Trenčianska pôrodnica a pôrod s rúškom

silviazlat
2. okt 2020

Ahojte. Budúci štvrtok mám termín pôrodu. Rodiť budem v Trenčianskej pôrodnici. Znova je tam povinný pôrod v rúšku. Je tu niekto, kto si tým prešiel? Dá sa to zvládnuť? Bojím sa predýchavania, nakoľko sa mi posledný mesiac dýcha ťažko samo o sebe aj bez rúška.
Ďakujem za postrehy

kiki68
2. okt 2020

@silviazlat to sa mozno da iba ak Ti je dobre, ja som 5 hodin z porodu prezvracala.

mima1
2. okt 2020

@silviazlat ja som rodila koniec maja kedy boli ruska povinne. Dovolili mi ho mat aj dole. Prisla som dokonca na prijem bez ruska a nikto mi nic nepovedal a dala som si ho az hore ked ma isla pozriet dr.

silviazlat
autor
2. okt 2020

@mima1 a pri samotnom pôrode si ho mohla mat aj dole? Alebo aspoň tak, že prekryté oba ústa?

mima1
2. okt 2020

Mala som ho len akoze stiahnute

katarinka89
2. okt 2020

@silviazlat pochybujem že v momentálnej situácii to budú brať na ľahkú vahu- rusko len z povinnosti stiahnuté niekde

ukulela
2. okt 2020

Kurník, nech ma personál štíty a respiratory. Ja by som to rusko počas pôrodu asi pozula. A to ruska nosím, ruky dezinfikujem, v obchode rukavice ... Ale toto by som nedala. Od čoho sú ryclotesty? Výsledok o chvíľu a personál vie, čo ďalej.

silviazlat
autor
2. okt 2020

@ukulela Ani Nehovor. Dnes, ked som sa to dozvedela som sa skoro rozplakala. V noci sa budím na to, ako sa dusím, ledva vyjdem schody a mam dýchať este oxid? Kamarátka tak musela mat rusko pri prvej vlne - niekedy v apríli a museli ju kriesiť. Neviem ako to dám 🤬😔

fliacik
2. okt 2020

@silviazlat A čo štít? Sú aj také polovičné, čo siahajú iba tesne nad nos, dýcha sa v tom lepšie ako v rúšku.

thoughtfulweirdo
2. okt 2020

Ja som rodila uz davnejsie, pred ruskami, a ked som povedala, ze sa mi zle dycha, dali mi akusi masku s kyslikom na tvar. Takze by som sa nebala, ako budes dychat, zadusit ta nenechaju 🙂 len treba hlasit, ze mas problem.

mariska1989
2. okt 2020

Ja som rodila v apríli kedy bolo všetko zle .ani manžel pri pôrode 😔žiadne priloženie ,dotepanie pupočníka 😔 .pol
hodinu pred tým ako už sa mala narodila my ho museli dať dole a nasadiť mi kyslík, malej šli odozvy strašne dole nezvládala to .už to potom vyzeralo že pôjdem na sekciu ale už som našťastie potom rodina tak bolo vse ok

mima172
2. okt 2020

@silviazlat Rodila som v TN v máji, rúško som musela mať, no tesne pred koncom mi ho dovolili dať dole, lebo som nevedela malú vytlačiť a už som pomaly zamdlievala. Rúško som si usila špeciálne na pôrod také tenučké z bavlneného trička 🙂 Neboj, zvládneš 😉

ukulela
2. okt 2020

@silviazlat tak ono oxid cez rusko nedychas. Ale ide o komfort. A psychiku. Ja napr bez okuliarov nevidím a v rusku sa mi zahmlievajú. Bola by som ako slepá .... A aj bez ruska mi pri pôrode museli dávať kyslík ....

silviazlat
autor
2. okt 2020

@ukulela v rúšku dýchaš - vdychuješ velke percento vydychnuteho oxidu, ktoré sa nestihne medzi jednotlivými nádychmi a výdychmi cez rúško odviesť von. Oxid je pre telo jedovatý. Pri kontrakciach a celkovo pri pôrode je dýchanie zrýchlené, takže sa toho oxidu nadýcham ešte viac, čo môže viesť k omdleniu, pripadne strate vedomia.

jgk24
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ukulela
3. okt 2020

@silviazlat ja som proti ruskam pri pôrodoch, ale tento argument neberiem. Neurochirurgovia operujú mozog celé hodiny a prežijú a neodpadnu. Je xx pokusov s oxymetrom (či ako sa to volá) s ruskom na tvári. A hladina kyslíka v krvi s ruskom neklesá. Pri pôrode je to o psychike a áno, rusko stresuje a je nepohodlné. Dostáva sa do úst, po chvíli je vlhké a nepríjemné a žene môže evokovať pocit dusenia. Preto pri pôrode podľa mňa nemá byť. Radšej rodičky testovať rad radom.

extempore
3. okt 2020

Ja by som v rúšku nerodila. A som zvedava ako by ma prinútili... ani pacienti na infekčných oddeleniach nemaju rúšky... ani tí na ventilátoroch nemajú rúšky. Predsa nemozu chcieť od rodiacej ženy, čo už aj tak má problem to vsetko udýchať aby este aj mala rúško. No a pri tlačení???? Ved nech si to niektorî z tych doktorov vyskúša... 😡😡😡

lucynecka
3. okt 2020

Tiez som rodila v maji v Tn. Pokial som chodila na poterminove poradne a natacali ctg, povedali, ze kludne mozem mat rusko dole. Tiez sa mi zle dychalo. Pri porode som ho ale musela mat cely cas. Len raz som ho uz tesne pred tlacenim stiahla pod nos. V momente tam bola porodna asistentka, ze ho mam dat naspat. Ale zvladla som aj s nim. Popravde ta sila kontrakcii bola uz ku koncu taka, ze som myslela, ze umriem. S ruskom ci bez ruska 😀

ajka0207
3. okt 2020

@silviazlat neviem či si prvorodička. Ak ak druho a viac tak ti musí byť jasné že nemajú šancu ti to Rusko udržať na tvári keď nebudeš chcieť. A čo ťa v kontrakciach či nebodaj pri tlačení vyhodia na chodbu? Určite nie. Ani v tejto "ťažkej" situácii. Daj si to Rusko a nastav sa tak že keď to nepôjde, dáš si ho dole. Uvidíš že to bude ok. Prajem príjemný pôrod.

poslednepogo
3. okt 2020

@silviazlat ja som rodila pred mesiacom v rúšku.. na sále som bola dokopy 4 hodiny, keď sme boli sami s manželom sme ich mali stiahnuté, ale keď došli asistentky a doktorka musela som mať.. aj pri tlačení že musím mať bolo to dosť náročné predýchať, išlo ťažko tlačiť, ale už som bola aj unavená a bolo to nad ránom a slabli mi kontrakcie.. tak neviem či to bolo ruskom alebo nie... No a po pôrode došla druhá smena a to sme už mohli mať aj stiahnute

stankalucinka
3. okt 2020

taktiez som rodila pred 5 mesiacmi, v rusku. obavala som sa toho, ale naozaj sa netreba vopred stresovat este aj tymto, je to nieco, co neovplyvnime. klucove bolo, ze mi umoznili mat pri sebe manzela, podporu ;) ked som potrebovala viac dychat, dovolili mi z nosa stiahnut a zasa spat, usta som vsak mala stale prekryte. staci sa riadit tym, co odporucaju sestricky ci lekar, spolupracovat a ide to... drzim paste, nech vsetko dobre dopadne;)

monichetta
3. okt 2020

rodit v rusku?? co sa tu deje je uplne absurdne! pre moj zdravy rozum nepochopitelne. neexistuje pandemia ktora by zdovodnovala takto zneprijemnovat zenam porod.

ckatka
3. okt 2020

Ja mam termín v decembri. Ktovie aká bude situácia...každopádne nemyslím si, že existuje sila, ktorá mi dokáže udržať rusko na tvári keď budem potrebovať predýchavat kontrakcie...

Toto sa podľa mňa len ženy musia zasa.ozvat a vydupat si vynimku. Kazdy normálny zdravotnícky personál to bude rešpektovať. Proste pri príjme nech spravia rychlotest a bodka.

bibg
4. okt 2020

Ahoj, ja som rodila minuly týždeň. Záleží aj na akú smenu narazíš. Ja som mala úžasne sestričky a aj super doktorku ktorá má rodila. S mužom sme boli na pôrodnom boxe, keď sme boli sami Rusko sme nemali. Akonáhle niekto vošiel hneď sme si ho nasadili. Počas bolesti som veľa krát ani nevnímala že nejaké Rusko mám. Mala som klasické jednorazové. Neťahá ani uši a keď sa dá tesne nad nosové dierky tak sa nedýcha až tak zle. Ja som mala plyn na utlmenie takze som Rusko nemala. Potom keď som začala tlačiť tak som ho nemala. Hneď ako som porodila mi ho sestričky nasadili. Tiež som sa toho veľmi bála no v tej chvíli mi to bolo jedno a neriešila som nič 🙂

extempore
4. okt 2020

Počúvajte, to vážne sa žiadna z vas neozvala, ktore nútili rodiť s rúškom? Fakt si už k nam ženám môžu všetko dovoliť. A nech si hovori kto chce čo chce, podľa mna je dýchanie s rúškom sťažené a telo sa tolko neokysličí. Vidim to na sebe - ked ho mam na sebe dlhsie, krúti sa mi hlava a mam migrénu. Pritom inokedy tieto stavy nemávam. Ešte otazka - akým spôsobom by zdravotnícky personál mohol prinútiť matku aby to mala na ústach? Som zvedavá čo by urobili keby im tam tá rodička upadla do bezvedomia. By sa pokakali a oživovali ju rúško-nerúško.

evelina9
6. okt 2020

@silviazlat Ahoj, ja som rodila pred týždňom v TN. Rusko som musela mať aj pri porode. Uz som sa tam krutila kadejak od bolesti, rusko som stiskala v ruke chvilku a sestricka ma upozornila, nech si ho nasadim naspat. Ale pri tlaceni mi ho manzel stahol dole pod usta a to uz nekomentoval nik 🙂 Akoze ale odporucam dat si nejake volnejsie. Samozrejme je to na ochranu a nie som proti ruskam ale pri porode ...

biba95
6. okt 2020

@silviazlat rodila som v júni. Keď si sama na izbe nikto nerieši či ho máš, a neboj sa. Ja som si ho koľkokrát počas kontrakcií (keď prišla sestrička na izbu) zabudla nasadiť naspäť a nikto mi nič nepovedal. A v tých bolestiach by ma ani nikto nedonutil si ho dať, nemohla som ani dýchať, nie sa ešte srat s ruskom 😅 myslím si že ak budeš normálne sa správať, tak bude všetko ok. Neboj, držím palce 🙂

biba95
6. okt 2020

@silviazlat a inak už tam všetkým robia rychlotest na koronu, takže keď budeš negatívna tak si myslím že to nebudú riešiť 🙂

silviazlat
autor
18. nov 2020

Ahojte. Malý sa nakoniec vypýtal na svet o 5 dní skôr. Trafila som zlaté sestričky aj super Dr. Pôrod prebehol dobre a rýchlo. Rúško som na tvári mala, ale stiahnuté len cez ústa. Personál mi na to nič nepovedal. Takže som celkom spokojná.