Skúsenosti s pôrodnicou v Galante: čo očakávať?
Ahojte,
nenasla som tu tuto temu, mozno tu je, ale nevsimla som si. Moja kamoska chce rodit v Galante, tak by som Vas rada poprosila o nazory. Ake to tam je? Co vsetko si potrebuje priniest? Co predporodna priprava? A co lekari, ktori su z tych skusenejsich? Babatka maju stale pri sebe, co nie? Je tam laktacna sestra? Asi vela, ale budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem.
Stručné zhrnutie
- Porodnica v Galante má zrekonštruované časti, nové polohovacie pôrodné kreslo a možnosť nadštandardného apartmánu s vlastnou kúpeľňou za 500 Sk na noc.
- V Galante sú dostupné predpôrodné kurzy a príprava vedená Emoke a pani Takácsovou; kontakt na prípravu uvedený v diskusii je 0905 574 237 a webová stránka uvedená bola t‑studio.szm.sk.
- Epidurálna anestézia je v Galante ponúkaná, ale jej dostupnosť je obmedzená primárkou anesteziológie (spomedzi diskutujúcich bola spomenutá pani primárka Orlička), preto epidurál nie je garantovaný 24/7; na informačnej nástenke bola spomenutá suma 3000 Sk za epidurál.
Najčastejšie otázky
Q: Kde si dohodnúť predpôrodnú prípravu v Galante?
A: Predpôrodnú prípravu vedie Emoke a pani Takácsová; kontakt na prípravu je 0905 574 237 a organizácie spomínali stránku t‑studio.szm.sk; kurzy sa konajú typicky vo štvrtok poobede.
Q: Dá sa v Galante objednať nadštandardný apartmán alebo nový pôrodný box vopred a aká je cena?
A: Apartmán a nový pôrodný box sú v Galante spomínané ako nadštandard za 500 Sk na noc; väčšina mamičiek uviedla, že sa nedajú rezervovať dopredu a treba mať šťastie, či budú voľné.
Q: Ako funguje epidurál/analgézia v Galante a koho treba kontaktovať?
A: Epidurál v Galante podľa diskusie pichá primárka anesteziológie (pani primárka Orlička) a preto nemusí byť dostupná 24/7; na niektorých miestach bola uvedená cena 3000 Sk a odporúčalo sa dohodnúť si to dopredu s anesteziológom.
Q: Ktorí lekári v Galante boli v diskusii odporúčaní alebo spomínaní?
A: Diskutujúce ženy odporúčali primára Ščasného, MUDr. Havránka a Dr. Barána; zároveň bola v diskusii spomenutá aj figura MUDr. Jančíka s protichodnými hodnoteniami.
Q: Čo si priniesť do nemocnice pre bábätko a pre mamu?
A: Pre bábätko odporúčali plienky, bavlnené plienky, mydlo/šampón, benzínalkohol na ošetrenie pupčeka a vlhčené obrúsky; pre mamu odporúčali župan, nočnú košeľu, vložky, vložky do podprsenky, uterák, papuče a príbor.
Q: Ako prebieha priloženie bábätka a návštevy v Galante podľa skúseností?
A: Podľa skúseností bábätko býva priložené po pôrode, ale prístup sa líšil (niektoré mamičky uviedli len krátke priloženie pred odnesením na vyšetrenia); návštevy boli v diskusii opísané ako „môžu chodiť hocikedy“.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé mamičky v diskusii chválili personál novorodeneckého oddelenia a sestričky v Galante ako ochotné a nápomocné.
- Nadštandardný apartmán a nový pôrodný box sú v Galante oceňované a cena za izbu/apartmán bola uvádzaná 500 Sk za noc.
- Predpôrodná príprava v Galante funguje, kurzy vedie Emoke/Takácsová a kontaktné informácie sú 0905 574 237 a t‑studio.szm.sk.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina uvádzala, že epidurál je technicky dostupný (na žiadosť); druhá skupina tvrdila, že epidurál nie je garantovaný, lebo ho pichá len pani primárka anesteziológie a tá nie je dostupná 24/7.
- Hodnotenie lekárov: niektorí označovali MUDr. Jančíka za špičkového odborníka; iní uvádzali obavy z jeho údajného alkoholizmu a spomínali rozdielne osobné skúsenosti.
Otvorené otázky
- Má Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zmluvné zariadenie so špecializáciou gynekológia v Galante, alebo sú služby presmerovávané inde?
- Dá sa nadštandardný apartmán či nový pôrodný box v Galante reálne rezervovať dopredu, alebo je to len „šťastie pri príchode“?
- Aká je štandardná prax ohľadom dĺžky priloženia dieťaťa na bruško pred odnesením na vyšetrenia v Galante?
Spomenuté značky a firmy
Nemocnica v Galante, Mama a ja (časopis), T‑studio (t‑studio.szm.sk), Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), Union poisťovňa, 3D/4D vyšetrenia v Hlohovci
Spomenuté produkty a metódy
epidurál, spinálna anestézia (spinal), klystír, holenie pred pôrodom, polohovacie porodné kreslo, nadštandardný apartmán (500 Sk), nový porodný box (500 Sk), psychofyzická príprava (kurzy Emoke/Takácsová), masáže novorodencov, odber pupočníkovej krvi, 3D/4D ultrazvuk, Calibrum, Materna, benzínalkohol
Miesta a osoby
Galanta, Šaľa (Sala), Hlohovec, Trnava (TT), Bratislava‑Ružinov (BA‑Ružinov), Sereď, Pata, Žihárec, MUDr. Havránek, Dr. Barán, MUDr. Jančík, primár Ščasný, pani primárka Orlička, Emoke, pani Takácsová
ahojte. ja som lezala dvakra na 9ne a do kontaktu som prisla snad zo vsetkymi lekarmi, dr.havranek, scasny, baran, jancik, janicek. a este aj taka mlada silvia neviem aka. ja som bola spokojna zo vsetkymi. mojim dr. je dr.baran a nemozem krive slovo povedat, ale verim tomu, ze kolko bab napise ze je super, zrovna tolko moze napisat ze nie je dobry. vsetko je otazkou osobnej skusenosti. mne napriklad primar dosiel , pohladil ma, povzbudil pred operaciou, zaspasoval a bol velmi mily...
@adkoalauri no ved nikto nema kazdy den dobry...a kazdy ten zly berie po svojom...aj pred porodom mi hovoril že ho musim počuvat a robit to co on povie lebo vie byt aj zly....ved ja sa mu ani necudujem že je zly ked pri porode rodička robi niečo uplne ničo ine co ma...mu to stažuje prácu...v zlej nalade som ho este nezažila...dúfam že ani nezažijem a že v auguste mi bude aj pri tomto porode...každy ma inu skusenost a ja osobne ho možem len odporúčat lebo som s nim spokojna...🙂
ahojte 🙂 moje sestry ziju v anglicku uz viac ako 10 rokov,jedna ma uz 2 deti,za ten cas nikdy,nikdy,nikdy nezazili,ziadneho nervozneho doktora,doktorku,ziadne prejavy nahnevanosti alebo zlej nalady....ani pediater,ani gynekolog ani zubar...aj oni su ludia ako my,tak ako je to mozne,ze oni vedia nechat osobne pocity za dverami a s uctou sa venovat pacientovi,pytaju sa,zaujimaju sa a odpovedaju na vsetko co pacientku zaujima a pacientka nema pocit ze otravuje...ziadne nervozne sestricky co kricia na rodicku..."co tak vyvadzate,nie ste tu sama" hresili jednu pacientku ked som ja rodila,tak som teda vzdychala potichu,aby nevyhresili aj mna,ja som rodila 3 x pocas 10 rokov,urcite sa pristup lekarov a sestier k pacientom pomaly meni,samozrejme,ze mame dobrych odbornikov a ja si lekarov velmi vazim,je to velmi zodpovedne povolanie vlastne poslanie,tak nech si to nekazia zlou naladou a vsetkym rodickam zelam len tie pozitivne skusenosti 🙂
@adriana8 Vieš, aj ja pracujem s ľuďmi a tiež nemám každý deň rovnaký, ale si musím uvedomiť, že moja nálada nemá ovplyvňovať moju prácu a hlavne prístup k cudzím ľuďom. A napr. mne sa stalo, že sme sa dohodli, že bude pri pôrode a potom odišiel na dovolenku, dodám nikomu ani bú ani mú a potom som ani šajnu nemala ku komu ísť rodiť. Aj to chápem, že aj on je človek a čo sa týka dovolenky, nemusí nikomu nič oznamovať, ale pri tejto práci by sa patrilo. Ja ti poviem, že ho ani vidieť nechcem. Je to obyčajný chrapúň v mojich očiach ☹ - a toto málokedy používam.
to, co hovori @deticky123 je velka pravda..v zahranici to tak je - bud sa budes spravat uctivo, alebo k tebe nikto nepride - a to plati v obchode, na poste, opravar je taky, v restauracii... a lekari, ucitelia...duplom! a nielen ze k tebe nepridu, este na teba aj podaju staznost pri najlepsom...
neviem preco sa to este nedostalo sem😀
ale zaujimave, ako sa tu vzdy, ked niekto pochvali primara, rozbehne diskusia... 😎
@siss_sz aj keby som bola jeho pacientka, a viem o ňom, že keď nemá náladu, je veľmi hnusný, tak by som tu do výšin nechválila, ale uznala, že môže byť dobrý odborník ale čo sa týka ľudskej stránky, má sa ešte čo učiť:(
@adkoalauri bohuzial... mas zlu skusenost. ale su baby, co nedaju na neho dopustit. vela zien nadavalo na janicka / nie toho mladeho, len maju rovnake mena/ ja som bola u neho na vysetreni a jednal so mnou ako v bavlnke
ja som rodila pred troma tyzdnami u pana dr.janicka - toho mladeho,skvely pristup je to jeden uzasny clovek,som rada ze som ho mala pri porode
Aj ja osobne poznam oboch lekarov, Jancik ten si uz ,,prezil svoje" a pre sukromne problemy, ktore mal mu uz nie je tak casto vidiet usmev na tvari, ale to este neznamena, ze je zlym lekarom ked nie je taky mily. Janicek je maximalne ustretovy, ale este sa ma co ucit, myslim, ze o nejakych 5 rokov bude najvyhladavanejsim porodnikom v regione. Primara poznam tiez, na neho mozem spomenut len tolko, ze cloveka nie je vhodne sudit z jedinej osobnej skusenosti,aj ked je ta skusenosti neprijemna, pretoze mozno prave TY budes ta, ktora raz bude potrebovat pomoct a mozno prave on bude ten, kto ti pomoze. On svoju pracu nerobi pre peniaze, ma ich plno,a pravdou je aj to, ze by sa z tej ludskej stranky fakt mohol niekedy kontrolovat...A este chcem dodat nieco co sa tyka oddelenia sestonedelia - personal je tam snazivy nie je preco namietat, jedinu vynimku, na ktoru sa vela pacientok stazuje je vrchna sestra Katalin Vanya, starsia pani, ktora je drza a odporna, mysli si o sebe, ze je tam primarom a rozumie sa figu do toho, do coho ma. Na nu treba dat velky pozor, robi prieky ak jej niekto nie je sympaticky (to nie je moja osobna skusenost, ale skusenost viacerych),ale to bude robit len dovtedy, kym jej niekto nepristupi krk.Je to stara p.... So stravovanim a hygienou v GA nemocnici je to na priemernej urovni.
@babe19 ahojky, no ked si to pisla tak uz som bola po porode 🙂 rodila som v pondelok a bolo to nad moje ocakavania, super rychle 😀 za 1,5 hodiny od prichodu do porodnice bola mala na svete.
@svetluska4 jééééj, to ti z celeho srdiecka gratulujem,prajem vela zdravia a síl. to bol naozaj superrychly porod 🙂 tak sa aj asi pán doktor tešil,že si to zvladla tak rychlo 🙂 a kedy si rodila? večer? poobede? tak ste uz aj doma z porodnice ze? hmmm, ked si na to spomeniem aj ja teraz, vratila by som niekedy čas 🙂))))
@babe19 no ja som dufala ze to bude take rychle lebo aj ked maly isiel tazko tiez isiel rychlo za 2 hodky, no a mala je este rychlejsia 🙂 rodila som poobede tak som mala zo saly pekny vyhlad na slnecne pole 😀
@petrucikaa no tu vrchnu si vystihla drza plostica..ja som s nou prezila tiez kopec srandy...ked mala sluzbu tak nikdy ziadna sestricka do izby neprisla pozriet ci vobec zijem..keby vedeli ake som mala komplikacie samozrejme.prisli az vtedy ked som im tam odpadla tak potom chodili urcite mala dobre vynadane od primara...ze co nevie citat...a este som raz zazila na vyzite ze sa sama seba opytala a kludne sa ponukla s mojimi zuvackami co som mala na stoliku..velice cakala ze jej nieco dam/kavu/ a ked som odchadzala tak sa nedosla ani spytat kedy pojdem domov..poslala druhu sestru a nech sa ma spyta ci som uz dostala ten balik. 😀
k tej vrchnej sestre /Katalin Vanya/ v mojom zivote je to jediny clovek, ktoreho by som dokazala utopit v lyzicke vody, ja som mala tiez velmi komplikovany prvy porod, vobec nerobila to co jej lekar po mojom porode prikazal, tiez ma nasli odpadnutu pri wc a este ona sa citila byt urazena, vtedy vsak dostala aj od lekara vyplach zaludka. Su na nu neustale staznosti, taka osoba nech ide do maštale kravám čistiť hnoj a nie na oddelenie šestonedelia. Mimochodom nedavno som bola opat na tomto oddeleni na navsteve a nasla som ju doslova s vylozenymi nohami na stole pri kavicke a casopise a ten jej pristup asi radsej ani komentovat nebudem. A este co sa tyka toho balicka, ktore mamicky dostavaju na oddeleni, sice mi ho sama na izbu priniesla, sama si ho aj otvorila a vytriedovala veci, ktore ja vraj aj tak potrebovat nebudem a dala si to do vacku...takze o nej asi tolko...kleptomanka
@evelin116
@petrucikaa baby a nikto sa na nu nejako vaznejsie nestazoval? myslim oficialne? ved takato osoba nema co robit pri malych detoch a uz vobec nie pri vycerpanych mamickach po porode, nie? dufam ze ked ja raz budem robit, tato tetuska tam uz nebude... lebo so mnou na rec nedojde... ja mam papulu urcite vacsiu ako ona :DDD
uplne vazne, dokonca v jednom z tych pripadov tam bola aj moja kamaratka, ktora to videla a tiez pocula, tiez bola zhrozena. No zial vtedy som mala este stale bolesti a bola som rada, ze som aspon ako tak po tom najhorsom a nezmohla som sa na ziadnu hadku s nou. V oktobri sa opat chystam rodit do GA a ked sa ku mne tato sestricka priblizi blizsie ako na jeden meter vlastnorucne jej to vsetko zratam :((((
@petrucikaa no tak to je otrasne ze takato osoba tam robi...podla toho co citam, tam nema co robit...
@svetluska4 Jeej tak to blahoželáme, ja som v nedelu isla domov, sme sa minuli 🙂) všetko dobré prajeme 😉
@monchis Dakujeme, veru sme sa tesne minuli 🙂 Malej sa pacilo u maminky, tak sme to nakoniec v pondelok s dr. probli so startovacou tabletkou a ta zabrala na 100%
Vsak hned ako sa bude dat tak mozeme dat stretko a poklebetit 🙂
@petrucikaa ja vlastne ani neviem, ako vyzerala ta vrchna. nastastie 😀 ... ale asi mala dovolenku, alebo mala prave dobru naladu.
maca_p tak to si mala stastie, je to velmi neprijemna osoba, ale myslim, ze keby sa na nu aspon polovica mamiciek vykricala, tak by svoje spravanie mozno zmenila, aj ja som urobila chybu, ze som drzala pusu ako poslusne dievcatko, ale sa na nu tento krat velmi chystam, olutuje to.... ozaj maminky, neviete, ci na oddeleni je este ta izna, myslim že je to izba č.9 (uplne vedla novorodeneckeho) kde je mozne byt hospitalizovana na izbe sama a je tam aj ta postielka s baldachynom a starsi televizor? Alebo tam dali na tu izbu este jednu postel?
@petrucikaa ano, su tam dve... ale mozno menia pocet podla poctu rodiciek, ci maju alebo nemaju plno...
@siss_sz
@petrucikaa aj to je dost mozne lebo ked som bola ja, tak bol naval obrovsky....bolo 11.1. 2011
@silvia0111 🙂 aky pekny datum!
teraz rodila kamoska a ze boli po troch na izbach, takze pochybujem, ze by hentu nechali volnu... 🤐

@adriana8 Je to fakt každého osobná vec, čo na neho povie- resp. aký má názor na neho. Moja kamarátka rodila pred 2 týždňami, on ju prijal, a tak kričať lekára a správať sa ku pacientom ako to robil on ešte v živote nepočula. Čo sa týka vyšetrenia ani nekomentujem... Spomenula som to pred jednou sestričkou- ktorá tam robí- a povedala, že ona sa absolútne nečuduje, lebo vraj keď má zlú náladu, tak to robí bežne... ☹ A vieš, to že je primárom, nič neznamená. Ver mi, že je tam veľa dobrých a skúsených odborníkov 🙂