Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

trinity_cs
6. apr 2018

Ahojte moje zkusenost s porodem v Hainburgu je z 02/2018.
Druh porodu: sekce, puvodne planovana pak akutni
Tyden porodu: 38tt
Pojisteni: Union a E-card (na zaklade trvaleho pobytu)
Komunikacni jazyk: cesky, slovensky, anglicky (partner nemecky)
Anestezii: spinalni - nasledne uplna
Bonding: otec primo po porodu (cca.2h)
Dite na pokoji: ano - ihned po prevezeni.nasledne cca.8h po operaci
Pokoj: pro 2 osoby
Delka pobytu: 7 dni
Partner u porodu: z duvodu sekce v plne narkoze mimo operacni sal (cekal na dite a bonding)
Navstevy: otec neomezene behem 24h kdykoliv, ostatni doporuceni mezi vizitami od cca.10-17h (navstevy na pokoji z duvodu operace)
Predporodni vysetreni: ano + ambulance doktor Karovic (SK), primar Gampert (AT), hebemamme Zuzana, Mariana, Marta, Zaneta, Silke (AT - laktacna poradkyne), anesteziolog Stanislav (SK) a Alexander (AT), chirurg David (SK)
Navsteva ambulanci pred porodem: 2x (35tt a 37tt)
Vysetreni pred porodem: EKG, odbery krve, setkani s anesteziology, ozvuky plodu,priprava porodu hebemama Mariana, dok.Karovic + primar
Prvni setkani: den otevrenych dveri prvni patek v mesici - v slovenstine

Po zkusenostech s nemocnicemi v SR jsem se rozhodlz rodit v Hainburgu z nasledujicich duvodu: bylo to blizko naseho bydliste
dobre reference
mily a privetivy personal
nebralo me jako dalsi cislo mezi porody
moznost rodit i cisarskym (od 20tt na rizikovem tehotenstvi od 30tt hospitalizace v SR)

Prvni setkani probehlo pri dni otevrenych dveri prvni patek v mesici (SK verze), na ktere vse podrobne vysvetlila hebemama Mariana a primar:
popis porodu - info k ucasti doprovodu k porodu
ukazka porodnich mistnosti - moznosti porodu do vody, zavesny porod, ruzne porodni polohu atd.
ceny porodu: cca.1800 eur prirozeny porod, 2200 eur cisarsky porod, 680 eur den pobytu v nemocnoci, zazmluvneni hebemama 400 eur, pobyt otce na pokoji cca.450 eur (sumy jsou priblizne, nepamatuji se presne vse mi slo z pojisteni)
kurzy predporodni pripravy v SK ppd vedenim Mariany
info co se vzit do porodnice - taska: jen hygienicke potreby, veci na cteni, osobni veci - mobil, nabijecka, papuce atd. vse nemocnice poskytuje jak pro matku i dite (vlozky, nocni kosile, plenky, obleceni, pribory, toaletni papir atd.)
Info k masazim hraze, aniball, nastrihum atd. - nastrihy nejsou v Hainburgu automaticke zena k nim musi dat souhlas (preferuji masaz hraze a jine techniky)

Od 12/2017 se mi tehotenstvi zkomplikovalo a akutne jsem musela byt hospitalizovana v Trnave na rizikovem, nebot BA je jedina novorozenecka JIS na Antolske (byla obsazena) a dalsi jsou jen v TT a NZ.V Hainburgu je mozne rodit od 38tt (vyjmecne od 36tt-37tt - jinak nutny prevoz do Vidne nebo Eisenstadt).Po propusteni z TT byla hebemama Mariana max.sdilna a zorganizovala mi kompletni vysetreni pod svym dohledem se slovenskym personalem (EKG, anesteziologie, odbery, ambulance).Dite bylo ulozeno zadeckem dolu ve spatnr poloze, doktor Karovic i primar mi dali samostatne na vyber zda chci rodit sekci nebo prirozene - prosli se mnou vsechna rizika a veskerou diagnostiku.Me rozhodnuti podstoupit sekci prijali bez jakychkoliv poznamek a dokonce se vyslovili pozitivne k cele zalezitosti (v TT me primar i jeden lekar ujistovali ze oni by porodili i zadeckem jen by to trvalo bezne pres 24h - bohuzel byla jsem svedkem co dokazou zpackat na takovem porodu jak u rodicky tak i zdravi ditete).

Setkani s anesteziology bylo vice nez prijemne.Pan Stanislav mi podrobne behem 45 min vysvetlil vsechny nalezitosti epiduralu, spinalky i uplne anestezie.Informovali me i o tom ze pred vpichem budu mit umrtvenu kuzi a vpich pujde v poloze na boku nebo v predklonu mezi obratle v krizove oblasti.Od podani anestezie plod/dite vyjmou do 20 min.

2x se mi podarilo pred porodem dojit na pohotovost kvuli poslickum a odlucovani zatky.vzdy byl i v noci personal mily a pohotovy - zadne okrikovani, zadne dlouhe cekani, vzdy mi dovolili mit s sebou v ambulanci nebo na pokoji doprovod.

Porod se mi spustil 3 dny pred planovanou sekci prirozene.Nevnimala jsem mnoho hodin kontrakce ani mi neodtrkla voda, presto jsem sla v patek okolo 17:00 na pohotovost pro jistotu.Po nahlaseni na recepci me prijala slouzici hebemama Zuzana (SK) a pri kontrole ozvuku usoudili s dokorem Davidem (s personalem jsem si ve vetsine pripadu tykala, proto si nepamatuji vsechna prijmeni) ze je porod rozbehnuty a tak se pristoupi k cisari.Hebemama Zuzana me pripravovala na sal s neskutecnou peci a uzasnym klidem, pomohla mi vyslect, zavolat partnerovi at prijde, dat mi infusy i antibiotika, privezla mi postel, odlozila osobni veci a zavedla katedr tak, ze jsem ani nepostrehla kdy se tak stalo.

Po prevozu na operacni sal kde me cekal chirurg David se mi postupne predstavilo kompletni osazenstvo cca.8 lidi.6 lidi mluvilo slovensky jen pediatricka anglicky a druhy chirurg nemecky. Zavedeni spinalni anestezie bylo presne tak jak mi jej popsali anesteziologove na setkani - bezbolestne s vpohode.Personal mi pomahal na maximum s presunem z postele na operacni stul a dokonce instrumentarka me behem vpichu spinalky drzela v objeti a nasledne za ruku.Bohuzel diky velkemu mnozstvi kortizolu v krvy spinalka zabirala pomalu.Anesteziolog mi navrh uplnou anestezii a vysvetlil mi vsechna pro a proti - 3x nadech a uz jsem o sobe nevedela. 2h po uspani me budili a ptali se jak se citim, uprimne nevim kdy jjsem se tam vyborne vyspala. Na pooperacnim se se mnou pri prevoze na pokoj rozloucili oba chirurgove, instrumentarka i anesteziolog (ten me jeste informoval o podani analgetik na vyzdani).

Po prevozu na pokoj me zde jiz partner s ditetem, ktery absolvoval misto me bonding, videl dite hned po prevozu ze salu, jeho myti, vazeni, a vse s tim spojene.Personal a hebemama nas nechali cca.hodinu spolecne s pak me nechali oddechovat a spat.Cca.6h po sekci jsem si vyzadala analgetika.

Rano po porodu prisla vizita a vetsina co byla u meho porodu.Doktor se slusne zeptal zda mi muze sundat perinu a skontrolovat muj stav.Informoval me ze po vizite me prijdou umyt, prevlect, dat dalsi analgetika a prinesou mi dite.ptal se i zda mam zajem kojit aby mi zajistili laktacni poradkyni.
Sestry me prisli osetrit a prevlect, byli velmi ohleduplne a setrne.Vse probihalo v leze na posteli. Nasledne prisel partner i s ditetem a byl se mnou az do vecera.V podvecer me pomohli 2 sestry vstat a za podpory udelat prvni kroky-opetne prevlect a udelat zakladni hygienu (zadna sprcha, pomohli me se poutirat vlhkymi trplymi zinkami a rucniky), dalsi hlidala dite a jedna sestra mi vymenila postelni pradlo.
Na dalsi den mi hebemama Maria odstranila kateder (opetne bezbolestne) pomohla s hygienou, jidlem a ditetem. Po obede se za mnou dostavila hebemama Silke, ktera mi pomahala se zacatkem kojeni.Za dobu pobytu mi Silke venovala cca.6-8h poradenstvi ke kojeni, potrebnemu dokrmovani, peci o dite atd. Pokud ma nekdo moznost vrele Silke, Marianu a Zuzanu doporucuji!!!! Vsechny slouzici sestry, doktori i doprovodny personal byli na vybornou - vse mi peclive vysvetlovali, pomahali, polohovali me, byli k dispozici.

Kazdy den se opakovali 2x vizity, vstup partnera za mnou a ditetrm nikdo neomezoval, kazdy den jsem mela moznost si vybrat jidlo, soc.zarizeni na pokoji a ze svych veci jsem pouzila jen hygienicke potreby - vse jsem mela od nich.

Zvlastnost: po operaci jsem si vsimla ze mam korzet na stazeni maternice.Jeho obdobu jsem mela behem celeho pobytu, usnadnoval mi pohyb a zdalo se mi ze zmirnoval bolesti.

4ty den nas sestra Zaneta (SK,HU,AT) vzala na pediatrickou kontrolu ditete, kontrolu bedrovuch kloubu a me i partnera ucila jak spravne manipulovat s ditetem, jak ho koupat, oblekat, polohovat atd.bylo super ze i partner si mohl vse vyzkouset.

7ty den primar a doktori usoudili, ze ja i dite jsme vporadku.Vsechma vystreni dopadli vporadku.Behem pobytu jsem dostala infusi, antibiotika po operaci do infuse, ockovani kvuli rozdilu krevnich skupin, injekce proti tromboze a doporuceni k rubeole, poporodnim cvicenim.Dite melo kontrolu krve a skupiny (odber z paticky), bedernich kloubu-ultrazvuk, odber na genet.poruchy (vse vporadku), kontrolu u pediatra a poslechoby test.V nemocnici se jiz neockuje stejme jako v SR - vse je pak v kartr pro gunekologa a pediatra.

Rodny list - vystavuje nemocnice.V pripade pobytu v AT se automaticky informace zasilaji na mistni matriku a ta vystavuje veskere dokumenty. Vydani rakouskeho rodneho listu trvalo od narozeni asi 4 prac.dny s vydani slovenskeho rod.listi na specialni matrice asi 2 tydny.

Porod v Hainburgu urcite neni levnou zalezitosti pokud clovek nema E-card, ale za me vrele doporucuji.Za cely cas jsem nemela pocit ze by personal jakkoliv narusil mojo dustojnost, moje soukromi, o vsem me informovali a zadali soucasne souhlas. Mam i dalsi zkusenosti s gynekologickoporodnickym odd. v Trnave a BA-Ruzinov, kde je mi lito ze nemohu hodnotit tak kladne, byt i zde jsem se setkala s osobami maximalne oddanymi svemu povolani.

sunny_g
7. apr 2018

@jonkaamisiko my akurát včera 🙂

jonkaamisiko
7. apr 2018

@trinity_cs Ahoj, rada by som sa opytala, ci poskytli bonding oteckovi, ked teba sili, a ked si bola prevezena na izbu, ci tam bolo od zaciatku s tebou babatko, alebo ti ho doniesli az po niekolkych hodinach? A na ktory den si odisla z porodnice? Dakujem

shades3
7. apr 2018

@jonkaamisiko ja som tu rodila pred tromi rokmi a teraz budem zas. Mala som prirodzeny porod, a kym ma sili, manzel mal babo stale na rukach, aj potom ma dali na izbu a on ju stale drzal, az po x hodinach sa siel domiv vyspat a nechal mi ju - v takom vozicku pri posteli. Ak je mama aj babo ok, tak ho mas stale pri sebe, po porode ti daju babo hned na hrud, a umyju a oblecu az ked povies, ze ok, aj potom az placentu tlacis a siju... a to ju drzal muz. A cez den aj v noci mas babo so sebou, len rano ich beru na kontrolu, kupanie atd. Po 4 dnoch domov.

jonkaamisiko
7. apr 2018

@shades3 Skvele, radost citat taketo pozitivne skusenosti 🙂. Mna skor ale zaujima ako.to je pri sekcii, kedze je pravdepodobnost, ze nebudem moct prirodzene. :(

renimac
7. apr 2018

@ivkadracova ako píšeš, Antolská iba keď budem odpadnuta. Vďaka pôrodu tam mám doživotnú traumu.

trinity_cs
7. apr 2018

@jonkaamisiko ahojky 🙂 Me museli uspat uplnou anestezii, takze ze siti ani operace si nic nepamatuji.
Bonding automaticky navrhli tatinkovi po tom co mu prinesli dite z operacniho salu (prevazeli ho ve velkem inkubatoru spolu s placentou).Po umyti dostal dite primo na kuzi a tak byli skoro 2h.
Po prevozu na pokoj mi mimi privezla hebemama Silke (v takovem tom vozicku) za doprovodu partnera - prisli asi 5 min po tom co me privezli na pokoj.Byly jsme spolu asi hodinu vsichni (od cca.23:30- 0:30), pak partner odesel domu aby se postaral o starsiho syna, domacnost a psa.Po dohode s personalem me nechali spat a o mimi se postarali az do rana.V stavu jakem jsem byla po operaci si opravdu neumim predstavit okamzite se plnohodnotne postarat o dite (nemohla jsem se k nemu ani postavit).Rano mi dite prinesli po vizite okolo 9:00 asi. Pokud bych chtela a partner by byl ubytovany se mnou, nebyl by problem tam dite s nami rovnou nechat.Je to na dohode s personalem.
Odesla jsem na sedmy den.Diky hematomu a trosku problemy s jizvou my nevybrali stehy, ale dohodli jsme se ze az na 10ty den mi je vyjme moje gynekologicka.

shades3
8. apr 2018

@jonkaamisiko no to zatial neviem, ale asi teraz bude musiet byt sekcia... ale az v juli x

jonkaamisiko
8. apr 2018

@shades3 Tak ja mam termin skor, tak napisem ake to bolo.

shades3
9. apr 2018

@jonkaamisiko super, vdaka!!!

sunny_g
10. apr 2018

My sme rodili po komplikáciách sekciou 6.4. a od včera sme už doma 🙂
Iked sa vyskytli problémy, som veľmi rada, že sme pôrod absolvovali práve tam. Ten prístup a ľudia to je obrovská pomoc pri zvládaní takýchto prípadov.
Za mňa to bola skvelá voľba.

jonkaamisiko
24. apr 2018

Dievcata, dnes som sa bola informovat vo Vseob. zdravotnej poistovni ohladom preplacania a cien porodu+vykonov, ale nevedeli mi absolutne nic povedat. Odbili ma s tym, ze si mam pozriet vesnik ministerstva zdravotnictva, ale neviem o tom nikde nic najst. Viete mi prosim poradit kde sa to da pozriet? A je pravda, ze kazda poistovna preplaca plnu ciastku porodu v zahranici vo vyske ceny porodu na SK? Dakujem

sunny_g
24. apr 2018

@jonkaamisiko mne napísali toto:

"Dobrý deň,
na Slovensku bol zavedený nový systém hradenia ústavnej zdravotnej starostlivosti - podľa DRG.
Hospitalizácia je uhrádzaná podľa niekoľkých kritérií, ktoré sa zohľadňujú pri stanovení výšky úhrady.
Nekomplikované prípady pôrodov bývajú uhrádzané okolo 850 až 975 EUR (matka a dieťa).
Od 1.10.2013 je v platnosti novela zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Podľa § 9d ods. 1) cezhraničná zdravotná starostlivosť (ďalej len „ZS“) je ZS poskytovaná alebo indikovaná poistencovi v inom členskom štáte EÚ, ktorú poistenec uhrádza poskytovateľovi ZS priamo.

Uvedené sa týka ambulantnej aj ústavnej ZS (hospitalizácie).

Podľa § 9d ods. 2) poistenec má právo na preplatenie nákladov cezhraničnej ZS poskytnutej v inom členskom štáte EÚ, ak patrí do rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia v SR vo výške úhrady v SR; (pričom musia byť splnené všetky zákonné predpisy, ktoré platia v SR)."

jonkaamisiko
24. apr 2018

@sunny_g Ok dakujem velmi pekne. A vy mate tiez Vseobecnu?

sunny_g
24. apr 2018

@jonkaamisiko my máme Dôveru ale písala som do všetkých poisťovní pre zvedavosť 😊

jonkaamisiko
24. apr 2018

@sunny_g Ok 🙂. A viete mi povedat ci preplacaju aj ten poplatok cca 200€ za tu prvu hlavnu prehliadku? A co sa tyka ceny sekcie, kde by som to mohla najst? A je pravda, ze Union preplaca plnu vysku porodu oproti inym poistovniam? Dakujem 🙂

steigrula
24. apr 2018

Ahojte chcela by som sa opytat ci neviete ako unionka preplaca vyvolany porod alebo kyretaz ? Ci nemate skusenost.. Dakujem za kazdu radu

shades3
25. apr 2018

@jonkaamisiko ceny maju v Hainburgu vyvesene na 2.poschodi pri ambulancii, ale poslu ti aj emailom, ak im napises.

jonkaamisiko
25. apr 2018

@shades3 Ok dakujem velmi pekne

zuzuliak1981
25. apr 2018

@steigrula mne union preplatila prirodzený pôrod, ale v zdôvodnení bolo uvedené, že žiadali zahraničnú pôrodnicu o vyjadrenie, koľko by zaplatila poisťovňa v Rakúsku, vyjadrila sa, že plnú sumu, tak ju uhradili aj mne.

sunny_g
25. apr 2018

Mňa by zaujímalo, ako to preplatí dôvera, lebo zatiaľ mi poslali len za prvé CTG, ktoré ma stálo 240€ a poslali 16€....na zaplakanie....

alenie_
26. apr 2018

@sunny_g No ctg nie je neodkladná zdravotná starostlivosť, to nebude asi viac. Pôrod je iná. Veď skoč do dôvery a povedia Ti.

sunny_g
26. apr 2018

@alenie_ práveže nepovedia. Aj som im pisala a odpovedali že sa to pohybuje v určitom rozmedzí a záleží od prípadu, ktorú hranicu vyplatia.

alenie_
27. apr 2018

@sunny_g a máš možnosť tam ísť osobne? Pri auparku digital park, tak mne tam pani povedala rozmezie, ale to sa pohybovalo plus minus 20 euro. Bolo to síce 3 roky naspäť, ale zase toľko sa toho asi nemenilo. Každopádne mne preplatili okolo tých 800 euro za pôrod a bola som tam 26 hodín. Predtým som tam bola 5x na CTG a z teda tá suma bola v tých 800 eurach, takže to boli tiež iba také maličké sumy.

sunny_g
28. apr 2018

@alenie_ bola som.osobne, nevedeli. My sme platili za pôrod a celkovo 5 dní hospitalizácie 3700€ tak aom zvedavá koľko preplatia

alenie_
28. apr 2018

@sunny_g Fakt? No sila. No ale mala si sekciu, že? Tak to podľa mňa preplatia operáciu celú, určite pošlú viac.

sunny_g
29. apr 2018

@alenie_ áno akútna sekcia bola. Tak snáď máš pravdu

chrummka
30. apr 2018

@jonkaamisiko rodila som v aprili 2015 a ten poplatok 200€ preppacaju len čiastočne, asi okolo 20€ mi len prislo a ja som tam bola dva dni, kedze porod bol bezproblémový a obaja sxmalym sme boli ok, tak som platila 2 dni x 650 bola denna sadzba vtedy, cize 1300€ a poistovna union mi preplatila 625€ aj nejake drobné.teraz tiez zvazujem rodit vinde hainburgu, tak uvidim ako to bude po 3 rokoch, piatok chcem ist na prehliadku ze ci sa daco zmenilo...

mirkaknm
30. apr 2018

@trinity_cs ahoj Trinity ;) prosim ta ako je to s tym rodnym listom? Babatku vystavia rakusky a potom treba vybavovat slovensky?
Ako je to s poistenim babatka. Po porode sa musi tiez poistit.
A tiez podla tehotenskej knizky musi mat nejaki doktorku detsku? Neni s tym problem ked ma este rakusky rodny list?

trinity_cs
1. máj 2018

@mirkaknm ahojky.
My diky pobytu v AT jsme odevzdavali vsechny dokumenty na matrice v centru Hainburgu-tusim ze asi 4 dny po porodu byl hotovy rodny list-partner ho vyzvedl.Kdybych nemela pobyt v AT stacilo dat vsechny dokumenty asistentce oddeleni v nemocnici a ona by vse prichystala ke dni propousteni.Vsichni chteli dokumenty i v nemeckem prekladu a overene AT notarem.
Pojisteni babo nemuselo mit, po porodu jde vse z pojistky matky.V SR jsme babo prihlasovali do Unionu asi na 10ty den po narozeni bez SR rodneho listu, ktery jsme dokladali dodatecne asi po mesici kdy nam ho pripravila specializovana matrika v BA.Jak pises prvni je rakousky RL a pak slovensky, pro vydani pasu je nutny ten SR.Vydani SR RL udavaji 4-6 tydnu - no nam volali asi 2 tydny po podani ze je hotovy.
V Hainburgu jsem nedavala info o pediatrovi jaky bude, nepotrebovali to vedet.dokumenty pro pediatra mi dali pri odchodu.Nasi pediatrickou je pani MUDr.Marta Grmanova BA-Stare mesto.Ma vice deti co se narodili nebo ziji v Hainburgu, takze nema problem.Pani Grmanova vubec neresila rakousky rodny list.Postupne jsme ji dokladali dokumenty z SR a nebyl zadny problem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre