Názor pôrodných asistentiek

inypohlad
19. dec 2012

Príjemný dobrý deň! Táto diskusná skupina bola vytvorená po vzhliadnutí mnohých komentárov na prácu lekárov pôrodníkov, pôrodných asistentiek a sestier pracujúcich na neonatologickom oddelení. Je určená najmä pre spomínaných ľudí, ale samozrejme aj pre všetky maminky, ktoré majú potrebu si to tu s nimi vydiskutovať.
Všade čítam, aký bol ten a ten lekár, tá a tá sestrička, ale všetko je to len z jednej strany ( strana mamičiek). Musíte uznať, že tak,ako majú maminky právo zažiť ten svoj pôrod ako ten najkrajší pôrod, takisto majú právo na dobre a svedomito vykonanú prácu aj zdravotnícky personál. Maminka nenapíše ani raz, že to práve ona vyprovokovala svojim správaním sestričku, aby zareagovala nevhodne a tým urazila dotyčnú maminu. Práca na pôrodnicach je náročná,ja som rada, že tam pracujem,snažím sa ku každej matke pristupovať individuálne, podľa jej potrieb,ale častokrát sa už pri prvom kontakte s budúcou maminou, prípadne rodinným príslušníkom stretávam s odmeraným správaním, dokonca pod vplyvom alkoholu s urážkami....to nevidí nikto.
Preto by som bola rada, keby si mohli niekde aj zdravotníci "uľaviť" na duši, samozrejme so zachovaním súkromia a ukázať maminkám, že mnohokrát si za to môžu samé, keď sa stretnú s nahnevanou pôrodnou asistentkou. Už sa mi stalo, že počas veľkých bolestí bola rodička nepríjemná, no po pôrode sa mi ospravedlnila a ja som to brala ako súčasť celého bolestivého procesu. Ale stalo sa mi aj to, že bolesti neboli príčinou neprimeraného správania rodičky voči personálu, rodička bola odmeraná, nepríjemná, prípadne aj spolu so sprevádzajúcou osobou, bez ospravedlnenia, a hneď písala sem na modrého koníka o tom,s akým otrasným prístupom sa stretla.
Milé maminky, aj my sme len ľudia, nie sme stroje a tak vzájomnou empatiou môžme dospieť ku nádherne prežitému zážitku, akým je Váš pôrod!
Milý zdravotnícky personál, nebojte sa žienkam povedať, čo Vás trápi, nech vedia, že robíte všetko,čo je vo Vašich silách,ale potrebujete aj od nich cítiť,že o to stoja🙂
Verím, že sa dohodneme🙂

barbade
19. dec 2012

@inypohlad Sice som este nerodila, ale o chvilu budem a z rovnakej nemocnice, kam idem rodit, mam kadejake zazitky so zdravotnym personalom, nakolko tam bol manzel nie tak davno na operacii.
Co som ale chcela povedat je nasledovne: Suhlasim s tym, ze nasa mentalita je trochu podivna v tom, ze chvalu malokedy zdoraznujeme tak, ako kritiku a nie sme tak zvyknuti davat pozitivnu spatnu vazbu, pripada mi ze to je nejaka vseobecna crta stredoeropanov... A je to skoda. Stopercentne chapem, ze tebe ako evidentne empatickej osobe, pomaha byt v praci ocenena pochvalou ked sa snazis vyjst pacientkam v ustrety! Plne tomu rozumiem a brala by som to rovnako. Snad sa v tomto polepsime, vsetci.... 🙂
Na druhej strane nerozumiem, preco si niektore sestricky, pripadne lekari, vybrali ich profesiu. Napriklad ja som si plne vedoma skutocnosti, ze by som taku pracu robit nemohla a nebola by som na ludi stale mila, sebakriticky vravim ze to by som ludom nespravila, aby som ja bola zdravotnou sestrou. Skoda, ze ich je stale dost co si toto neuvedomili vcas. A hold a slava tym, ktore sa na toto povolanie hodia a naozaj maju v sebe tu zakladnu ludskost...
Po tom, co som si tu precitala sa len snazim nebyt vydesena, ale pri mojej impulzivnej povahe mozem priam zarucit, ze ak na mna nejaka sestra zacne kricat nech som ticho, ze ci sa netesim na dieta ked pri porode kricim alebo ju zacujem titulovat mna/nas ako kotne, ktore snad nebudu otravovat, tak si ma zapamata navzdy, to naozaj slubujem. Z niektorych zazitkov zien mi prislo uplne zle.
K tomu kto koho potrebuje - pravda, v nasich koncinach ak nema niekto naozaj mnoho penazi, aby si laskavost zaplatil, tak riskuje doslova aroganciu a moze len dufat, ze narazi na zlate sestry/lekarov , ze bude mat stastie.
Ja osobne mat peniaze idem rodit na sukromnu kliniku, ale nieco vo mne sa aj tak brani dat 1200 euro hlavne za to, aby sa ku mne ludia spravali slusne a s uctou, ktora prinalezi kazdemu cloveku, ci je ''kotny'' alebo nie 🙂
Dufam, ze nase zdravotnictvo sa dostane do lepsej perspektivy, aj ked to momentalne tak nevyzera, dufam, ze zdravotnicky personal bude oceneny daleko adekvatnejsie vzhladom na naozaj vynimocnu narocnost ich prace a dufam ze zatial, kym k tomu nepride, zostaneme voci sebe ludskymi, z oboch stran ....

gojka
20. dec 2012

Milá bardabe!Ja s úžasom čítam o čom t u Vy píšete.Vy čo tvrdíte, že ste ešte nerodila a už sa vyhrážate, dehonostujete prácu mnohých pôrodných asistentiek..Ja nechápem, čo tak nahnevalo Vašu inpulzívnu povahu. Verte v dobrom tú pri pôrode nechajte doma.Plne súhlasím s kolegyňou inypohlad. Čo vy od nás chcete, ked ste ani neprišla do pôrodnice a už sa vyhrážate? Nám nevadí váš pôrodný plán, krik na to sme zvyknuté už roky pracujúce v tomto krásnom povolaní. Verte nám, že také ako ste Vy nám sťažujú našu peknú prácu, ked nám všetkým ide o čo najkrajší zážitok v živote ženy, ako je priviesť dieťa na svet. Na Vaše vyhrážky, otravovanie, ako to vy nazývate, nie sme odkázané. Nie sme platené od počtu pôrodov , v tej ktorej nemocnici.Také výhrážanie, arogantné vypisovanie na základe neviem akých skúseností takto píšete ak ste ešte nerodila. Veľmi nás mrzí, že nás považujete za arogantné, neslušné, neochotné a neviem ešte aké, ked ste nás ešte osobne nestretli. Verte nám, je nám jedno, ako nás nazývate, aj ked sestru máte možno doma. Sme špecializované PA ak Vám vôbec táto skratka niečo hovorí, mnohé s vysokoškolským vzdelaním. A na záver jedna rada od nás. Vy nič nesľubujte, žiadne vyhrážky Vám nepomôžu..Opäť sa pripájam ku kolegyni inypohlad. Verte nám všetkým PA, že sme s Vami, ked prídete ubolené, vystrašené, neviete čo Vás čaká, normálne, neponižujúce našu prácu, bez vyhrážok, arogancie a s ľudským prístupom aj k nám PA. Milá barbade, nechajte svoju aroganciu, vyhrážky doma za dverami a verte, že spolu budeme milé, spokojné, nápomocné jedna druhej v prospech najkrajších chvíľ v živote ženy , prajem Vám, aby všetko dopadlo čo najrýchlejšie, čo najmenejbolestivejšie a najšťastnejšie pre Vás a Vaše dieťatko. Ale k tomu jedna rada, ozaj od PA hlavne budte iná a uvidíte, že bude to nádherná spolupráca všetkých zúčastnených. Všetko krásne a nádherné spojené s pôrodom a krásne VIANOCE.

isabel11163
21. dec 2012

Milé dievčatá pridávam aj ja svoju skúsenosť z tej druhej strany.. 🙂
Som zdravotná sestra,pracujem na novorodeneckom oddelení niečo vyše roka.Je to tá najkrajšia práca akú som si mohla priať. Ale na druhej strane aj neskutočne zodpovedná pretože malé bezbranné dieťa Vám nikdy nepovie čo mu je a jeho stav najmä po komplikovaných pôrodoch sa môže rýchlo zmeniť k horšiemu..svoju prácu milujem lebo ma napĺňa,viem že po mne niečo ostane..Snažím sa maximálne vyjsť v ústrety každej jednej mamke,vždy som vysmiata a neraz sa snažím povedať aj niečo vtipné aby sa maminky aj trošku zasmiali.. Každý človek je nejaký a chápem tú hormonálnu zmenu ktorá po pôrode nastane no v dnešnej dobe mám pocit že niektoré mamky (česť výnimkám) sú naozaj rozmaznané..nemám problém pomôcť s kojením,odpovedať na akúkoľvek otázku proste snažím sa naozaj pomôcť každej jednej.bohužiaľ sme v službe len 2 sestry a máme aj 25 detí ktoré sú zdravé a môžeme mať aj 2 ďalšie detičky ktoré nemali to šťastie narodiť sa v poriadku a majú zdravotné komplikácie, do toho sa samozrejme pýtajú na svet aj ďalšie detičky takže za jednu 12 nástku nabeháme kopec kilometrov 🙂 no vie ma naozaj nahnevať keď mamky nerešpektujú naše požiadavky napr na dverách máme konským písmom napísané že návštevám sa detičky ukazujú keď ich mamky majú pri sebe..sústavné vyklopkávanie na dvere nám častokrát veľmi sťažuje našu prácu.. ale na druhej strane keď má nejaká mamka problém s kojením a ja ako sestra jej poviem nech si dieťatko nechá poťahať a donesie ho prevážiť to sa jej nechce prísť..ale príde návšteva a mamky zrazu vládzu behať po chodbe ako by sa nechumelilo..tak isto upozorňujeme nato že na návštevu sa chodí len s vozíčkom a nie s detičkami na rukách..samozrejme zase to rešpektuje len máloktorá..lenže keby došlo k tomu že vy odpadnete a máte na rukách dieťa tak si to odskáčem ja pretože som to nemala dovoliť.. niektoré veci vám možno prídu ako že sme protivné a nechceme vám niečo dovoliť no častokrát ide o bezpečnosť vás a vášho dieťatka.. ide len o trošku vzájomnej tolerancie..každá vie povedať tá a tamtá sestrička je krava ale koľkokrát nie je daný konflikt len naša vina.. myslím si že každá jedna z nás ktorá pracuje s vašimi detičkami sa snaží urobiť 200% svoju práce..na záver len dodám že viac menej mám s mamkami dobré skúsenosti a takmer vždy vieme urobiť nejaký kompromis ..

prasiatko30
21. dec 2012

@isabel11163 budem reagovat len tak na rychlo ale neda mi- a preco sa teda nepresadzuje viacej tkzv rooming in - zdrave novorodeniatka a matky ktore nemali prilis komplikovany porod mozu mat dieta uplne kludne pri sebe - z mojej skusenostii rodila som 2x obidva razy prebehol porod do pohody a superrychlo a obidve deti spali so mnou na izbe a veru sestricky k nam pravdupobediac ani nenakukli - nemuseli, dieta mi priniesli asi tak do polhodiny po porode a dojcenie tiez islo bez problemov, obidve sa prisali na prvy sup - ak by sa bol byval vyskytol nejaky problem tak by sme boli kontaktovali sestricku- a takto si vlastne novorodenecke oddelenia len robia zbytocnu robotu a ptom ste velmi urazene a nemozete pochopit ako mamicky nemozu pochopit ze nemate cas na vsetkych - zdrave deti so zdravymi mamickami neoddelovat a mate asio 50% roboty menej alebo aspon tej zbytocnej kedy musite chodit ukazovat zdrave deti ich nadsenym rodicom - vy ako zdravotne sestry by ste tam mali byt v pripade ze by sa vyskytliproblemy a pomoct mamickam ak by boli stratene ale napr viacnasobne mamicky su uplne schopne sa postarat o novorodenca same pokial isiel porod do pohody!!!!

amouramour
21. dec 2012

@inypohlad ludia, ktori beru povolanie sestry, doktora, PA len cez peniaze a neustale vzdychanie nad zlym vybavenim a nedocenenim tam rozhodne nepatria!....nech sa paci, je aj fakulta manazmentu a mozu si skusit ist zarabat velke peniaze...z niektorych prispevkov mam pocit, ze ste sa len sem prisli vystazovat...
jediny naozaj ludsky a konstruktivny prispevok tu poskytla @isabel11163

@prasiatko30 a mas pocit, ze ich oddeluju?ja som sa necitila uplne naj po sekcii a supli mi malu skoro ako mohli🙂

prasiatko30
21. dec 2012

@amouramour ak pozorne citas tak ja som vzdy hovorila o zdravom novorodencovi a zene ktora mala bezproblemovy porod to za prve a za druhe ja som viac reagovla na prisevok isabel kde ona hovorila ze musi chodit ulazovat zdravych novorodencov mamickam ktore chodia same klopat na nonovorodenecke

amouramour
21. dec 2012

@prasiatko30 no pretoze si pisala o vacsom presadzovani rooming in a co ja viem v kazdej nemocnici ak je porod bez problemov mas hned na izbe babo teda aspon v BA

isabel11163
21. dec 2012

U nás rooming in nie je.. my máme detičky u nás a mamkám sa nosia každé 3 hodinky na kojenie.. máme jednu roomingovú izbu ale nie je o ňu záujem..väčšinou si chcú mamky po pôrode oddýchnuť.keď je nejaké problémové bábätko napr predčasne narodené a treba mu viac individuálneho prístupu vtedy ponúkneme mamke rooming.. Neviem ako iný ale keby mne šlo len o peniaze tak by som túto robotu asi nerobila.. ja mám asi výhodu v tom že mňa to napĺňa a cítim sa užitočná.. aj keď ako som už spomínala občas sa aj ja musím ovládať pri arogantnom prístupe aj keď som ten typ čo na srdci to na jazyku.. napr ako tu píšete že na vás na pôrodnej sále niekto húka že kričíte a neviem čo tak tiež mám kopec skúseností s tým že je to oprávnené pretože keď už sa bábätko pýta na svet vtedy si treba uvedomiť že ja ako matka musím urobiť maximum preto aby bolo všetko v poriadku a naozaj keď žena pri pôrode nespolupracuje,netlačí ale kričí (nemyslím nejaké prejavy bolesti to je v poriadku ale myslím skôr krik zúrivý že už nevládzem atď... ) ohrozuje tak tým život svojho dieťatka.. koľko krát sa stane že mamky uhryznú sestričky alebo im nadávajú do kadejakých.... áno bolí to ale nikto nikdy nepovedal že pôrod šteklí.. ale to čo príde po pôrode tak stojí za akúkoľvek bolesť.. ide o to len sa trošku zamyslieť a správať sa slušne.. dnes je hrozne benevolentná doba čo je na jednej strane dobré no na druhej na škodu.. mamky majú koľko krát načítané úplné somariny ktoré s praxou nemajú nič spoločné..ja som aj proti epidurálkam pre prvorodičky.. máloktorá vie spolupracovať pretože necíti bolesť a vlastne si aj sama predĺži pôrod.. vráťme sa trošku do minulosti naše staré mamy mali doma aj 6 detí a 7 - dme na ceste,musela doma navariť,oprať,obriadiť všetky deti aj manžela a ešte pracovať v záhradách..a nepotrebovali ani žiadnu epidurálku.. je škoda že dnes sa tehotenstvo pokladá takmer za chorobu a pomaly každá žena je presvedčená o tom že som tehotná tak nič nemôžem robiť.. a ešte k umelému mliečku .. vaše deti sa začínajú po 24 hod dokrmovať ( skôr sa dokrmujú len maličké detičky a zase moc veľké) pretože vaše dieťa musí niečo piť.. ak nepije mliečko ktoré vy ešte nemáte tak sa môže stať že dostane teploty a skončí na infúzii..a reči typu nechcem ho kŕmiť z fľašky lebo sa naučí na cumlík je snáď najväčšia hlúposť akú som kedy počula..ja viem a chápem že každá z vás chce pre svoje milované dieťatko len a len to najlepšie ale naozaj to netreba preháňať.. dievčatá treba trošku kľudného prístupu a povedať si zvládlo to (myslím úlohu matky ako takej nie len pôrod) milióny žien tak prečo by som to nezvládla ja ? upokojte sa a robte všetko srdcom.. tak sa riadili aj naše staré mamy keď ešte nemali vymoženosti ako sú pampersky,epidurálky,odsávačky a klobúčiky 😀 a čo nám chýba alebo naším rodičom ? myslím si že nieje nič prirodzenejšie ako byť matkou.. hlavne sa zbytočne nestresujte... prajem každej jednej z vás aby ste mali len tie najkrajšie spomienky 🙂

gojka
21. dec 2012

Milá amouramour! Vy ste asi zle pochopila, alebo zle prečítala naše príspevky. Ani v jednom z našich príspevkov nebola reč o našich platoch, vybavení nemocníc, nedocenenie len v prípade Vášho prístupu k nám všetkým. Akým právom, Vy nás posielate na fakultu manežmentu? Keby sme všetky poslúchli Vašu sprostú poznámku, kto by sa o také ako ste vy ........... staral? Práve preto, že nás táto krásna práca baví, roky ju robíme s láskou a nie pre plat managera, ktorý Vy asi máte. My sme sa sem neprišli vysťažovať, ako si Vy myslíte na platy, vybavenie nemocníc a podmienky v ktorých robíme. Nám ide hlavne o spoluprácu s Vami, aby ste si uvedomili, že aj my sme ľudia, ženy, matky, špecializované na našu prácu a že nám ide hlavne o Vás Vaše deti a čo najšťastnejší priebeh našej spolupráce. Ale ako som pochopila vaše vyjadrenie na názor inypohlad, vy ste úplne vedľa ako tá jedľa. Ona vlastne vysvetlovala, že ako krásne sa pracuje nám s mamičkami a s doprevádzajúcimi rodinnými príslušníkmi, ked prídete aj Vy s úsmevom aj ked uboleným, sme s Vami a určite bude ten pôrod prebiehať v lepšej atmosfére. Ale pri Vás to zrejme nikdy žiadna z nás nezažije. Aký Vy vlastne máte pohlad na úctu k ľudom, ku ktorým prídete pre pomoc, krásne chvíle, ktoré sú spojené s narodením dieťaťa? No asi žiadny, ked nás posielate do školy. Verte, že pracovať s takým človekom ako ste Vy, by som nechcela ani keby sme mali ministerské platy a to nehovoriac byť pri Vašom pôrode alebo inom ošetrovaní. Zamyslitesa práve Vy na ľudské a konštruktívne príspevky a možno rada na záver chodte Vy na Univerzitu zdravotnictva a skúste robiť to čo my, možno potom pochopíte a nebudete nás posielať inde, pretože naša práca je jedna z najkrajších a kvôli takým ako ste Vy veľakrát veľmi náročná a strašná. Pekné VIANOCE.

inypohlad
autor
21. dec 2012

@amouramour Milá amouramour! Prečítala som si tu už nespočetne veľa "sťažností" na MK (akoby ten MK tu bol na to) práve od mamičiek na nás PA. Beriem to už tak, že tie maminky potrebujú niekde "vyplakať" svoju utrápenú dušičku a dať akési echo ostatným maminkám, že tam a tam nechoďte, lebo tam sa k Vám správajú otrasne. Sú to vaše sťažnosti, ktoré sa nám nečítajú ľahko, pretože tak, ako spomína gojka, my sa naozaj snažíme zo všetkých síl o to, aby zážitok z pôrodu každej jednej z Vás bol ten najkrajší. Lenže naozaj niekedy spolupráca s maminkami je náročnejšia,ako by si hocikto predstavoval. Stretávam sa s mnohými názormi, keď sa ľudia v mojom okolí dozvedia, kde robím, tak sú uveličení: To je krása, Ty robíš s detičkami. No nie, ja robím hlavne s maminkami a tie maminky častokrát zabúdajú na to, že sú na tej porodnici dvaja a na bábätká v ich brušku nemyslia, myslia len na svoje dobro (áno, bolesti sú naozaj neznesiteľné, ale...) a keď ich slušne upozorníme a navedieme na to, že teda momentálne si situácia vyžaduje,aby boli na monitore (a to sme si nevymysleli my, také sú oficiálne postupy), tak už sme zlé, lebo im nedovolíme chodiť, pretože im je lepšie keď sa môžu voľne pohybovať. A čo tie bábäťká, ktoré ak nebudú monitorované a niečo sa nedajbože stane? Potom si to maminky ženú rovno na Úrad pre dohľad a podobné inštitúcie a vláčia zdravotnícky personál po súdoch. Nevravím o konkrétnom prípade, ale bohužial je to tak.
Mne nešlo o to sa sťažovať, išlo mi o to, aby aj maminky videli inú stránku svojho pôrodu. Že aj my sme len ľudia a že pri vzájomnej tolerancii sa to dá dotiahnúť do zdarného konca.
Je mi ľúto, ak sa Vás niektorý z mojich príspevkov dotkol, nechcela som nikoho uraziť, všetko čo bolo napísané, je naozaj realita, nič z toho nebolo vymyslené a je smutné, že ste v tom nenašli to,čo som očakávala...ale našli ste tam len to zlé, pravdepodobne by ste nám PA dali zabrať aj Vy....a to ma mrzí

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nae
21. dec 2012

Milé pani porodné asistentky a sestričky, ďakujem za túto zaujímavú diskusiu. Ja mám za sebou dva porody (síce v ČR, ale veď sme ako jedna rodina 🙂 , a nemožem sa sťažovať. Pre mňa osobne by bola najlepšou voľbou rodiť v porodnom dome, ale to je zatiaľ sci-fi. Každopádne mám na porody dobré spomienky, hlavne na ten druhý, ktorý frčal ako po masle.
Problémom dnešnej doby je nadmiera informácií. Internet je dobrý pomocník, ale zlý pán. Mám pocit, že nastávajúce mamičky (hovorím teraz všeobecne) zabúdajú na svoju intuíciu a potrebujú na veľa vecí návod - ako sa cítiť, čo jesť, ako cvičiť, ako sa cítiť, ako si uľahčiť porod... Moja známa, ešte len v 8.tt sa ma už pýtala, či som mala epidurál, lebo o tej možnosti uvažujú... Nie, nemala som, nechcela som, nebolo to nutné a som tomu rada. Som rada, že som si to celé mohla prežiť a precítiť. Táto doba je celá nejaká divná a praje instantným riešeniam - hlavne nech je všetko rýchlo, bezbolestne, ukážkovo...Porod je neprenositeľná skúsenosť, rovnako ako celé materstvo, a to je dobre 😉
Po druhom porode som napísala PA ďakovnú pohľadnicu, vložila som tam naše fotečky a doniesla som jej aspoň koláčik. K porodnému plánu som pristupovala tak, že je to pre mňa ideálna varianta, ale keď sa nebude dať inak a budeme musieť niečo porušiť, nezosypem sa z toho. Ja osobne som mala zo všetkého dobrý pocit (okrem toho, že sme nestihli klystír, z čoho mi bolo trápne) a hlavne som bola hrdá na svoje telo. Mohla som si zvoliť akúkoľvek polohu pri porode, a v podstate to bolo všetko veľmi intímne (možno aj preto, že som druhýkrát rodila v noci). PA ma chodila len kontrolovať, potom sme ju z manželom volali vlastne až v záverečnej fáze.
Nepáči sa mi názor, že veď my sme klienti a vy ste "výkonná sila", že keď si platím poistenie, tak ma noste na rukách... Treba mať v sebe hlavne doveru v svoje telo a myslieť na to, že sme všetci rovnakí ľudia.
Práca PA nie je len radosťou, pretože sa nerodia len zdravé, krásne, ružové deti, ale PA majú na starosti aj rizikové pacientky, potraty vo vyšších štádiách tehotenstva, a veľa iných nepríjemných zážitkov.
Napísala som to celé nejako kostrbato, ale už ma kosí únava.
Na záver len veľké poďakovanie všetkým PA a setričkám, ktoré robia svoje povolanie s láskou a rady. Každá práca s ľuďmi je náročná, a táto obzvlášť. Ďakujem vám za vašu empatiu 😉

eviku78
21. dec 2012

@inypohlad kamen urazu je podla mna v tom, ze poziadavky, ktore maju PA na rodicky vychadzaju sice zo standardnych postupov, ktorte su vsak 40 rokov stare a nemaju nic spolocne s prirodzenym a respektujucim porodom. ☹ 😢 mame pred sebou este dlhu cestu, kym mamicky dostanu svoje porody spat do vlastnych ruk.

eviku78
21. dec 2012

ja pevne verim, ze raz u nas vyrastu porodne domy, kde bude mozne rodit len s porodnou asistentkou, ktora zenu povedie od tehotenstva, cez porod az po sestonedelie. 😵

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eviku78
21. dec 2012

@fidka79 asi sme sa nepochopili. ja viem, ze u nas oficialne PA nemoze ist k domacim porodom a ze neexistuju oficialne porodne domy. hovorim o tom, ze aj v porodnici sa da rodit prirodzene. 😉 a ak nejaka mamina odmietne rutinne zavadzanie kanyly, klystir alebo monitor v lahu, to este neznamena, ze je rozmanana a nemysli na svoje dieta. prave naopak. 😉 a tiez si myslim, ze porodny plan si maminy nepisu pre to, aby PA a doktorom zneprijemnovali zivot.

inypohlad
autor
21. dec 2012

@eviku78 nechcem, aby zase niekto nadobudol pocit, že sa sťažujem na systém, ale ide o to, že v takmer každej pôrodnici je zaužívaný systém lekárskeho vedenia pôrodu, čo doslova znamená, lekár je tu šéf a PA vykonáva a plní ordinácie lekára. S tým v súčasnosti PA veľa nenarobia, maximálne môže dôjsť k akémusi kompromisu medzi lekárom a PA v súvislosti s postupom pôrodu, no v konečnom dôsledku nesie najväčšiu zodpovednosť za pôrod lekár. Takže PA sa musí riadiť postupmi, ktoré sú síce 40 rokov staré ale obimeňať ich môže len výnimočne. Druhá vec je, že aj keď sa mnohé pôrodnice modernizujú, stále nespĺňajú kritériá a najmä nároky rodičiek a nie je možné splniť ich predstavy o priebehu pôrodu,aj keď by k tomu boli pôrodné asistentky naklonené (prečo je to tak? kontaktujte kompetentných,ale PA to nie sú bohužiaľ).
Teraz budem možno trošku protivná, ale!!! Ak sa niekomu niekde nepáči, nemusí tam ísť, ak sa mamička rozhodne rodiť v NEMOCNIČNOM ZARIADENÍ, kde pôrod je vyslovene LEKÁRSKY VEDENÝ, mala by svoje predstavy prispôsobiť tomuto zariadeniu a nečakať od tohto zariadenia, že bude robiť niečo, na čo nie je prispôsobené. Bohužial. Ak chce mať pôrod VYSLOVENE vo svojich rukách, v súčasnosti asi musí rodiť doma :( iná možnosť nie je, prípadne si pracne vyhľadať zariadenie, ktoré spĺňa jej požiadavky. PA predsa nemôžu za to, že sa v niektorej pôrodnici nepodáva nonstop epidurál, alebo sa nerodí do vody, alebo v nejakej alternatívnej polohe....Toto maminky veľmi často nechápu.

barbade
21. dec 2012

@gojka Hm, beriete to velmi osobne a vyslovene urazate ostatnych vo svojich prispevkoch, ale to hovori nieco len a len o Vas. K etikete internetovej komunikacie nepatri vykanie, ale vo Vasom pripade spravim vynimku aj ja 🙂
Nepozname sa, vo svojom prispevku som nepisala nic konkretne na Vas, nerozumiem preco ste Vy voci mne vrcholne osobna a urazajuca. Kazdopadne, uprimne, je mi to jedno 🙂
Ak si myslite, ze dokazete ohodnotit cloveka z jednoho prispevku, ktory ste este k tomu evidentne nepochopili, davat mu rady aky ma byt alebo nema byt, tak Vam mozem len odporucit aby ste si to precitali znova. Kazdopadne nemam potrebu komunikovat s niekym nadalej na takejto urovni.
Pekny vecer a vsetko dobre aj Vam.

@inypohlad - Ako pises v prispevku pre amouramour, ludia ako ty alebo Isabel sa urcite snazia co im sily stacia a naozaj chapem, ze sa ich vseobecna alebo neopravnena kritika dotkne, ale mne logicky vychadza, ze na ludi ako si ty, ktori sa naozaj snazia robit svoju pracu co najlepsie, sa ludia nestazuju.... Sestricky, ktore nazyvaju buduce mamicky ''otravujucimi kotnymi'' nie su z tych, ktore by prisli sem a chceli otvorit diskusiu s maminami, tak, ako si urobila ty. Sestricky alebo PA ktore su otravene svojou pracou, neustale nevrle a necitlive si nedaju tu namahu aby tu ''stracali cas''....
Ja som bola napriklad pred dvoma dnami v statnej nemocnici na monitore (gynekologa mam sukromnika, takze som zvyknuta na iny pristup, ziadne cakanie a pod.) cakala som tam hodinu a pol aj ked som bola objednana, brala som to vsak s ladovym kludom, lebo viem ze je to takze a ze tie estricky nemaju az tak moc moznosti cakaciu dobu ovplyvnit (rozhodne sa tam neulievali a doktori im posielaju pacientky na monitor mimo poradia, s tym nic nenarobia) a musim tiez povedat, ze na to, kolko mali prace, kolko lietali sem a tam, tak boli naozaj prijemne, spravali sa velmi fajn a dalo sa s nimi aj trosku zazartovat co bolo celkom prijemne. Podla mna je takato vacsina ludi, sestriciek, PA, ako tu uz niekto pisal, na 10 normalnych a zlatych sa najde mozno jedna hnusna. Lenze ta jedna moze jednej zene spravit z porodu celozivotnu traumu a o takych tu baby pisu (alebo take spominaju napr. aj moje blizke priatelky, ktore si podobnymi vecami presli). A od mnohych mamin som pocula naopak ze mali super PA pri porode a ze bolo vsetko fajn, takze to urcite nie je len o stazovani....

Mna tesi, ze tato tema bola otvorena a ze je vidiet, ze su sestricky alebo PA ktorym zalezi na tom, ako sa vzajomne vnimaju s maminami a ze si daju namahu o tom diskutovat. Niekedy ludia vravia ze zdravotnici obcas stracaju cit a ze su chronicky odosobneni, ja som rada, ze tomu tak nie je...

inypohlad
autor
21. dec 2012

@eviku78 K tým pôrodným plánom, maminky si ich častokrát nepíšu, rovno si ho stiahnu z internetu ale veľmi rýchlo prídeme na to, že nemajú ani poňatia o tom, čo sa v nich píše....časť výnimkám, ale vo väčšine prípadov mám pocit, že maminky chcú byť in a tak si stiahnú z netu pôrodný plán, ale netušia,o čo v ňom žiadajú....a pritom tie plány by sa dali tak pekne napísať...

gojka
21. dec 2012

Ahoj inypohlad! som velmi rada, že si túto stránku otvorila. Nehnevaj sa , že ti tykám, ale sme kolegyne, aj ked vekovo neviem v akom pomere. Konečne aj my sa môžeme vyjadriť k tým vyjadreniam mnohých mamičiek. Bohužial u nás je to tak, že sťažovať sa môže len pacient, klient a zdravotnícky personál nemá inštitúciu, kde sa mohol sťažovať. Koho zaujíma, že veľakrát pride rodička odporná, hnusná, špinavá / a to nehovoriac o bezdomovkyniach, narkomankách, utečenkyniach, nakazených rôznymi pohlavnými chorobami/ a my sa postaráme o všetky. A tak ako som už písala, také ako amouramour nás posiela do školy. Kto konečne uzná, že s čim robíme, dva životy pri pôrode čo je krásny zážitok, ale bohužiaľ niekedy aj smútok. Kto nás pochopí, že kvoli svojej práci, ktorú milujeme, ak by sme ju nemilovali, tak už sme manažérky, že pracujeme deň, noc, sviatok, že sme roky opuštali svoje deti, najbližších a pomáhali rodičkám pri krasnych chvílach ich života. Ale chvála bohu, takých ako je amouramour je málo a pevne dúfam, že už nikdy nebude. Inypohlad prajem krásne vianočné sviatky, veľa krásnych chvíl v rodine a samozrejme aj v robote, aby sme sa nikdy nestretali s takými, ktoré ma prinútili reagovať na túto diskusnú stránku. Krásne vianočné sviatky a veľa zdravia do Nového roku.

lucinocka
21. dec 2012

@inypohlad klobuk dole, ja by som nemala zaludok kazdy den vidiet a pocuvat to stenanie a plakanie a zavyjanie 😀

lucinocka
21. dec 2012

ja som ziadny plan nechcela ani pri druhom ak raz bude to robit nebudem, nevidim zmysel robit plan v niecom co moze postupovat a ist uplne mimo nasich predstav..ja som si porod odplakala, ale bola som poslusna, dychala som ako mi povedali, hojdala som sa na lopte ktorzu mi dali aj ked som od bolesti ledva sedela, plazila som sa kolo steny, lebo mi vraveli prechadzaj sa.. ale aj tak by som ich druhykrat pocuvala zase.. maju viac skusenosti a v danej situacii objektivnejsi pohlad

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tehula
21. dec 2012

ja pridam skusenost taku, ze jednak nepatrim k rodickam, ktore prinesu porodny plan na papieri A4 a pod pazuchou set Cdciek s Adiemus, ci Enia, nebrblem zdravotnikom do roboty, aj ked som v tom momente ich robota, pokial teda sa chovaju slusne a robia, co maju.
Porody som mala na Antolskej, pricom prvy si na PA ani nespominam, kto tam bol, sustredila som sa na porodnika, kedze sa to zbehlo prilis rychlo a jbola som rada, ze je to za mnou. Rovnako sestricky na novorodeneckom boli v pohode, na otazku vzdy prisla odpoved. Ze tam so mnou netravili polden prednaskou o kojeni a nechali to na mna tiez ocenujem.
Druhy porod vyvolavany, perfektne PA opat antolska. Uz spominana pani Majka, povzbudzovala ma neskutocne, aj ked som vo finale uz plakala, nech to zo mna vytlaci a zvali sa mi na brucho, nestracala dobru naladu. Aj zbytok personalu super, dokonca nestracali nervy ani z manzela, ktory sa rozhodol pomaly CTG sam mi robit, lebo sestricka nemohla okamzite prist a mala inu rodicku prave na praci 🙂
Ja zastavam nazor, ze aj zdravotnici su len ludia a maju aj blbe dni, tak ako pacienti a treba sa krotit a volit slova, aby bol kazdy spokojny. Ked ale niektore maminy su precitlivenejsie ako bezne, tak sa nechaju hormonalne uniest a pracuju so slovami vo svojej hlave, ktore neboli tak podane, alebo vobec vyrieknute.
Kazdopadne ja napisem VELKE DAKUJEM zdravotnemu personalu pri porodoch

inypohlad
autor
21. dec 2012

@gojka Milá gojka. Keď som zakladala túto skupinku, bolo to s dobrým umýslom. Nechcela som nikoho osočovať, na nikoho sa vyslovene sťažovať, chcela som len poukázať na to, že tak, ako to majú tie maminky ťažké s nami 🙂 tak je to aj naopak. A teraz nečakám ani od jednej maminky, ktorá mi príde na pôrod,že sa bude aj napriek bolestiam na mňa usmievať a bude vyslovene milá. Ja ich chápem, že tá bolesť dokáže s hormónami zmátanými budúcimi maminkami riadne zamávať,ale aj to sa dá dobre zvládnuť, lenže maminky to mnohokrát odmietajú. Už som to tu viackrát spomínala, o čo mi išlo a keď sa im to nepáči, viac nezmôžem...som síce z tých mladších, ale mám aj špecializácie, aj Vysokoškolské štúdium, dokonca s manažmentom, ale stále som to ja, PA, ktorá svoju prácu miluje, tak ako to spomínaš aj Ty a som hrdá na to, že mám možnosť robiť práve to,čo robím a kde to robím.
Mohla by som sa tu "sťažovať" aj na maminky, aj na lekárov, že sme ako medzi dvomi kameňmi, ale to by museli maminky najskôr preukázať snahu nás aspoň trochu pochopiť....som však rada, že sa nájdu aj také, ktoré to dokážu a veľmi si ich za to vážim.....🙂

tajga
21. dec 2012

@alenka600 tak ja osobne by som sa takej sestry bála , ktorá by sa celý deň usmievala , aj ty sa usmievaš celý deň ? alebo 20 rokov ak pracuješ s ludmi? no tak to jedine keby boli všetky sestri na práškoch 😎

eviku78
21. dec 2012

@inypohlad "Ak sa niekomu niekde nepáči, nemusí tam ísť, ak sa mamička rozhodne rodiť v NEMOCNIČNOM ZARIADENÍ, kde pôrod je vyslovene LEKÁRSKY VEDENÝ, mala by svoje predstavy prispôsobiť tomuto zariadeniu a nečakať od tohto zariadenia, že bude robiť niečo, na čo nie je prispôsobené. "
Tak ale toto by sa zase dalo zobrat aj z druhej strany. Rodicky su klientky a ked sa nejakemu personalu nepaci ich spravanie, moze ist robit do tesca za pokladnut. Takto by sme sa tu mohli natahovat donekonecna. Podla mna je cesta v tom, aby PA dostali moznost viest porod samostatne. 😉
@fidka79 rodila som v porodnici uplne prirodzene - bez klystiru, epiduralu, infuzie, nastrihu. akurat malemu nenechali dotepat pupocnik. 😠

tajga
21. dec 2012

ja som ležala na antolskej 6 týždnou tak som mala čas si to tam omrknuť, bolo to dávno ale čo už. Porodila som pri sestrách lebo pan doktor nezastihnutelný, vôbec som sa toho nezlakla a śestri to zvládli super, nabudúce si ich znova objednám... 😀 Preboha a načo sú už len pôrodné plány jedinym plánom u mna bolo aby som porodila zdravé dieťa .

inypohlad
autor
21. dec 2012

@eviku78 pre mňa rodička nie je klientka. Ja jej nič nepredávam ako pokladníčka v Tescu. Ja jej ponúkam starostlivosť, ošetrovateľskú starostlivosť v pôrodnej asistencii, kde je samozrejme humannosť na prvom mieste. Ale aspoň kúsok z tej humánnosti si zaslúžim aj ja od maminky. Keby som sa mala stretávať s večne nespokojnými maminkami.....ach jaj radšej nieeeeee

inypohlad
autor
21. dec 2012

@nae krásny príspevok,ďakujem zaň...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre