Komplikácie po nástrihu hrádze.

ludka_matus
14. aug 2019

Ahojte mamičky. Pre niektorú z vás možno banalita ale pre mňa je to psychický problém.
Môj maličký nemal ani 2,5 kila keď sa narodil. Vonku bol na dve zatlacenia. Cvičila som aj s aniballom. Pôrod bol krasnyt až na nástrih. Ak som povedala, že si nástrih neželám tak lekárka bola veľmi drzá a vravela že prvorodičkám ich robí vždy. Ak by som vedela, že to tak dopadne vybavím si lekára.
A nevravím ešte o tom, že sa mi steh zapálil a rozchadzal. Jednoducho sa neviem z toho dostať. Necítim sa ako žena ale ako nejaký dobytok, čo nemá svojprávnosť.
A ešte vždy mám bolesti aj pri sexe takže už ani v tej oblasti to nie je ono. Manžel to síce chápe ale niekedy sa až bojí mať sex.
Áno, sú dôležitejšie veci ako to, že je malý zdravý a že sú aj horšie prípady ale to bola jediná vec ktorú som si pri pôrode nepriala.
Ďakujem za povzbudivé komentáre a možno rady ako sa dať dokopy.

mamka122
14. aug 2019

Neznasam take slova ze prvorodickam sa musi urobit nastrih ... veru ked zena natrafi na blbeho porodnika tak moze aj s anibalom cvicit a aj tak nastrihnuu :( je to smutne ze niekto je proti tomu a pritom je to tak uzasna vec ... ja som s nim tiez cvicila tiez som mala prvy porod ale doktorka mi povedala ze uvidi ako to pojde a ak sa jej bude zdat ze to hradza nevydrzi tak trosku nasttihne ... ale nebolo treba .. mala som potom len tri kozmeticke stehy a doktorka ma chvalila ze som cvicila .. kazala mi nech to vsetkym kamoskam odporucam .. keby mal taky pristup kazdy porodnik 🙂 drzim ti palce nech si rychlo fit 🙂
@ludka_matus

thoughtfulweirdo
14. aug 2019

@ludka_matus 4,5 mesiaca je kratko. Ja som mala nastrih, zahojilo sa mi to krasne a rychlo, z porodnice som isla uplne bez bolesti, ale pri sexe som jazvu neprijemne citila minimalne pol roka. Ty si mala komplikovanejsie hojenie, takze to bude urcite dlhsie citilive. Viem, ze je to hrozne frustrujuce, ale je velka pravdepodobnost, ze je to len docasne. Inak podla mna je u teba problemom ani nie samotny nastrih, ale zrejme odflaknute sitie, ktore sposobilo komplikacie a bolest a tym padom to mas stale v zivej pamati. Zial ti neviem pomoct, ale neskusala si sa na to spytat gynekologa, ci ti nevie nieco poradit?

ludka_matus
autor
14. aug 2019

@thoughtfulweirdo povedal že mám prísť po lete že dá tomu ešte čas. No ja som na druhý deň po pôrode sa cítila tiež fajn a až o pár dní neskôr to začalo bolieť. A pri vizite jedna lekárka že je to zapálené a rozchádza sa tam jeden steh. Veľmi pekne ďakujem 🙂

ludka_matus
autor
14. aug 2019

@mamka122 ďakujem 🙂. Veru blbý pôrodník. Teda bola to žena. A sme boli tri na izbe a všetky pri sme rodili pri nej a zhodli sme sa že bola hnusná.
Je super že vy ste mali krásny pôrod aj super lekára 🙂.

galioska
14. aug 2019

@ludka_matus to je rutina, ja som rodila aj s nástrojom a bez, s nástrihom na slovensku dcéra bola drobná, bez nástroju syn veľký ale jeho som rodila v UK, kde nástrih iba v nutnom prípade, ani má nebolo treba sit

sono2
14. aug 2019

@martuska005 absolútne nemáš pravdu. Žijem a rodila som v rakúsku dve deti som porodila prirodzene s váhou 4,6 a 4,4kg s obrovskými hlavami 37cm nikto ma preventívne nenadstrihaval a roztrhla som sa na druhý stupeň z troch do týždňa som nevedela ani že som rodila sedela okamžite. Určite sa prirodzene hojí lepšie aj dr mi to hovorila keď som sa prvýkrát pýtala ako to bude prebiehať. Tu rodia pôrode asistentky mňa rodila 25 ročné dievča. A šil až doktor. Všetko bez komplikácií. Slovensko je za opicami. Je mi ľúto každej ženy čo tam musí rodiť a počúvať dr čo má kedy robiť. Tu je to o tebe, ako si to želáš. A tak to má byť. Lebo to ide!

galioska
14. aug 2019

@sono2 aj v UK tak a v UK ani vyprázdniť čreva😆

sono2
14. aug 2019

@galioska ani tu. A ani netrebalo. A keby aj. Toto je už fakt podstatne no nie

janapeterjana
14. aug 2019

@ludka_matus Ahoj. Nechcem vobec zlahcovat to, ako sa citis, len ti dat mozno iny pohlad na vec. Porod je velka vec a plany mamiciek niekedy nevychadzaju tak, ako by sme chceli. Ja som porodila o vyse mesiac skor a stale to spracovavam. Den pred porodom som robila jednoduche cviky a prisudzujem tomu predcasny porod, hoci kazdy vravi, ze to spolu nesuviselo. Porod isiel dobre, ale na konci som dostala blok a nechcela tlacit a doteraz si pamatam niektore komentare co tam odzneli na moju adresu. Na izbe sa mi vystriedali tri baby, kazda po sekcii. Jedna planovala s malickm robit mnozstvo veci, uzivat si ho, namiesto toho s nim chodi po operaciach. Chcem tym povedat, ze zivot prinasa rozne situacie a ludi, tebe zrovna doktorku, ktora vyhodnotila, ze nastrih treba. Casom snad to trpke pominie a na to neprijemne zabudnes...

evuska135
14. aug 2019

Zial toto je v nasich nemocniciach bezne, nedaju ti na vyber a robia podla seba, ja som sice rodila 3,5kg ale v tej chvili mi to tak bolo jedno, ze to striha, len som chcela aby bol vonku 😄
3 tyzdne som nemohla sediet, brat maleho na ruky a kazdy den som plakala od bolesti, nadavala preco prave ja a tak dalej, hrozne ked si spomeniem, plus vyse roka bolesti pri sexe neskutocne, muz bol zufali, kedze som to nechcela casto, ale povzbudim ta bolest uz 2r po porode je uplne na minime, aj ked to citim je to oproti tomu co bolo fajn, hlavne tomu pomoze castejsie sexovat a pouzivat gel 😉 neboj bude dobre 😄

maryetta
14. aug 2019

Pri prvom som mala akutnu sekciu. Po 28 hodinach. Takze to neriesim.
Druhy porod prirodzene. A tiez tolko co som prisla ma salu. Hned nastrih. Zvon. A tahali ju von. Kedze schadzala zle a na sekciu bolo neskoro.
Sil ma ale ozaj. Cca 20-30 minut. Necitila som ani nastrih a sitie sice bolo kusok neprijemne ale dalo sa.
Chapem ale tvoju psychiku. To ze ty si mala urcitu predstavu ktora ale nebola naplnena ☹ ja som ozaj minimalne pol roka mala “depky” zo sekcie. Vycitala som si to. Brala som to ako zlyhanie ☹ nevedela som sa s tym vyrovnat. Az postupne som si uvedomila ze vlastne tak to malo byt. Inej cesty ozaj nebolo ☹
Sekcia bola doslova v poslednej minute. Inac by mi praskla maternica.

zeytin
14. aug 2019

@ludka_matus Stavaju sa v zivote situacie, ktore nam nejdu von z hlavy... Ty nevies spracovat nastrih a ja zasa to, ze ked na previezli po porode na novorodenecke, tak sa ma sestricka spytala, ci to ja som tak kricala, ze ma bolo pocut aj cez dvere.... Hodne dlho ma to mrzelo, taka neludskost v spravani a najma v case, ked nami este mavaju hrmony... Manzela som sa stokrat pytala, ci som kricala, vravel, ze nie....Obcas sa mi tato jedina negativna spomienka v hlave vynori... Ani ty sa jej lahko nezbavis... Je to o psychike, bolo to takmer dokonale a taka "drobnost" to pokazila...

ingelika78
14. aug 2019

@sono2 @galioska Aj ja sa pridam. Zijem a rodila som v Australii - ziadny klystir, ziadne preventivne nastrihy.

diana20
14. aug 2019

@martuska005 napriek tomu, že bol druhý ťažší, bol lepší..lebo tých pár stehov som.moc necítila, po pôrode som bola v poriadku a pri prvom som nemohla poriadne ani chodiť, sadnúť si, smiať sa, nič.. všetko tam dole veľmi bolelo.. no na oba pôrody spomínam v dobrom.. bolo to pre mňa super, tá bolesť stojí za to.. za ten moment úľavy keď je malé vonku, na ktorý si pamätám lepšie ako na bolesti a za ten moment ,keď máš konečne po 9 mesiacoch svoje bábo v rukách a vidíš, že je v poriadku 😊 nie je nič krajšie.. Ja neviem teda ale mne na konci tehotenstva už tak chýbali tie moje deti.. mať ich v brušku nestačilo, potrebovala som ich mať pri sebe .. inak velku rolu hralo aj to, že na Slovensku ma nechali čakať príliš dlho a nikto ma nechodil kontrolovať. Prišli až keď som na nich zakričala, lebo malý sa tlačil sám. Ale boli veľmi milí a udržiavali takú "vtipnú" atmosféru, že mi to vtedy ako prvorodicke vôbec nevadilo.. tu vo Francúzsku keď som bola na 10cm som začala tlačiť aj keď babo sa samo von netlacilo ešte a tým nešiel tak rýchlo a nebolo treba nastrih, lebo keď ide bábo rýchlo von vraj treba.. no neviem, mne to stále príde nelogické ten nastrih, skôr by som strihala, keď von nejde, ale doktorka nie som a hádam teda predsa len vedia, čo robia.. po prvom pôrode to bolo ťažké, ale pôrod samotný bol super.. ak raz budeš mať druhé, neboj sa 😉 všetko to stojí za to 😊

diana20
15. aug 2019

@ingelika78
@sono2
@galioska ani co francúzsku nerobia ani klystyr.. Ja som mala z toho strach keď som rodila, sa smiala ta pôrodná asistentka, lebo som sa jej pýtala, či sa nebojí, že sa tam pototo a ona sa zasmiala, že nie, že sa to stáva veľmi málokedy a aj keby sa to stalo, že je to prirodzené a patrí to k tomu.. že oni sú tam na to.. ale že sa to naozaj skoro nikdy nestáva.. tak neviem na čo aj s týmto ešte zbytočne unavuju rodicky doktori na Slovensku.. osobne keď na to pozerám spätne, tak mi to príde až nebezpečné.. Ja som šla na sálu otvorená na 8 a pol cm a ešte ma kľudne nechali samú v tej kúpeľni pol hodinu po klystyre.. veď som tam mohla sama začať rodiť!!

janapeterjana
15. aug 2019

@zeytin je zaujimave, ako sa niektore vety pri porode vryju do pamate a clovek ich ma este dlho v sebe. Ja som napriklad velmi kricala, hned riesili, ze mam asi nizky prah bolesti a jedna, asi sestricka, tam zahlasila, ze "toto, co vy robite, to este svet nevidel".. Viem, asi som nebola ukazkova rodicka a dostala som blok, ked som si mala vylozit hore a tlacit. Snazili sa ist na mna po dobrom po zlom. No je zaujimave, ze hoci som mala triasku a bola na pokraji sil, tieto slova si pamatam.

martuska005
15. aug 2019

@sono2 100 ľudí 100 nazorov.. nebudem sa s tebou hádať..A nemozme porovnavat slovensko a rakúsko a ani iné štáty..ja mám skusenost len s 1 porodom nedávno takže porovnavat nemám s čím maly mal pri narodení 3458g a čo ja viem na slovensku vo vacsine pôrodnic nastrihuju

podhorov
15. aug 2019

Ano to poznam pri prvom porode mal syn 3620g a tiez som mala nastrih a ani mi nepovedali ze ho robia a vdaka bohu ze ho spravili aj ked sa ku mne chovali hrozne len hucali 😡. Sice sa mi to tiez dllllho hojilo a tiez pri sexe dost bolelo liecila som to pol roka potom uz to bolo lepsie. Po roku a pol som zas otehotnela a druhy syn bol este vasci mal 4380g pri tomto porode mi nastrih nerobili 😥 ale asi zrejme mali roztrhala som sa riadne az ku konecniku doktori sa chodili pozerat ako moc to mam 🤷‍♀️ museli zavolat druheho dokrota aby ma vobec niekto zasil ale táto aj ked velka rana sa hojila lepsie ani neubehlo sestonedelie a uz som mala sex sice prvy nebol este ok ale tak dalo sa😉 pouzivala som na rany rosalgin. Odporucam strasne pomahal.

leknolina
15. aug 2019

Chce to cas bude to lepšie uvidis. Mas urcite krásneho drobca a aj chapaveho manzela podľa toho co pises.
Ani ja s nechcela aby nastrihli lekar povedal ze lepsie kus nastrihnut ako sa potom potrhat. Ber to z tej druhej stránky... ver ze ani ja nie som spokojna s tym ako to mam tam dole teraz ale co narobim. Som rada ze mam krasne a zdrave dieta. A nic na svete nie je viac ako toto.. drzim ti palce drz sa

staalienka
15. aug 2019

Zlý prístup doktorky...chápem, že urobí nástrih, ak vidí, žeby to bez nástrihu nedopadlo najlepšie. Ale takto? Ja som pri prvom mala tiež hneď nástrih, pri druhom som si povedala, žeby som sa tomu rada vyhla ak sa bude dať.. zajednala som si doktora a povedala mu to. Nenastrihol ma, len som sa trooooošičku natrhla a 3 dní po pôrode som už bola fit.. myslím tým, že som nič necítila.. toto nebol správny prístup lekárky, s čím si sa stretla. Hlavne ak dieťa nemalo ani 3kg

dada125
15. aug 2019

Prvorodička a nástrih som nemala. Rutine sa určite každá prvorodička nenastriháva, ako tu niekto napísal. Dr ťa mala počúvať... Ale verím, že sa to zlepší, chce to len čas, 4,5mes je malá doba 🙂

ladyvi
15. aug 2019

@diana20 moj porod bol bez klystiru, nestihalo sa a teda poviem ti, najtrapnejsi moment v mojom zivote. Takze stava sa. Chcela by som to vymazat, no neda sa. Islo najprv vnutro criev a o par minut dieta. Nikto nic nekomentoval, ale toto z hlavy nevymazem. Ja sa cudujem uprimne vsetkym zenam, co odmietaju klystir.

ludka_matus
autor
15. aug 2019

Ahojte mamičky. Ďakujem za povzbudivé slová. A hlavne vidim, že to bude lepšie.
Tiež som si všimla že sú rôzne názory na to. Ja tiež viem že sa vykonávajú rutinné nástrihy lebo je to chirurgický zákrok a za to dostanú lekári viac peňazí. Ja som si najprv myslela že mladá lekárka, tak bude moderná a nie staré názory. No zmýlila som sa.
Tak dúfam že sa z toho raz dostanem a aspoň že nie mám jediná také pocity. So všetkými súcitim, ktoré si vypočuli blbé slová na ich adresu počas pôrodu a po pôrode. Škoda tých zlých skúseností ☹. Držte sa ženy a ešte raz všetkým veľmi veľmi pekne ďakujem 🙂

amelia000
15. aug 2019

No ja som sice este nerodila, ale abo moja najvacsia obava je z porodu, nie ako samotneho porodu ale porodu v nemocnici ked citam co tam vsetko robia zenam. Fakt niekedy mam pocit ze nas tam beru ako kravy na pase. Precitala som stovky clankov od doktorov, sestriciek, zdravotnickych organizacii. Zhrniem clanky asi takto ( neplati to pre kazdu jednu ale pre vacsinu ano takze ma neukamenujte napisem len o vyjadreniach odbornikov)
1. Porod v lahu ako sa vykonava je vhodny len pre zdravotnicky personal. Pri porode v lahu s nohami hore sa porodne cesty zuzuju tusim o jednu tretinu preto je tazke pre zeny takto vytlacit dieta.
2. Klystir nieje potrebny, je uplne normalne pri tlakoch vytlacit aj nieco ine. Aj preto ho mozte odmietnut.
3. Tlacenie na brucho je tusim zakazane a bolo dokazane ze moze sposobit rupturu maternice.
4. Nastrih/natrhnutie nastrihom sa poskodzuju aj hlboke svaly (3. Trieda poskodenia) pricom pri natrhnuti sa trhaju len tie najjemnejsie casti. Najcastejsie to byva tym ze zena nema moznost si vybrat inu polohu pri rodeni cize v lahu viac tlaci hlavicka na danu cast tela ktora sa trha pripadne rozstrihne. Ano preto nas strasia ze musia strihat aby sme sa nedotrhali az do riti..lebo pri porode lezime.
5. Sitie- osobne by som dolamala ruky doktorom kt. Neumrtvuju pri siti. Porusuju prisahu. Nemaju pravo vam sposobovat bolest ziadne take ved to len slabo pichne 6 krat.. ( najidealnejsie by bolo aby si kazdy porodnik zazil nastrih penisu a zasivanie bez umrtvenia)
6. Zena sa pri porode ma dostat do akehosi tranzu kde potrebuje len jemne osvetlenie ticho pokoj a bezpecie. So sestrickovskym kricanim pri plnom osvetleni to ide len tazko preto sa narusuje v zene tvorba hormonov ktora je zodpovedna za chod prirodzeneho porodu. Nejde? Dame umely oxitocin...
7. Cize porody tak ako sa robia dnes je to uplne cele zle.

diana20
15. aug 2019

@ladyvi to ti verím, že to muselo byť pre teba hrozné.. ale bolo to podľa mňa tým, že vieš, že to robia každej a teda že sa to nestáva.. keby si vedela tak ako tu ženy, že to nerobia a že sa to stáva, tak by si sa asi necítila tak zle..

katkabg
15. aug 2019

@pininka1 no ja tomu nechapem preco tak je....muz vravi ze nech som len rada ale u mna je obcas sex ako keby som ho mala prvy krat 😂 😮

ladyvi
15. aug 2019

@diana20 ano presne tak. Ale uz co. Hanbim sa doteraz pred mojou gyndoskou, ale tak co uz. Nebudem jej to vesat na nos. Ale keby bol pri porode moj muz, velmi by mi bolo trapne aj pred nim. Chvalabohu nebol.

evalin88
15. aug 2019

Je mi veľmi luto co sa ti stalo. Ja som sa tak bala lekarov, ze som si zazmluvnila lekarku, nechapem preco ti to robili ked bol syncek maly. Moj mal 2780 g a doktorku to ani nenapadlo. Ja si myslim ze ta skor ranil pristup ( ako to povedala) ako zakrok samotny. Vies mne jeden porodnik povedal, ( on mal privela pacientov ale prosila som ho nech mi niekoho odporuci) .. doslova to bolo: porod je jedina operacia pri ktorej je pacient uplne pri vedomi vnima a ma z toho neaky pocit, preto to maju porodnici tazsie, lebo ked niekto robi zlcnik, pacient mu nepovie, ze s niecim nesuhlasi. Aj on sam mal velmi pozitívne aj veľmi negatívne hodnotenia na nete. Mozno by som sa o tej bolesti ktoru este citis poradila s gynekologom.

3petka
15. aug 2019

@ludka_matus Ahoj ja ked som rodila som sa tiež bála najviac tohoto ale vravela som si že to bude ok a nakoniec som vychytala aj doktora, na ktorého všetci vraveli že dobre odrodí len keď si žena zaplatí. Ale všetko dobre dopadlo. Síce som rodila predčasne a drobec mal 2,8 kg. Mala som nástrih 3 stehy no po týždni som bola ok. Ale keď som už po pôrode dostala svoje dni tak ak som náhodou bola dlhšie na nohách tak som mala pocit že mi ide maternica vypadnúť asi dva roky po pôrode už je to fajn a čo sa týka intímnosti tak asi rok sme mali problémy nakoľko som bola neskutočne stiahnutá a potom sa to dalo doporiadku. tiež sa muž bál ale som ho nabádala že to musíme skúšať aby sa to napravilo a teraz je to to isté ako pred pôrodom. Len tomu treba čas

ludka_matus
autor
15. aug 2019

@evalin88 keď mňa všetci odhovárali od zazmluvnenia. Vraj sa potom na mňa službukonajúci lekár vykasle a bude sa čakať na môjho lekára. Bola som z tých všetkých informácií vedľa. Z každej strany niečo iné počúva človek. Veď to každá z nás pozná. Škoda, už za to nedá zmeniť. Mala som dať najviac na svoj vnútorný pocit.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre