Ako sa pripraviť na pôrod v Nitre?
Ahojte žienky! 😉
Nájde sa niektorá, čo rodila nedávno v Nitre?
Ako to tam vyzerá?
Čo personál?
Ktorý pôrodník je aký?
Aké doklady sa vyžadujú?
Čo zbaliť pre miminko?
...a iné postrehy...
Napíšte nejaké nové info, nech vieme na čo sa máme pripraviť 😉
Stručné zhrnutie
- Pôrodné sály v Nitrianskej nemocnici sú podľa viacerých opisov zrekonštruované a čisté, ale oddelenie šestonedelia má pretrvávajúce stavebné práce, problémové sprchy a toalety a izby s tromi posteľami počas rekonštrukcie.
- Do nemocnice prineste doklady: kartičku poistenca, tehotenskú knižku, občiansky preukaz a sobášny list; pre bábätko stačia plienky a vlhké utierky.
- Možnosti pôrodu zahŕňajú spontánny pôrod, cisársky rez, epidurálnu/spinálnu anestéziu a vyvolávanie (čípky, tabletky, oxytocín), pričom epidurálna analgézia sa podľa diskusie v NR dohadzuje s anesteziológom dopredu a jedna účastníčka uviedla cenu približne okolo 6 000.
Najčastejšie otázky
Q: Aké doklady si mám priniesť na pôrod do Nitry?
A: Prineste kartičku poistenca, tehotenskú knižku, občiansky preukaz a sobášny list.
Q: Čo treba zbaliť pre novorodenca do porodnice v Nitre?
A: Podľa viacerých príspevkov pre bábätko postačujú plienky a vlhké utierky; ďalšie veci zvyčajne nie sú potrebné.
Q: Môže byť otec/príbuzný pri pôrode v Nitrianskej nemocnici?
A: Áno, viaceré príspevky potvrdzujú, že manžel/otec môže byť pri pôrode a nemocnica má aj miestnosť pre oteckov s malým gaučom.
Q: Koľko dní obvykle zostávajú ženy po pôrode v NR a kedy sa prepúšťajú?
A: Bežná prax podľa diskusie je prepustenie okolo 4. dňa po pôrode, odchod sa deje ráno po vizite (uvádzajú čas okolo 10–11 hodín); podmienkou je dobrý zdravotný stav matky aj dieťaťa.
Q: Ako pokročila rekonštrukcia šestonedelia v Nitrianskej nemocnici?
A: Diskutujúce opisujú rekonštrukciu ako prebiehajúcu a neukončenú; sprchy a WC sú opakovane označené za problémové a izby sú počas prác často obsadené tromi ženami.
Q: Koľko stojí epidurálna analgézia v NR a ako sa vybavuje?
A: Jedna diskutujúca uviedla, že epidurálna môže stáť „okolo 6 000“ a že je potrebné dohodnúť podmienky s anesteziológom približne mesiac dopredu; toto je udanie z diskusie a môže sa líšiť.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pôrodné sály v Nitrianskej nemocnici sú zmodernizované a väčšina žien ich popisuje pozitívne.
- Oddelenie šestonedelia je predmetom prebiehajúcej rekonštrukcie a viaceré príspevky poukazujú na stále nevhodné sprchy a WC.
- Viaceré ženy uvádzajú, že pre bábätko stačia plienky a vlhké utierky a že potrebné doklady sú kartička poistenca, tehotenská knižka, občiansky a sobášny list.
Sporné názory
- Hodnotenie konkrétnych pôrodníkov sa výrazne líši; napríklad MUDr. Matejka je opísaný niektorými ako arogantný a necitlivý, zatiaľ čo iné matky mali pozitívne skúsenosti s jeho prístupom.
- Celkové hodnotenie Nitrianskej nemocnice kolíše medzi „veľmi spokojná“ a „sklamaná“, pričom spory sa sústreďujú hlavne na správanie personálu a stav šestonedelia.
Otvorené otázky
- Kedy presne bude dokončená rekonštrukcia šestonedelia a úplne opravené sprchy a WC?
- Aká je oficiálna cena a dostupnosť epidurálnej analgézie v NR pri konkrétnom termíne pôrodu?
Spomenuté značky a firmy
Nitrianska nemocnica, Aréna (Piaristická), Poradňa kojenia (Štefánikova), Kaufland (Klokočina), Plastika (ambulancia), areál Hygieny
Spomenuté produkty a metódy
epidurálna analgézia, spinálna anestézia, cisársky rez, čípky na vyvolanie pôrodu, tabletky na urýchlenie pôrodu, oxytocín, klystír, vakuum (vakuová extrakcia), CTG / pásy, fit lopta, odber pupočníkovej krvi, transfúzia, kúpanie v vedierku, poradenstvo pri kojení
Miesta a osoby
Nitra, Topoľčany, Banská Štiavnica, Hlohovec, Klokočina, Piaristická, Štefánikova, Lapáš, Babindol, Golianovo, MUDr. Kellner, MUDr. Meszároš, MUDr. Ravinger, MUDr. Mlynček, MUDr. Matejka, MUDr. Čech, MUDr. Linder, MUDr. Mikulášová, MUDr. Lajtman, MUDr. Urban, MUDr. Obert, MUDr. Kozár, MUDr. Glugoš, p. Jahnátková, p. Masaryková, p. Vraniak, p. Žákovičová, p. Oľga
@sasajka zalezi od toho kedy prides do porodnice. Ja som porodila do 2 hodin od prijmu a muz bol celu dobu so mnou (bola som tam jedina rodicka a bolo to v noci). Spolubyvajuca z porodnice rodila 17hodin a muza jej pustili az na salu. Na vzdycharen pustia len zeny - mama, kamoska.... muza bohuzial nie!!!
@kucharikova áno namiesto neho . Ale robí tam na striedačku este aj s Kováčom . Ten je tiež úplne v pohode . A ta manova nieje blondínka 🙂 ale je mladá do 30 r nízka a hnedé dlhé vlasy 🙂
@zuzuk22 tak asi tu manovu som mala na predposlednej vizite v porodnici 🙂 zlatunka bola.rozmyslala som keby moj gyndos odisiel do dochodku tak by som asi rozmyslala prejst do vrabel.olajosa som nepoznala,ale moja mama bohuzial ano,a keby mna a mamu nezachranili v moravciach tak uz pekne dlho by sme vonali fialky zo spodu ☹ na cifariho som tiez pocula same staznosti 😒
@kucharikova no to áno nepoznala som ani jedného ale počula som o nich len zle .... A na tuto doktorku nemôžem povedať nic zlého 🙂 strasne je milá 🙂 a som rada ze Vám to nakoniec vsetko dobre dopadlo 🙂 mna dnes v noci začalo bolieť brucho ako ked som mala dostať krámy a stale ma tak boli ale tak koli tomu asi netreba ísť do porodnice a ved zajtra ráno tam mam ísť tak hadam dovtedy vydržíme .
@zuzuk22 nooo ked mas bolest iako ked mas kramy takto hadam uz aj bude 🙂 ja som citila bolesti v susure a hroozne ma boleli krize.budes mat cisarsky?
@kucharikova no dufam ze nie . Normálne by som chcela . A kedy si šla ty do porodnice . ? Ako si sa vtedy cítila ked si uz išla ?
ja som malatermin 23.9(nedeu)predtym som bola u gyndosa v piatok kukol ma a ze nic,ze keby neporodim cez viikend tak 25teho mam dojst a ze ma posle do nemoc.vpondelok 24teho ma zacali boliet to co som ti uz pisala,nikde som si nenasla miesto,no proste som sa citila cudne.rano 25teho o 4h mi odisla zatka.tak hned o 7dmej sombola ugynekol a ze do porodnice.o 14h mi praskla sama voda a mali sa narodil 26.9 o02.30h
@sasajka NEmocnica tvrdi ze, ak si to zaplati,tak moze byt s tebou stale podla poctu rodiciek. Tzn. ak je plna vzdycharen, presunu vas rovno na porodny box, kde mozete byt spolu, ak su vsak aj boxy zrovna plne aj vzdycharen, nie je to vraj mozne kvoli sukromiu rodiciek. Z vlastnej skusenosti, manzel to mal zaplatene, vo vzdycharni jedna baba, ja rovno na porodny box, a aj tak mu porodna asistentka nedovolila tam byt (mne z neznamneho dovodu) - az na tlacenie.
@kvietok333 Ďakujem 🙂 Presne tomu sa chceme vyhnúť, ako ste mali aj vy...že zaplatené, a predsa tam nemohol byť s tebou 😒 Ja by som muža chcela mať pri sebe celý čas, už som to zažila, na to samotné pár minútové tlačenie je mi to už svojim spôsobom zbytočné ☹
@kvietok333 nech nie sú smiešni s tým "súkromím" ... plná vzdycháreň, plné pôrodné boxy ... o akom súkromí to hovoria??? nehovoriac o tom, aké theatro personálu je prítomného pri samotnom tlačení ... ešte tú vzdycháreň pochopím, ale box, ktorý by mal byť oddelený aspoň závesmi by vadiť nikomu nemal ... ak má rodička vedla za závesom aj samotného svatého petra, snád to môže byť každému jedno, nie? ide o úplne iné veci, personál ešte v dnešnej dobe si akosi nezvykol na to, že tam majú cudzieho "pozorovatela pri zmysloch" tak im to vadí ... ale netreba sa dať a treba si trvať na svojom, lebo takto to potom vyzerá ...
@sasajka
Ahojte
chcem sa spýtať kde ste si platili otecka pri pôrode? Lebo ja chcem chodiť ku svojmu až do konca,a do NR isť až rodiť,len neviem ako to tam funguje,kde to treba isť uhradiť,čo ako prídeme v noci....Ďakujem za info
@kuratenko11 pokial viem, tak ak v noci tak sa platí na príjme a ak počas dňa, tak otecka pošlú do pokladne, myslím že v budove riaditelstva (na príjme vysvetlia)...
@kuratenko11 plati sa na prijme, ja som rodila tiez vecer, boli tam len ti co mali pohotovost, len by bolo dobre aby mal manzel drobne, lebo nemaju nikdy co vydat, aj manzela poslala rozmienat 😉
baby mozete mi napisat konkretny zoznam do porodnice, chcem pre kamosku.dakujem
@malinovka333 rodila 🙂 ale to je uz skoro rok, tak ze ci tam nieco nepridali nahodou 🙂 ked som rodila predtym a teraz tak vela veci tam bolo co som predtym nepotrebovala, tak ak sa to nezmenilo ok 😉
@aries90 noo, to si napisala super pretože ja ked som bola na pohotovosti museli sme zhánať drobné pomaly neviem kde lebo nevydávala ...normálne som bola dojatá
pán primár Uharček je perfektný pôrodník, s ktorým boli rodičky veľmi spokojné, akurát začal vadiť niektorým ľuďom (závisť) a tak ho vyštvali
@ossr ako porodník chválený ,,známej zachránil synčeka,to bol ešte myslím primár
ja skusenosť ešte nemám taku,iba ako gynekolog a som zatial velmi spokojná
ahojte baby, nie som z NR tak potrebujem referencie na detskú neurologičku MUDr. Nemčovičovú 🙂 Hľadáme dobrú neurologičku a sme ochotný aj vycestovať ... máte niektorá skúsenosti? dakujem
Rodila som v Apríli 2013 a s pôrodnicou v NR som bola max. spokojná. Nebolo nič, čo by som vytkla k prístupu lekárov alebo sestričiek. Rodil ma MUDr. Ravinger a rodila som v pondelok nad ránom. Mal popri mne ešte iný pôrod, takže som tam nebola sama. No a pôrodná asistentka - vynikajúca a milá pani. Neviem priezvisko, len meno. Volala sa Ivetka a bola naozaj odborník. Príjmali ma a hneď som išla na pôrodnú sálu, takže muž išiel so mnou. Tam som bola ešte asi pol hodku a hneď sme išli rodiť. S behom 15 minút na príjme a prechod na oddelenie som bola otvorená na 8 cm. Nástrih bol bezbolestný, no to šitie bolo o niečo horšie. Mala som tú smolu, že oddelenie bolo plné, tak ma museli nechať na pôrodnej sále až do rannej vyzity, a potom ma dali na izbu. Čo sa týka oddelenia šestonedelia a personálu, boli fantastickí. Samozrejme, vždy sa nájde jedna sestrička, ktorá je nepríjemná, ale to je asi všade. Inak sa starali a trpezlivo odpovedali na moje otázky. Nemocnica je prerobená, prijemné prostredie, až na stravu. Jedlo, ktoré tam podávali by som nenazvala "vhodné pre rodičky a kojace matky ". Hrachová polievka, kôprová omáčka ... keby mi nepriniesli niečo z domu, bola by som asi hladná. Inak raňajky OK. Čo sa týka návštev, prekážalo mi stáť na studenej chodbe v prievane. Ak máte nadštandard to je iné, môže tam chodiť aj manžel a byť tam s Vami stále. Ak by som ešte niekedy rodila, určite pôjdem do pôrodnice v NR. Ale kolko ľudí, tolko názorov 😉
@martina05 ahoj, chcela by som sa spytat, u koho si mala vybaveny spontanny porod po sekcii v nitre? som v podobnej situacii, prvy porod akutna sekcia po 15 hod a teraz ma caka po troch rokoch druhy porod a velmi by som chcela spontanny, len neviem, ktory porodnik tu v nitre je ochotny...
Srdecne Vas pozyvame do Nitry na Rozhovory o zazraku a premietanie filmu Podoby porodu (piatok 14.3. od 17tej. Viac informacii v pozvanke). Prosim zdielajte, lajkujte sirte Nech sa o tejto akcii dozvie co najviac nastavajucich rodicov. http://www.zenskekruhy.sk/akcie/pozyvame-vas/it...

@patricia86 dakujem 🙂