Pôrod podľa mojich predstáv

anarix
25. aug 2014

Ahojte babulky, viete mi prosim poradit kde sa da na Slovensku, Cechach ci Rakusku slusne rodit ? myslim tym porod bez nastrihov, oxytocinu, rodenia v lahu a so slusnym zaobchadzanim. Som z Topolcian a neviem kam mam ist rodit, vraj na Slovensku nic normalne ocakavat nemam. Tak neviem kde by som to mala najbliyzsie.
Dakujem krasne za odpovede a postrehy, prosim ak mate kludne mi sem hodte ja pripadny link na danu porodnicu.

S pozdravom buduca mamicka

jul11
25. aug 2014

@anarix z Nitry chodia do Topolcian kvoli porodom do vody a aj kvoli pristupu. kamoska bola tam a bola spokojna. ono je to o smene aku chytis,alebo akeho lekara si zazmluvnis. ja som bola v nizsie radenej porodnici a bola som velmi spokojna

ukulela
25. aug 2014

banska stiavnica ... aj ked od ruky.

bajana
25. aug 2014

@anarix bola som prekvapena, ale zda sa, ze takto rodit je takmer standard v CR...aspon na predporodnej priprave v Brne-Bohunicich nam to PA tvrdila....vraj konzultuju kazdy krok s rodickou, ale samozrejme, ze ked je to nutne, urcite veci (napr.polohy pri porode) nedovolia...ale inak sa tam rodi do vody, na boku, v podrepe, bonding je samozrejmostou, atd. ... prednost ale ma vzdy stav a bezpecnost rodicky a dietata, co je podla mna spravne
mna tam porod este len caka, takze osobnu skusenost nemam...nevyhodou je, ze je to ozaj velka porodnica (cca 10 porodov denne) a z casu na cas tam vyhlasia stop stav a zena musi ist rodit inde....

este pirodzenejsie sa vraj rodi vo Vyskove (tam si vraj moze prist s vlastnou PA) alebo v Brne u Milosrdnich bratri...

daniela1983
25. aug 2014

@anarix v krnove. je to momentalne najlepsia proodnica v cr, bonding robia automaticky vsetkym matkam nie len tym ktore si to vydupu. porodna poloha aka chces a kopec inych vymozenosti. ak ta zaujimaju podorbnosti pytaj sa.
@bajana co som citala skusenosti matiek z tychto porodnic ktore menujes, nie je to take uplne automaticke

bajana
25. aug 2014

@daniela1983 ja netvdim, ze je to automaticke....a mne to teda nevadi, lekarom doverujem, nebudem si tvrdo trvat na svojom, ked sa tomu prd rozumiem...len som bola prekvapena tym rozdielom medzi CR a SVK, aspon podla toho, co som pocula...

anarix
autor
25. aug 2014

@daniela1983.....dakujem, ty si tam do Krnova cestovala v den porodu _ ? odo mna je to cca skoro 4 hodiny cesty, tak neviem ako by sa to dalo zmanazovat..a ty si tam rodila ? davali ti oxytocin ci nastrihavali ? dakujem pekne za odpoved 🙂

anarix
autor
25. aug 2014

@bajana myslis mesto Vyskov v Cechach ? a ty si rodila v Brne ?

bajana
25. aug 2014

@anarix ano, Vyskov pri Brne...a este som nerodila, mala by som kazdym dnom 😉 ... ale ja zijem pri Brne, takze "nemam na vyber" a k dispozicii len porodnice, ktore sa zdaju fajn...
inak kamaratka z DT tiez vela riesila prirodzeny porod, bola na kurze hypnoporodu atd., hladala vhodnu porodnicu, atd., a nakoniec jej niekto doporucil porodnika, ktory pracuje v BB, spisala si porodny plan, on nemal ziadne vyhrady, tak si ho zazmluvnila, porod ju caka o par tyzdnov...takze aj toto je cesta, ako dojst k prirodzenemu porodu

daniela1983
25. aug 2014

@bajana tak zelam naozaj krasny a pohodovy porod a hlavne neruseny bonding. potom aj napis ci kamoska fakt porodla prirodzene, mam kopec tehotnych kamosiek tak budem rada ak sa bude dat doporucit doktor, ktory vie co je to prirodzeny porod...lebo takych vela nie je, co by razili prirodzene porody.
a to ze ty o tom vies prd nie je pravda. ty a tvoje dieta najlepsie viete ako zvladnut porod! 🙂 drzim palce

anarix
autor
25. aug 2014

Dakujem za inspiracie, mam toho plnu hlavu, neviem co a ako...myslite ze ked mi odtecie voda stihnem sa presunut do porodnice aj ked cesta bude do troch hodin cesty ? toto ma najviac zaujima 🙂

ukulela
25. aug 2014

@anarix to neriskuj, okrem toho voda ti vobec nemusi odtiect a kontrakcie sa mozu spustat a vodu ti prepichnu az v porodnici ... treba sa popytat vo vybranej porodnici, ci mozes prist lezat skor, resp. ako to riesia.

anarix
autor
25. aug 2014

@ukulela ana dakujem, to som netusila.....tak fakt neviem kam pojdem rodit 🙂

bajana
25. aug 2014

@daniela1983 dakujem

@anarix ak si prvorodicka, tak je velka sanca stihnut to...ale citam o roznych priebehoch porodov a je to naozaj nevyspytatelne...kamaratka riskovala cestu z DT do MT, co je asi 1,5 hod. a vyslo to...
no a inak treba zvazit aj financnu stranku, porod v CR ako samoplatca vyjde asi dost penazi...

daniela1983
25. aug 2014

@bajana teraz uz porod v CR prepalaca slovenska postovna do vysky prepalatenia na slovensku takze co viem tak baby moc nepreplatili. jedna tu pisala ze rodila v breclavy a poistovna jej preplatila takmer vsetko sama platila navyse iba 15e. pravdupovediac ked som porodila tak som vyhlasila, ze keby mi bol niekto povedal, ze ten pporod bude taky tak kludne zaplatim aj 20 000kc na ruku.

culia1
25. aug 2014

Poviem ti vlastnu skusenost - prveho som rodila na svk - v lahu, nastrihli ma az po tom, co ma dieta roztrhlo, lebo slo ruckou von. Bonding - dost zle. Druheho som rodila v Svajciarsku s tym, ze si mozem povedat co chcem, porod sa rozbehol, uz uz som myslela, ze odrodim v stoji, ked zrazu ma otocili, ze hold smola - komplikacie - dieta slo opat rukou von a potrebovali mat ´vyhlad´, takze som opat skoncila na chrbte. takze naplanovat si to mozes ako kolvek chces, proste ked bude treba, aj tak lekari s tebou urobia co potrebuju s tebou. Druhy bonding bol ale o uplne inom vsak....

daniela1983
25. aug 2014

@culia1 len tak pre zaujimavost teoreticku. ked deti isli rucickou co tomu predchadzalo? myslim napr vyvolavanie, oxytocin, lieky na tlmenie bolesti?

bajana
25. aug 2014

@daniela1983 aha, tak to som netusila

lucuska28
25. aug 2014

ahoj, ja som v Trenčína a rodila som pred troma mesiacmi vo Vsetíne, ČR a môžem ti túto pôrodnicu vrelo odporučiť. Najprv som tam bola na konzultácii pred pôrodom s mojim pôrodným plánom ale nakoniec som ho ani nepotrebovala, kedže žiadne rutinné nástrihy, oxitocín, klistír a pod. vôbec nerobia, bonging je pre nich samozrejmosťou, polohu pri samotnom pôrode rešpektovali tú ktorú som si zvolila, dá sa rodiť do vody alebo na pôrodnej stoličke. V prvej dobe pôrodnej som bola na izbe iba s partnerom, kde sme mali maximálne súkromie, sestričky ma prišli párkrát skontrolovať, inak mi nechávali voľný priestor, aj to boli maximálne chápavé a ústretové (žiadne vyšetrovanie počas kontrakcií a pod.) Na izbe som mala veľkú vaňu, kde som predýchavala kontrakcie, čo mi veľmi pomáhalo, nezakazovali mi jesť a piť, môžeš si so sebou zobrať dulu alebo slastnú PA ktorá ťa odrodí. Takých milých doktorov som v živote nestretla, vždy mi vysvetlili čo robia a prečo. Na novorodeneckom detto, sestričky boli veľmi milé a ochotné (všetky!!) vôbec nezáleží na smene ktorú zrovna chytíš... Stálo ma to iba 500 Kč za partnera pri pôrode a ostatné si oni priamo riešili s poisťovňou. Takže ak sa ti dá určite choď tam. Ak by si chcela ešte niečo vedieť napíš.

culia1
25. aug 2014

@daniela1983 v prvom pripade som dostala 40 minut pred samotnym narodenim oxytocin a nejaky liek na bolest, ten vobec nezabral podla mna, lebo v druhom pripade som nemala absolutne nic - ani oxytocin, ani ziadny liek na bolest, proste uplne prirodzeny porod a predsa sa tiez tak narodil a bolestivost bola podla mna mensia ako v prvom pripade.

ukulela
25. aug 2014

@anarix zavolaj do porodnice, kym mas cas, chod na "obhliadku" - robia to bezne. skus aj tu stiavnicu a popytaj sa aj na ten cas "dojazdu" - mozno ti povedia, ze ta vezmu na izbu uz pred terminom, aby si neriskvala prevoz, neviem ... za opytanie nic nedas. a mozno ako najvhodnejsie ti vyjde to, ze doma zazmluvnis porodnika, co ti vyjde v ustrety 🙂 potom si vsetko v klude premysli a naplanuj. no v kutitku treba vzdy pocitat aj s krizovym scenarom, ze hop rychlo do najblizsej porodnice, lebo nieco ... mne v predstave ako to bude prebiehat pomohol predporodny kurz. drzte sa.

nevesta12
25. aug 2014

@annarix ja suhlasim s @culia1... mozes sa pripravit ako chces, ale priroda je v tomto smere tazky pan... a organizovat si porodnicu x100 km daleko, kde nemusis ani dobehnut, by som proste neodporucala lebo je to neprakticke (co ak budes prenasat, budete v meste ubytovany? alebo co ked porodis skor, dobehnes? a co ak zrovna narazis na sestru, ktora nema podobne zmyslanie ako zvysok nemocnice?...)... Ja som si presla kurzom hypnoporod, mala som nastudovanu zahranicnu literaturu k tejto teme a moje odporucanie je priprav svoju mysel a telo pozitivne, ze to prebehne dobre kdekolvek budes rodit - to je podla mna kluc k uspechu 🙂 🙂 🙂 🙂 Tuto myslienku si opakuj kazdy den, niekolko krat.... a k bondingu tolko - ja som mala malu na hrudi 1 hodinu, a spolubyvajuca, ktora rodila po mne ani sekundu (bol natresk v porodnici)... a zacala kojit omnoho lepsie a omnoho pohodovejsie ako ja, dokonca ma aj omnoho spavsie a kludnejsie babatko 😀 😀 😀 (stale sa stretavame)

daniela1983
25. aug 2014

@culia1 diky za odpoved 🙂

daniela1983
25. aug 2014

@nevesta12 tak bonding nie je predsa len o nastupe kojenia a o tom kolko dieta potom spi 🙂

nevesta12
25. aug 2014

@daniela1983 jasne, to mas pravdu, ja som to pisala vo vztahu na to, ze ako dovod neuspesneho kojenia sa uvadza aj chybajuci bonding po porode... a detto so spankom ... takze v tomto zmysle bola myslena aj ta veta... ale dakujem za opravu 🙂

daniela1983
25. aug 2014

@nevesta12 dieta mi spalo hodinu denne odmalicka a viac nie. a bonding bol takze to mam podobne

leporeloo
25. aug 2014

@anarix ahoj neviem co ti pisali vsetky dievcata ale priridzeny porod je podla mna najrealnejsie zazit v hainburgu (vlastna skusenost) pripadne koch v bratislave sa v tomto smere velmi zmaha
pochybujem ze sa ti to podari vo velkej fakultnej nemocnici samozrejme je mozne ze vychtis fajn smenu ale celkovo porodnictvo u nas nie je niektorym veciam naklonene (voba polohy, oxitocin pri rodeni placenty atd) cize tu to bude vzdy o kompromisoch ... je dolezite co si schopna akceptovat... ja som si vybrala hainburg a uzasna skusenst rodila by som kazdy mesiac 🙂 a co sa tyka toho ze je to daleko je dobre sa v poslednom obdobi presunut napr do bratislavy (neviem nakolko je to pre teba realne) ...

leporeloo
25. aug 2014

@daniela1983 ja myslim ze bonding je dost o nastupe kojenia kedze jednou z najdolozitejsich veci ktore sa pri bondingu uskutocnia je samoprisatie 🙂

culia1
25. aug 2014

este k tejto teme, ja by som nejak neriesila, ze pojdes daleko z domu rodit, lebo ver mi, ze tie uz porodne kontrakcie su dost bolestive a je dost neprijemne v tom case sediet v aute. Druha vec je, ze mozno odhadnes a stihnete dojst do nemocnice. Ja som tak aj sla, ale co cert nechcel - mali sme do nemocky v prvom pripade 30 km a po dialnici, ale co cert nechcel prave v ten den havarka- nastastie pred privadzacom a v kontracii som si to vsimla - moj muz nie :D, takze z 30 minutovej cesty bola hodina lebo sme museli ist po lokalkach, v druhom pripade som si myslela, ze hahahahah, kolko ja mam este casu a prisla som do nemocnice tak, ze mi dali monitor, pozreli - ze aha pani, vy ste na 9 cm otvorena, chodte sa vycurat poslednykrat a rodime :D takze ta vzdialenost....bud budes proste minimalne tyzden az dva pred terminom niekde ubytovana, ale cestovat niekde 2,3 hodiny za porodnicou ti fakt neodporucam.

daniela1983
25. aug 2014

@leporeloo samozrejme ze to podporuuje kojenie, ale nie je to iba o nom tak so to myslela 🙂

vandy1
25. aug 2014

@bajana ahoj a meno oho porodnika v bb? Ak nechces verejne, napis mi prosim do spravy. Dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre