Skúsenosti s pôrodnicou v Galante: čo očakávať?
Ahojte,
nenasla som tu tuto temu, mozno tu je, ale nevsimla som si. Moja kamoska chce rodit v Galante, tak by som Vas rada poprosila o nazory. Ake to tam je? Co vsetko si potrebuje priniest? Co predporodna priprava? A co lekari, ktori su z tych skusenejsich? Babatka maju stale pri sebe, co nie? Je tam laktacna sestra? Asi vela, ale budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem.
Stručné zhrnutie
- Porodnica v Galante má zrekonštruované časti, nové polohovacie pôrodné kreslo a možnosť nadštandardného apartmánu s vlastnou kúpeľňou za 500 Sk na noc.
- V Galante sú dostupné predpôrodné kurzy a príprava vedená Emoke a pani Takácsovou; kontakt na prípravu uvedený v diskusii je 0905 574 237 a webová stránka uvedená bola t‑studio.szm.sk.
- Epidurálna anestézia je v Galante ponúkaná, ale jej dostupnosť je obmedzená primárkou anesteziológie (spomedzi diskutujúcich bola spomenutá pani primárka Orlička), preto epidurál nie je garantovaný 24/7; na informačnej nástenke bola spomenutá suma 3000 Sk za epidurál.
Najčastejšie otázky
Q: Kde si dohodnúť predpôrodnú prípravu v Galante?
A: Predpôrodnú prípravu vedie Emoke a pani Takácsová; kontakt na prípravu je 0905 574 237 a organizácie spomínali stránku t‑studio.szm.sk; kurzy sa konajú typicky vo štvrtok poobede.
Q: Dá sa v Galante objednať nadštandardný apartmán alebo nový pôrodný box vopred a aká je cena?
A: Apartmán a nový pôrodný box sú v Galante spomínané ako nadštandard za 500 Sk na noc; väčšina mamičiek uviedla, že sa nedajú rezervovať dopredu a treba mať šťastie, či budú voľné.
Q: Ako funguje epidurál/analgézia v Galante a koho treba kontaktovať?
A: Epidurál v Galante podľa diskusie pichá primárka anesteziológie (pani primárka Orlička) a preto nemusí byť dostupná 24/7; na niektorých miestach bola uvedená cena 3000 Sk a odporúčalo sa dohodnúť si to dopredu s anesteziológom.
Q: Ktorí lekári v Galante boli v diskusii odporúčaní alebo spomínaní?
A: Diskutujúce ženy odporúčali primára Ščasného, MUDr. Havránka a Dr. Barána; zároveň bola v diskusii spomenutá aj figura MUDr. Jančíka s protichodnými hodnoteniami.
Q: Čo si priniesť do nemocnice pre bábätko a pre mamu?
A: Pre bábätko odporúčali plienky, bavlnené plienky, mydlo/šampón, benzínalkohol na ošetrenie pupčeka a vlhčené obrúsky; pre mamu odporúčali župan, nočnú košeľu, vložky, vložky do podprsenky, uterák, papuče a príbor.
Q: Ako prebieha priloženie bábätka a návštevy v Galante podľa skúseností?
A: Podľa skúseností bábätko býva priložené po pôrode, ale prístup sa líšil (niektoré mamičky uviedli len krátke priloženie pred odnesením na vyšetrenia); návštevy boli v diskusii opísané ako „môžu chodiť hocikedy“.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé mamičky v diskusii chválili personál novorodeneckého oddelenia a sestričky v Galante ako ochotné a nápomocné.
- Nadštandardný apartmán a nový pôrodný box sú v Galante oceňované a cena za izbu/apartmán bola uvádzaná 500 Sk za noc.
- Predpôrodná príprava v Galante funguje, kurzy vedie Emoke/Takácsová a kontaktné informácie sú 0905 574 237 a t‑studio.szm.sk.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina uvádzala, že epidurál je technicky dostupný (na žiadosť); druhá skupina tvrdila, že epidurál nie je garantovaný, lebo ho pichá len pani primárka anesteziológie a tá nie je dostupná 24/7.
- Hodnotenie lekárov: niektorí označovali MUDr. Jančíka za špičkového odborníka; iní uvádzali obavy z jeho údajného alkoholizmu a spomínali rozdielne osobné skúsenosti.
Otvorené otázky
- Má Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zmluvné zariadenie so špecializáciou gynekológia v Galante, alebo sú služby presmerovávané inde?
- Dá sa nadštandardný apartmán či nový pôrodný box v Galante reálne rezervovať dopredu, alebo je to len „šťastie pri príchode“?
- Aká je štandardná prax ohľadom dĺžky priloženia dieťaťa na bruško pred odnesením na vyšetrenia v Galante?
Spomenuté značky a firmy
Nemocnica v Galante, Mama a ja (časopis), T‑studio (t‑studio.szm.sk), Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), Union poisťovňa, 3D/4D vyšetrenia v Hlohovci
Spomenuté produkty a metódy
epidurál, spinálna anestézia (spinal), klystír, holenie pred pôrodom, polohovacie porodné kreslo, nadštandardný apartmán (500 Sk), nový porodný box (500 Sk), psychofyzická príprava (kurzy Emoke/Takácsová), masáže novorodencov, odber pupočníkovej krvi, 3D/4D ultrazvuk, Calibrum, Materna, benzínalkohol
Miesta a osoby
Galanta, Šaľa (Sala), Hlohovec, Trnava (TT), Bratislava‑Ružinov (BA‑Ružinov), Sereď, Pata, Žihárec, MUDr. Havránek, Dr. Barán, MUDr. Jančík, primár Ščasný, pani primárka Orlička, Emoke, pani Takácsová
@pici tak samozrejme je ine,ked mas svojho Dr aj porodnika.Ja nemam,a ani si ziadneho nezazmluvnim.Keby odbornici neboli,tak by nerodili a myslim,ze kazdy sa bude snazit,aby svoju robotu odviedol co najlepsie,nikto nechce mat problemy,ani vam nejako ublizit,doktori nie su bohovia,aby neboli trestne postihnutelni.
@maznacik007 ja sa nechystam ist rodit do BA a ked to tvrdi porodna asistenka s 30 r praxou,asi budem radsej verit jej,ze vie,co hovori...ak si to xces potvrdit,prid cvicit.
@eviitka nuz na tehotenske cvicenia kedze nie som tehotna nema zmysel chodit 😀 ono je to asi aj o skusenostiach cloveka... ja uz mam co to za sebou ci uz porod, laparku, HSK, bohuzial aj potrat a MA takze sa na to pozeram inak.
@eviitka
je to samozrejme kazdeho osobna vec, ci si zazmluvni alebo nie. ja by som napriklad gynekologa co nerodi ani nechcela, ale to je moj nazor na vec. s niekym si budujem xrokov vztah, pozna ma, moje problemy, prejde so mnou cele tehotenstvo a rodim u niekoho ineho? no pre mna je to nepredstavitelne.. rovnako ako porod doma, porod s dulou atd.. ale kazdeho osobna vec, nikoho nesudim
ako porod este fajn.. pokial nie su komplikacie odrodi aj PA ale to sitie... to by som nechcela aby sa na mne ucili brrr 😅
pekne sa to tu rozpisalo 🙂, ja si myslim ze porod je hlavne o psychike zeny a ked jej pomoze ze pozna porodnika je to len k dobru.
Tak ale niekomu je to jedno kazna zena je ina osobnost,kamoske to npr. bolo uplne jedno kto to bude ale ja som uz teraz vylepena tak chcem nech toho cloveka poznam resp. on mna 😵
Ja sa porodu nebojim a je mi jedno,kto ma odrodi..v kazdom priapde vsade vo svete rodia zeny len s asistentkami, ked sa tam objavi doktor,znaci to komlikacie.To len na Slovensku maju z toho doktori vedlajsi prijem.Sestra mi zije v Australii,cize to mam podlozene.
@eviitka ano a v australii ta napriklad po porode poslu poobede domov aj s 6 hodinovym novorodeniatkom, po sekcii na druhy den, to mam zase potvrdene ja, co sa tyka skotska, anglicka aj noveho zelandu. vdaka... som stastna ze moj porodnik ma vedlajsi prijem.... a som stastna ze ak by komplikacie nastali, nebol by niekde na mile daleko
@maznacik007
ja chodim MUDr. Janíčkovi, zatial ma ordinaciu na 10.posch, v NsP v GA - utorky a stvrtky od 8,00. ma zatial malo pacientiek, necaka sa, je mlady, sikovny, oblubeny a velmi starostlivy😉
@pici tak moja sestra urcite nesla po klasickom porode hned domov,to je blbost a rodila v statnej nemocnic v Melbourne,nic si neplatila..mylsim,ze VZDY ma nejaky porodnik sluzbu,cize sa nemoze stat,ze by si ostala opustena na sale s kopou neschopnych sestriciek,akoze HALOOOOO...mala by si sa porozpravat s niekym,kto toho zazil 100x viac ako ty
@pici nie som pani kompetentna,nerodila som ani raz,ale keby si citala poriadne,cvicim uz par emsiacov s 55r. porodnou asistenkou,ktora rodi 30 rokov na Kramaroch,tak zrejme ta vie skor,co hovori a preco,ako ty...co sa tyka zahranicia,hovoirm o svojej sestre,co tam zazila ona,zije tam 5 rokov,ale opytam sa jej,ci ine vyhadzuju domov v ten isty den a dam vediet.
@eviitka
si dost uzkoprsa, tvoje rozhodnutie rodit s dulou je tvoja vec a nikto ti to neberie... ale obuvat sa do mna nemusis len preto, ze nezdielam tvoj nazor. moje kamaratky su vydate v zahranici tak asi viem o com hovorim. a samozrejme to neglobalizujem. a nerieism hlavne mi je docela jedno ako sa rodi v zahranici, toto je tema porodnica v galante... ale to si si urcite vsimla...
@eviitka odkial si prisla na to, ze v Ga sa rodi iba cisarakom /skopcim tvoju vetu: kedze sa xcem vyhnut cisaraku,radsej pojdem do TT a aj prave preto nebudem mat zazmluvneneho doktora,aby si svoj honorar neodbil sekciou,ako to vsetci velmi radi robia/ ..v Ga nemusis ak nechces mat vybrateho porodnika..prides a budes mat pri porode sluzbukonajuceho a nemusis mu dat ziaden honorar, iba mile slovo a podakovanie...takze nekecaj tu somariny
a to ze si zeny zajednaju porodnika k svojmu porodu...to je to iste ako to, ze ty si chces zajednat dulu...kto si niekoho zajedna, znamena, ze jemu doveruje...ci lekar, ci dula, ci porodna asistentka..takze zeny maju na to pravo a nie je za tym nic divne a nepochopitelne
@eviitka ja som presvedcena ze v galante su nielen vyborne sestricky, ale aj vyborny doktori. osobnu skusenost mam s niekolkymi z nich a neviem si ich pristup vynachvalit. to, ze ty si sa dala na nejake cvicenie a to ti zmenilo nazor na porod, je tvoja vec, ale tvrdit ze porodnik si odbije svoju pracu sekciou je pekna kravina... asi moc s lekarmi nehovoris, ale klasicky porod a sekcia je aj z pohladu porodnika nebe a dudy, pretoze sekcia je operacia.
@eviitka moja logika s porodom v galante v suvislosti s tebou bolo myslene... vzhladom na to aky mas postoj a nazory, si myslim, ze budu len radi , ze osoba ako ty, si vyberie inu nemocnicu... dalo sa to povedat aj jemnejsie, ale neviem ci by si ma opat pochopila... nemienim sa tu hadat. ty si naockovana cviceniami na dulu a ja tvrdim, ze ani najlepsia dula dul by ma nepresvedcila na porod bez lekara... a bez toho, ktoremu doverujem, to je moj nazor. nehovorim ze najlepsi, ale....
@eviitka prajem ti bezproblemovy patnast minutovy porod.... zlatko neviem ako ty.. ale prvorodicka nerodi urcite patnast minut, tak ak si ja doktora zazmluvnim, bude pri mne od prvej kontrakcie az kym ma nedosije... a ja neviem kde beries informacie, ze cely porod je v rukach sestriciek, tak naco zazmluvnovat.. nie je to nikoho povinnost, ale dobrovolna nadstandardna sluzba, ktoru kto chce si zaplati,kto nie, nie.. nikde nie je napisane, ze to musis platit... lebo inak nebudes normalne odrodena...
Baby, to sú ale problémy, ktoré niektoré z nás majú 🙂 Ach-ach. Ja ako prvorodička by som za žiadnych okolností nešla rodiť bez toho, že tam nemám svojho už dopredu dohodnutého pôrodníka. A či dáš niekomu peniaze, alebo nie, to je tvoja osobná vec...Pred rokom som bola na operácii appendixu (slepého čreva) a aj tam som mala svojho lekára a bez toho by som nešla nikde. Videla som ako sa stavia k pacientom čo majú lekára a ako k tým, ktorí ho nemajú. A okrem toho mi už po pôrode umrela sesternica - a také niečo, že lekári sú trestne postihnuteľní - takúto somarinu som už dávno nepočula... ťažko sa dovoláš pravdy na súde - ruka ruku myje.Asi toľko...
Ahojte!Mám pre vás otázočku.Je tu niektorá z vás ktorá rodila u dr.Barána?ja by som chcela un ho rodit.Budem rodit cysársky.Neviete že kedy zvyknú lekárom dat peniaze?a kolko približne?Dakujem
henika30
Len čakaj na odpoveď budeš vyškolená, len nech si ťa niekto všimne 🙂 / myslím na predchádzajúce správy 🙂
@adkoalauri ty nebud ironicka :DDDDDDD ved ja som si len povedala svoj nazor. nemam proste rada ked niekto tak alebo ona nechce rodit a nasilu presviedca ostastne ze su vlastne hlupe, lebo to chcu inak
@pici Ja som sa smiala aj na tom cvičení... U nás robí cvičenia baba, ktorá nemá dieťa, takže... čo...
a okrem toho dule nič nedáš? A čo bude s tebou na druhý deň, alebo tam bude chodiť 24 h denne? Ja neviem... žasnem nad tými názormi
@adkoalauri no ona asi neda. ale ona by nedala ani doktorovi ani dule tak ze to je jedno, ale vybera si podla toho, kto okolo nej bude viac kmitat

@eviitka to nie je pravda ze ta musia odrodit vsade kam prides pri prvych kontrakciach. to plati mozno v kvazi "dedinskych nemocniciach" kde nemaju tolko porodov ale nie v BA.
@pici ty pokial vidim chodis k lekarovi do GA... mozes mi prosim hodit aj do IP meno a kde ma ordinaciu ako to tam funguje / ci je nejaky rocny poplatok a tak/ stahujeme sa na jar do okresu GA a chcem zmenit lekara diky