Skúsenosti s pôrodnicou Topoľčany: Výber lekára na pôrod?
hladala som v teme porod - porodnica topolcany a nenasla som nic okrem porodu do vody. ja o porod do vody zaujem nemam, ale mala by som o porodnicu. mozem si tam vraj vybrat lekara s ktorym budem mat konzultacie a odvedie mi porod. viete nieco viac? este raz , nejde mi o porod do vody.
Stručné zhrnutie
- V pôrodnici Topoľčany si rodička väčšinou môže vybrať konkrétneho lekára a absolvovať s ním konzultácie, ale prítomnosť toho istého lekára pri pôrode často závisí od dohody, termínu a služieb personálu.
- V oficiálnom cenníku, ktorý v diskusii uviedla jedna používateľka, sú poplatky 500 Sk za prítomnosť otca pri pôrode, 5 000 Sk za pôrod do vody, epidurálna analgézia 2 000–4 000 Sk, prehliadka pôrodnej sály 100 Sk a VIP izba 1 000 Sk/noc.
- Viaceré príspevky uvádzajú, že Topoľčany nemajú plnohodnotné oddelenie pre veľmi predčasne narodené deti a pri riziku predčasného pôrodu alebo ťažkých komplikácií prevážajú novorodencov do Nitry alebo iných väčších pracovísk.
Najčastejšie otázky
Q: Ako si môžem dohodnúť, aby mi pri pôrode prítomný konkrétny lekár v Topoľčanoch?
A: V diskusii rodičky uvádzali, že sa dá dohodnúť osobné stretnutie s lekárom (príklady: MUDr. Caradský, MUDr. Abutaim), ale nie vždy je to oficiálne zverejnené; niektoré ženy spomínali neformálne finančné odmeny (príklady z diskusie: 3 000 Sk + alkohol, 2 000 Sk) a iné uviedli, že lekár príde, ak má službu alebo ak je na termín dohodnutý.
Q: Koľko stojí pôrod do vody, epidurál a prítomnosť otca podľa cenníka spomenutého v diskusii?
A: V zverejnenom cenníku v diskusii sú čísla: otec pri pôrode 500 Sk, pôrod do vody 5 000 Sk, epidurálna analgézia podľa dĺžky podania 2 000–4 000 Sk, prehliadka pôrodnej sály 100 Sk a pobyt na VIP na pôrodnici 1 000 Sk za noc.
Q: Má topoľčianska pôrodnica oddelenie pre predčasne narodené deti?
A: Viacerí diskutujúci uviedli, že Topoľčany nemajú oddelenie pre nedonosené novorodence a pri riziku predčasného pôrodu alebo ťažkom stave dieťa prevážajú hlavne do Nitry; jedna používateľka uviedla, že v 36. týždni majú rodiť v Nitre a Topoľčany berú od 38. týždňa.
Q: Aká je podľa skúseností starostlivosť o dojčenie na novorodeneckom oddelení Topoľčian?
A: Viaceré v príspevkoch opisovali, že starostlivosť o dojčenie bola „takmer nulová“ alebo nedostatočná; jedna rodička uviedla, že sestrička jej „stisla bradavku a povedala, že trošku tečie“, iná spomenula, že im neukázali techniku dojčenia.
Q: Ako vyzerajú pôrodné priestory a izby v Topoľčanoch podľa diskusie?
A: V diskusii sa opakovane spomínalo zrekonštruované pôrodnícke pavilóny, nové pôrodné stoly, izby usporiadané ako „bunky 2+2“ s vlastnou sprchou a WC a aj pôrodné stoly v jednej miestnosti oddelené látkovou stenou; tiež sa spomínala dostupnosť fototerapie pri žltačke.
Q: Je v Topoľčanoch možné absolvovať ambulantný pôrod alebo ísť domov v deň pôrodu?
A: Jedna používateľka uviedla, že jej primár napísal, že ambulantný odchod nie je výslovne ani dovolený, ani zakázaný, a že „nikto nemôže zabrániť odchodu kedykoľvek“, teda ambulantný odchod je podľa diskusie prakticky možný pri bezproblémovom priebehu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Viaceré rodičky a návštevy potvrdili, že personál pôrodnice môže byť profesionálny a ústretový, a že pôrodnica prešla čiastočnými rekonštrukciami (nové pôrodné stoly, vynovený pavilón).
- V diskusii je jednotný postreh, že pri riziku predčasného pôrodu alebo závažných novorodeneckých komplikácií sa bábätká prevážajú do Nitry.
Sporné názory
- Niektoré ženy chvália prístup konkrétnych lekárov (napr. MUDr. Caradský alebo MUDr. Hríbik) a sestričiek ako veľmi dobrý, zatiaľ čo iné spomínajú zlé skúsenosti s konkrétnymi sestrami alebo s nedostatočnou podporou pri dojčení.
Otvorené otázky
- Sú v Topoľčanoch oficiálne pravidlá a transparentný cenník za prítomnosť konkrétneho lekára pri pôrode, alebo sa prax líši podľa individuálnych dohôd?
- Aké sú aktuálne kapacity a presné kritériá pre prevod novorodencov do Nitry vzhľadom na hranicu týždňov tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Topoľčany (pôrodnica), Nemocnica v Nitre, Nemocnica Trnava, Handlovská nemocnica, Nemocnica Bojnice, Nemocnica Trenčín, Antolská nemocnica (Bratislava), Levice, Banská Bystrica, Kramáre, Partizánske
Spomenuté produkty a metódy
pôrod do vody, epidurálna (epidurálna analgézia), fototerapia, amniotómia, pôrod na stoličke, fitlopta, VIP izba, ambulantný pôrod, cisársky rez, nastrih (episiotómia), prevoz novorodenca, poplatky v cenníku, streptokok (GBS), infúzka
Miesta a osoby
Topoľčany, Nitra, Trnava, Handlová, Bojnice, Trenčín, Bratislava, Levice, Banská Bystrica, Kramáre, Partizánske, MUDr. Caradský, MUDr. Hríbik, MUDr. Abutaim, MUDr. Urbanec, MUDr. Kereková, MUDr. Tarinová, primár p. Hribik
@natalienka12 aj v máji tam ešte vždy bol 😀 .
Čo sa týka novorodeneckých sestier, nemôžem na ne povedať krivé slovo, všetky tam boli veľmi milé a aj sestry pre šestonedielky. Keď som tam teraz bola, tak posledné 2 dni trochu bojové pomienky mali - maľovali novorodenecké oddelenie aj pôrodné sály, tak aj na nás čakali, kedy pôjdeme domov 😀 . Okolo buchot, lomoz, ale bábätká ho nevnímali 🙂 . Ešte keby vyriešili večne nefungujúce wc-ka v čakárni na poradne, tak by to bolo super 😀 .
A ku košeliam - mala som so sebou 5ks a 2 z nich som si prala vo vzorke pracieho prostriedku už v pôrodnici, lebo na izbách je teplo, prepotila som a nechcela som si smrdieť 😝 .
@emakiki ja som prisla o 12:00 do porodnice, o cca 12:30 mi dal MUDr. Caradsky cipok, o 13:00 som isla do vody a o 14:00 bol matusko na svete. rychle, bezproblemove. v TO nenechavaju rodicky donekonecna cakat a trapit sa v bolestiach. Toto je velmi dobra porodnica a uzasny personal. sesticky su take mile, ochotne a zlate a lekari tiez.
@stanislavao super, tak si ma ukludnila...dakujem.... dufam, ze do rana si to malinka este rozmysli... 🙂
@emakiki a taktiez aj sekciu robia, ked treba v normalnom case a nie az vtedy, ked uz zena nevladze ani dychat. nebojte sa, vsetko dobre dopadne. TO je dobra porodnica. nikdy by som nesla nikam inam. a ja to mam asi 50km od domu, ale stalo to za to ist aj tak dalej.
Baby, otazka technickeho razu-ako je to s internetom v TO porodnici?da sav pohode pripojit na ich wifi?Dakujem!
ahojte, prosím vás, neviete niekto, kolko sa platí za osobu pri pôrode? nemôžem to na nete nájsť a chcem si pre istotu tú sumu nabaliť do tašky do pôrodnive.. ďakujem 🙂
Tento pribeh je z Topolcianskej porodnice. Je krasny... Ale mame znepokojive spravy, ze takto sa to uz v Topolcanoch neda. Vraj koli matke, ktore odmietla pustit svojho modreho podchladeneho novorodenca z ruk. Odvdtedy vraj dieťatko dávajú matke až potom, čo ho prehliadne lekár, teda do pol hodiny po pôrode.Ake mate skusenosti Vy? Da alebo neda sa zazit takyto porod v Topolcanoch? http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...
chcem sa spýtať mamičiek čo rodili v poslednej dobe v pôrodnici v TO ako je to pri pôrode či si môžem zobrať vodu k pôrodu? kamarátka mi hovorila,že jej nedovolili pri jednom pôrode pri druhom ,len trochu ,lebo rodila v lete v horúčave 😕 😕 ale to je rok a pol dozadu ako je to teraz 😨
@dulkagabulka dufam, ze to takto nie je...Ja by som si nerada svoje dieta dala, jedine ak by to bolo fakt nevyhnutne.
ahojte maminy... Ja so v TO rodila. Z porodom som bola velmi spokojna, primar sa ku mne spraval ako k princeznej, normale som si myslela ci si ma s niekym nepomilil..... Tak isto sestricky co sa starali o nas boli uzasne..... Hlavnou vyhodu porodu pre mna bolo, ze po cisaraku ma zasili, nemala som ziadne hadicky atd.... Moja segra rodila v nitre, mala 2vyvody a 3dni lezala..... Ja som v den porodu isla na zachod..... Ale co sa tyka malej, sestricky by som bola schopna nakopat aj teraz.... Strasne by ma zaujimalo, co mi tam s malou robili... Z nemocnice mala nenormalny stach z vody a z cistenia nosika ani nehovorim..... Nase prve kojenie, na ktore som sa mimochodm velmi tesila. Prebehlo formou ze mi len tak doniesli malu, budili ju tak ze ju tahali za ucho alebo stipali licka....mne sestricka tak chytila bradavku ze taku bolest som este nezazila..... Mala mala len 2,20kg takze kojenie bolo pre nas velmi dolezite..... Tie chvile ked mne z tvrdeho prsnika jak kamen sa snazila sestricka vytlacit mlieko a druha tlacila malu k prsniku..... No strasne chvile prvorodicky.... Uz teraz by som sa inak zachovala....... Nakoniec sme ani nekojili lebo som dostala blok a nechcela som malu kojit....? Pritom som mala mlieka jak dojna krava..... Nikto neprisiel a nic nam nevysvetlil o nastupe mlieka, kojeni... Sak naco.... akurat raz dosla sestricka, ktora este vyzyvovala a za 30sekund povedala co nemame jest a odisla.... najlepsie boli plesnive sprchy...... Asi tolko TO porodnica.
Ahojte baby,prosím vás viete mi niekto povedať ako dlho nechávaju v TO prenášať po termíne???Dakuje
@lucinkacinka mna objednali na 8 den, na vyvolanie, ale do rana sa mi to spustilo same...🙂
@emakiki Ďakujem za odpoveď,ja som tam bola vo štvrtok prvý krát s tým že mám teraz pondelok 1.7. termín a bola som milo prekvapená.Príjemný doktor všetko mi vysvetlil a povedal že mám prísť v pondelok na lačno a že to ukončíme aby bolo všetko v poriadku.
@lucinkacinka to aj mna tak objednali a prisla som na poradnu, bol tam iny doktor a ten ma poslal domov.. to bolo na 5ty den prenasania...povedal ze mam prist o tri dni...tak by som sa toho az tak nedrzala...a ktorý doktor tam bol?
bol tam nejaký Hríbik ale vravel že povie aj primárovi hned že to treba ukončit,ja som po IVF tak bud spontáne alebo sekciou ako budem chciet tak dufam že v pondelok tam ostanem,mám dojst na osmu.
@apolenka6 mne vodu dovolili zobrat (a to som nerodila v lete v horucavach)...ale mohla som pit fakt iba po malych duskoch a nie casto...to kvoli tomu, ze ak by nastali nejake komplikacie a musela by si rodit sekciou, tak by sa ta voda mohla dostat naspat do dychacich ciest a potom by museli este aj teba ratovat...ale o smade ta urcite nenechaju, toho by som sa nebala...

@natalienka12 ano robi primara, myslim, ze poradne mava v stredu do obeda