Sanatórium Koch. Boli ste spokojné?

sasa80
25. apr 2007

vie mi niekto povedat ako prebieha porod v tejto nemocnici a kolko to asi stoji? Ci ste boli spokojne alebo nie?

kveta
28. aug 2013

@shania31 V SR NEEXISTUJE oficialny zoznam dovodov na sekciu. Vzdy je to len na slovenskom porodnikovi, aby rozhodol. Chyba systemu... Niektori povazuju IVF za dovod aj na Slovensku.

kveta
28. aug 2013

@shania31 To, ze nepoznas velky strach z porodu, je Tvoja skusenost. Poznam zenu, co mala strach z porodu od sestnastich rokov. Den co den v sebe citila strach, ze to jedneho dna bude musiet absolvovat.. To zrejme nie je Tvoj pripad strachu. A nie je to normalne, si myslim. Tak pre taketo zeny je urceny cisarak kvoli strachu.

ewca
28. aug 2013

@shania31 ja som druhorodicka a po prvom fakt katastrofalnom vaginalnom porode mam tiez velky strach... ale z cisarskeho mam teda vacsi... som bola dvakrat na laparoskopii a to su tri malinke bodky a boli to ako slak, po cisarskom to musi byt katastrofa, dufam, ze moj drobec sa zvrtne a ze nebudu komplikacie a porodim opat normalne...aj ked s natrhnutou ritkou 🙂

shania31
28. aug 2013

@kveta
Neexistuje. Cele je to vec nazoru, ako vacsina veci v tomto state.

ewca
28. aug 2013

@kveta s tym suhlasim, niekedy je neprimerany strach prekazkou pri normalnom porode... moze sa totiz stat, ze z toho strachu porod nebude vobec postupovat, resp, ze bude velmi tazky

shania31
28. aug 2013

@ewca
No verim Ti, zotavovanie po sekcii nic moc, hlavne vstavanie z postele prve tri dni :-/ Fuuu, boli ta rana. A aj teraz, ked sa trosku namaham, to citim, ale fakt len trosku.
Ja viem, ze aj druhorodicky maju strach, kazdy porod je iny, aj u tej istej zeny. 🙂 Ale hlavne prvorodicky, lebo predsa je to prvykrat, nevie presne co a ako 🙂

shania31
28. aug 2013

@kveta
Ale mala som strach a velky, kedze tri mesiace som si tam odlezala kvoli otvaraniu, predcasnym kontrakciam a vobec rizikovej gravidite, ja som sa v gravidite bala kazdeho dna, co ma caka a o porode ani nehovorim- ale zavazilo, kde som rodila, ako sa spraval cely personal, pritomnost mojho manzela - to vela urobilo s mojou psychikou, strach postupne uplne opadol.
Verim, ze mnohe zeny maju taky strach, ze si vytvoria "blok", ktory moze ten porod skomplikovat, nedokaze sa tym padom uvolnit, spolupracovat s lekarmi atd atd.
@ewca

minqea
28. aug 2013

@moon1979 mne povedal lekar, ze je niekolko faktorov a hmotnost je jednym z nich. Rozhodnutie padlo az na poslednu chvilu. Odhad hmotnosti babatka mali dobry 🙂 Inak pristup k sekcii ma podla mna kazda porodnica iny, takze univerzalne sa to hodnotit neda, ale v Kochu bol postup takyto a ako som spomenula, musel to odobrit riaditel (konzilium, kde bolo niekolko lekarov) a az po vysetreni riaditelom padlo finalne rozhodnutie. Ja som to uz potom neriesila, kazdopadne som sa tesila na babatko 🙂

jakubko7
28. aug 2013

@shania31 nerieste ma uz prosim vas.

shania31
28. aug 2013

@jakubko7
Prepac, ja som len reagovala na prispevok

jakubko7
28. aug 2013

@shania31 v pohode...ja som nechcela nikomu ublizit...len som si vyjadrila svoj nazor,

shania31
28. aug 2013

@jakubko7
vsak na to je tato tema otvorena 🙂
uz mas po?

kveta
28. aug 2013

@ewca Ak Ta mozem utesit.. Zazila som laparku aj cisarak.. Pri laparke mi davali prec cystu z vajecnika a vypalovali loziska endometriozy kde kade v bruchu. Po laparke na druhy den som nedosla dopoludnia tri kroky k umyvadlu. Bolest neskutocna.. Po cisaraku som na druhy den chodila po oddeleni ako srnka, cela vysmiata.. Mozno budes mat tiez stastie a bude pre Teba cisarak pohodicka..

martinka008
28. aug 2013

@kveta Ked ma niekto panicky strach z nemocnice (poznam takych dost) a potrebuje operaciu srdca, tak co maju lekari robit? Sama mam paniku z kazdej navstevy u lekara a o odbere krvi ani nehovorim, bezne som pri tom odpadavala uz pri pohlade na ihlu, ked mi ju mali brat aj dva dni som nevedela spat. Porodu som sa tiez neskutocne obavala, ale nad sekciou som ani sekundu neuvazovala, uplne racionalne ma to desilo este viac. Ved je to seriozna operacia ako kazda ina, musi sa rozrezat cele brucho - vsetky vrstvy koze, brusnej dutiny, maternica a nakoniec plodovy obal. Prepac, ale toto nemoze dobrovolne chciet ziadny normalny a aspon trochu racionalne uvazujuci clovek. O krase a hodnote prirodzeneho porodu ani nehovorim...
Je len dobre, ze v SK rozhoduje o sekcii iba lekar, akurat je blbe, ze niektori jedinci sa pre sekciu rozhodnu aj ked to vobec nie je nutne, resp. nechaju sa ukecat. Zacinam mat pocit, ze v SK nie sme iba narod "odbornikov" na hokej/futbal a politiku, ale vidim ze uz zaciname byt odbornici aj na porody. Vo svojom okoli nepoznam ziadnu prvorodicku, ktory by nemala vacsi ci mensi strach z porodu. Ak sa nejaka "hysterka" rozdhodne pre sekciu zo strachu, mala by vediet, ze porod je to najmensie "zlo", co ju caka. Ak ma niekto serioznu diagnozu, tak je to druha vec, ale takych tu asi nebude "milion"...

martinka008
28. aug 2013

@kveta Prepac, ale este si neodpustim ustipacnu poznamocku ohladne spominanej "intuicie"... Ked prechadzas cez cestu, tak sa nou tiez riadis? Mozem hadat?

kveta
28. aug 2013

@martinka008 K prvej otazke> Mozem Ti povedat, ako sme riesili /neuveris/ operaciu srdca u pribuzneho, ktory mal strach z hospitalizacie pri operacii srdca. Vybavili sme uvodne vysetrenia bez hospitalizacie. Samotna hospitalizacia bola od zaciatku az po odvoz na operacnu salu za pritomnosti zivotneho partnera pacienta. V nemocnici od zaciatku pacient dostaval ukludnovaky a lieky na spanie. Prezil. Po takejto skusenosti bola o tri tyzdne po prepusteni nutena hospitalizacia v inom meste, nebolo mozne mat VIP izbu, takze bol s inymi pacientami na izbe a zvladol to uz bez problemov. Takze takto sme to riesili v nasej rodine.

K odbornikom na porody... Videla som vela deti, ktore boli retardovane kvôli nezvladnutemu vaginalnemu porodu... a fakt si nespominam na jedine, co by slo cisarakom...

K postoju obmedzovania cisarakov... ano, je taky trend... Nebudem presne menovat nemocnicu, lebo nechcem mat na krku opletacky... ale v jednej nemocnici mali noveho sefa porodnice, ktory usudil, ze tam maju privela cisarakov. Nariadil, ze odteraz bude kazdy cisarak schvalovat on. Vysledok: lekari, ktori sa bali robit cisaraky, aby si nepohnevali noveho sefa, nechavali rodicky v porodnych bolestiach cakat aj celu noc, kym pride pan primar rano do nemocnice a schvali cisarak... V niektorych pripadoch uz bolo na cisarak neskoro. Co mysliš, kolko zien a babatiek to neprezilo, kym pan primar zlozil po par mesiacoch funkciu? Nezartujem. Toto je skutocna realita, ked sa prilis tlaci na lekarov, aby nerobili cisaraky.

kveta
28. aug 2013

@martinka008 K Tvojej ustipacnosti... Mala som styri diagnozy, ktore by boli v Rakusku povazovane za automaticku indikaciu cisarskeho rezu. Pri cisaraku mi objavili piatu. Tak prepac, ze som si vypytala cisarak u lekara, co mal rozum, ked iny lekar rozum pri pohlade na moju zdravotnu kartu nemal.

Mas dnes zlu naladu, alebo castujes urazkami ludi bezne? Myslim tym slovo hysterka...

kveta
28. aug 2013

@martinka008 Inak s tym prechadzanim cez cestu si to celkom trafila... takze Ti mozem odpovedat s kludnym svedomim... Nie, ked prechadzam cez cestu a neviem, ci nieco ide, tak prestanem chodit von. To Ti hovorim zodpovedne, lebo lieky na liecbu neplodnosti mi na par mesiacov poskodili kratkodobu pamat natolko, ze som si pri prechode cez cestu nepamatala, ci ide nieco zlava, ked som pozerala vpravo... Uz som na modrom konikovi o tom kedysi pisala... presne o tomto probleme...

Takze kludne pokracuj v ustipacnosti, ak Ti to nejak pomaha...

martinka008
28. aug 2013

@kveta Naladu mam celkom fajn 😎. Nie som si vedoma ziadnej urazky. Ak niekto nevie zvladnut uplne prirodzeny strach a necha sa radsej uplne nezmyselne rezat, tak je to podla mna hysteria s totalnou absenciou zdraveho rozumu, cize dana osoba je hysterka 😉 . Ja to proste takto vnimam. Pises, ze si mala 5 diagnoz, takze to zrejme nie je tvoj pripad.

kveta
28. aug 2013

@martinka008 Pleties si uzkost s histrioznou poruchou osobnosti. Histerka je nadavka, nie diagnoza, a keby si poznala historicky kontext pouzivania toho slova, tak by si ho pri zdravom rozume pouzivala menej.

martinka008
28. aug 2013

@kveta V SK mame takmer dvojnasobok sekcii ako v AT, DE, UK atd. Podla toho co pises by tam mali mat rekordnu umrtnost, ci? To co pises o tej porodnici je s najvacsiou pravdepodobnostou nezmysel, alebo tam pracuje stado nekompetentnych magorov, ktori alibisticky cakali na primara bez toho, aby konali. Ak je dieta v ohrozeni, treba konat a opat podotykam, ze to neznamena automaticky sekciu. Aj prirodzeny porod moze byt akutny, ked ma dieta problem, takto to bolo aj u mna. Pomaly napredujuci porod tiez nie je dovod na sekciu, pokial je mamicka aj babo v poriadku, toto je dalsi velmi popularny "akoze dovod" na sekciu. Bohuzial, u nas si vela porodnikov sekciou zjednodusuje svoju pracu a este viac mamiciek im v tom s radostou pomaha. Uz to nechajme tak, na totmo fore sa riesi ina tema...

kveta
28. aug 2013

@martinka008 v SR mame dvojnasobok sekcii oproti Rakusku? Odkedy je 30 percent dvojnasobok 24 percent?? :D

lucul
28. aug 2013

Baby skovim vam do toho, mam kamaratku co ma panicky strach z porodu a jej vlastna sestra gynekologicka v prazskom motole jej povedala ze nikdy by jej ako zdravo uvazujuci lekar nespravila sekciu len tak, je to predsa zasah do organizmu zeny a tak isto stresujuce pre dieta.
A ja osobne som mala panicky strach zo sekcie,mala bola dlho kp ale nastastie sa otocila v case kedy to uz malo lekarov caka

martinka008
28. aug 2013

@kveta Ja som to slovo pouzila zamerne. To ze sa to pouziva ako nadavka je pravda, ale ma to svoje priciny, bohuzial su take iste ako som uz spomenula vyssie. Pokial sa nejedna o serioznu diagnozu (nezvladatelna reakcia na vonkajsie podnety), tak je to zbytocne podliehanie emociam s absenciou zdraveho rozumu. Inac, slovo "histerka" nepoznam. Pise sa to s ypsilonom, podla diagnozy hysteria, z ktorej je to slovo odvodene 😉. Toto uz bola vazne posledna reakcia na tuto temu, zbytocne spamujeme.

kveta
28. aug 2013

@lucul Poznam gynekologicku, co mala rovnaky nazor. Prve dieta sa jej brutalne pridusilo pri prirodzenom porode, je retardovane. Druhe dieta uz rodila dohovorenym cisarakom...

Mozeme si tu takto kontrovat pribehmi zo zivota. Kazdopadne je to o tom, aby tu boli urobene seriozne standardy pre cisarak a ludske /humanne/ prostredie v porodniciach. Uvedomme si, ze jediny moment /okrem zachrany zivota a tazkej psychozy/, kedy slovensky lekar nemusi respektovat nazor a rozhodnutia pacienta o pouzitych medicinskych procedurach, je pripad rodiacej zeny. Rodis? Nemas pravo o sebe rozhodovat! To nie je normalny stav.

Takze navrhujem ukoncit tuto cast diskusie konstatovanim, ze nazory mame rozlicne, ale slovenske porodnice by sa kazdopadne mali zlepsit.

martinka008
28. aug 2013

@kveta Zdroj? V SK sa blizime k 40%, cize takmer dvojnasobok...

kveta
28. aug 2013

@martinka008 Zenam vyoperovavali maternice pri diagnoze "hysteria". Bola to reakcia napriklad na situaciu, ked zena v 19.storoci tuzila po sexualnom uspokojeni. Bola diagnostikovana ako hysterka /odvodene od slova maternica/ a tak sa stala vramci liecby sexualnej tuzby neplodnou.

Psychiatria preto upustila od pouzivania tohto slova a zvolila rodovo neutralny pojem histriozna porucha osobnosti.

Citit iracionalny strach, teda uzkost, je odlisna zalezitost od dg.

Diky za opravenie gramatiky. Konecne som sa od Teba niecomu tu poucila. ;)

shania31
28. aug 2013

@martinka008
@kveta
Fuu, rozputala sa tu diskusia, ktora by mala byt asi v inej teme "prirodzene porody vs. sekcie".
1. Pripajam sa k tej myslienke- ze museli do rana cakat na primara, aby odsuhlasil sekcie atd. Aj u Kocha rozhoduje o istych "veciach" prednosta, ale je non-stop na telefone - ak treba nieco urgentne riesit, je ochotny okamzite prist do sanatoria cize v pripade spominanej nemocnice- zla organizacia prace, zly management....
2. gynekologicke, ktorej sa dieta pridusilo pri prirodzenom porode- to zase zrejme svedci o neodbornosti niektorych lekarov, v pripade akychkolvek komplikacii pocas porodu, lekar ma riesit akutne problem- ak sa inak neda, pristupit k akutnej sekcii.....
Takze podla mojho nazoru tu ide o problem nasich niektorych lekarov, porodnic a nie problem "prirodzeny porod vs. sekcia".

martinka008
28. aug 2013

@kveta Este trochu statistiky teda:
- riziko pri sekcii je 6x vyssie ako pri prirodzenom porode: hlboky rez, riziko poskodenia vnutornych organov, hrozba krvacania, embolie, poskodenia mechura ci creva, mozne zapaly jaziev, o rizikach pre dieta ani nehovorim, su pripady ked tiez ostalo postihnute kvoli "priduseniu" plodovou vodou
- pri sekcii je 4x castejsia hospitalizacia na JISke
- pri kazdom dalsom tehotenstve/porode je zvysene riziko, vacsinou sa opat robi sekcia, aj ked treba povedat, ze prave Koch je v tomto svetla vynimka a nehadzu hned flintu do zita

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre