musiet zvykat na zivot v prostredi bacilov, ved ich je vsade okolo nas neskutocne mnozstvo 🙂 Nech sa snazim jak sa snazim, nikdy sa ich celkom nezbavim...

miskah
10. jan 2010

Ahoj suzik, pred 3 tyzdnami som rodila v ZA cisarskym. Pocas tehu som bola v ZA aj 2x hospitalizovana koli vysokemu tlaku. Co sa tyka Zilinskej porodnice tiez som predtym na nu nepocula nic dobre, ale podla vlastnej skusenosti ti mozem povedat, ze co sa tyka pristupu personalu nemozem sa na nic stazovat. Rozhodne nelutujem ze som rodila v ZA aj ked som bola predtym na 100% presvedcena ze chcem rodit v Martine kedze som martincanka. Co sa tyka lekarov mne robil cisarsky Dr. Sudek, ale to som sa vlastne dozvedela az ked som mala po tom🙂 Ked som bola hospitalizovana mal ma na starosti Dr.Babjak a bol uplne super, velmi dosledny. Co sa tyka Dr.Ficeka tak na mna vobec neprijemne neposobil, prave naopak.
Po porode som bola na nadstandarde, po tom cisarskom som to aj ocenila, lebo som mala poriadne bolesti. Sestricky su tam super, chodili sa ma stale pytat ci nieco nepotrebujem. Len by som si tam isto zobrala vecicky pre malu, lebo napriklad ked sa mi v noci pokakala, tak som ju nemala do coho prezliect a nechcela som ich v noci otravovat aby mi doniesli pre nu ciste oblecenie zo 4.poschodia... Tiez sa mi moc nevenovali co sa tyka kojenia, ked som im povedala ze nemam mlieko, lebo sa mi po cisarskom nerozbehlo a mala mi nechcela sat, tak sa strasne vsetci cudovali...

betyna8
10. jan 2010

miskah,tak to v Cadci sa zakazdym pýtali ako som na tom s mlieckom a aj to v podstate vedeli,ked maleho vazili pred a po papani,aj kukali ako sa prisava,ale on nemal problem,hned na prvý sup sa pricucol jak piranka 😀
suzik, viem,že bacilov sa nezbavime,ale take miminecko je haklive na vela veci...ale uz ako chces 😉

suzik77
autor
10. jan 2010

ahoj miskah - tak to si ma potesila. co sa tyka "obskakovania" sestriciek, co ja viem... Nikdy som si na to nepotrpela, aby ma niekto obskakoval a stale sa ma vypytoval, ci mi nechyba toto, ci hento... Ako sa hovori: nase stare mamy si cupli v poli a porodili, tak nebudme take premaznane 😀 😀
Ja si myslim, ze keby si sa bola opytala, v com je problem, alebo preco nemas mlieko, ze by boli ochotne (-ní) ti to vysvetlit bez problemov, ze? Ono zase ja chapem, ze ak tam maju napr. aj viac pacientiek, tak ich nemusi kazdych desat minut napadnut, ze sa ta idu na nieco opat opytat. Som vsak rada, ze mas celkovo dobru skusenost...
Ozaj, nausnicky si davala v nemocnici malej, alebo az u detskej lekarky? Lebo bol tu taky prispevok, vraj su ochotni napichnut uska uz aj v nemocnici, tak ci nemas skusenost, alebo ci tam boli take pripady... Lebo by som to asi aj dala hned tam za "cerstva", potom su tie uska uz pevnejsie a asi to aj viac boli...

betyna8 - mas samozrejme aj ty pravdu, ved uvidim, ak by bolo haklive, tak budem vyvarat. no najvprv skusim takto. Obden ma to bavit nebude, ale predpokladam, ze tak raz za 4 dni vyvarim aspon cumle prvy mesiac, to je jasne. Ale napr. aj odsavacku vyvaras obden???

Inak baby, sa cudujem, aj tu na fore, ze kolko je cisarakov v sucasnosti.. ty brdo, sa mi to zda fest vela. Kvoli comu si mala cisarsky MISKAH??? Nejake komplikacie? 😒 Dufam, ze nebudem mat komplikacie, uz teraz mam dost problemov ☹

betyna8
10. jan 2010

suzik,ano aj odsavacku vyvaram
a co sa týka obskakovania sestriciek, ak by si bola po cisarskom,tak by ta to iste tesilo,lebo prve dva dni su hrozne,ledva sa pohnes a tak si rada,ze sa pridu opytat,ci nepotrebujes nieco od bolesti,kontorluju ti tlak,teplotu.....no ale bodaj by ta cisarsky nepostretol

suzik77
autor
10. jan 2010

bety - bodaj by nie ☹

uz teraz mam kazdu chvilu problemy. sialene bolesti zaludka, momentalne som aj chora na antibiotikach, nedajboze sa z toho dostat, boli ma ta nestastna prava noha no a ine bezne tehotenske problemy: zaha, 4x v noci na wc, stale ma trapia zapchy... no ak mna postretne cisarak, tak to uz potom naozaj neviem, neviem... 😀
Jedine, co ma nepostretlo, bolo to, ze som ani raz nezvracala... Inak mam nadrobene, tak dufam, ze to dopadne dobre.
A maly ako? Uz ste aj odhlienovali, alebo sa zatial drzi?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre