Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

dugyna
4. máj 2015

@sardinka333 este k temu ako si spomenula co skodia aj slovenskym porodniaciam...nerodila som zase tak davno druhu dceru ...a kedze som si robila porodny plan a mala v plane po porode ist domov ako j to v zahranici a bolo mi odporucana, obratila som sa prave na spominanu dulkugabulku cez IP o pomoc a rady ako to urobit ako je to doriesene pravne , poistovnanami atd...bohuzial prave tato osoba ma odbila..

sardinka333
4. máj 2015

@dugyna neviem ake su ceny v AT...ja som si to spočítala na cca 600 eu v Ružinove - komplet služby, 1200e v KOCH rodím o cca 8 týždnov. Zase časy kedy by všetko malo byť zadarmo a samozrejmosťou su preč. Proste dobých odborníkov treba zaplatiť tak je to všade vo svete aj v iných profesiách, nie len v medicíne. Chapem - každý ma dobre odrodiť, ale ako som spominala proste je to o nás ludoch, aj ja mám ,,dobre,, odviesť svoju prácu aj kto kolvek iní...je to o nás ludoch aký sme, musíme začať od seba ak chceme zmenu čo sa týka pristupu k práci. Tie materiálne veci, to žial nevieme ovplyvniť....sprchy, izby, žial toto je teraz tak, a viem že to tak momnetálne musím brať - ak bude volné pojdem na nadštandrard ak nie tak vydržím aj pod mostom a nebudem robiť sceny koli 4 nociam niekde kde to nie je materiálne podla mojich predstáv ale mám istotu, že v prípade že sa niečo skomplikuje tak mám pomoc na dosah ruky plus mi dieťatko vyšetria - sluch, fenylketonuria a neviem čo ešte.
Čo sa týka polohy mne paradoxne vyhovovala v polo sede, polo lahu zo zapretými nohami, ale kamaratka rodila pri ,,mojom,, porodníkovi aj na boku....takže je to pripad od priadu.

lenulienka86
4. máj 2015

@engel76 ved toto ma sprevadza cely cas. Je mi jasne ze ziaden poriadny odbornik by sa nezadrbal do hainburgu. Len tiez mi je otazne ci bude ten nas expert zrovna pre mna v ba k dispo ked dobehnem niekam do porodnice predcasne. Ktoru porodnicu v ba povazujes za dovernu? Ides si zaplatit porodnika? Ja s tym nejak nie som ok, ze mam zaplatit za takeho alebo onakeho odbornika. A vlastne ani ziadneho nepoznam. Netusim co je porodny plan. Som 1x tehotna a isto by som nesla diktovat ze ako mam rodit. Vsak som nikdy nic nezazila a nevidela. Nuz a ci ma nastrihnu alebo nie a ci mi umyju babatko a kedy ho pomeraju....To su take detaily ze mi je do smiechu z toho.

dugyna
4. máj 2015

@ivkadracova no to neviem a nenasla som ani poriadny prispevok v teme antolska...je to vsak osemetne nakolko nase PA nemaju ziadne skusenosti a su skor sestricky instrumentarky.
co sa tyka toho ze lekar sa prizera ak som pochopila lekar tam vobec nie je cize ani neprizera...
lenze vies ako rychl ho zavolaju ak by sa nieco dialo..dalsia vec nie su doriesene pravomoci..uz len nastrih hradze je napr lekarsky ukon tu na SK..a tym padom ho PA vykonat nemoze...
cize asi tolko
@engel76 tiez mi prislo divn ze Pnku slovensku neuznavaju.svagr robi v AT uz par rokov a PNku si pred 3 mesiacmi vybavoval u lekara tu a v pohode

co sa tyka porodnice je to uhol pohladu. rodila som na SK 2krat, a ak bude v piatok porodnica a zodpovedanie otazok a pristup splnat ocakavania pojdem 3 krat rodit do hainburgu. ale tiez to beriem skor ako porodny dom nie vyslovne ako nemocnicu...napr pokial viem tak nemaju novorodencecke cize ak by hrozilo ze dietatko ma nejaky problem..urcite tu zenu rdit v Haniburgu nebudu ale odklonia ju do vacsej nemocnice ci do Viedne...
treba to ale tak aj brat 90% gravidit je fyziologickych a porod je fyziologicky a ostatene treba specializovane pracovisko alebo pripadne sekciu..
ono nase porodnice nemusia byt zle odbornostou problem je zo zastaralym sposobom porodu a samotnym boxom na rodenie...ako v satjni..dokonca na kramaroch nohy este aj privezuju.
@engel76

dugyna
4. máj 2015

@lenulienka86 z tych detailov by ti tak do smiechu nemalo byt a skor by si si to postupne mala nastudvat pripadne navstivit nejaku poradnu..alebo kurz pre maminky prvorodicky.. a nestresovat stale predcasnym porodom.
odrodit ta musi kazdy mne to pride utahane za vlasy platit si za porodnika 300 eur ked este aj z oho odvedie odvody vsade a vacsinu penazi zhrabne aj tak nemocnica...
ak mas fyzilog.graviditu a bude vsetko nadalaj ok..a si prvorodicka a chce sa vyvarovat nejakym neprijemnym zazitkom radsej chod do AT

sardinka333
4. máj 2015

@dugyna pozri, viem že je to háklivá tema, každá mame svoje nazory, skusenosti a priania. ja osobne bysom po každom mojom porode sa mohla obliecť a isť domov podobne ako ,,vojvodkyňa Kate,, len ,,stajlysti mi chýbali 😀 😀 Dufam, že tak ,,vyprdnem aj tretiu dceru,, (pardon za vyraz). Z mojej skusenosti - ambulantne porody u ns nie su doriešené právne, nemocnica za ,,pacientov,, zodpovedá. Ano, nemusí sa nám to pačiť, ale je to tak. ja v tom vidím aj nejake pozitíva pre mna osobne - oddýchnem si a postaraju sa o mna lebo kebyže dojdem domov tak možem začať skakať okolo detí a domacnosti ako sa ja poznám, budu prazdniny, svokra sa nepotrhá a ja sa nikomu prosiť nepojdem aby mi pomahal. Takto naberiem (dufam) nejake sily.
Další moj postreh je, že ak chcem a mam nejake poziadavky, tak práve preto som si zazmluvnila lekara. Už teraz na poradni som konkretne nim sledovaná, pozná moju zdravotnu kartu, minule porody, aj druhe dieťa som pri nom porodila takže ,,ma pozná,, a može lepšie odhadnuť situáciu - dufam. V poradni mám dosť času povedať mu čo si asi myslím, čo by som chcela ako to vidím.Ale tiež nejdem na neho štýlom, že tak ,,toto 100% nie,, a hotovo. Je to podla mna lepšie takto dopredus nikým komunikovať týždne pred samotným porodom, ako potom niekde v noci alebo nanáhlo ked už je porod rozbehnutý ešte niečo konzultovať. Iste dá sa, ak je vola a ochota, ale ten človek vás tiež vidí 1x v živote pri porode - ten službukonajuci a teraz hup na neho požaidavky. Ako na to tiež treba dopredu myslieť. Takže nie sa len stažovať - nehovorím, že to ty robíš, boze chráň, ale čo mozem ovplyvniť tak to sa iste snažim nejako ovplyvniť a to čo nemožem tak z tho si cchem zobrať to najlepšie čo sa dá. Inak by osm naozaj mohla len nadavať a snad sa do porodu obavami zblazniť.

dugyna
4. máj 2015

@sardinka333 no sak toto ked vyratam ze 600 eur tak to proste nemienim platit ...prvy porod nas vysiela okolo 400-500 eur. druhy nas vysiel box a manzel a nasledne sme isli domov, cize doma som mala vsetko co bolo treba. kedze box momentalne nefunguje nie je ho mozne si zaplatit v "stajni rodit nechceme" t aj moj muz je proti...gyndosa by som ja nezmluvnila...druha vec je ze mam varix na pysku a na SK su rozne nazory na to ci nastrihnut preventivne ci nestrihat-teda rovno kontraindikacia a dokonca uz som sa sretla aj s tym ze chcu rovno sekat...cize to je dalsia vec..
ale chapem ak si niekto chcem zazmluvnit lekara a td..

ja dam tie peniaze radsej v AT..ak to bude take ako myslim.
Do Kocha by som nevliezla ani mrtva..to uz radsej by som odrodila doma, a to neuznavam porod doma

sardinka333
4. máj 2015

@lenulienka86 ale ved Haiburg tiež nemáš zadarmo....ako to je nejaka ,,nová mentalita,, že prečo platiť? Ved ani tam im nezaplat a pojdeš dverami von....ako nemyslím to v zlom, ale proste mám pocit, že ženy si schcu zaplatiť viac za to ,,mile slovo,, hotelovu izbu s vanou .....ako za odborníkov. Nemyslím to zle. Ja kašlem na apartman so sprchou, usmevy by potešili to priznávam....Ja chcem mať istotu, že porodím bez komplikácií, zdravo a pod dohladom odborníka zdravé dieťa. Všetko ostatné si poriešim bud tam alebo skor doma - kojenie, spanie....(pri treťom to už tak nejako beriem s väčším nadhaldom)
Tu u nás si musíš najsť gynekologa porodníka, ktorý rodí v nejakej nemocnici, tam prideš ked začne porod a on si ťa už vedie, sleduje a asistuje pri porode. Na poradiach s ním konzultuješ svoje poziadavky ohladne porodu - to je v skratke porodný plan, moj doktor vybaví aj priloženie hned na brucho neni problém, dokonca sam to povie sestre ktora tam bude (ale to ja nepotrebujem). laktačné poradkyne, niektoré, su ochotné prist aj do nemocky ak tam nikto taký nie je a dohodnete sa dopredu, či bude ochotná. Zase nie je to taká veda....ak budem na izbe s prvorodičkou tak osobne rada pomožem čo budem vedieť, nie som laktačná len ,,ochotná,,.
A pokial si zatvorená čo píšeš ze si tka zabudni n apredčasný porod....v dohladnej dobe pochybujem. Nestresuj...klíídek, si zdravá mladá žena a všetko je ok.

lenulienka86
4. máj 2015

@dugyna no keby mi isiel niekto priviazat nohy tak neviem neviem... vtedy by mi doplo. Praveze sa necitim v poriadku aj ked lekar mi tvrdi ze som. Mama mala 29skor prvy porod ostatne len 14dni skor. Ten prvy bola na rizikovke len preto ze mala bielkoviny v moci a teda oblicky nefungovali ako treba. Vies ked budem mat ten isty stav {co sa mi zda ze uz teraz mam nabeh} tak jedinou mojou starostou bude aby bol pri mne lekar odbornik ktory mi bude diktovat co mam robit. Ked povie ze lahnut tak lahnut a ked povie ze sekat tak ja mu rady davat nemienim. Aj ked sa mi to nebude pacit. Jedine to ma ukludni, ak budem vediet ze to nie je 28rocny studak ale niekto s praxou. Vsetky moje priznaky poukazuju na to, ze rizikova som ale to je iba moj subjektivny pocit.

dugyna
4. máj 2015

@sardinka333 jasne je to tvoj nazor a neberiem ti ho. ale pre mna zmluvnenie lekara ak zena nema problem zdravotny indikacny ci akykolvek je blbost a vyhodene peniaze.

pretoze poziadavky na prirodzeny a respektujuci porod aky je v zahranici uplne bezny mi pridu normalne a nie nadstandartne..cize neviem. aby zena rodila v ludskom prostredi a sludkym personalom mi tiez pridu v dnesnej dobe za standartne...ja napr svoju byvalu gyndosku(uz ambulatne nerobi len v nemocnic) by som si nezazmluvnila..ako odbornik je vyborna, spokojnost nadovsetko..ale obcas ma vypadky ludskej stranky a tolerancie nazoru niekoho ineho..
terajsia gynekologicka rodi v ruzinove....a tam by som nesla.

ambulatny porod staci len vsunut nejak novoelou do zakona a hotovo. pravne nezodpoveda nemocnica.ma pravo ta poucit o rizikach a to je vsetko. ked si svojpravna podpises reverz a hovoto. ine je to v pripade nutenej hospitalizacie- ktora je mozna u za urc.okolnosti u psychiatrickych pacientov (ale tiez je to osemetne) alebo v pripade zivot ohrozujuch stavu a potreby liecby na JIS ci ARE...

mne to velmi vyhovovalo a aj moje rodine manzelovi ci starsje dcerke nakolko sa este v tom case kojila.
ja som mala osobu sestricku manzela..vsetko co trebalo porobil on..ale mala som svoju postel..domace obleceni ziadne pyzamo deti obe pri sebe klud a pokoj svoju sprchu..a takisto priestor ist sa prejt von aj s dcerkou atd...pre mna to bolo na nezaplatenie..doma je doma.

dugyna
4. máj 2015

@lenulienka86 hm ak mas takyto strach tak sa snm otorene o tom prozpravaj. ale mozno ze mas fakt len strach a vsetko je ok.
no ono nie vzdy je potrebne sekat ked diktuje slovensky lekar.

a co sa tyka toho 28 rocneho studaka, studak ta rodi nemoze ten sa moze max.prizerat aj to s tvojim suhlasom. rodit ta moze mlady lekar .ale neznamena ze ked je mlady je neskuseny a osobne ti poviem ze niekedy je prave ten mlady lepsi promtnejsi a sikovnejci pristupnejsi ako strsi kolgea ktory skor operuje a nerodi uz tak casto...
na sekciu som mala skuseneho lekara okolo 50 r. koli sekcii, je to odbornik na platiky mocaku pri inkontnenci prave po sekciach cize dovod bol aj tento..aby som nemala po sekcii problem s pomocovanim a dalsi preto aby ma nejaky strsi lekrav sluzbe nechcel ako pokusneho kralika prvorodicku odrodit KP cez vaginu a mala by mala nasledky..
druhy porod ma rodila mlad kocka ktoru si pamatam ked zacinala 😀 😝 jej prvy den 😀 😝 , po 2,5 roku praxe perfetkna 🙂 lpsiu som si nemohla predstavit...

lenulienka86
4. máj 2015

@sardinka333 hainburg mam zadarmo. Pracujem v rakusku. Podobne bola kolegyna rodit a neplatila nic. Nezazmluvnovala ani hebamu ani lekara. To tusim stoji nad 1000. Ale to mam od kolegyne co vo viedni rodila. Nemam vela penazi tak som sa rozhodla nezazmluvnovat nikoho. Na slovensku je to lacnejsie. Myslim ze len kolo 300 vraveli plus uplatok kolko das. Len tu neviem ze koho by som zazmluvnila. Lebo nepoznam tu nikoho.

dulkagabulka
4. máj 2015

Vie niekto z vas zistit ci sa zakaz sprevadzania 2 osobami uplatnuje aj u rakuskych pacientiek?

engel76
4. máj 2015

@dugyna
kramare nehrozia, uz z von vyzera ta nemocnica na spadnutie, a to co je dnu, je hrozne.
pozri si ten clanok, co som dala link, ak je komplikacia v hainburgu, dietatko prevazaju do viedne.
@sardinka333 - ak je lenulienka poistena v AT, tak za porod v Hainburgu neplati nic.

dugyna
4. máj 2015

@lenulienka86 pokial viem zmluvnenie v haiburgu pred par rokmi stalo 500 eur, teraz neviem kolko.

@dulkagabulka uz u blo spominane ze nie je zakazane sprevadzanie 2 osobami. eventualne napiste email ablebo zavolajte do nemcnice a mate info z prvej ruky

lenulienka86
4. máj 2015

@engel76 a prosim ta ku komu chodis na slovensko? Tiez by som sla najradsej skor do mutterschutz. Ved uz ten jeden mesiac by im mohol byt jedno. Mnohe kolegyne boli hned vypisane aj bez diagnozy. Vzdy je to uhol pohladu. Robim pre austrian na letisku. Cele tie davy ludi a praca v pohybe sa da povazovat za narocnu. Ano odkedy som nahlasila tehu nemusim robit nocne ale behanie od jedneho gatu k druhemu musim. Co sa tyka pn tak samotna managerka mi odpisala uz davno ze nie je vo firme uznana. Ale ze exustuje nejaky zakonny umweg cez krankenkassu a samozrejme uradne preklady... tak som si jednoducho zriadila lekara. Brala som to ako ze musim. Takisto ako mi zamietli posielanie vyplaty na tatrabankovy ucet. Hoci ma iban aj swift. Proste ze to neuznavaju. Skratka som sa prisposobila.
Dost by mi ten mesiac pomohol keby som mohla nastupit skor. Ale ktory lekar mi vystavi pnku ked uz raz chodim k urbanovi. A mam len rakusky mk pass.
Aj ja mam poistenie aj na slovensku vszp taky modry preukaz kedze denne dochadzam. Keby som toto vedela skor, iste by som to spravila ako ty. Inac ten link o porodnici v hainburgu neviem najst... ty budes kde rodit?

dulkagabulka
4. máj 2015

@dugyna nebolo zakazane ale uz je..preto sa pytam

dugyna
4. máj 2015

@dulkagabulka tranu dozadu vam uzivatelka @nafotky pisala ze rodila 2t dozadu a mala tam 2 prislusnikov rodiny pri porode. takze to evidentne ni je zakazane.

andromeda10
4. máj 2015

@lenulienka86 ahoj mne sa tiez nechcelo robit tak som to robila tak ze kazdy.mesiac som sla na 2-3tt na marodku a tyzden som si odrobila. Chodila som k vseob.dokt.do hainburgu.a takto som doma bola v januari a potom marci som robila iba 3dni pn.a od 1.4-23.4 my dali moju dovolenku z prace a od 24.4 dom uz doma na mutterschutz🙂

nafotky
4. máj 2015

@dugyna @dulkagabulka len upresnim nie ja som tam mala 2 ľudí (ja som mala sc) ale pani co rodila prirodzene tam mala v boxe mamu aj manžela po cely čas až do narodenia bábätka, neviem ci bola rskusanka ale slovenka určite nebola, neviem ani ci bola platiaca ci mala ecard... Každopádne rodila so slovenskou pôrodnou asistent. (Na konci prišiel aj At lekár) a mala pri sebe 2 osoby.... Bolo to pred dvoma t..

dulkagabulka
4. máj 2015

@nafotky prosím dajte nám vedieť, kto tam pôjdete na prehliadku..práve preto sa pýtam, či to obmedzenie , ten zákaz dvoch osôb platí iba pre Slovenky. Ak by Rakúšanky, alebo iné nie Slovenky mohli mať dve osoby /resp. osoby, ktoré si želajú/ a Slovenky by to mali zakázané, /čo podla všetkých indícií majú/ , mohlo by to byť považované za vážne , myslím si, že rasistické obmedzenie

lenulienka86
4. máj 2015

@dulkagabulka pojdem tam v piatok na prehliadku porodnice a ked nezabudnem, tak sa spytam.

dulkagabulka
4. máj 2015

@lenulienka86 no..zrejme povedia, že je to zakzane...potrebujeme však zisiit, čo vravia nie nám...ale čo vravia Rakúšankám ked požadujú osoby podla želania..ak mate niektora možnosť to zisti, velmi pekne vas prosim o informacie, pretože to , čo tu piše nafotky, vyzera na diskriminaciu slovenských žien..a to je vážne

nafotky
4. máj 2015

@dulkagabulka ja už na obhliadku nejdem mala ma 13 dni. Ja za seba musím povedať že som bola s pôrodom (sekciou) v Hainburgu spokojná. Nemám žiadnu výhradu k personálu ani sk ani at. Každi sa vždy predstavil, každý liek či úkon mi najprv vysvetlili a opýtali sa ci súhlasím. Manžel bol cely čas pri sc v operačnej sále dostal malú na ruky, a bol s ňou až kým mi ju nepriniesol na izbu mala bola celý čas so mnou nikdo ju ani na minútu nikam nezobral aj napriek tomu že som rodila sc. Spala so mnou na posteli aj keď som ešte nemohla chodiť. 6h po sekcii tam prišli naše ďalšie 3 deti priamo na izbu... Išla som na 4 den domov - na reverz ale nikto ma neohovaral ani sa netváril že co vymyslam...

Len pre doplnenie mala som bežnú izbu a nie som platiaci "zákazník" žijem a pracujem v At mám bežnú ecard.

nafotky
4. máj 2015

@dulkagabulka ja neviem ako to tam majú v pravidlách len som napísala co som tam zažila, a že pani mala 2osoby ... Fakt netuším akej bola národnosti ( nehovorila urcite slovenský) ani ci mala niečo zazmluvnene .... Ja som tam čakala na sekciu ona medzitým prišla a porodila ;) podľa vizaze mohla byt turk. ale to tiež neviem na 100%. Ja som sa tam so žiadnou diskrimináciou na základe národnosti nestretla. A ani s iným prístupom od sk a at personálu. Naopak sk sestričky aj dr boli veľmi milé/í.

Mám za sebou 4potody z toho 3 na sk všetky so zazmluv. Dr a aj keď pôrody boli Ok prístup po pôrode ( odnesenie bábätka a že by sa vyspite dáme vam ho až ráno... , dokrmovanie aj keď nechcete, vazenie pred a po jedle, injekcie na sťahovanie maternice, budenie babetiek na jedlo, buzeracia za kojenie/ nekojenie/ spanie s bábätkom na posteli.... Nemožnosť navstev pre súrodencov ...) je neporovnatelne v At lepší. (A nemyslím tým izby a jedlo o tom to nie je to nie je až tak dôležité)

dulkagabulka
4. máj 2015

@nafotky dakujem za zdielanie, verim,ze to muselo byt fajn...ja sa iba snazim dopatrat pravdivych informacii 😉 ...lebo Slovenky mohli mat dve osoby, ale od istej doby je to zakazane..aj ja som bola pri svojej dcere ked rodila v Hainburgu aj so svojim zatom, jej manželom...neviem si predstavit, ze pri dalšom porode tv buducnosti o bude ešte stale zakazane, pričom turecká či rakúska mama, či svokra, by mohla.. a ono je v podstate jedno, či mama, svokra, sestra, muž, priatelka..to je jedno...žena ma mat pri sebe toho, pri kom sa citi dobre...

dugyna
4. máj 2015

@dulkagabulka
@nafotky
odkial mate o tom zakaze? akoho nikoho sa nechcem dotknut len ci zase niekto zbytocne neprehana....

dugyna
4. máj 2015

@nafotky krasny zazitok ze dietatko ti nechaju aj po sekcii 🙂 ja som stastna ze seckiu na Sk som zazila este v case ked tam detske sestricky boli super a malicku mi nosili kazde 2 hodky obcas aj skor...j ked urcite to nie je take ako ked mas malinku pri sebe stale.
aj ten pocit ze deti ta mohli navstivit na izbe..fakt super.tesim sa s tebou s prijmneho zazitku. 🙂

nafotky
4. máj 2015

@dugyna ja od nikial len tu na mk som to pocula preto som písala že som sa v nemocnici s takou info nestretla (ja som sa tam ani na to nepytala kedže som mala sc) a že som ta zažila pôrod kde pani mala 2 ľudí

dulkagabulka
4. máj 2015

@dugyna mam to priamo od personalu, vraveli to na prednaške o porodnice a aj to neskor vyžadovali, dokonca nedovolili dve osoby ani ked sa robilo CTG pred prijmom do porodnice

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre