Skúsenosti s pôrodnicou v Piešťanoch: Ako prebieha pôrod?
Ahoj.Nema niekto skusenosti s porodnicou v Piestanoch.Mam termin v septembri, tak dufam, ze dovtedy mi niekto napise.
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Piešťanoch má podľa viacerých príspevkov zrekonštruované priestory, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou, pričom nadštandardný pobyt a prítomnosť konkrétneho lekára sa eviduje ako platená služba.
- V diskusii sa opakovane odporúčal MUDr. Gleso ako lekár „s dobrým prístupom“, pričom ďalší často spomínaní lekári sú MUDr. Karab a MUDr. Dojčan; hodnotenia lekárov sa medzi rodičkami líšia.
- Pre pobyt v pôrodnici sa v praxi odporúča pribaliť nočné košele, popôrodné vložky, 2 jednorazové plienky pre dospelých, jednorazové podložky, Infadolan alebo Sudocrem pre dieťa, vlhčené utierky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Najčastejšie otázky
Q: Ako si v Piešťanoch zajednať konkrétneho lekára k pôrodu?
A: V diskusii ženy popisovali dohodu osobne alebo telefonicky u vybraného lekára a niektoré spomínali, že sa to dá vybaviť aj na poradni; oficiálne v minulosti visel pri pôrodnici oznam o poplatku za výber lekára.
Q: Koľko sa platí za výber konkrétneho lekára v Piešťanoch?
A: Viaceré príspevky uvádzali oficiálny údaj 3000 Sk (polovica podľa príspevkov ide lekárovi, polovica nemocnici), pričom niektoré ženy uviedli aj neoficiálne vyššie sumy 5000 Sk alebo 170 EUR.
Q: Čo si vziať so sebou do pôrodnice v Piešťanoch?
A: Z odporúčaných vecí v diskusii: malé balenie jednorazových plienok pre bábätko, jecorisovu pastu, Infadolan, Sudocrem, balík vlhčených utierok, detské mydielko, nočné košele, popôrodné vložky, 1–2 ks jednorazových plienok pre dospelých, jednorazové podložky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Q: Koľko dní zostáva matka v Piešťanoch po normálnom pôrode, ak nie sú komplikácie?
A: Podľa príspevkov sa štandardne zostáva 5 dní po pôrode, resp. minimálne 96 hodín, ak nie sú komplikácie.
Q: Je v Piešťanoch možné byť na izbe s manželom a koľko to stojí?
A: Diskutujúce uviedli, že existuje možnosť nadštandardného apartmánu, kde môže byť návšteva na izbe a muž môže spať spolu s vami v nemocnici; v diskusii sa spomínal poplatok za nadštandardnú izbu okolo 500 Sk za noc a samostatne aj údaj 500 Sk za prítomnosť manžela pri pôrode.
Q: Koľko stojí epidurál v Piešťanoch a je to bežná možnosť?
A: V diskusii sa uvádzala orientačná suma 2000 Sk za epidurál v Piešťanoch; epidurál ženy opisovali ako bežnú a účinnú možnosť zmiernenia pôrodných bolestí.
Q: Akí lekári sú v Piešťanoch najčastejšie odporúčaní?
A: Najčastejšie pozitívne hodnotenia v diskusii získal MUDr. Gleso; ďalej boli spomínaní MUDr. Karab a MUDr. Dojčan s rôznymi skúsenosťami od rodičiek.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pôrodnica v Piešťanoch má zrekonštruované časti, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou.
- MUDr. Gleso bol v diskusii opakovane označený za lekára s dobrým prístupom.
- Pre pobyt v pôrodnici sa odporúča priniesť nočné košele, popôrodné vložky, jednorazové plienky pre dospelých, vlhčené utierky a doklady.
Sporné názory
- Niektoré ženy opisujú Piešťany ako milú, rodinnú pôrodnicu s milým personálom a dobrou starostlivosťou, zatiaľ čo iné uvádzali nepríjemné skúsenosti so sestrami alebo s konkrétnymi lekármi.
- K otázke poplatkov za výber lekára sú dve verzie: oficiálne komunikovaných 3000 Sk (polovica nemocnici, polovica lekárovi) a nezávislé tvrdenia o 5000 Sk alebo 170 EUR.
Otvorené otázky
- Aká je aktuálna výška oficiálneho poplatku za výber konkrétneho lekára vyjadrená v eurách po zavedení meny?
- Aké sú presné odstupňované ceny za epidurál, prítomnosť partnera a nadštandardnú izbu v súčasnom cenníku pôrodnice?
Spomenuté značky a firmy
PN, Trnava, Kramáre, Mimibazar, Mimiaukcia, Kaufland, Piešťanské noviny, DANONE
Spomenuté produkty a metódy
Infadolan, Sudocrem, jecorisova pasta, Betadine, epidurál (epi), serkláž / zašitý krček, cisársky rez, rooming-in, odsávačka, genciánová violeť, kalciovka, 3D ultrazvuk, popôrodné nohavičky, jednorazové plienky pre dospelých, nadštandardná izba (platba za izbu)
Miesta a osoby
Piešťany, Trnava, Topolčany, Brno, Kramáre, Trajan, Hurbanova, Sale, MUDr. Gleso, MUDr. Karab, MUDr. Dojčan, Dr. Kubranský, Dr. Čupko, Polák, Varga, „Pikna“
@reanda -no to sa cudujem, kupovali sme poporodne vlozky v niekolkych lekarnach v PN-manzel kupoval dokonca- a vsade mali, on chodi na teplicku, alebo rovno pri nemocnici co su lekarne, mavaju ich aj v zdravotnickych potrebach..v NR takisto absolutne bez problemu v kazdej lekarni..jednorazove gatky sme kupili pod kolonadou v zdravotnickych potrebach..ja by som obycajne nechcela, nosila som tie dierkovane aj doma po prichode z porodnice..asi tyzden, neviem presne..
malinovnikovy caj neporadim, take som nepila..
@reanda ja som tie vložky kupila normálne v lekárni v PN, ale v zdravotných potrebách ich určite budú mať. Ale ešte lepšie boli také ružové z Tesca, bol to ich výrobok, lebo tieto klasické popôrodné sú strašne krátke a ak budeš viacej krvácať budeš stále pretekať a tie tescácke sú dlhšie a veľmi mäkké. Keď som tam ležala ja, väčšina báb ich mala kúpených.
@reanda ja som ich kupila pod kolonadou v PN...aj jedno aj druhe..a poporodne vlozky aj v tescu mali,ale boli troska drahsie ako tie z lekarne
Ja som nemala sieťkové,bolo to na spoôsib detských plienok,ale boli fakt mäkké a pohodlné.
@reanda ja som kupovala vlozky v lekarni na teplickej, ale mali posledny balik, tak som dokupila pod kolonadou v zdrav. potrebach tam vedla detskeho obchodu.
A ten malinikovy caj som nemohla zohnat najskor a potom v lekarni na nam. SNP oproti VUB banky tam som ho kupila.
Tie sietkovane jednorazove nohavicky mam kupene v detskom obchode.
ahojte baby..chcem sa spytat, tie pampers pre dospelych su naozaj nutne? pred 2 rokmi som rodila v Ba a nic take nebolo treba ani gazove nohavicky...iba poporodne vlozky..............a este otazocka...teraz som v 35 tyzdni a bolo mi povedane ze posledny mesiac treba ist do porodnice na 1 poschodie na nejake vysetrenie...treba na to prve nejaky zajednany termin? a caka sa tam do aleluja? ci staci dojst bez objednania skoro rano a beru podla toho kto prv pride? lebo koli synovi by som nerada stravila na chodbe 3 zabite hodiny... dakujem
@dadusa26 treba sa tam objednat...objednaju ta a ked tam prides,uz beru podla toho kto ako prisiel...niekedy to vyjde podla objednania,niekedy nie...a tie plienky...treba,davaju ju po porode a priznam sa,ze je to celkom fajn,clovek nemusi taky pozor davat 🙂))
@monuli1985 -ano, ja pri prvom synovi..vsetko dopadlo ok, neboj..😉to mas kvoli streptokokovi mat?
@monuli1985 jej dakujem..takze sa objednam a napriek tomu bude lepsie dost na siedmu rano? parada....
@dadusa26 ale myslim ze nie 🙂 ja som tam bola hodinku skor..nebolo to take zle 🙂
@reanda ja som ich kupila v Auparku v lekarni. A vyuzila som ich tam. Boli super.
@monuli1985 Ja som ATB kvôli pozitívnemu streptokokovi odmietla. Treba brať do úvahy všetky aspekty pôrodu a konať podľa toho. Ani ATB nie sú bez nežiadúcich účinkov a riziká častokrát prevyšujú benefity liečby. Skús si o tom niečo naštudovať na anj. stránkach, na našich nič objektívne nenájdeš. 😉
@bubulka722 -no ja by som teda neodmietla..je to velky risk pre dieta, nikdy nemozes dopredu vediet, ako sa porod bude vyvijat..a prave si myslim, ze v tomto pripade prevazuje benefit nad riskom..UK a spol. medicinu by som za priklad naozaj nedavala, kedze oni liecia vsetko paracetamolom..a to nie je vymysel, ale holy fakt, zije mi tam brat uz 7 rokov..
takze ja by som neriskovala..na moje dieta to nemalo ziadne neziaduce ucinky..je zdravy a velmi inteligentny..a nemusela som sa triast strachom, ci nebude mat po porode streptokoka, z ktoreho moze vazne ochoriet..nechcela som, aby mal problem, s ktorym by mi ho museli prevazat niekam do TT, alebo aj inam a aby mal aj po liecbe takej komplikacie trvale nasledky, lebo ja som bola tvrdohlava a odmietla som ATB..nikdy by som si to neodpustila..
myslim si, ze dnes je inak zaujimava doba, vsetci laici vedia vsetko lepsie ako lekari, precitaju si na internete, v casopise, novinach, knizkach a vedia..tak naco potom lekari su? vsak nech sa liecia vsetci doma, podla seba..naco sa medicina studuje 6 rokov, ked kazdemu staci precitat a vie lepsie..zrusme nemocnice a vratme sa ku korenom predkov.. 😝 nehovorim, ze treba davat ATB bez rozmyslu, ale toto je prave taky pripad, kedy by som nevahala ani sekundu..
@kika423 S nevyvinutou imunitou je aj očkovanie 4 - dňového novorodenca BCG vakcínou dosť veľké riziko, nemyslíš?
@lienockaa Veľakrát sa stalo, že sa novorodenec po pôrode s ATB nakazil oveľa nebezpečnejšími baktériami, ktorými sú nemocnice preplnené. Vyšetrenie na streptokoka a liečba s ATB pred pôrodom je stará len 5 rokov. Nepamätám si, že by pred spomínanými 5-timi rokmi zomierali novorodenci bežne kvôli infekcii. Možno je problém niekde inde, zamysli sa! Sám lekár mi to nevyhováral keď sme sa o tom porozprávali otvorene. Každý nech si urobí ako uzná za vhodné a preto ma netitulujte ako nezodpovednú matku len preto, že sa o veci zaujímam a neberiem lekársky diktát ako nemennú dogmu. Inak ATB dosť nevhodne narúšajú veľmi krehkú imunitu novorodenca, o tom hádam nebudeme diskutovať.
@bubulka722 -ja som ta netitulovala ako nezodpovednu matku, pisala som svoj nazor, ze by som ATB neodmietla..
ja sa tiez zaujimam a neprijimam fakty len tak bez dokazov, citala som aj nove clanky v anglictine o streptokokovi..a bud teda neviem po anglicky, alebo tam pisu to iste, co aj na slovensku..ano novorodenci mozu ochoriet kvoli streptokokovi..ano, je to nizke percento novorodencov..ale nechcela by som, aby moje dieta spadalo do toho percenta..tymi ATB znizim pravdepodobnost, ze bude mat nejake ochorenie sposobene streptokokom, ktoreho mu zavleciem ja pri porode..nebavime sa o nemocnicnych bakteriach, ktore ako matka nemozem ovplyvnit..
napr. tu su niektore anglicky pisane zdroje..
http://emedicine.medscape.com/article/229091-ov...
http://www.medicinenet.com/group_b_strep/page4....
http://www.streptococcusagalactiae.net/
to, ze sa nepamatas, ze by bezne deti zomierali na streptokokovu infekciu neberiem ako dokaz, o tom tiez nebudem diskutovat..to ci sa niekto na nieco pamata, by som sa pytala vylucne na novorodeneckych JISkach, kde prisli do styku s takymito detmi..a to je vsetko, co som k teme chcela..🙂
@lienockaa Nemám najmenší dôvod vyvracať ti tvoj názor. Ja som si o tom naštudovala naozaj dosť a popri tom nemám záujem presviedčať nikoho. Každý má vlastnú hlavu a pokiaľ je presvedčený o nevyhnutnosti tejto liečby, nech ju podstúpi. 😉
ahojte tie ktore ste uz rodili v Piestanoch mali ste porodny plan kedy ste ho predkladali a bol aspon s casti splneny?
@monuli1985 bez..v PN sa nedava.daju ti cipok, kt. si das sama na wc 😉
a pri stvrtom som ani cipok nestihla :D
Chcela by som povzbudit vsetky baby, ktorym sa blizi porod a ste ste nezazili PN porodnicu.zopar vas je-ako citam.ja som v PN rodila 4x -nemala som lekara vybaveneho ani raz..nahodne som mala v poradi: Karaba, Svarova, Dojcan a teraz pred rokom Borodaca (taky stary ujo..).Nikdy som nemala problem, ze by si ma nikto nevsimal, tak ja neviem, naco niektore baby tie peniaze davaju...Porod bol najhorsi prvy-hrozne dlha doba porodna, Karaba bol taky v norme-no nic moc.Ale to skor zaviselo od toho, ze som nevedela do coho idem.. Svarova bola tiez v pohode..ale to bol velmi lahky porod, takze tam v podstate boli len sestricky. 😀 Hrozne ma vsak zasila.Dojcan bol v pohode, ale nepadam z neho.Baby najlepsi bol tento posledny Borodac-nerobi nastrihy(zevraj ho skolili este babice) ,cely cas srandoval,sympaticky.Ja som ani nevedela, ze taky tam je.Tento 4. porod bol rychly, bez nastrihu, bez toho pasu na bruchu(nestihli mi ho dat 😀 ), zazata len mala lampka.(bolo to v noci, ak uplny klud).Uplne som si ho vychutnala. A to som po prvej dcere povedala, ze uz nerodim 😀 Zenske sestry-velmi mile vsetky. Novorodenecke sestry-treba sa obrnit, ale da sa-ja som si presadzovala svoje.Zelam vam dobre a nekomplikovane porody a zdrave deticky. 🙂
@monuli1985
@dadusa26
@reanda
@kika423 a ostatne

@reanda Ahoj, skús nejaký obchod pre tehotné, ja som kúpila v TT - majú tam potreby pre tehotné, všetko čo potrebuješ do pôrodnice a aj veci pre bábätká.