Sanatórium Koch. Boli ste spokojné?

sasa80
25. apr 2007

vie mi niekto povedat ako prebieha porod v tejto nemocnici a kolko to asi stoji? Ci ste boli spokojne alebo nie?

yahotka
28. feb 2014

@raffaella a ako si to prosim dohadujes? Stretnes sa s nou aj pred tym, na nejaky kurz? Neviem ako to riesit. Myslela som mozno pojdem na nejaky kurz o dojceni ale je to super napad moct si niekoho zavolat na tie prve kojenia. Ale rada by som niekoho, koho budem vopred poznat. Ako si si vyberala poradkynu? Dakujem moc.

jannuulik
1. mar 2014

Ahojte baby, rada by som sa vas spytala , ako prebieha porod v Kochu v pripade ak tam nemam Dr.. Dlhe roky som chodila k Dr. Demeckovi, ale posledny rok chodim do ProCare. Rada by som v Kochu rodila, len ma zaujima ako to prebieha.. Na kontroli zacnem chodit mesiac pred porodom? Co ak sa vyskytne problem a budem musiet byt hospitalizovana? Platim si extra aj za to? Rodila som v Ruzinove, v statnej tak som trosku stratena..dakujem

majusqa77
1. mar 2014

@jannuulik som taky isty pripad ako ty, chodila som do procare, rodit sa chystam v kochu. do 36tt som chodila k svojmu lekarovi, potom som sa objednala do kocha - je dobre tam volat nejake 2-3 tyzdne skor s tym, ze pripadne si pozri, ci chces priamo nejakeho lekara, alebo ti je to jedno a ci chces potom chodit na poradne na partizansku, alebo do ruzinova.. taktiez je dobre, ked sa uz rozhodnes, ze tam naisto pojdes sa prihlasit hned aj na pripravu (su to 3 stretnutia), nech to neriesis ako ja tyzden pred porodom 🙂))

majusqa77
1. mar 2014

@jannuulik a mne bolo povedane, ze ak si hospitalizovana pred porodom, plati sa (ak si dobre pamatam) 10€ za noc, v pripade hospitalizacie po porode sa neplati, ci si tam 5 dni alebo 10. a plati sa aj za kazdu poradnu 20€.

shania31
1. mar 2014

@jannuulik
Ahoj, ano, plati sa za hospitalizaciu pocas tehotenstva- 15 €/noc prvých 15 dni a potom 10 €/noc za dalsie dni. Ja som si odlezala 3 mesiace u nich. A na poradnu k nim sa chodi od 36 tt, za kazdu poradnu sa plati.

zuzulkaba
1. mar 2014

@shania31 za noc sa plati 20 eur🙂

jannuulik
1. mar 2014

@majusqa77 Dakujem za radu, tento tyzden ide k Dr. , som v 32 tt a ona sa este vyjadri, ci tam hrozi hospitalizacia , mam klesnute brucho a chlapcek zacal klesat do porodnych ciest ( asi dan za tretie baby).
Ak to bude fajn , zacnem si hned vybavovat Kocha , ak nie rovno smer Ruzinov, pripadne Antolska..:(
Hospitalizaciu v Kochu by som urcite privita skor , aj za tie peniaze... V Ruzinove ma pri prvom , v 20 tt uplne ignorovola tri dny a len mi pichali magnezium a pri velkej vizite sa ma spytali, co tam vlasne robim 🙂) aspon mam skusenost 🙂

raffaella
2. mar 2014

@yahotka ja som dostala odporucanie na jednu, tak som jej napisala, zatiak neodpovedala, tak ak sa mi neozve vyberiem si zi zoznamu na www.mamila.sk. Tak to mozes urobit aj ty. Ale ja som pri prvej dcerke absolvovala okrem ineho aj kurz dojcenia, cize z teoretickej časti viem vsetko. Lenze prax je ina a moja prva dcerka mala take problemy s dojcenum, kt.sa velmi neuvadzaju 😉 preto sa chcem teraz aspon takto poistit.

lucul
3. mar 2014

@yahotka mne s kojenim dost pomohla stanicna sestra, ked tak su volaj ju

yahotka
3. mar 2014

@raffaella Dakujem, aj ja to tak planujem spravit. Kurz a asi si niekoho "predobjednam", aby nas prisla pozriet v prve dni do nemocnice, ci je vsetko OK a pripadne pomohla, ak by nam neslo dojcit.

yahotka
4. mar 2014

Kocky, co ste uz rodili, prosim je naozaj v Kochu nevyhnutne, ze vam pichnu oxytocin pri porode placenty??? Da sa tomu vyhnut? Dnes sme boli na obhliadke nemocnice a vrchna sestra nam tvrdila, ze to proste musi byt... som z toho dost sklamana. Absolvovala som kurz Hypnoporodu a moja predstava je co najprirodzenejsi porod bez akejkolvek chemie... Prosim ake mate skusenosti?

shania31
4. mar 2014

@yahotka
Ano, ale to naozaj minimum toho pustia.

kristinafifi
5. mar 2014

@yahotka Na Slovensku VSADE na vypudenie placenty pichaju oxytocin, prirodzeny porod (teda bez chemie) je mozny iba v Rakusku

yahotka
5. mar 2014

@kristinafifi to je sila.....

dadach84
5. mar 2014

@yahotka mam pocit, ze som tu uz citala o niekom kto to dal bez, ale nie som si ista. ono aj podla WHO sa to odporuca a hlavne myslim, ze ked je to uz PO tak to az taku katastrofu neurobi...
ale je fakt ze v Hainburgu co viem davaju tiez, len ked vyslovene poviete ze nie, tak nedaju

yahotka
5. mar 2014

@dadach84 ok, dakujem moc za informaciu.

kristinafifi
5. mar 2014

@yahotka to je Slovensko ☹.... drzim ti palce 🙂

kristinafifi
5. mar 2014

@yahotka trosku som sa pousmiala nad tvojou otazkou, ci ta naucia kojit....vies kto naucil po sekcii kojit mna? moj syn, reagovala som na jeho potreby, to je cela veda 🙂, nie je to nic tazke, urcite to zvladnes 🙂

yahotka
5. mar 2014

@kristinafifi som rada ze tebe to prebehlo bez problemov. Ja poznam velmi vela mamin, ktore mali s kojenim problemy - zle si prikladali babatko a potom mali dohryzene bradavky, alebo sa im mliecko nechcelo spustit a bolo treba cely proces nastartovat, pripadne sa to ani nepodarilo a presli na umele mliecko. Preto je dnes tak vela laktacnych poradkyn, ktore sa tomu venuju. Tiez dufam ze u nas prebehne vsetko v poriadku a s babatkom sa prirodzene zosuladime. Ale je fajn mat niekoho poruke, kto vie poradit v pripade, ze by to neslo vsetko hladko.

raffaella
6. mar 2014

@yahotka co sa tyka toho oxytocinu - aj na to existuje mnoho protinazorov. Podla mna nie je nutne vzdy nasledovat do bodky to, co sa presadzuje pri uplne prirodzenom porode a odmietat vsetky zauzivane postupy a trapit sa, ak nie co nie je uplne podla tvojich predstav.
Pri priklad - ja som prve dieta isla porodit do 300 km vzdialenej Banskej Stiavnice prave kvoli prirodzenemu porodu a proste do bratislavskych statnych porodnic by ma nedostal nikto. Koch bol vtedy este zatvoreny, takze pripadala do uvahy Breclav, Brno a Stiavnica. Z organizacnych dovodov nam vysla najlepsie Stiavnica. Hned na prvej navsteve u primara v Stiavnici sme prebrali spolu moj porodny plan. Ja som oxytocin v 3. DP neodmietala, nevidela som totizto ziadny dovod ho odmietat, napriek argumentov jeho odporcov. A primar mi sam od seba vravel, ze oni sa skutocne snazia vsetko nechat na prirodu, ale ze proste oxytocin v 3. DP je povinny prave z dovodu aby sa predislo masivnemu poporodnemu krvacaniu a nie je mozne ho odmietnut. V Stiavnici totizto vychadzali z vlastnej skusenosti, kedy bolo mozne odmietnut oxytocin a im tam po takej jednej skusenosti takmer vykrvacala mamincka. Takze odvtedy je to povinne a rutinne. Na teba ani na babo to uz vplyv mat nebude, zacne sa ti rychlejsie zavinovat maternica.
Co sa tyka toho kojenia, nesuhlasim s @kristinafifi vobec - kazda z nas je ina, pre niekoho kojenie je veda, pre niekoho nie, vela zavisi na samotnom dietatku. A niekedy je to teda sakramentsky tazke - nezavisi ani na tom, ci si prvo, druho alebo tretorodicka Ja som tiez presla svojim a to som mala aj kurz dojcenia za sebou. Je len dobre ze sa ku tomu stavias takto zodpovedne, aspon budes mat na koho sa obratit ked by prisli problemy.

yahotka
6. mar 2014

@raffaella Dakujem moc na nazor. Mna ten oxytocin pri porode placenty prekvapil, pocula som to prvykrat ze to vraj treba, tiez mi vraveli ze prave kvoli tomu krvacaniu. Ale vidim ze to asi moze mat opodstatnenie. Suhlasim, ze netreba vsetko radikalne odmietat. V Kochu vraveli, ze naozaj daju len male mnozstvo na tu placentu, ze by sa to malo prakticky "vstrebat"/byminut na porod placenty a nemalo ovplyvnit moje rozpolozenie. Dakujem moc za dalsiu skusenost zo Stiavnice - preto si to teraz chcem takto nejak porovnat, ze ci to je normalne a preco. Pre mna bude dolezita ta prva a druha faza, chcela by som co najmenej chemie ak to bude mozne. A potesilo ma, ze prave moja lekarka je vraj v tomto super, ze sa naozaj snazi dat mamicke cas. Tak si to s nou este prejdem ale uz sa sa asi rozhodla 🙂. S tym kojenim uplne suhlasim. Poznam malo maminiek, ktorym sa spustilo vsetko hned a super 🙂.

raffaella
6. mar 2014

@yahotka mne tiez velmi zalezalo pri prvom porode a aj teraz pri druhom mi bude na tom, aby bolo co najmenej zasahov v 1. a 2. DP. Ale primar mi vtedy v Stiavnici uplne vysvetlil ako ucinkuje oxytocin v 3. DP a preco ho tam aplikuju napriek tomu, ze inak sa snazia ist vo vsetkom uplne prirodzene. Takze ja som to chapala a preto som sa ku tomu nestavala nijak negativisticky a vlastne ani vobec doteraz neviem, kedy mi ho podali 😉 A tak isto nam v Kochu aj Dr. Ondackova vysvetlovala, preco ho tam podavaju v 3. DP - ako vravim, ja vidim v tom podani jeho zmysel a najma viem, ze uz nema vplyv na moj porod ani na babo 🙂 Ja som pri prvej dcerke po porode aj pri podani oxytocinu na moj vkus az moc krvacala, neviem co by bolo bez neho. Ale zevraj to bolo stale v norme. Potom mi uz pomohlo v rychlom zotavovani a zavinovani maternice aj samotne kojenie, presne ako nas ucili na kurze dojcenia 😉
Tak drzim palce, aby vsetko dopadlo podla tvojich predstav a co najrychlejsi porod 😉

yahotka
6. mar 2014

@raffaella Dakujem velmi pekne!!

dulkagabulka
8. mar 2014

@raffaella príbalový leták k oxytocínu, prvý nežiadúci účinok citujem:
"Tak ako všetky lieky, Oxytocin môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa
neprejavia u každého.Najčastejšie dochádza k zvýšenému popôrodnému krvácaniu,"
koniec citátu
Takže tvoje zvýšené krvácanie mohol byť aj nežiadúci účinok oxytocínu
keď som rodila svoje deti, ktoré sú už teraz dospelé, žiaden oxytocín sa ani v druhej, ani v tretej dobe pôrodnej rutinne neaplikoval..podával sa iba cielene
Ak by som bola zdravá, pôrod prebiehal fyziologicky a po pôrode by som nekrvácala, nechápem, prečo by som ho mala dostať

raffaella
8. mar 2014

@dulkagabulka zvys.krvacanie (podla porodnicky bolo v norme) by bolo možno bez podania oxytocinu ovela horsie. Je podla mňa zbytocne o tom polemizovat, lebo tak ako to moze byt pricinou zvys.krvacania oxytocin, tak môže byt jeho pricinou aj nepodanie oxytocinu.
Ja som primarovi v Stiavnici plne doverovala a to iste aj lekarom v Kochu, inak by som zbytocne predtym necestovala a teraz by som zbytočne neplatila 😉

dulkagabulka
8. mar 2014

@raffaella je velmi dôležité dôverovať 😉
yahotka však planovala rodiť bez rutinného oxytocínu...podľa mna nie je správne podávať každej žene, bez ohľadu na spôsob a priebeh pôrodu rutinne nejaký liek..Doktor Odent považuje takéto podávanie oxytocínu za hrozbu pre celú ludskú populáciu...v tomto som našim lekárom prestala dôverovať...a yahotka ma nárok rozhodovať o svojom tele, svojom pôrode, svojom bábatku ...toto rozkazovanie o tom, čo ženám pri fyziologickom prôode budú pichať /inak ich vraj neprijmú do pôrodnice/ raz musí skončiť..

girlie_konik
10. mar 2014

Ahojte, pisem pre vsetky, ktore este vahaju - ja nelutujem naozaj ani jedno euro, porod prebehol skvele, nemam z neho ziadnu traumu, bola tam super starostlivost tak pocas celeho porodu ako aj pocas hospitalizacie po porode.

Do Kochu som prisla okolo 3.30 nadranom, uz som mala celkom pravidelne kontrakcie kazdych cca 6 minut.. prijimala ma MUDr. Vacokova, ze som zatial otvorena len na 1 prst, ale uz sa to rozbieha..tak ma dali na tu cakaciu izbu, pravidelne ma monitorovali na pasoch aj vysetrovali doktori - MUDr. Zahumensky a MUDr. Zavodska a celkom rychlo to postupovalo.
Rano za mnou prisiel priatel, bol po nocnej, tak si tam kludne aj schrupol na izbe so mnou, nikto mu nepovedal ani pol slova.
Neskor ma poslali dat si teplu sprchu, prechadzat sa po chodbe, nech babo zbehne dolu a o 12.49 som porodila emoticon
Samotny porod trval max 15 minut, priatel bol pri mne, doktorka mi velmi pomahala - masirovala mi celu dobu hradzu aj ma povzbudzovala slovne, ked som myslela, ze uz nemam silu tlacit.
Babo mi hned dali na prsia, po chvilke ho zobrali a spolu s priatelom ho isli zvazit, pomerat, umyt a hned ho doniesli naspat. Potom sme uz len lezali spolu 2 hodiny na sale, porodila som placentu, zasili ma - jemne ma strihli, maly mal 4 kila a 52 cm.

Potom ma odviezli na izbu, maleho mi o chvilu doniesli a uz som ho mohla mat stale pri sebe.
Doktori, sestricky, sanitarky - vsetci super, boli mili, usmiati a mala som z celeho porodu proste len a len prijemne pocity.

Ak budem este niekedy rodit, tak jedine tam, a poslem tam aj vsetky kamosky emoticon)

Ak vas niektoru zaujima este nieco konkretne, pytajte sa kludne emoticon

lucul
10. mar 2014

@dulkagabulka mne v kochu nic nepichali len mi zaviedli kanilu v pripade potreby ale ako mi ju dali tak ju aj po porode vybrali zato na kramaroch mi ho pichali ani sa nepytali na nic

raffaella
10. mar 2014

@girlie_konik gratulujem ku krasnemu zazitku z porodu 🙂 je super, ze to prebehlo takto krasne a v poriadku. Ja som bola v porodnickej casti prvykrat minuly tyzden na CTG a vlemi sa mi to tam cele pacilo, uplne tichucko, klud, strasne zlata sestricka taka blondinka, aj mi vsetko povysvetlovala.
Mna to caka cochvila, mozno aj kazdym dnom, tak kazda takato dobra skusenost ma ukludnuje a celkom sa aj tesim (i ked sa samozrejme bojim bolesti).
Tak prajem co najviac zdravicka a pohody s babatkom!

girlie_konik
10. mar 2014

@raffaella dakujem a drzim palce k tvojmu porodu 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre