Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
@jullinkka ahoj ja mam tiez termin v auguste, ale az 31.8., tiez sa chystame na exkurziu 2.7., tak snad sa trochu upokojim, lebo tie reci co pocuvam okolo mi teda na nalade nepridavaju. ja neocakavam starostlivost ako v hoteli, ale skor sa bojim toho ci mi sestricky vysvetlia, ukazu, poradia ak nieco budem potrebovat, lebo som prvorodicka a v nasej rodine nie su male deti, kde by som nieco okukala.
@suncana aj ja som prvorodicka 🙂 mame podobne terminymozno sa aj stretneme 🙂 vies co ja som mala normalne paniku z tej trnavy silu mocu som chcela ist do bratislavy ale po exurzii som zmenila nazor vyzera to tam normalne ako v kazdej i ej nemocnici dokona si dovolim tvrdit ze lepsie ako v ruzinove 😒 a aj s babami co som sa rozpravala, ktore rodili minuly rok povedali ze super ze sestricky im vsetko ukazali, jasne ze ziadna zo sestriciek neviecitat myslienkypreto sa treba tri krat spytat aj to iste🙂 a vies ako to je ako sa chovas ty k inym aj ony tak budu pristupovat ktebe 🙂
porodnica v TT je uplne super od lekarov, cez sestry a sanitarky ... naozaj som mala velmi dobru skusenost ludia stale mili, usmievaví a profesionalni, vzdy so vsetkym mi poradili, odpovedali na kladene otazky alebo dodatocne pozistovali... naoozaj naaaozaj ja vrelo doporucujem... a nemala som ani nikoho zaplateho, ani protekciu ani nic.. akuraat som si zaplatila nadstandartnu izbu a to sa velmi oplati to doporucujem tiez... 🙂
@monuska342 Ahoj! Tak ako? Vidím, že malý šibal už je na svete 😉 Gratulujem! Dúfam, že všetko dobre dopadlo!
Ahojte, chcela by som sa spýtať, či má niekto čerstvé skúsenosti z pôrodnice z Trnavy, nakoľko v polovičke augusta ma čaká a neminie pôrod - mal by byť plánovaný cisársky - zdravotné dôvody, koho by ste mi odporučili ako pôrodníka. Mám možnosť vybaviť si MUDr. Vargu, MUDr. Ľachkého a MUDr. Rešetu- koho z týchto by ste mi odporučili a prečo, aké máte skúsenosti, alebo čo ste o nich počuli. Ďakujem vám veľmi pekne a teším sa na odpovede.
@anjelik142 Ahoj, ja som rodila v trnave v auguste pred 3 rokmi- nie je to až také čerstvé, ale mala som vtedy vybaveného primára Vargu- bol seriózny, chodila som k nemu na poradne, aj po pôrode ma bol pozerať. Bol inak celkom aj vtipný, nemôžem sa sťažovať. Inak keď som rodila pred rokom nemala som vybaveného nikoho a bolo to ešte lepšie 😉 . prajem pekný zážitok z pôrodu a zdravé bábätko.
Ahojte,
mám termín pôrodu v auguste a hľadám nejaké dobrého pediatra. Keďže bývam na prednádraží tak najlepšie by mi bolo chodiť sem na zdravotné stredisko. Máte niektorá skúsenosti s MUDr. Kloknerovou alebo MUDr. Peškovou?
@svet1 ano je uz na svete aj ty uz to mas za par 😉 porod ako taky bol super lebo som mala zazmluvenu dr trval 1 hod a 30 minut takze to bola expresna rychlovka moja doktorka bola super stale sa o mna starala a chodila ma pozerat no ale tie sestricky to bolo hrozne nieco....cest vynimkam teda ale vzdy ked mi prisla navsteva tak s takou neochotou mi strazili maleho a frflali ze preco im ho tam nosim a vzdy im tam neake babo plakalo a oni sa hrali na pocitaci 😒 a este tam aj maly chytil streptokoka....no uz nikdy viac 😠
@monuska342 Óoooo nie, tak práve toto som nechcela počuť! Toho streptokoka mi je ľúto. A prístup sestričiek... no, keby si ho mohla vziať so sebou k návšteve, nenechávala by si im ho tam, že?
Ale aspoň že s doktorkou si bola spokojná - a teda taký expres pôrod by som aj ja chcela tentokrát veru 😉
A ako malý veľký brat? Už si privykol na novú situáciu? Čo žiarlivosť? Ako ste sa zžili? Ja sa teraz tohoto začínam obávať, lebo Lucka sa teraz ide pchať do malej postieľky, keď tam má ísť bábo. Keď tam mohla spávať, tak ani za svet a hysterčila, eštelen sme sa k postieľke priblížili 😅
@svet1 presne tak tiez to tam maju take blbe s tym sklom 😒 no uz si zvyka a maleho velmi lubi 🙂 dava mu pusinky najskor ziarlil dost pri kojeni ale uz je to lepsie 🙂 mi mame dve postielky kazdy ma svoju a tam spinka a zatial su spokojny...nechcem maleho zvykat na postel ale pre mna to bolo velmi tazke si zvyknut zase na male babo pri batolati ale uz sa do toho dostavam ale zaciatky su velmi tazke ☹ drzim palce aby to dobre dopadlo 🙂 a nakop sestricky aj za mna....inac tento krat som sa snazila byt mila a oni boli aj tak hnusne len som chcela maleho ukazat medzi dverami a robili taky bordel....akoze nechapem ale som im povedala svoje odporucam ty co najskor si zobrat maleho a nenechavat im ho moc dlho lebo ta ich starostlivost no hroza ale boli tam aj dve super sestricky 🙂 ja som chcela ist skor domov lebo som tazko znasala odlucenie od syna a nechceli ma pustit bola som tam 5 dni lebo som rodila o 12tej a oni pustaju iba ak to stihnes do 10tej no hroza 😒
Tak ešte aj čas pôrodu si mám naplánovať? Paráda... Dokelu, zasa zvažujem, či nemám ísť dakam inam 😒
Ale toto je najbližšie...
A toho streptokoka ako mohol malý dostať? Ty si mala kultivácie negatívne, či?
@svet1 aj ja som nad tym rozmyslala ale mi byvame 100m od nemocnice tak som chcela byt blizko pri malom a manzelovi...ja som nemala streptokoka to dostal v nemocnici tam je to rozsirene takze malinky mal uz na 6 den po narodeni silne ATB kvoli ich sprostote a keby si videla ako sestricky narabali s malym chytili ho za pred perinky a hlavu mu lietala...no hrozne nieco ako neaky kus masa
@monuska342 Chcela si byť blízko a aj tak ste boli ďaleko... za sklom a len na chvíľu, aby drobček veľmi netrpel pri sestričkách... 😒 Dokelu, vážne uvažujem, že pôjdem zasa na Kramáre. Tam som nemala jediný problém! Okrem toho, že sme boli 4 na izbe, ale to len poslednú noc. Dovtedy len 2 🙂
Včera som bola na poradni a moja gynekologicka mi vravela, ze primar v TT bol odovolany, takze Stefanikova je primarka bud docasne, kym nezvolia noveho primara alebo nekoniec ostane ona. Mala by som ist rodit koncom augusta/zaciatkom septembra, ale uz teraz mam obavy, ani nie z toho, ze som prvorodicka, ale z toho aky budu mat pristup sestricky a celkovo starostlivost, stale neviem ci zazmluvnovat ci nie doktora, nemusi sa stat nic, vsetko moze prebehnut dobre, ale ja mam stale take stastie, ze sa nieco pokazi :( Navyse maly je v polohe KP, doteraz bol hlavickou dole, nohy aj ruky mi napuchaju a strasne bolia, nastatsie som nemala bielkovinu v moci ani vysoky tlak, ale aj tak mam obavy :( a este ten streptokok, co tu baby spomenuli, mi na nalade nepridavaju :( Nevie mi niekto poradit aka je Havlikova, ci si ju niekto zazmluvnoval resp. odrodila vas, ake mate s nou skusenosti?
@nicearty ja som pri Havlikovej rodila a je uplne super - nemala som ju zazmluvnenu, mala sluzbu 😉
@svet1 presne tak 😢 a tak strasne mi liezli na nervy ty co tam mali zaplatenu izbu a stale behali po chodbe a nakukali do izby a robili hluk....a nielen to este ked som im dala maleho strazit tak zamnou prisla sestricka a zacala mi nadavat ze preco im ho tam nechavam ze sa mam dohodnut zo susedu...tak potom sme si strazili navzajom radsej...ked mas moznost tak chod radsej tam 😉
ahojte baby ja som mala pri porode dr. Hlavka a bola aj som s nim velmi spokojna kedze som si hned potom vybrala za svojho noveho gynekologa.. a urcite budem rodit iba unho 🙂 bol velmi mily chodil ma pozerat aj ked som lezala na rizikovom vobec sme sa nepoznali ale kedze bol pri tom ked ma prijimali tak sa o mna zaujimal resp. ako sa ma babo a podobne... nemala som s nim ziadny problem..

@zyza Och vymenim termin s tebou 🙂 ja mam termin aj 23ho, do porodnice pre babo treba priniest plienky, navlhcene utierky, krem na zapareniny, mydielko, olejicek o postolkach neviem oblecenie pre malicke ti daju ich eratne alebo si mozes priniest svoje, myslim si ze lepsie je yuzit erarne kedze totvoje prinesene moze zabludit k tomu erarnemu a cestu k majitelovi uz nenajde 🙂 o postolkach nehovorili na exurzii nic ja pre istotu balim aj postolky 🙂 inak vrelo odporucam tu exkurziu po porodnici 😀 ja som mala z tt porodnice strasnu paniku ale po tej navsteve som nazor aj zmenila nie je to tam az take strasidelne ako podaktore baby pisu🙂