Podporte otvorený list na podporu MUDr. Kaščáka

dulkagabulka
22. júl 2015

V pondelok sme sa z novín dozvedeli, že prednosta pôrodnice v Trenčíne Peter Kaščák bol odvolaný. Ako dôvod poslúžilo natáčanie videoklipu na prázdnej pôrodnej sále. Odvolania sa verejne zastával aj MZ SR, označujúc Kaščákovo počínanie ako neospravedlniteľné. Je to práve Ministerstvo, ktoré ignoruje systémové problémy slovenského pôrodníctva, je to ministerstvo, ktoré na podnety od organizácií, jednotlivcov a lekárov/lekárok, pôrodných asistentiek odpovedá vyhýbavo a nerobí kroky k náprave. V tomto kontexte jeho vyjadrenia na adresu Petra Kaščáka vyznievajú ako arogancia moci - chceme, aby sa v slovenskom pôrodníctve riešili takto promtne skutočné problémy a nie tie domnelé. Ak súhlasíte s našim otvoreným listom, pripojte svoj podpis.
http://zenskekruhy.sk/zk-v-mediach/otvorene-lis...

bonaqa2013
23. júl 2015

@alexanotbad preboha len to nie že smeráčka..... V živote som v žiadnej strane nebola a ani nebudem. Nehodím sa na slepé poslúchanie. 😉

bonaqa2013
23. júl 2015

@sissmiss tu nejde o sterilitu, ale že prekročil svoje právomoci. mohla by si ty niečo takéto spraviť v práci?
Ja som roky robila v ŽOS Vrútky a tam ľudí buzerovali inak. Ak nemal robotník pri sebe ident. kartičku- dostal hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Samozrejme išiel dole s platom a ak toto bolo 3 krát za 6 mesiacov - vyhadzov. a čo je to oproti primárovi - prkotina.

sissmiss
23. júl 2015

@bonaqa2013 tu praveze vobec nejde o porusenie pravomoci. Tu ide len o politicku objednavku. Ak sa nehodi porovnavat jeho obrovsky "precin" napr.s kauzou predrazene ct, tak sa nehodi porovnavat to ani s tym co si kto moze a nemoze dovolit v praci a kto by z akej pozicie kam letel. Ide tu len o to ze ak by mal papier, ktory by bez problemov dostal, tak by to bolo hygienicky nezavadne, ale ak papier nemal, bolo to ohrozenie hygieny.

ada274
23. júl 2015

Tie ktore tu obhajujete odvolanie Kascaka - mam pocit ze tato krajina je v riti aj kvoli takym ako ste vy. Pretoze vasa schopnost nivelizovat resp. NESCHOPNOST rozlisovat vazne zlociny, korupciu a utoky na ludske slobody v tejto krajine a porovnavat ich s takymi banalitami ako je tema tejto diskusie vyhovuje a brutalne pomaha najvacsim gaunerom a tzv. Decision makerom sediacim na dolezitych postoch v tejto krajine. Juj ale som sa nasrala, takato sme my trapna spolocnoct. Nagrc mi je.

katrinka8
23. júl 2015

@mircalla - čítala si ten rozhovor s ním, čo ho tú jedna mamina skopírovala? Nebolo to natáčané v pôrodnej sále.Bolo to natáčané cca 30 minút v operačnej sále v nočnom režime, ktorú v takej nočnej hodine nikdy na operácie nepoužívajú, ani v prípade neplánovanej sekcie by ju nepoužili, nakoľko tam robia len plánované sekcie počas dňa. Pôrody a prípadné 2 neplánované sekcie sa konali na inom poschodí, v inom trakte. Ak by došlo z nejakej zvláštnej zhody náhod aj k 3. neplánovanej sekcci, tak či tak by ju robiť nemohli z personálnych dôvodov. Ak by z nejakých iných dôvodov bolo nutné sálu aj tak použiť, do 5 minút by bola schopná prevádzky. Všetko tam vysvetlil, kde, ako a prečo sa natáčalo. Bolo to tam dosť podrobne opísané
Nepoznám ho, ale viem, ako funguje odvolávanie takýchto a podobných funkcií v tomto štáte. Podľa mňa je to malý prešľap a nevhodný trest. Mne toto nepripadá ako dôvod na odvolanie primára, mohli mu teda odobrať na nejaké obdobie odmeny alebo znížiť plat, ale toto je podľa mňa príliš.
Mimochodom, zaujímalo by ma, ako sa o tom dozvedeli médiá?

bylinkaa
23. júl 2015

Zeby videli klip?

mircalla
23. júl 2015

@ada274 citas diskusiu? zjavne nie. kto nerozlisuje zlociny? co to tu trepes? za to, ze si myslim, ze to prehnal, tak neviem rozlisovat zlociny? co si myslis, ze je mi je jedno,co sa v tomto state deje?
ked som sa raz ozvala proti sucasnej vlade a ficovi, tak ma tu polka zien na MK isla ukamenovat...netrep kraviny!!!! ci myslis, ze ked uz ide o to v tejto samotnej diskusii tie,ktore sa tak buria proti odovolaniu kascaka nie su same volicky fica a podporovatelky smeru? 40 percent je 40percent, statistika nepusti....a cim viac tato vlada rozkradne, aj tak ho budu volit....
utoky na ludske prava? kolko zien tu na MK povazuje napriklad homesexualov za deviantov a mensiny za odpad a este sa tym verejne chvali?ja nie!!!!
sa tu neohanaj rozlisovanim zlocinov, v tomto state ma serie takmer vsetko

katrinka8
23. júl 2015

@bylinkaa - Bežne redaktor z klipu rozpozná, o akú konkrétnu sálu, v akom meste, v akej nemocnici ide?

bylinkaa
23. júl 2015

Bezne nie, ale niekto sa musel pochvalit..

ada274
23. júl 2015

@mircalla v prvom rade sa ukludni. O Ficovi hovoris iba ty nie ja. Pri vsetkej ucte zjavne nemas kapacitu pochopit o com som pisala, ale trafila si dobre, myslela som aj na teba.

katrinka8
23. júl 2015

Inak baby, ale porovnávať spreneveru milionóv eur a natočenie klipu v prázdnej operačnej sále je trochu od veci, nie? Ja si myslím, že bežnému človeku sú takéto pravidlá proti srsti, neviem teda, ale mne pripadajú napr. také veci ako tu boli opísané, že zabudnutie kartičky na evidenciu dochádzky ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny? Tým nespochybňujem, že takéto pravidlá neexistujú, len mne to napríklad príde od toho zamestnávateľa choré. To je ako keď v niektorých nemenovaných firmách sa nesmie ísť na záchod vtedy, keď chceš (potrebuješ), lebo aj to je hrubé porušenie disciplíny. Mne to príde choré. Toto mi príde značne zveličený trest. Áno, mal si pýtať povolenie (možno stačilo zavolať šéfovi, či môže), ale aby ho za toto odvolali? Veď nikoho neohrozil. Ja dokážem pochopiť, že mu to nenapadlo v tej chvíli si pýtať povolenie.

mircalla
23. júl 2015

@ada274 vidim, ze nemas vobec ziadne argumenty - jediny je ten - ze kto si nahodou mysli, ze pan pimar pochybil a bol logicky odvolany, tak nevie rozlisovat zlociny...obavam sa, ze problem s kapacitou je niekde ine. fakt lutujem, ze som vobec povedala svoj nazor, tu je ozaj najlepsie drzat hubu....preco sa asi lepsie aj v praci robi s chlapmi.....

katrinka8
23. júl 2015

@bylinkaa - tak ja neviem, ale mne to príde divné, pretože niekto zahlási, že tento a tento videoklip bol natáčaný v tej a tej nemocke. A redaktorom v tom momente z ničoho nič (bez vopred cieleného upozornenia) napadne si zisťovať, či dotyčný mal povolenie na natáčanie?

ada274
23. júl 2015

@mircalla 🙂 kasli na to

dusika11
24. júl 2015

@katrinka8 no ...uz vidim baletku ked si odskakuje na zachod uprostred tanca...uz vidim za pasom ako robotnik ide kedy cche...uz vidim spevacku ako zastavi skladbu...sorry...chcem tym povedat ze kazda profesia ma svoje kde sa fatk na wecko behat neda..ano..je uplne normalne..netocit klipy v nemocnici...pretoze to nei je jeho sukromny majetok..mal s pytat povolenie od zriadovatela..dalej na operacku fakt nie..jw to tam sterilizovane..ano je to hrube porusenie pracovnej discipliny clovek co take vyvedie ..je podla mna nesposobily ako kolvek inac sa poriadovat vnutornemu poriadku nemocnice..osobne som prekvapena ze tam vobec ho nechali.....no bolo to take okate ..nemocnica vzdy mala svoje vnutorne pravidla...a toto je proste nepripustne...ja fakt nechapem preco si nesiel pre povolenie nakrucat..ved ten papier by urcite dostal...je to dospely cloevk..ktory vedel co bude nasledovat..tak naco toto vobec riesit

sissmiss
24. júl 2015

@dusika11 toto je smutne. Pises ze je to pochybenie, lebo operacka je "sterilizovana" a druhym dychom dodavas ze keby papier/stempel mal, bolo by to v poriadku. Tak je to ohrozenie hygieny alebo byrokracia? Asi nevies ako je to s hygienou a nevies ako to vlastne bolo, ale mas na to svoj nazor a nezaujima ta ze to bolo inak. 😒

horana
24. júl 2015

Tak mne to tiez prijde ako robenie veci za chrbtom nadriadenych od toho Kascaka, bars v konretnom pripade neskodne, mal poziadat predtym, inak mi to prijde tiez take na drzovku - a hodne velku drzovku. V zahranici by za taketo nieco letel tiez. Viem (resp. ani skor neviem, lebo si sa take asi nestalo vobec) si predstavit toto niekde v Nemecku napr. by sa ani nestihol pobalit ako by letel. Nejde o cistotu ale porusenie pracovnej discipliny ako takej, to sa proste nerobi, resp. keby toto zacal robit kazdy ako len chce, to by za chilu vyzeralo! Kazdy aj podriadeny by si hoci kedy bez suhlasu sefa nieco svoje zacal robit na sale, no to by bol bordel na koleckach.
Bars aj hladali zamienku na jeho odvolanie, nemal ju dat, tu ju dal a zial z mojho pohladu opravnenu.

V inej rovine sa robi v SK zdravotnictve a porodnictve tolko vacsic preslapov, ktore su uspesne kryte, a nikdy sa neporiesia ze toto je ozaj zastupny problem v porovnani.
To by ale opat nemal byt dovod bagatelizovat toto ze inde sa robia horsie veci, je to uz z pricipu nespravny druh pohladu.

Na zaver aj Zenske kruhy sa zanho stavaju preto lebo ma nizke percento nastrihov, teda akoby jeden z mala co ide do prirodzenosti, preto sa im paci. Keby to bol tzv. "masiar" porodnik, nezastali by sa ho ani v tejto situacii, myslim. Cize je to tiez ucelove chovanie z ich strany.

Odvolanie z postu je podla mna zodpovedajuci trest, bars mu ako cloveku mozem fandit, nic proti nemu, ved nikto mu nezakazuje robit dalej porodnika.
Som jedna z tych co maximalne si praju cim vacsiu humanizaciu porodnictva, ale lobbovanie tohto stylu sa mi nepaci, je to len ina forma zelaneho zvyhodnovania.

dusika11
24. júl 2015

@sissmiss no urcite by mu operacku neschvalili.....proste jedno si treba uvedomit..u lekarov su odbory..a ver mi ked by akokolvek pochybil nadriadeny tak sa ozvu..dalej..odvolava sa len ked je nespokojny personal..ak je personal spokojny ..tak sa zastane primara..
odkial to viem ???mamka je byvala setra..
takze tam toho muselo byt viac..
postup je taky..hriesnika zbavia funkcie..po case ked to prehrmi..ho prelozia..kde nasledne sa mu ..po roku dvoch funkcia vrati....ono sa to tak robi.,..tak vydych nadych...keby mu chceli zavarit..tak ho kamzite prepustia a to sa este nestalo ci??

maryfery
27. júl 2015

@maminecka2 Veľmi pekne si to napísala... Pán primár urobil školácku chybu, áno a sám si to uznal, ale ani na škole sa za prvý prehrešok nedáva trojka zo správania... Okrem toho neurobil žiadnu odbornú chybu, čím by niekomu spôsobil ublíženie na zdraví ani nespreneveril milióny, preto je to podľa mňa neprimerane tvrdý trest. Je to skôr trest pre obyčajného nestranného a apolitického človeka. Zaňho však hovoria jeho úspechy a úroveň kliniky v TN nemocnici, ktorá je po odbornej stránke vynikajúca. To je skutočne medzi ľuďmi na SK toľká závisť a nevraživosť, že si nedokážu vážiť jedného z mála skutočne špičkových odborníkov, ktorí nezdupkali do zahraničia, ale denno-denne bojujú s veternými mlynmi na SK? Nebolo by lepšie podporiť ho a brať si z neho príklad ako z odborníka? Nebolo by lepšie, aby sa aj ostatné kliniky snažili dotiahnuť aspoň na úroveň kliniky v TN? Treba aj ten najmenší úspech zašľapať do blata, aby nevytŕčal? Milé ženy a maminy, toto nie je zďaleka len vec Trenčanov a okolia. Je to vec princípu, skúste sa zamyslieť a pouvažovať. Určite by každá z vás bola rada, keby sa mohla zveriť do rúk odborníka s ľudským prístupom aj vo vašom okolí.

maryfery
27. júl 2015

Na podporu pána doktora KAŠČÁKA - oficiálna petícia:
https://www.facebook.com/groups/146457142717619...

horana
27. júl 2015

Nemusi to byt nutne zavist ci neprajnost, moze to byt uplne jednoducho a priamo snaha o jeden meter, odbornikov je u nas kopec porodnikov, vacsina technicky a povedalo by sa trochu menej povedzme humanne rodi, cez to vsetko zachranuju zivoty a tento je tiez odbornik a navyse vraj ludsky. A pretoze je ludsky, tak mu mame odpustit nefer spravanie? Nejde o to ze by nevytrcal, ale aby nerobil preslapy, za ktore by bol postihovany omnoho tvrdsie prave v tom zahranici, kde vraj nezdupkal, tam by boli vyvodene dosledky nestranne a rovno, tam protekcia nefunguje v tomto zmysle. Napr. v Nemecku na seba aj kolegovia vzajomne bonzuju, ale neberie sa to tak, raz je povinnost hlasit, tak hlasia, nic osobne, praveze ryz povahy, co uz je natolko vzity ze nam by pripadal az divny, ale oni to robia prave pre zmysel pre spravodlivost na ktory bezny slovak este nedorastol.
Jasne ze by mu to tu neschavalili, musel by si to inde poriesit a riadne zaplatit. Tak to obisiel a chcel vyuzit funkciu na vyhodu, operacnu salu by si mohol nasledne narokovat kazdy lekar ked len chce, ved tak by bolo spravodlive, ved o nic nejde? Jeden si tam nahra klip, iny na druhy den usporiada zurku, ved o nic nejde?
Priklad si z neho nech beru tam kde je v com, ale on nech sa okrem odbornosti a ludskoti nauci aj pracovnu disciplinu. Odpustat niekomu to co by inym nepreslo len pre "modre oci" je prinicipialne nespravne. Nie je to analogia s 3kou so spravania, je to skor analogia, ktora sa casto deje, ked cistemu jednotkarovi su odpustane iste veci len aby nemal solovu dvojku. Aj ked mu tato vychadza, tak len preto ze je jednotkar tak sa mu aj tato nakoniec premeni na 1. Ako k tomu prijdu ti, ktori sa pripravju z toho konkretneho predmetu rovnako, len uz maju aj ine dvojky, tak sa to vcucne a berie inak?! To je tiez nespravidlivost a dvojaky meter, len preto ze je niekto libling? Ked je dobry, o par rokov moze byt spat. Nic mu neujde, ani rodickam.
Viem ze x inych ludi robi ine ooomnoho vacsie priamo az svinstva a prejde im to bez postihu ale to predsa nie je vobec ziadny argument. To uz potom vsetci sa vykaslime na pravidla a robme si co chceme! Lebo aj henti robia. Praveze je vec principu, aby ludia sa nesnazili utiect pred zodpovednostou a nielen priznat si chybu ale aj vyvodit dosledky. A cim vyssia funkcia, tym prisnejsi meter, to by malo byt normalne. Kym sa toto na SK nanaucime, tak zli budu v zlom vyuzivat vyhody a dobri akoze v dobrom, ale je to v principe to iste, utrhnut si nenapadne mimo pravidiel.
Mne je jedno ci si upratovacka potiahne toaletny papier, ci si lekar potiahne striekacky ci prenajom salu, alebo ci si politik vytuneluje miliony. Skratka kazdy kto zneuzije svoju funkciu umerne svojim moznostiam, aby mal z nej vyplyvajucu vyhodu prispiava k tomu ze to v tomto stale vyzera ako vyzera. A este aj podnecuje dalsich aby tak robili, lebo ved "kto si neutrhne, utrha svojej rodine"...

maminecka2
27. júl 2015

@horana Ahoj, neviem či tu niekto spomína že nemal byť potrestaný, samozrejme že mal. Ale sú spôsoby, aj prísne, ktoré by zasa až tak nezasiahli nás rodičky. A nehnevaj sa, ale na ..... je mi odborník pri porode keď mi vďaka nemu zostane trauma z pôrodu a už nikdy si netrúfnem na ďalšie dieťa, a toto je žiaľ u nás tiež nejaká častá diagnóza. Je veľmi smutné že musíme vobec riešiť a bojovať aby u nás bolo zdravotníctvo humánne, a nie len pôrodníctvo, ale aj detské odbory, geriatria, psychiatria-- kde by to asi potrebovali najviac. Minule som bola s maličkým na ortopke a teda ústa sa mi od úžasu zavreli až doma. Ja som tiež zdravotník a prispievam aspoň svojou malou troškou. A teda ja som mávala sólovku pravidelne, jednotky-nejednotky, z angličtiny, slovenčiny, ale aj z TV!!
A primár si aj uznal chybu aj trest prijal len sa vyjadril že sa mu zdá nespravodlivý, s čím ja tiež súhlasím.
Keby sa takto riešili iné kauzy, keby ľudia otvorili ústa a vyjadrili by svoj názor a žiadali by po politikoch nápravu to by tu len bolo Švajčiarsko.
Ešte jedna vec na Tvoju adresu, nech máš názor aký chceš, páči sa mi, že si to napísala kultúrne, bez zášti, osočovania, invektív, mnohé by si mali brať príklad.

cecil36
28. júl 2015

@maminecka2 a aky trest by bol primerany?

maminecka2
28. júl 2015

@cecil36 Myslím si že každého Slováka najviac bolí finančný postih. A zároveň sa to týka len jednotlivca, prípadne jeho rodiny, a nie sú do toho zainteresovaní nevinní naokolo ako v tomto prípade. To je moj názor.

horana
29. júl 2015

@maminecka2 Ved to ze ludia by mali riesit ine kauzy, potiticke, viac im spalat na paty, s tym suhlasim. Niekde sa tych 40perc. Ficovi musi zobrat, isto aj medzi mamickami. Niekto tu pisal na zaciatku diskusie ze pri zalozeni fora proti Ficovi sli tunajsie mamicky ukamenovat zakladatelku. ALe politicke nominacie suvisia prave s tym, takze darmo budu mamicky vyjadrovat podporu Kascakovi, ked im nevadi Fico a spol., nezmeni sa v tejto republike nic.
Zaroven by rodicky mali vyzadovat humannych porodnikov, neuspokojit sa len tak s niekym, s tym tiez suhlasim, sama som sla rodit opakovane daleko od bydliska, ale stale na SK prave kvoli tomu, aby som toto ukazala. Keby to ukazala kazda, za chvilu by boli tie stare kadre vysupovane uplne jednoducho, nik by ich nechcel, bud by sa boli nuteni zmenit alebo odist. Stale ich vsak vacsina este chvali alebo minimlane ticho podporuje.

O treste si myslim ze je primerany, ked sledujem ako sa riesia taketo veci v zahranici, tu skor ide o to aby sme sa my dostali na uroven Zapadu, chapem ze ini horsi dostanu u nas miernejsi trest lebo zazemie/znamosti a pod., a on povedzme primerany Zapadu, ale nie aby sa aj jemu znizoval, ale skor ostatnym dohliadlo na to aby mali tiez zvysili.
Ked bude fungovat dopyt - ponuka a rodicky si ho vyziadaju velmi rychlo bude naspat. (to ale nebude mat ziaden efekt kym Fico aj na tisickach inych postov, udrzuje nominantov, tam keby tiez boli ini by sme z toho my mohli mat uzitok, preto riesit to ciastkovo je nanic, este tym zabetonujeme stav u tych dalsich kde sa to len medialne neprevalilo)

Postih, ktory dostal je vlastne financny, ved o com inom su funckie, nakolko on porodnik moze zostat, nikto mu nebude branit pomahat rodickam, zostava v nemocnici a vykonava nadalej povolanie, sam sa vyjadril ze mu nik nebrani robit medicinu. A ako hovorim, ked bude dopyt rodiciek a podpora verejnosti, budu si ho zazmluvnovat, velmi rychlo bude naspat. Zatial je to len o ohrdnutom egu a docasne nizsich prijmoch.

suge
29. júl 2015

Pravdou je, že pán doktor a jeho širšia rodina leží určitým osobám už veľmi dlho v žalúdku. A nejde len o osoby z TN a okolia. Takže ja ten prípad s klipom vnímam ako čosi na spôsob "kto chce psa biť, palicu si nájde". Hoci v tomto prípade mal na tom polovičnú vinu práve ten pes, pretože tú palicu sám aportoval 🙂.

vejula
29. júl 2015

@horana nemyslím, že funkcia je len o finančnom ohodnotčení. Myslím, že primár ma aj najvyšší dosah na smerovanie pôrodnice. Bola som v TN pred druhým pôrodom, mám osobnu skúsenosč aj s doktorom Kaščákom aj s Lintnerom, ktorý je teraz tušim doasne primárom miesto KAščáka a poviem ti, že prístup 1000 : 1. JA som bolasprístupom KAščáka spokojná, aj ked mal na niektoré veci iný názor ako ja, žiaden nátlak z jeho strany, absolutna sloboda, pochopenie.... Podal návrh s tým, že rešpektoval môj názor a posledné slovo nechal na mna bez zbytočného zastrašovania. A myslím, že k takémuto prístupu viedol aj ostatných lekárov. Okrem spomínaného Lintnera som mala zo všetkých dorý pocit, a fakt si myslím, že na tom mal velkú zásluju i primar KAščak, ktorý takýmto smerom viedol celu pôrodnicu.

maminecka2
29. júl 2015

No tak Fico a iné ficoviny to je kapitola sama o sebe. Ja mám hlavne po voľbách pocit že Slovensko je plné ....(neviem aký výraz použiť aby som sa niekoho príliš nedotkla), proste IQ plávajúci igelit, smutné.
K tomu vyberaniu pôrodníka- ono to veľmi súvisí s tým kto a ako vedie oddelenie (ja viem presne o čom hovorím, sama som z jednej kliniky, kde sa slušnosť, ľudský prístup nenosili, ba až trestali, zdrhla-- bol to boj proti veterným mlynom). A ešte jeden dôležitý aspekt- je len málo rodičiek, ktoré sú schopné, ochotné riešiť vopred pôrodníka. Niekto nemá informácie, niekto peniaze na výber pôrodníka, niekto má zdravotné alebo iné komplikácie, iné starosti, niekto je príliš submisívny aby vyjadril svoj názor a odmietol niekoho kto mu nevyhovuje, niekto rezignoval..... Samozrejme by bolo optimálne keby sa všetky rodičky vzbúrili a odmietli čo im nevyhovuje, ale to je žiaľ len utópia. Bez aktivistov, organizácií, takých "čiernych oviec" ako bol daný primár, to ešte dlho nepojde. A mnohé ženy na druhej strane ani netušia na čo majú nárok, ako by to mohlo a malo byť, treba robiť osvetu. Ale to už sme v inej téme.
A súhlasím s vejulou, a zopakujem to, je veľmi dôležité kto a ako vedie oddelenie, potom sa celý kolos hýbe určitým smerom, jednotlivec toho až tak veľa nezmôže, aj keď samozrejme sa môže snažiť, ale niektoré nariadenia sa obísť nedajú.
A ak si bude primára zazmluvňovať veľa rodičiek tak to bude zas päsť na oko pre závistlivcov, hlavne ak jeden z nich bude jeho nadriadený... A ešte jedna vec, prečo by mala mať nárok na humánny pôrod len žena ktorá si zaplatí?

horana
30. júl 2015

Ono bez toho aby rodicka komunikovala sa jej na SK bezne humanneho porodu dostane skor nahodou, alebo nekomplikovanostou okolnosti. A na to aby to tak nebolo, prave nestaci podpora ojedineleho cloveka, navyse na hranici opravnenosti, ale to aby sa vacsina prebudila, lebo okrem tych zien co nemozu z nejakych dovodov vyjadrovat svoje prava pred porodom, je vacsina tych co nechcu a je im to jedno a kym to bude, ziadni osvitenenjsi jednotlivci slovenske porodnictvo nevytrhnu.

Na Kascaka su tiez okrem tych pozitivnych recenzie , aj take v style ze zahladeny do seba a pod. a jasne ved nikdy nikto nenaplni nicie ocakavania na 100perc. a bola by chyba si z niekoho robit ikonu a prehliadat jeho zlyhania len preto ze sa nanho upiname ako na symbol, ktorym si zelame aby bol. A pre tuto funkciu mu budeme prehliadat aj pochybenia, podla mna z principu nespravne.
Napr. taky Spila, tiez si prezil svoje, turbulencie, viackrat im to tam chceli zavriet, bol prvy na SK ktory vybudodoval oddelenie ake vybudoval, cez to vsetko aj on mal svoje muchy a negativne recenie a rodicky ktore boli u neho sklamane (ja naopak 2x super spokojna), ale to ze bol primar este nestacilo na to aby kazdy tam mal jeho kvality, cize v tomto smere ma tiez primar obmedzeny vplyv, preto si rodicky nadalej zazmluvnovali hlavne jeho ked chceli aku taku zaruku. Jasne ze aj bez neho sa stalo ze boli spokojne, ale naopak tam boli aj pod nim lekari a lekarky, ktori urobili mnohym rodickam kvalitne traumy necitlivym pristupom.

Osobne nemam tendencie niekoho zbytocne ikonozovat,stavat vsetko na 1 cloveku, som skor za kvalitne tymy ludi a ich spolupracu. Nadalej sa nazdavam ze ked je Kascak kvalitny a ma schopnost tmelit ludi ako kolektiv, postavia sa za neho, a casom sa dostane spat a este silnejsi. Naopak, ked mu teraz vybavia ludia nieco "po protekcii", este viac si bude mysliet aka je len vynimocna osobnost co si moze dovlit vselico a neviem neviem ci to nebude skor na skodu veci...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre