Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

mirkap84
30. mar 2012

@vajanika27 🙂 porod som mala relativne rychly, prisla som do porodnice s odtecenou vodou otvorena na styri prsty, nasledne mi robili CTG a cakali na mna papierovacky a diktovacky 🙂 , potom mi urobili sono pre zistenie velkosti babatka (ich odhad 3700 realny 4100 😀 ) , po sone urobili klystir a nasledne nastupili kontrakcie. Kedykolvek som mohla pouzit sprchu, fit loptu, v priebehu porodu mi postojacky robili CTG...otvorena na 8prstov som presla na porodnu salu a porodila som 🙂 . Pred sitim mi miesto nastrihu umrtvili a pred porodom mi pichli injekciu proti bolesti...
Odrodila ma doktorka ktorej meno zial neviem, ale bola mladsia, velmi sympaticka spinava blondinka 🙂 .

vajanika27
30. mar 2012

@mirkap84 tak to bolo asi bezproblemove 🙂 u mna je to prvy porod tak predpokladam ze to bude trvat omnoho dlhsie...bolelo ta sitie, aj ked ti to umrtvili???drobcek bol po cely cas s tebou ked si lezala este na sale a po akom case ti ho dali na izbu?

mirkap84
30. mar 2012

@vajanika27 ...ano ano, tento porod bol ovela rychlejsi ako prvy (4hodiny vratane odtecenia "plodovky")...prvu dcerku som rodila v Martine 16hodin 😖 s "epiduralkou" 🙂
...po umrtveni som sitie necitila, horsie na druhy, treti... den a ranu citim doteraz celkom intenzivne a to som osem dni po porode 😒 ...ale je to individualne, moja babulka mala 4100g, takze ma museli nastrihnut viac aby presla, mam zasite tri vrstvy - posvu a aj kozu, preto je to hojenie komplikovanejsie a rana viac boli...
...nie nie, dcerku mi po porode ukazali a poputovala na novorodenecke k ostatnym detickam 🙂 , po porode som na sale lezala cca 2hodiny, stlacala som si brucho, dali mi na neho lad na ukludnenie maternice - velmi pomohol 🙂 ...rodila som 23:55, dcerku mi doniesli hned rano, pocas dna sa prisala k prsniku ale bolo treba ju dokrmovat kym sa nevytvori mliecko a na druhy den uz bola plne kojena 🙂 ...dalsiu noc som poprosila sestricku aby mi zobrali dcerku - bola som unavena a vycerpana z porodu, nemali problem, doniesli mi ju na druhy den rano a potom bola stale so mnou 🙂

vajanika27
30. mar 2012

@mirkap84 tak to som prekvapena, ze preco ju zobrali na novorodenecke, ja som pripravena na to ze maly bude so mnou a manzelom, dufam ze nebude s tym problem, tak dlho sa tesime na maleho a oni nam ho zoberu, no uz vidim ze to nebude tak ako si predstavujem... inak to stlacanie brucha je pre mna novinkou, lebo ja som z Presova, a tam sa nic take po porode nedeje...a dokrmovali ju glukozou predpokladam?
no ved uvidim ako sa budem citit, tym ze neviem ake to cele prebehne...

danusskaaa
30. mar 2012

Aj ja som rodila v Ziline /aj ked som chcela do Cadce, ale pocasie a kopa snehu zmenili plany/ musim povedat, ze to vsetci zvladli na 100%. snazili sa co najviac pomoct, ci uz sestricky, alebo doktor. Musela som sice po 5 hodinach aj tak podstupit sekciu, ale vsetci sa starali aby bolo co najlepsie. po porode mi bolo oznamene, co sa dialo /bola som uplne uspana/ a aj pred kazdou kontrolou mi najprv povedali o co ide a preco to robia, co mne ako prvorodicke moc pomohlo, kedze som nevedela co cakat! po porode na oddeleni sestonedeli sa sestricky dokladne starali o mimi aj mna. sestricky chodili s malou neustale mi ju prikladat aby sme plne kojili a boli pri mne pocas celeho kojenia, aby som sa naucila spravne prikladat, ked som bola unavena malinku si zobrali a doniesli /pripadne som si ju sla zobrat sama/ ked som chcela. sestra na oddeleni sa neustale chodila pytat, ci netreba nieco, caj alebo vodu, pripadne lieky proti bolesti. fakt moc ochotne, co som vobec necakala po predchadzajucich skusenostiach v inych nemockach 😀 takze baby, budte bez obav, sice je tam prostredie ako za komunistov, ale personal sa moc snazi ten pobyt nejako zprijemnit!!! budem drzat palce, nech vam vsetko dobre dopadne a tesite sa s drobcov uz doma 🙂 lebo ako sa vravi, doma je predsa len doma - svoje pohodlie a hlavne zvyk! drzte sa 😉

mirkap84
31. mar 2012

@vajanika27 Dobre ranko, predpokladam ze budete chciet nadstandard a zoberiete si so sebou aj manzela...nemyslim si, ze Vam maleho hned zoberu, je to o vzajomnej dohode... mne dcerku doniesli hned rano (rodila som o polnoci ako som uz spominala) , mala som ju cely den a na moju vlastnu ziadosti mi ju v noci zobrali aby som si mohla oddychnut kedze som bola z porodu uplne vycerpana 🙂
...brusko som si po porode tlacila aj v Martine, je to nutne kvoli stiahnutiu maternice a pripadnemu silnemu krvacaniu ktore moze po porode nastat...tym ze si brusko stlacate sa maternica cisti, ma to svoj zmysel 😉
...dokrmovali materskym mliekom!!!!!!!!!!!!!!!!! 😵

6mia6
31. mar 2012

@mirkap84 konečne dalsi pozitívny ohlas. 😀

vajanika27
31. mar 2012

@mirkap84 pravdepodobne pojdem na normalne oddelenie, uvidim podla situacie, ja vo vseobecnosti nemam problem s prostredim starsich nemocnic, myslim ze tych 5 dni sa to da v pohode vydrzat 🙂
skor som sa obavala toho, aby nam nerobili naprieky ked napr. budem chciet maleho polozit na brusko po porode, pamatam si slova jedneho gynekologa, ze nedajte si ukradnut tie dve hodinky po porode, preto mam obavy aby ma nenutili robit nezmyselne veci...ja viem ze clovek nikdy nevie ako to bude prebiehat, hlavne pri prvom porode, ale verim ze to prebehne fajn, no ved uvidim...
aha, preto som sa pytala, ze cim dokrmovali, lebo ked som prvykrat pocula ze glukozou, ma skoro vystrelo, hlavne ze vsade clovek cita ako dieta nesmie cukor do 1 roka 🙂
a v pohode mi mozes tykat, ak tebe to nevadi ze ti tykam 🙂

kukucka1982
31. mar 2012

@vajanika27 nechcem ta strasit, ale co sa toho tvaleho pobytu tyka, to si uzijete po porode, ked budete vybavovat papierovacky vsetky na uradoch...

vajanika27
31. mar 2012

@kukucka1982 jaj to viem, to vsetko si budem musiet vybavit na vychode, este v robote som to vybavovala klientkam, takze viem co ma caka 🙂 co uz, este furt nemame svoj vlastny byt ☹

mirkap84
1. apr 2012

@vajanika27 ...kludne tykaj 🙂
...co sa prilozenia tyka tazko povedat, mne malu po porode neprilozili k prsniku, v Martine 7rokov dozadu ano 🙂 ...v tomto ti neviem poradit, zavisi to asi od doktora, najlepsie keby si mala vybaveneho aby si mala istotu 🙂 ...priznam sa, ze v momente ako som porodila ma ani nenapadlo ziadat malu prilozit, bola som rada ze som taku velku babulu vytlacila 😀 , ale ked sa vratim do minulosti a k porodu prvej dcerky, tak je to krasny zazitok 😵

vajanika27
1. apr 2012

@mirkap84 no pre mna je toto jedina vec ktoru budem ziadat aby mi maleho prilozili 🙂 teraz zacinam chodit na monitor, tak rozmyslam ze by som si vybrala niejaku mlada doktorku, vela bab si chvalili, neviem mam lepsie skusenosti so zenami ako s muzmi lekarmi 🙂
ale najhorsie na tom je, ze nemocnica ma certifikat priatelska detom, kde sa jasne pise, ze dieta ma byt matke hned prilozene na brusko, bez toho aby si to mala ziadat 🙂 samozrejme ked je vsetko v poriadku a nie su komplikacie...
ja tiez chcem urcite veci, ale po skusenostiach som pripravena na to, ze to vobec tak nemusi byt, lebo vacsinou sa situacia vyvinie inak 🙂

drosera
1. apr 2012

@vajanika27 ja chcem tiez, aby mi prilozili maleho hned k prsiam a nechali dotepat pupocnik..a dokonca som chcela rodit bez "preventivneho" nastrihu..ale kedze maly ma byt valibuk, tak to asi nehrozi 😠

danusskaaa
1. apr 2012

@vajanika27 ak bude vsetko prebiehat ako ma, cize budes rodit prirodzene a hlavne malinke bude fit, nemaju problem s prilozenim. dokonca kamosku sestricky aj odfotili 🙂 len to musis povedat a neviem ci sa tam nahodou aj papier nejaky nepodpisuje... /nie som si ista, lebo tych papierovaciek je tam vela/

danusskaaa
1. apr 2012

@drosera preventivne nastrihy nerobia! doktor vie priblizne odhadnut, ci to pojde aj bez toho, alebo nie, avsak ak mas babo nad 3,5kg urcite na nastrihnu, lebo je to lepsie zasit ako potom sit nieco co bolo pri porode samovolne roztrhane. a aj to liecenie je potom rychlejsie... baby budem Vam drzat palce, nech Vam vsetko dobre dopadne a tesite sa s deticiek ako ja s tej nasej malej zabky!!! drzte sa 😉

vajanika27
1. apr 2012

@drosera no s tym dotepanim pupocnika som citala viacero nazorov, takze ja toto ziadat asi nebudem, lebo nie som na 100 percent presvedcena o spravnosti tejto veci...a co sa tyka nastihu, tak tiez som toho nazoru nech ma radsej nastrihnu ako sa ma dotrhat a nebudem si moct sadnut pol roka na zadok 😒

vajanika27
1. apr 2012

@danusskaaa ja si tiez myslim ze ked clovek povie dopredu ze co asi by chcel tak by s tym nemal byt problem, len ci vsetci lekari su tomu tak nakloneni, nemam velmi zaujem sa este popri vsetkych tych bolestiach s niekym tam natahovat, aby urobili to co si zelam 🙂

danusskaaa
1. apr 2012

@vajanika27 urcite zalezi aj na nalade lekara 😝 ale su na to uz asi zvyknuty, lebo vela maminiek to vyzaduje. ja som chcela tiez, ale prisli komplikacie a z normalneho porodu som musela podstupit sekciu kde ma celkovo uspali a malinku hned po vybrati museli predychnut, lebo bola uz pridusena. ked som som sa zobudila vobec som nad tym ani nerozmyslala, ze mi ju neprilozili. jedine co bolo pre mna podstatne, ze obe zijeme a nastastie je malinka OK a zdrava!!! 🙂 to je asi najdolezitejsie a potom si mozes babo prikladat stale, ved ja som ju nechala na mne aj spat, aby sme si boli co najblizsie 😀 teraz som uz rada, ze spinka aj sama, aby som mohla cez den nieco urobit 😀 ale tie dni v nemocnici je velmi prijemne, ked ti malinke zaspi bud pri prsniku, alebo na prsiach, najkrajsi pocit na svete!!! drzim paluchy nech ti vsetko dobre dopadne a hlavne nech ste zdravi!!!

drosera
1. apr 2012

dievcata a neviete ako to je s EPA? lebo mam rozdielne info..ja ju sice nechcem, ale keby nahodou...

solinkarka
1. apr 2012

@drosera v Ziline ju nedavaju

drosera
1. apr 2012

@solinkarka hmm..je to cudne, ze v tak velkej nemocnici ju neumoznuju..ale tak zvladneme aj bez toho..dufam 🙂

vajanika27
1. apr 2012

@danusskaaa dakujem pekne, dufam i ja ze vsetko dopadne dobre a ze porodim prirodzene 🙂 to verim ze ked sa to skomplikovalo, tak si bola rada ze ste obidve v poriadku 🙂

solinkarka
1. apr 2012

@drosera vies co ja som chcela kvoli tej EPA ist do Cadce ale akosi som nestihla 😅 tak som odrodila v Ziline aj bez epi a koniec koncov som aj rada...neni to take hrozne a este som aj usetrila 100-ku 😉

danusskaaa
1. apr 2012

@drosera Epiduralku podavaju aj v ZA, avsak este pred porodom si musis vybavit anesteziologa, ktory ti to pride zrealizovat ku porodu. musis to mat dopredu vybavene, inak budes rodit bez toho. je to len a len na tebe ktoreho dokiho si vybavis, oni mu zavolaju ked budes na porodnej sale!

drosera
1. apr 2012

@danusskaaa a da sa to vybavit aj tak, ze si ju len "zarezervujem" a v pripade tazkeho porodu si ju dam pichnut, ale ak pojde vsetko hladko, tak nie? lebo ja chcem ist bez, len co ked to bude nejaky fatalny a dlhy porod a budem o nu nakoniec prosit..ja som este nerodila, tak neviem, co ma caka 😉

danusskaaa
1. apr 2012

@drosera opytaj sa ako to presne je, lebo ja som ju nakoniec nepotrebovala, kedze som sla na sekciu. ale myslim si, ze sa to da, lebo oni volaju anesteziologa uz ked ides fakt rodit, ale bolesti a kontrakcie budes mat skor, tak podla toho uvidis, ci sa to bude dat zvladnut, alebo mu zavolaju a pojdes s EPI. nechcem ta strasit, ale mne dali vyvolavacku a asi za 15min prisli bolesti... po hodine boli take intenzivne ze som myslela, ze umieram 😒 hned by som brala epi... avsak trapila som sa takto 5hodin a nakoniec som musela rodit cisarskym, lebo mala bola pridusena a nemala dost vyzivy z pupocniku! budem drzat palce!!!

danusskaaa
1. apr 2012

a baby zoberte si so sebou postolkove /ortopedicke/ gate cislo:1 pre mimco, to budu vyzadovat, lebo nemaju, oblecenie je ich svoje nemozte mat, aby sa nepomiesalo s nemocnicnym. a mozte aj dudlik ak bude vase babo chciet!

vajanika27
1. apr 2012

@danusskaaa ty si prisla do porodnice uz s bolestami alebo si zacala rodit na zaklade vyvolavacky?

danusskaaa
1. apr 2012

@vajanika27 na zaklade vyvolavacky lebo som bola uz 4dni po termine. kedze som nemala pocas tehu ziadne extra problemy mysleli sme ze porodim prirodzene, avsak za 5hodin bolesti a kontrakcii som sa otvorila len na pol centimetra... ani prepichnutie plodovej vody nepomohlo a po monitore mojej malinkej uz zistili, ze je pridusena takze nasledovala rychla sekcia! vyhodou bolo, ze som usetrila 100e a kupila si pressostroj, aby som vydrzala bez spanku pri malej 😀 😀 😀

vajanika27
1. apr 2012

@danusskaaa aha, no dufam ze ja tiez tak nedopadnem, lebo ja tiez chvalabohu nemam niejake extra problemy...boze to si sa ako vytrapila a ze pol centimetra, to nastve 😠 a za co si usetrila 100 eur???? neviem o niejakom extra poplatku??? 😲

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre