Skúsenosti s pôrodnicou v Galante: čo očakávať?
Ahojte,
nenasla som tu tuto temu, mozno tu je, ale nevsimla som si. Moja kamoska chce rodit v Galante, tak by som Vas rada poprosila o nazory. Ake to tam je? Co vsetko si potrebuje priniest? Co predporodna priprava? A co lekari, ktori su z tych skusenejsich? Babatka maju stale pri sebe, co nie? Je tam laktacna sestra? Asi vela, ale budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem.
Stručné zhrnutie
- Porodnica v Galante má zrekonštruované časti, nové polohovacie pôrodné kreslo a možnosť nadštandardného apartmánu s vlastnou kúpeľňou za 500 Sk na noc.
- V Galante sú dostupné predpôrodné kurzy a príprava vedená Emoke a pani Takácsovou; kontakt na prípravu uvedený v diskusii je 0905 574 237 a webová stránka uvedená bola t‑studio.szm.sk.
- Epidurálna anestézia je v Galante ponúkaná, ale jej dostupnosť je obmedzená primárkou anesteziológie (spomedzi diskutujúcich bola spomenutá pani primárka Orlička), preto epidurál nie je garantovaný 24/7; na informačnej nástenke bola spomenutá suma 3000 Sk za epidurál.
Najčastejšie otázky
Q: Kde si dohodnúť predpôrodnú prípravu v Galante?
A: Predpôrodnú prípravu vedie Emoke a pani Takácsová; kontakt na prípravu je 0905 574 237 a organizácie spomínali stránku t‑studio.szm.sk; kurzy sa konajú typicky vo štvrtok poobede.
Q: Dá sa v Galante objednať nadštandardný apartmán alebo nový pôrodný box vopred a aká je cena?
A: Apartmán a nový pôrodný box sú v Galante spomínané ako nadštandard za 500 Sk na noc; väčšina mamičiek uviedla, že sa nedajú rezervovať dopredu a treba mať šťastie, či budú voľné.
Q: Ako funguje epidurál/analgézia v Galante a koho treba kontaktovať?
A: Epidurál v Galante podľa diskusie pichá primárka anesteziológie (pani primárka Orlička) a preto nemusí byť dostupná 24/7; na niektorých miestach bola uvedená cena 3000 Sk a odporúčalo sa dohodnúť si to dopredu s anesteziológom.
Q: Ktorí lekári v Galante boli v diskusii odporúčaní alebo spomínaní?
A: Diskutujúce ženy odporúčali primára Ščasného, MUDr. Havránka a Dr. Barána; zároveň bola v diskusii spomenutá aj figura MUDr. Jančíka s protichodnými hodnoteniami.
Q: Čo si priniesť do nemocnice pre bábätko a pre mamu?
A: Pre bábätko odporúčali plienky, bavlnené plienky, mydlo/šampón, benzínalkohol na ošetrenie pupčeka a vlhčené obrúsky; pre mamu odporúčali župan, nočnú košeľu, vložky, vložky do podprsenky, uterák, papuče a príbor.
Q: Ako prebieha priloženie bábätka a návštevy v Galante podľa skúseností?
A: Podľa skúseností bábätko býva priložené po pôrode, ale prístup sa líšil (niektoré mamičky uviedli len krátke priloženie pred odnesením na vyšetrenia); návštevy boli v diskusii opísané ako „môžu chodiť hocikedy“.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé mamičky v diskusii chválili personál novorodeneckého oddelenia a sestričky v Galante ako ochotné a nápomocné.
- Nadštandardný apartmán a nový pôrodný box sú v Galante oceňované a cena za izbu/apartmán bola uvádzaná 500 Sk za noc.
- Predpôrodná príprava v Galante funguje, kurzy vedie Emoke/Takácsová a kontaktné informácie sú 0905 574 237 a t‑studio.szm.sk.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina uvádzala, že epidurál je technicky dostupný (na žiadosť); druhá skupina tvrdila, že epidurál nie je garantovaný, lebo ho pichá len pani primárka anesteziológie a tá nie je dostupná 24/7.
- Hodnotenie lekárov: niektorí označovali MUDr. Jančíka za špičkového odborníka; iní uvádzali obavy z jeho údajného alkoholizmu a spomínali rozdielne osobné skúsenosti.
Otvorené otázky
- Má Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zmluvné zariadenie so špecializáciou gynekológia v Galante, alebo sú služby presmerovávané inde?
- Dá sa nadštandardný apartmán či nový pôrodný box v Galante reálne rezervovať dopredu, alebo je to len „šťastie pri príchode“?
- Aká je štandardná prax ohľadom dĺžky priloženia dieťaťa na bruško pred odnesením na vyšetrenia v Galante?
Spomenuté značky a firmy
Nemocnica v Galante, Mama a ja (časopis), T‑studio (t‑studio.szm.sk), Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), Union poisťovňa, 3D/4D vyšetrenia v Hlohovci
Spomenuté produkty a metódy
epidurál, spinálna anestézia (spinal), klystír, holenie pred pôrodom, polohovacie porodné kreslo, nadštandardný apartmán (500 Sk), nový porodný box (500 Sk), psychofyzická príprava (kurzy Emoke/Takácsová), masáže novorodencov, odber pupočníkovej krvi, 3D/4D ultrazvuk, Calibrum, Materna, benzínalkohol
Miesta a osoby
Galanta, Šaľa (Sala), Hlohovec, Trnava (TT), Bratislava‑Ružinov (BA‑Ružinov), Sereď, Pata, Žihárec, MUDr. Havránek, Dr. Barán, MUDr. Jančík, primár Ščasný, pani primárka Orlička, Emoke, pani Takácsová
ale nerobi v nemocinici, lebo ta je zrusena, ale oproti nemocnici v takej novej modrej budove ma ambulanciu, dole je lekaren
lea neplatim, objednavat sa netreba, ale ak si tam nikdy nebola a si novy pacient tak si tam radsej zavolaj
lea - preco by si nemohol pytat 200€ za porod? Ked ho vytiahnes z ambulancie plnej pacientiek, vecer z domu, v nedelu od obeda...podla mna je to este dobra cena za to, ze ma velmi vela pacientiek a keby sa do nemocnice nastahoval, tak ma stale co robit? Babule uvedomte si, ze aj doktor je len clovek a predsa pribehne vzdy, ked si mamina zmysli...
kisska uplne s tebou suhlasim, mne by sa tiez nepacilo keby muz odchadza non stop z domu k porodom tak aspon nech to ma zaplatene...ved on si nemoze nic naplanovat lebo vzdy daka maminka rodi 😉
baby uz som sa to tu pytala ale nejak mi nikto neodpovedal. ani jedna z vas nerodila alebo nebude rodit u dr Barána? alebo nepoculi ste o nom aky je?vdaka
mata urcite je dobry ma milion pacientiek ale urcite sa najde dakto kto ti povie ze nieje dobry..lebo to mas vzdy..skusis a das nam info 😉
Mata dr. Barán je dobrý odborník, patrím k nemu a ležala som v nemocnici 2,5 mesiaca, len je veľmi ulietaný a rýchly, má toho ozaj dosť. A prečo sa pýtaš, patríš k nemu alebo by si chcela k nemu chodiť.
jarka patrim k nemu,ja som s nim max spokojna,len som chcela vediet skusenosti inych bab s nim pri porode.
kisska nie je to spravodlivé voči maminám, ktoré na to nemajú, každá žena a bábo si zaslúži starostlivosť, a on veľmi dobre vie, prečo to robí.A to, že nechá ambulanciu plnú pacientiek a ide za svojím zapalteným a dobre, zárobkom, sa mi tiež nepáči. Toto povolanie je poslanie, vyžaduje si svoje. Aj ja mám manžela lekára,a viem , o čom hovorím.
lea prepac ale dovolim si ti odporovat : ale nechcem sa tu vadit 😉
ta mamicka ktora nato nema ako si to ty napisala..tak predsa o nu bude uplne standardne postarane aj o nu aj o mimi...to ze ti lekar pride k porodu a ty si to zaplatis je nadstandard a tvoja volba a kto to nechce mu predsa nemusi platit..ja osobne by som zase nesla do porodnice s tym ze aa sak dakto ma odrodi..radsej si zaplatim...
a keby nepytali za to peniaze..tak by svojho lekara chcela mat uplne kazda a ambulancie by mohli zavriet lebo by len rodili 😉
lea - ja viem, ze je to nespravodlive... ale zase, zivot je otazkou priorit - ked vies, ze chces svojho dokiho a bude ta to nieco stat, vies si nasetrit, pozicat...
A nastastie je Galanta teraz o tom, ze je naozaj jedno kto ta odrodi, nepocula som ziadne konkretne meno na koho by sa maminy stazovali. Ked som isla prvy krat rodit a pred 2 rokmi fungovala este Sala, tak tam bolo 4 doktori, z ktorych 2 boli hodnoteni ako super a dalsi 2 ako hororovi masiari... velmi rychlo som sa rozhodla ist do GA a teraz je to dokonca najblizsia moznost 😉
Ja som zatial rozhodnuta priplatit si v pripade komplikacii, ale ak by som mala rodit normalne a budem mat smolu, ze to nevyjde na pondelok, tak porodim u sluzbukonajuceho lekara... Teda dufam 😉
mata1001 - ked som rodila pred dvomi rokmi, lezala som na izbe s maminou, ktora mala tiez SC ale u dr. Barana a bola maximalne spokojna. Ja som sice mala krajsiu jazvu 😎 , ale aj dr. Baran prisiel za nou kazde rano sa spytat ako sa ma, skontrolovat si ju, aj ked nemal sluzbu. Velmi sympaticky, prijemny... aj ked ako pocuvam teraz uz aj velmi zaneprazdneny 😉
ahojte maminky, ja sa v máji chystám zajednať si primára, bol pri mne pri prvom pôrode a bola som spokojná aj s jeho starostlivosťou na izbe. a zaplatím si, lebo viem čo dokáže urobiť pohľad na obálku aj keď nevediac, čo je jej obsahom 🙂 mala som zajednaného iného dr. (nemôžem si spomenúť jeho meno, tuším niečo na J), ale som ho telefonátom vyrušila na večierku a vraj mu mám zavolať, keď sa dám v nemocnici vyšetriť. prišla som do pôrodnice, po úvodnom vstupe ma chytili bolesti a to som mu už nevolala a bola som rada, že je tam primár (hoci v tých bolestiach by som tuším pristala aj na to, že ma odrodí kominár). tak mi ráno povedal, že som sa naňho vysr... doslova. tak to som si povedala, že ak sa tam vyskytnem aj druhý raz, tak k nemu nepôjdem. ja som bola v poriadku, malá bola v poriadku a že on prišiel o bakšiš...tak to ma netrápilo
Aj naša Emuška to je veľký poklad, tiež uvažujeme o druhom, ale asi ešte počkáme. 🙂 Je predsa ešte malinká a chcela by som ísť trošku do práce. Pracujem s detičkami 🙂
manika podľa foto si vo veku môjho syna, je mi ťa lúto , lekár má byť v prvom rade lekárom, a rovnako by sa mal postarať o rodičku a bábo aj takej ženy, ktorá si to nemôže dovoliť ! žena a dieťatko majú na to právo , neviem, kde sa v tebe ako v žene berie toľká arogancia. S tebou sa už nemám o čom baviť.
lea..to, ze si zajednas lekara k porodu..nie je o tom, ze by sa on nepostaral o ine ..ale je to o to, ze pride k tvojmu porodu aj ked nie je v sluzbe..defakto si ho zajednavas na 24 hodin 7 dni v tyzdni..a funguje to vsade ..len na rozdiel v inych nemocnicach to funguje tak..ze zajednas si lekara v nemocnici a ta suma je rozdelena medzi nemocnicu a lekara, pricom vacsia cast ide lekarovi..v GA nemocnici to takto nefunguje, ale zajedvas si to u lekara, cim vlastne Galantska nemocnica prichadza o peniaze
lekar je lekarom...ale nemozes od neho chciet aby ta prisiel odrodit mimo svojej sluzby a zadarmo...on tiez musi z niecoho zit a v obchode mu nakup zadarmo nedaju.
a ver tomu, ze v Galantskej nemocnici aj ked si nezajednas lekara, ci uz nechces alebo na to nemas a prides ked ta to chyti a nech ta odrodi ktokolvek, tak to urobi ako to najlepsie vie..pretoze su to vprvom rade lekari..inak by to nemohli robit...
to ze ma tuto sumu vypisanu na dverach..znamena, ze to ma oficialne schvalene a musi Ti dat potvrdenku a to znamena, ze sa nejedna o uplatok, ale platbu za sluzbu a za to, ze potom nema ani minutu istotu, ze ho niekto neodvola...nemoze ist ani na dovolenku, ani sadnut s kamaratmi..a hlavne je tym ohrezene aj jeho fungovanie v rodine..gynekolog je v tomto viac obmedzovany ako iny lekari...tym ho nestaviam na vyssi piedestal, len hovorim, ze je v inej situacii
lea a to nehovorim len tak, som lekarka, takze viem o com hovorim, uz dlhsie som citala ako sa tu dohadujete na tuto temu, nechcela som reagovat ale musela som
ano je to nespravodlive, ze niekto ma na to aby si zajednal lekara a iny nie..ale rovnako nespravodlive je aj to, ze niekto ma mercedes a iny len bicykel, niekto ma 10 deti a niekto nemoze otehotniet..takze tu sa nerozhorcuj o nespravedlnosti..je to princip..ak chces nieco navyse, tak to zaplat
strapco suhlasim s tebou ten posledny odsek je fakt pravda 😉
lea nikto ti nekaze si ho platiit..bude o teba standardne postarane..tak neviem co sa rozculujes...ja som zazila pristup lekarov ked som si nezaplatila a uz nikdy viac dopadlo to hrozne ale to je o inom uz...
a myslim ze kazdy lekar ma sluzbu a aj ten co si to nechava zaplatit tak v ten den ked ma sluzbu ta odrodi aj zadaarmo...
a ty asi nevies citat lebo som ti napisala ze bude o teba postarane aj ked neplatis..nenecha ta predsa nik rodit na ulici..a odrodi ta kazdy..
a ty si podla veku syna v rokoch mojej mamy len skoda ze ona ma normalne nazory a na nikkho sa tu nepotrebuje osocovat ako ty..
lea...a ze necha ambulanciu a ide k porodu...v ambulancii pockaju..porod nie...a ak je niekto v ambulancii velmi akutny aj tak musi ist do nemocky
baby ja som nezaplatila a ani nezaplatim a bolo o mna velmi dobre postarane, co sa neda povedat o kocke ktora so mnou lezala na izbe a dala obalku, dr. sa bol na nu pozriet akurat ked bral tu obalku do ruky a potom uz viac nie
ja som rodila v galante pred štyrmi rokmi a som si hovorila, že sa zhlboka nadýchnem a vydržím, ale bola som celkom prekvapená, doktori boli zlatí (až na jednu doktorku), na sestričky stačilo zavolať, dokonca mi aj strava chutila. vizita každý deň, upratovanie každý deň, fakt som bola spokojná. švagriná tam rodila minulý rok a tá sa sťažovala, že vizitu mali len raz, že sa sestričky neobťažujú, že na záchod sa jej ani nechce ísť, lebo je celý zacákaný. tak neviem, či mal akurát primár dovolenku, alebo vrchná sestra mala dovolenku...alebo mali chaos z toho, že sa rušila Šaľa a nevedeli sa zatiaľ skĺbiť... 😕

lea nie neoperuje, ma uz len ambulanciu pokial viem....najlepsie je tam ist vo stvrtok alebo v piatok, v stredu mava poradnu a pondelok a utorok tam je myslim Alfoldi