Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

teerry
12. apr 2010

jej tak super.. a koľko je to teraz spolu penazi??? :D a koľko už na ne čakáš??
no nie, ale aj tak je lepšie čím skôr si mylsím nie??? okis, dakujem za všetky rady.. 😉 😀

suzik77
autor
13. apr 2010

no spolu to bude 25.000,- (v starej mene). Najprv mas narok na tusim 4560,-Sk (to ti patri k narodeniu dietata) a potom si ziadas o ten zvysok (20.440,-) - ak sa dieta dozije 28 dni. Avsak mozes to ziadat aj naraz a dostanes naraz celu sumu. Ale vsetko ti bez problemov vysvetlia na UP, kludne si tam zajdi pre dane papiere aj pred narodenim, oni ti vsetko vysvetlia a daju formulare...
Ja cakam, ze by mi mali prist peniaze kazdu chvilu. Ich vyplatny termin je tusim 10.v mesiaci, no a ja som odovzdala vsetky papiere 30.3., tak snad to stihli spracovat. Tak si myslim, ze ak stihnes dat papiere do konca mesiaca, tak po 10.nasledujuceho mesiaca by ti mohli prist peniazky

suzik77
autor
13. apr 2010

wandeirra - tak to hej, to si potrebujes potom vyplnit nejak cas... Ja by som si prinajhorsom citala knihy, ale chvalabohu, dieta bolo v poriadku - az na nejaky nedefinovatelny zapal, ktory nastastie zacal ustupovat na 3.den, tak ma normalne pustili na 5.den domov...

betyna8
13. apr 2010

suzik,si mi neodpovedala kedy chodite von???
ja som prispevky vybavovala naraz, peniaze prisli asi po týždni a vobec to nebolo po 10.v mesiaci,to sa asi prispevku netýka,ale prídavok....

suzik77
autor
13. apr 2010

bety - jaaaaaaaaaj, prepac, von chodim podla pocasia a podla potreby malej. vobec to nie je pravidelna prechadzka a pravidelne miesto. Niekedy idem k tescu - kvoli poste (zasielam obcas nejake listy drahemu), niekedy idem ku carefouru alebo kauflandu (na nakup), niekedy po hlbokej, inokedy k priehrade.... No skratka kade tade, no a casovo to je tiez rozne. Uz som bola vonku aj o 9 rano, aj o 18.poobede...
Vela zalezi od tych grckajucich chvil mojej malej, ked ma blby den, ze grcka kazdu chvilu, tak nejdem skoro vobec von... Takych je nastastie malo... No a tiez, ked prsi, tak von nechodim. Takze mi je tazko povedat, kedy chodim von. Niekedy idem z minuty na minutu doslova... Nechodim vobec pravidelne.

betyna8
13. apr 2010

ok,možno sa nám podarí niekedy stretnúť 😉
my chodime aj za dažda,nech sa pekne otužuje a vlastne sme vonku každý deň od kedy dovršil dva týždne.
riv a ty nechodíš do lesoparku? aj tam sme boli dva krát ,mali sme zraz s mamičkou zo soliniek..

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
betyna8
13. apr 2010

ok riv,skontaktujeme sa,hodim ti do ip moje cislo a napis mi aj ty tvoje 😉

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzadula
13. apr 2010

pekny den maminky 🙂 .. tak som sa na zaklade vasej diskusie popytala na tie prispevky..
po narodeni babatka .. alebo aj pred, ak niekto nie je povercivy 😅 , si moze prevziat ziadosti na UP.. je to prve poschodie a cast na druhom.. pricom, agenda je rozdelena podla abecedy.. tak si treba najst podla zoznamov na zaciatku chodieb na zozname, na sklenenych dverach, ku ktorej pracovnicke patrite podla priezviska ... po narodeni babatka mate narok na 5000 Sk..(teda v starej mene..aj na UP ju este sem tam pouziju 🙂 )..a po dovrseni 28.tyzdna dietatka, mate narok na doplatok
20 000 Sk... + zaroven ziadost o rodinne pridavky a tie maminky, ktore nemaju narok na matersku, tak aj ziadost o rodicovsky prispevok..
co je podstatne, maminka to moze vypisat doma.. a ziadosti, spolu s rodnym listom dietata a maminkinym obcianskym preukazom, moze na UP priniest aj otecko 🙂.. tak ak sa necitite na behacky po uradoch.. tak poverte otecka.. 🙂

janka1224
13. apr 2010

Ahojte,

koľko spapajú Vaše detičky? Ja už musím prikrmovať kvôli nedostatku mater. mlieka, mám aj zlé bradavky a malá sa mi zle prisaje, takže si málo vytiahne. Ak mám mliečko, tak si ho odstrieknem a potom ho dám malej vypiť z fľašky. V nemocnici musela vypiť na jeden krát 70 až 80, akurát dnes má dva týždne.
Ako často kŕmite vy? Každé 3 hodiny alebo ako? Lebo v nemocnici mi každá sestrička povedala inak, tak som z toho hotová 😲
Niekedy je malá lenivá a musím ju budiť, vtedy som rada ak vypije 40 čo je málo, bojím sa, že mi nepriberie, som z toho na nervy 😨

kosska3003
13. apr 2010

janka pokoj hlavne neboj bude priberat ved uvidis na poradni toto som aj mala take stresy aj som si sunar kupila ze ma malo mlieka a tak a nakoniec ho mam v skrini este neotvoreny davaj mliecko ked si ziada napriklad mne mala v noci spala celu noc ked bola taka malunka tak som ju nekojila lebo v nemocnoci kazu kazde 3 hodiny ale ja som to nedodrziavala lebo ked spala tak som ju nebudila naco a kojim este teraz tak hlavne pi vela tekutin nech mas hodne mliecka

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
betyna8
13. apr 2010

kočky teraz ma napadlo, raz ste tu preberali to detske plavanie, v žiline su dve,jedno ´pri kurtoch a druhe na sasinkovej www.bemaslovakia.sk , pochvaluju si to aj tam 😉

suzik77
autor
14. apr 2010

janka - ahoj, no to bol moj problem. Tie bradavky hlavne. Nechcela chytit ani panovi, potom navyse sa pridalo caste zvracanie - aj hodinu-dve po jedle.... Podla vsetkych priznakov som usudila - a potvrdila mi to aj detska lekarka - ze dieta ma slabsiu formu refluxu (slabo vyvinuty akysi sval v zaludku, co sposobuje caste zvracanie a ine problemy). Tak som sa vystrasila este viac. Kvoli tomu som uz len odsavala do flasky a prikrmovala casto a po malych davkach. Napr. kazdu 1,5 hodinu som jej dala 40 ml (ked mala cca 3 tyzdne). Trosku jej to pomohlo, bolo vidiet, ze zvracanie zo dna na den je v slabsich, znesitelnejsich mnozstvach. A tou odsavackou som si za tie 3 tyzdne trosku aj tie bradavky vyformovala.

A predstav si, po 3 TYDNOCH som si ju skusila prilozit a cuduj sa svete, do dnes bez problemov kojim (mame 7 tyzdnov). Tiez sa mi stane, ze mam menej mlieka, hlavne ked ma dieta pahltne dni, vtedy urobim max.1 davku nutrilonu denne. Ale to sa mi stane tak v priemere raz za 3-4 dni. Tak mam nutrilon poruke, ze keby mi vypadlo mliecko, nech nie je hladna. Tiez jej to trosku pomaha pri tom refluxe, lebo umele mlieko je hustejsie a ten zaludok ho akosi lepsie udrzi vnutri...

A este sa vratim k porodnici. Tam som ju tiez budila ako taka hus na jedenie, kazali kazde 3 hodiny 😀
Ale kosska ma pravdu. Nebud dieta. Nech ti spi, hlavne v noci (mne napr.mala prespi celu noc, chvalabohu). Budi sa najskor okolo 4.30, co sa uz da.. Aj to len ojedinele, vacsinou chrapka az do 6.00. Nebud ju, nech spinka, zdrave dieta v spanku silnie a rastie. To budenie je fakt dobre vtedy, ak by nepriberala, co snad nie je tvoj pripad... A skus si ju prilozit sem-tam, mozno sa ti chyti tak, ako sa chytila moja. Z nicoho nic. Spociatku to sice boli muky - teda pre mna, lebo dieta ti poskodi bradavky ovela skor ako odsavacka, ale naucila sa aj ona spravne chytit a uz v nejakom 5.tyzdni to bolo v podstate bezbolestne.

A navyse.... setri to vela casu. Ja to viem velmi dobre porovnat, kedze som krmila aj tak, aj tak. Sice odsavacka bola rychla, ale stejne... 10 minut k 10 minutam a za cely den zistis, ze odsavanie ti vzalo mozno hodinu-dve vzacneho casu...

A na margo rivathy: s tym mozgom ma pravdu. Ak budes dlho odsavat odsavackou, mozes velmi lahko o mlieko prist (to niezeby som strasila, ale odsavackou nikdy nevytahas ani zdaleka tolko, co babatko) a preto sa mlieko postupne strati. Kdezto ked bude papat dieta, bude sa mlieko obnovovat v potrebnych mnozstvach. Opat vlastna skusenost - ked som odsavala tesne pred kojenim, odsala som z OBOCH max. 80 ml... Asi tak tyzden po aktivnom kojeni som nemala problem odsat z jedneho prsnika tych 80 ml, takze to bol znacny rozdiel. No som sa rozkecala, ale snad ta povzbudim, aby si skusila kojit.
Nam sa to podarilo.. 😉

suzik77
autor
14. apr 2010

betyna - nuz, dnes mame 14.4., papiere na prispevky som odovzdala este 30.3. a peniaze stale neprisli. Vsetko som mala v poriadku, tak to zrejme fakt nestihli spracovat a pride to az buduci mesiac.

rivatha - ty nevies, ako vyplacaju z UP tie peniaze? Ci maju nejake terminy alebo ako to je?

lebo podpora mi chodila vzdy po 10. v mesiaci, materska tiez a jedna PN-ka ktoru som mala mi prisla po 20. v mesiaci. Ci to maju dekadne alebo ako.... No ja neviem. No zatial mi prachy neprisli 😒

betyna8
14. apr 2010

suzik,asi to záleží kolko tých žiadosti naraz obdržia,neboj pošlú ti ich iste 😉

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gloria78
14. apr 2010

mne to zvykne chodiť 15.,16., len výnimočne 14. poobede

suzik77
autor
14. apr 2010

gloria78 - to znelo ako kramy 😀 😀 😀 ze mne to zvykne chodit 😀 😀 😀
No... ale teraz vazne. Materska chodi aj mne po 10., tebe 15,16, mozno zavisi, kto ma aku banku...

Ale bavili sme sa o prispevkoch po narodeni dietata... 🙂 🙂

suzik77
autor
14. apr 2010

bety - no to tiez urcite zavisi od toho...

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wandeirra
14. apr 2010

ahojte maminky 🙂

suzik77
autor
14. apr 2010

fajn riv - ja som na "Š" 😎

suzik77
autor
14. apr 2010

prisla mi sms. Prave nabehli prachy 😀 ale dajako moc mi prislo. Neviete, kolko su pridavky na dieta na mesiac?

ralanka
14. apr 2010

suzik na jedno dieťa 21,99€ 😉

suzik77
autor
14. apr 2010

ralanka - hej dik, prave tiez pozeram na nete...

ralanka
14. apr 2010

neni zač 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre