Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

zlaticafialova
16. mar 2015

Ja som pred tyzdnom rodila v ziline a vobec sa n
estazujem som spokojna

vedorka
19. mar 2015

Ja som rodila pred 10 mesiacmi, rodil ma Dr.Mraz, cisar, max spokojnost, jazvu nevidiet, skoro ziadne zhrubnutie. A hlavne vyborne sije, to som o nom pocula a mozem potvrdit 🙂
Myslim, ze vsetci stari lekari su tam fajn, podla mna su odbornici. urcite by som nechcela rodit pri mladom neskusenom lekarovi, ani moj stav to nedovoloval. Zilinu som si vybrala kvoli lekarom, aj ked je budova v katastrofalnom stave, oni za to nemozu. Kaslat na wc, kachlicky, podstatne pre mna bolo ako skoncim ja a moje dieta. Mala som rizikove, komplikacie atd a vsetko dopadlo ok. Sestry robia co mozu, v podstate vacsina je fajn, ale treba si zavolat hned do porodnice naozajstnu laktacnu poradkynu, nie tu co tam akoze robi, lebo vela zien ma problem s mliekom a prisavanim a neskor to lutuje, ze si ju nezavolali hned.

majuska287
15. apr 2015

ahojte baby ked ste chodili na pasy do ziliny na 1posch. o kolkej to tam robia,viem ze kazdy den mi vravela doktorka len neviem casovo ako? 😨

lienka05
15. apr 2015

Na pasy od 8.00 do 13.00

majuska287
15. apr 2015

@lienka05 jeej dakujem velmi moc,lebo nik mi nevedel povedat 😵

simrada
17. apr 2015

@dulkagabulka ja sa pripajam k tvojmu nazoru. Moj porodnik bol doktor Paucin a ten mi aj pocas bolesti umoznil pit cistu vodu ,ale podla pravidiel. Sice som musela pit po jednotlivych hltoch,ale bolo mi to velmi napomocne...rovnako som si mohla rozpustit v ustach aj cisty ovocny cukor. Takze nechapem, preco takuto zakladnu vec neumoznia aj v Ziline....

zuzulik0222
21. apr 2015

@majuska287 ahoj tak ako uz si bola na tie pasy?Ja som tiez zistovala kde to robia a kedy .Zajtra tam totiz idem prvykrat tak som zvedava.

majuska287
23. apr 2015

@zuzulik0222 ahojkaj ano uz som bola v pondelok prvy krat,a ked som tam bola tak som si vsimla na nastenke aj resny cas kedy robia od 7:30-13:30,takze som uz mudrejsia 🙂,takze tam znova idem v pondelok...bala som sa ale bolo to v pohode a hlavne vsetko v poriadku 🙂 a prisla som tam asi akurat lebo som na chodbe cakala asi 2minutky a hned ma zavolali dovnutra,takze som to tak dobre vystihla 😀

any395
27. apr 2015

troška mimo témy, ale Iniciatíva bude slúžiť aj budúcim mamičkám 🙂 Milí priatelia,
pôrodné asistentky a priaznivci pôrodných asistentiek (PA), sympatizanti normálneho tehotenstva, pôrodu, šestonedelia, prirodzených životných dejov, pozývame vás na prvé prezentačné stretnutie novovzniknutého združenia PA
do P o p r a d u 5.5. - v krásny, Medzinárodný Deň Pôrodných Asistentiek.
Príďte povzbudiť, podporiť úsilie IPASK v posilnení statusu pôrodných asistentiek a starostlivosti o zdravý život ženy a jej dieťatka heart emoticon
Ďalšie stretnutia IPASK s PA a verejnosťou sa budú konať aj v iných mestách, a to v Bratislave 30.mája, v Žiline 13.júna a Košiciach 20.júna (miesto, čas a program prezentácií združenia upresníme v dohľadnej dobe). Oceníme každé šírenie myšlienok IPASK, zdieľanie našich prvých podujatí ďalej, medzi vašich známych, priateľov, kolegov.
Tešíme sa na spoločné stretnutia, ďakujeme vopred za vašu účasť, priazeň a spoluprácu. 🙂
Nech nás spája myšlienka: " Sila a schopnosť ženy je obrovská, ak ona sama verí "
https://www.facebook.com/pages/Iniciatíva-pôrod...

dulkagabulka
30. apr 2015

Svetlo sveta uzrela odborná publikácia, ktorá má silu zmeniť situáciu v našom pôrodníctve.
"V súvislosti s poskytovaním pôrodnej starostlivosti dochádza na Slovensku k vážnym porušeniam ľudských práv žien, ktoré majú často systémovú povahu. Porušenia sa týkajú všetkých ľudských práv prítomných pri pôrodoch – napríklad práva na ľudskú dôstojnosť, na ochranu zdravia, na ochranu súkromného a rodinného života, na informácie, na rovnosť a nediskrimináciu, práva nebyť podrobená násiliu, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu a i. Porušujú ich jednotliví zdravotnícki pracovníci a pracovníčky, zdravotnícke zariadenia, ale aj štát, Vyplýva to z dvojročného monitoringu a výskumu, ktorý realizovalo združenie Občan, demokracia a zodpovednosť v spolupráci s občianskym združením Ženské kruhy. Publikácia Ženy – Matky – Telá: Ľudské práva žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku je prvou publikáciou na Slovensku, ktorá sa zaoberá pôrodnou starostlivosťou v SR z pohľadu ľudských práv žien."
Pokiaľ vo svojom okolí poznáte tehotnú ženu, prípadne ženu, ktorú téma aspoň trošku zaujíma, určite jej dajte vedieť.
http://zenskekruhy.sk/temy/respekt-slobodna-vol...

wesnar
24. máj 2015

No ja som mala otrasny porod v ZA, teda konkretne 2.dobu porodnu, vdaka vyviazanym noham do povaly, pretoze mi jedna neprijemna PA privazovala nohy v kontrakci a nemohla som sa branit a samozrejme mi"pomahali" dupanim na brucho a puklo mi rebro, lebo taka postarsia PA bola mierny retard..., chcela som dulu k porodu ale nemohla, lutujem, ze som neoslovila jej kolegyne este, ak bude nejake nabuduce, co by som este chcela tak sama uz nie, viac si k vam dovolia a su menej prijemny ked poviete, ze chcete nadstandard tak sa trochu ukludnia, ako musim povedat, ze na 1vom poschodi pohoda, bola som tam v priebehu tehot.dokopy 2 tyzdne a nemozem sa nejak stazovat, na nadstandarde su podarene sestricky tiez aj z novorodeneckeho, dokonca jedna mi radila s dojcenim podla Mamily..., ale co k porodu?no naivka som bola, ze si daco vydobijem, ze som nespomenula porodny plan bolo mozno moje stastie pretoze blondata PA, mi ho vysmiala ked ho nasli v papieroch, tmavovlasa mladsia sa skor cudovala preco som im to nepovedala a pomahala mi aj s dychanim aj ona mi sice tlacila na brucho ale nie na rebra a mala som pocuvat len ju, nie tu mladu dr. Ktora ma len strasila a hresila a podpora ziadna, snazila som sa tlacit, ale napichli mi oxytocin aj ked som ho odmietla a maternica sa mi akoby vypla a telo mi nespolupracovalo, povrieskala som si tam bola som zufala, sama rozkazy strasenie nizkymi ozvami ako keby som si chcela zabit vytuzene dieta snad hadam naschval alebo co! Maleho mi musel vytiahnut nakonec asi Sudek to bol VExom ale nastval ma riadne, pretoze kricim ze nemozem dychat ked sa mi dupe po bruchu cize ani tlacit a dr.mi tresne sak ked nerodim tak musia za mna, tak mi bolo do placu, pretoze som sa snazila ako snad kazda, ked odstupili tie kace odomna tak som zatlacila a dr.potiahol a maly bol hned vonku podotykam tmavocerveny nie fialovy ani modry a apgara mal uplne normalneho! takze kde bola chyba?!ja som si jej vedoma neni aj ked mozno si dakto povie, ze neschopacka uvrieskana, nuz pravda rodit s nohami hore bez podpory s dupajucou retardovanou PA bolo tazke a kazda ktora nedostala "nedostatocnu" ako ja tak tlieskam,predtym aj potom sa Sudek choval velmi milo, preto ma to dorazilo ked na mna zahucal, vtedy ked to najmenej potrebujete pocut!zasil ma aspon rychlo a skoro bezbolestne, dokonca mi dovolil sa potom napit jej keby ten vedel ze som vypila pollitra vody v sprche a vedet co sa bude diat porodim radsej tam a verim ze by to bolo rychlesie a bez problemov, maly kvoli VExu mal hematon nastastie len den ale par dni este pomrnkaval asi od bolesti hlavky chudatko...a prve prilozenie prebieha stylom ze sa maly prisaje mate ho 5 min a zoberu ho, ale to uz je v perinke, ale aspon som ho mala hned na bruchu a dotepal mu pupocnik aspon z vacsiny, ale vsetko to bolo skor stylom, aby sa nepovedalo, nuz ale lepsie ako povestnym "patykom do oka", ze? Este ze mi porod siel rychlo a az na ten pripeceny oxytocin bez vyvolavacky a pod.ale otras som sklamana a to som sa rodit tesila!bala som sa nastrihu ale co mi ostalo po VExe je vacsie ach naivka hlupa som bola, co by som na tomto zaostalom Slovensku chcela, ze?ale bohuzial nemam moznost ist do zahranicia, mam z toho traumu a dost ma to po veceroch obcas mata aj ked viem, ze chyba bola len a len vo vedeni porodu nie u mna, pretoze kamoska aj dalsich par znamych zazili na porodnom stole v tejto nemocnici podobnu masiarcinu a to tiez velmi nedavno!a stacilo by tak malo, len dovolit zene rodit ako chce nie ako "treba"!a rodila som v zime tohto roku nie pred 10 rokmi...ach!

any395
29. máj 2015

Dávam do pozornosti, všetci sú vítaní 🙂
BRATISLAVA - zajtra 30.5. o 10hod. - prednáška Všetko o pôrode a o 16hod. II. prezentácia nového združenia IPASK.
https://www.facebook.com/pages/Iniciatíva-pôrod...
http://www.porodnaasistencia.sk/index.php?a=akt...
SP.NOVÁ VES - utoroky - pravidelná PFP na pôrod a v piatok 5.6. o 17hod. prednáška Všetko o pôrode.
http://www.porodnaasistencia.sk/index.php?a=akt...

maricenka23
1. jún 2015

Ahojte, aké mate skusenosti v poslednej dobe s porodom v Žiline? Rodil niekoho Dr.Sudek? Je lepšie ís
ť do Martina alebo Čadce?

evuska12311
2. jún 2015

@maricenka23 Ahoj, ja som rodila koncom marca sekciou v Ziline a absolutne sa nemozem stazovat 🙂 Rodil ma Dr. Ficek, pristup na 1*, jazva sa krasne hojila, ziadne komplikacie. Zaplatila som si sice apartman, lebo chlap chcel byt pri nas neobmedzene, ale nelutujem.
Sestricky aj doktory boli naoaj velmi mili a profesionalni. Malinku mi doniesli na druhy den po prevezeni z JIS a mala som ju uz stale pri sebe, co bolo na nezaplatenie. Uvazovala som aj o Čadci, ale som velmi rada ze som sa rozhodla pre Žilinu.

carodejnica
3. jún 2015

Petícia za odobratie titulu BFHI Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline.
Kto súhlasí môže podpísať.
http://www.peticie.com/odobratie_titulu_bfhi_gy...

citronade
6. júl 2015

ahoj, ja som tam rodila 2014 februar, vyvolavany porod a tiez mam podobnu skusenost, nie velmi ustretovy pristup, az na jednu pa, velmi empaticku, ako moralna podpora bola uzasna, nenapadne mi aj davala kvapky vody z obvazu zmykala, akoze ma utiera... ostatne boli neprijemne, az naozaj rozumovo zaostale, vulgarne vyroky o hovnach apod... ale inak dr ktora ma rodila bola v pohode. len cely cas, styri hodiny tam boli so mnou pa, len prikazovali, co chapem, ale akym sposobom, asi ich ,,strasne bavi praca,, pripadala som si, ze im idem na nervy.

dokrmovala som malu, nemala som dost mlieka, uplne malo, kym sa to rozbehlo, nariadili dokrmovat a ked som isla pre mlieko k nim, po kazde to bolo s nadychom, ze ,,setrime mlieko, kolko potrebujete?,, aj tu som mala pocit, ze ich otravujem.. niekedy mi ani nedali tolko kolko bolo nariadene, nasilu mi jedna mackala prsia, ze to musi ist... naozaj toto bolo uz moc, mala plakala... bolo jej malo mlieka... dala som si doniest svoj sunar!!! nastastie som odtial potom vypadla.. podobny pristup s krmenim sme tam mali viacere..uz by som tam nesla rodit, urcite nie.

mysuliatko7
25. aug 2015

Rodila som v Ziline v decembri.. Pokial nemate nejake extra poziadavky co by ste od porodu chceli ocakavat, tak to bolo fakt ok..koncila som akutnou sekciou..
Nedokazem ale predychat niektore sestry na novorodeneckom, ktore mi namiesto pomoci s dojcenim nadavali,preco nepouzivam flasku..no proste no comment
ALe sme zdravi,stastni,jazvu mam fakt peknu, len tie spomienky mam akosi stale v sebe, takze druhe dieta rodim URCITE inde,niekde kde ma rodicka viac vlastnej vole 😝
A btw mala som zaplateny apartman aj pre manzela a fakt nechapem,ze platite za nieco 70eur kde inde je to standard..ale tak Zilina no 😖 😖 😖 😖 😖 😖 🤐 🤐

albusa
23. sep 2015

Tiež som rodila v decembri r.2014 v Žiline, naposlednu🙂 chvylu mi robili tiež sekciu dr. Sudek, spokojnost velka, starostlivost myslim ze dobra na to co som pocula na zilinu,. A ktomu NADSTANDARTU , zaplatila som si izbu 30 € na noc kedze som bola prvorodicka cakala som pomoc od sestriciek a hroza, chladna az taka surova izba, mala, zly vzduch stale v nej..no hroza ..a myslim ze malo starostlivosti na to ze je to nadstandart, ked som bola pred porodom na rizikovom navstivili ma sestricky viac krat za den ako tam za 5 dni. Ale druhe dieta by som isla tiez rodit do ziliny ale skor by som si zvolila klasicku izbu. 🙂

albusa
23. sep 2015

@maricenka23 pri mne bol a velka spokojnost 🙂

majka2
16. dec 2015

ahoj. ja som rodila vo februari 2015 cisarskym rezom. rodil ma sudek klobuk dole vynikajuci lekar a aj sestricky co tam behali okolo mna malinka sa narodila zdrava krasna na jiske bola neprijemna jedna setricka co mala nocnu nevedela som sa dockat rana ine boli v pohode a ochotne pomoct preložili ma na 4 poschodie sestricky na gynde super zlate ochotone ako naozaj sa nemožem na nic stažovat na novorodeneckom no to už horsie nasli sa aj neprijemne osoby ktore zjedli vsetku mudrost sveta nekojila som bola som prvorodicka a po cisarskom vsetko bolelo nevedela som ako si mam malu dat aby sa prisala žiadna pomoc neprisla a tak sme skoncili na umelom mlieku. najkrajsie bolo zbalenie sa a odchod domov a ci by som rodila este v žiline? neviem treba vymenit zopar ludi a bude to ok to že je tam vsetko z cias ked som sa tam narodila este ja personal nemože ale spravanie sa ovplivnit da 😉

lenulela
17. dec 2015

Ahoj, rodila som v auguste, vsetko ok, sestricky, priebeh, lekarky tak isto. Az kym sa neobjavil hl. lekar 2 hodiny pred narodenim malej. Bol to Dr. Klacko a NIKDY VIAC ho nechcem vidiet. Aby jeden profesional, kvoli tomu, ze porod neprebieha podla jeho predstav a ze namiesto jeho planovanych 10 minut, tam stravi 2 hodiny, no bohuzial...NAkoniec malu vytahoval zvonom, to som sa dozvedela az dodatocne. Bol maximalne neprijemny, vkuse somral popod nos, ze co tam on robi za tie peniaze a podobne...
Cize tak, ja som bola spokojna, co sa tyka prijimu, sestriciek, je pravda, ze som mala nadstandard, ale vsetko to znicil spominany lekar...

evittam
17. dec 2015

Ahojte, rodila som pomaly pred 8 rokmi - prirodzený pôrod - MUDr.Ficek a pred 2 rokmi - sekcia MUDr.Sudek - nemôžem povedať nič zlé ani na lekárov, ani na personál, ani na starostlivosť - jedna obrovská spokojnosť a ak by som ešte mala ísť rodiť tak vôbec nerozmýšlam o tom kam. 😉

tomasko27
11. jan 2016

Ktora rodila nedavno v Ziline co si vziat so sebou,pre mna aj babo?

evittam
11. jan 2016

@tomasko27 Ahoj, určite budeš chodiť na monitor do ZA pôrodnice-tam vysí zoznam na nástenke 😉

tomasko27
11. jan 2016

@evittam Hej aj nato som myslela ze ked budem chodit na monitor tak pozistujem 🙂 inak vdaka

evittam
11. jan 2016

@tomasko27 Za málo, ja som ho mala odfotený, len už som to vymazala.... 😉

kikaku
4. feb 2016

Caute, mate niekto aktualne info ako to tam teraz vyzera? Mam zajtra nastúpiť na príjem a mam z toho mierne obavy, vraj nadštandard je zatvorený, funguje len 4 podlažie? Mate niekto info? Nie som náročná, len dúfam, že tam bude niekto kvalifikovaný, kto ma odrodí 🙂 čo som si tak všimla tak v tomto krízovom režime je to tam len samé mladé študentky tak neviem :/

lilka5566
21. apr 2016

Ahoj aj ja som m rodila v ziline a musim povedat ze som uplne spokojna.doktori super,starostlivy,sestricky takisto ci uz pred porodom alebo po porode.takisto na novorodeneckom,starali sa pomahali,staci sa len opytat ked nieco treba.neviem kde vsetci beru take negativne nazory na zilinsku nemocnicu.ja odporucam.myslim ze problem bude v spravani mamiciek,ked su drze a nevychovane nemozu cakat ze ostatni na ne budu slusni a mili 🙂

evittam
21. apr 2016

@lilka5566 Dobre si to napísala a najlepšie je, že nájdeš aj komentáre od prvorodičiek, ktoré v živote nerodili a presne vedia všetko o pôrode-aký pôrod je najlepší a aký si presne predstavujú a samozrejme aj o tom, ktorá pôrodnica je najlepšia a ktorá je najhoršia - a len "kydajú". 😀 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre