Skúsenosti s pôrodnicou v Piešťanoch: Ako prebieha pôrod?
Ahoj.Nema niekto skusenosti s porodnicou v Piestanoch.Mam termin v septembri, tak dufam, ze dovtedy mi niekto napise.
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Piešťanoch má podľa viacerých príspevkov zrekonštruované priestory, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou, pričom nadštandardný pobyt a prítomnosť konkrétneho lekára sa eviduje ako platená služba.
- V diskusii sa opakovane odporúčal MUDr. Gleso ako lekár „s dobrým prístupom“, pričom ďalší často spomínaní lekári sú MUDr. Karab a MUDr. Dojčan; hodnotenia lekárov sa medzi rodičkami líšia.
- Pre pobyt v pôrodnici sa v praxi odporúča pribaliť nočné košele, popôrodné vložky, 2 jednorazové plienky pre dospelých, jednorazové podložky, Infadolan alebo Sudocrem pre dieťa, vlhčené utierky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Najčastejšie otázky
Q: Ako si v Piešťanoch zajednať konkrétneho lekára k pôrodu?
A: V diskusii ženy popisovali dohodu osobne alebo telefonicky u vybraného lekára a niektoré spomínali, že sa to dá vybaviť aj na poradni; oficiálne v minulosti visel pri pôrodnici oznam o poplatku za výber lekára.
Q: Koľko sa platí za výber konkrétneho lekára v Piešťanoch?
A: Viaceré príspevky uvádzali oficiálny údaj 3000 Sk (polovica podľa príspevkov ide lekárovi, polovica nemocnici), pričom niektoré ženy uviedli aj neoficiálne vyššie sumy 5000 Sk alebo 170 EUR.
Q: Čo si vziať so sebou do pôrodnice v Piešťanoch?
A: Z odporúčaných vecí v diskusii: malé balenie jednorazových plienok pre bábätko, jecorisovu pastu, Infadolan, Sudocrem, balík vlhčených utierok, detské mydielko, nočné košele, popôrodné vložky, 1–2 ks jednorazových plienok pre dospelých, jednorazové podložky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Q: Koľko dní zostáva matka v Piešťanoch po normálnom pôrode, ak nie sú komplikácie?
A: Podľa príspevkov sa štandardne zostáva 5 dní po pôrode, resp. minimálne 96 hodín, ak nie sú komplikácie.
Q: Je v Piešťanoch možné byť na izbe s manželom a koľko to stojí?
A: Diskutujúce uviedli, že existuje možnosť nadštandardného apartmánu, kde môže byť návšteva na izbe a muž môže spať spolu s vami v nemocnici; v diskusii sa spomínal poplatok za nadštandardnú izbu okolo 500 Sk za noc a samostatne aj údaj 500 Sk za prítomnosť manžela pri pôrode.
Q: Koľko stojí epidurál v Piešťanoch a je to bežná možnosť?
A: V diskusii sa uvádzala orientačná suma 2000 Sk za epidurál v Piešťanoch; epidurál ženy opisovali ako bežnú a účinnú možnosť zmiernenia pôrodných bolestí.
Q: Akí lekári sú v Piešťanoch najčastejšie odporúčaní?
A: Najčastejšie pozitívne hodnotenia v diskusii získal MUDr. Gleso; ďalej boli spomínaní MUDr. Karab a MUDr. Dojčan s rôznymi skúsenosťami od rodičiek.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pôrodnica v Piešťanoch má zrekonštruované časti, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou.
- MUDr. Gleso bol v diskusii opakovane označený za lekára s dobrým prístupom.
- Pre pobyt v pôrodnici sa odporúča priniesť nočné košele, popôrodné vložky, jednorazové plienky pre dospelých, vlhčené utierky a doklady.
Sporné názory
- Niektoré ženy opisujú Piešťany ako milú, rodinnú pôrodnicu s milým personálom a dobrou starostlivosťou, zatiaľ čo iné uvádzali nepríjemné skúsenosti so sestrami alebo s konkrétnymi lekármi.
- K otázke poplatkov za výber lekára sú dve verzie: oficiálne komunikovaných 3000 Sk (polovica nemocnici, polovica lekárovi) a nezávislé tvrdenia o 5000 Sk alebo 170 EUR.
Otvorené otázky
- Aká je aktuálna výška oficiálneho poplatku za výber konkrétneho lekára vyjadrená v eurách po zavedení meny?
- Aké sú presné odstupňované ceny za epidurál, prítomnosť partnera a nadštandardnú izbu v súčasnom cenníku pôrodnice?
Spomenuté značky a firmy
PN, Trnava, Kramáre, Mimibazar, Mimiaukcia, Kaufland, Piešťanské noviny, DANONE
Spomenuté produkty a metódy
Infadolan, Sudocrem, jecorisova pasta, Betadine, epidurál (epi), serkláž / zašitý krček, cisársky rez, rooming-in, odsávačka, genciánová violeť, kalciovka, 3D ultrazvuk, popôrodné nohavičky, jednorazové plienky pre dospelých, nadštandardná izba (platba za izbu)
Miesta a osoby
Piešťany, Trnava, Topolčany, Brno, Kramáre, Trajan, Hurbanova, Sale, MUDr. Gleso, MUDr. Karab, MUDr. Dojčan, Dr. Kubranský, Dr. Čupko, Polák, Varga, „Pikna“
@monuli1985
ja som bola na 10.30 objednana a na radu som prisla po 12 hodine.
a bolo tam teplo a stal tam vzduch. Nacas ani omylom. Nerozumiem, preco Vam pisu cas, kedy tam mate dojst, ked aj tak idete dovnutra tak ako pridete do cakarne.
@monuli1985 tak ja mam svoje skusenosti...raz som cakala cca 2,5 hodiny.presne ako pisala@daniela1974-kedy prides, tak sa dostanes na radu..a ked je pred tebou 15 bab, tak mas hold smolu 😖
@kika423 konečne je tu niekto, kto má skúsenosť s Karabom a jeho ultrazvukom.ja som rodila monulý rok v máji.termín som mala 29.mája a v marci(niekedy koncom) mi K. oznámil, že bábo je veľké a vyzerá, že sme ho splodili oveľa skôr a že by sa mohlo HNEĎ narodiť!! mala som problém s cyklom-respektíve som udala dátum PM, keď som špinila a myslím, že už som vtedy bola tehotná..a tá pred tým som si napamätala presne... skoro som odpadla-utekala do roboty-pobrala veci a domov akože rodím!!! a stále nič a každý týždeň mi dotyčný pán doktor hovoril niečo iné a iné aj môj gynekológ.raz mal malý veľku hlavu, raz malú..no nervy.ešte bol aj otočený opačne a mal pupočnú šnúru okolo krku(čo som zistila na 3D fotkách). 😖
nakoniec sa Jonáš narodil normálne v 40tt 3 800g, 53cm a hlavne 15 mája..:D.a pretočený bol vtedy v marci, lebo bolo ešte veľmi skoro. ešteže som z nervov neporodila predčasne.A toto bol môj štvrtý pôrod!!!
@daniela1974
@alena76 juuuj,to fakt?ved ma trafi slak tam..naco je potom dobre to objednavanie?!
@alena76 No pekne - ja som bola tiež dosť mimo z toho, povedal že mám veľký plod, lenže on to určoval nie podľa môjho termínu čo mám napísaný v tehotenskej knižke, ale podľa seba a svojho termínu. Našťastie to však bola moja posledná skúsenosť s ním, nakoľko som sa rozhodla rodiť v Trnave a tam budem chodiť aj do poradne, tak uvidím ako to nakoniec dopadne. Ale ukľudnila si ma trochu, už som sa videla ako tlačím von nejaké obrie dieťa 🙂
@alena76 no co si budeme nahovarat, mne pan doktor Karaba povedal na uzv pred mojim muzom, ze som tlsta (nato kaslat) a ze mam tucne dieta a dieta ma velmi tucne brucho a vela podkozneho tuku a je vacsie a urcite som ho splodila skor ako mam termin.
ja som mala termim PM 1.9. a moj muz sa vratil z dvojmesacnej sluzobky 31.8. takze keby bol debil (chap moj muz nie Karaba) tak sa nahneva a bude ma upodozrievat, ci je vlastne Emka jeho. I ked to dieta ma jeho hlavu len v zmensenej podobe 😉 .
No a narodila sa mi dcerka 3110 gramova, co nech sa na mna pan doktor nehneva, nie je tucne dieta ale zlatucke malicke chuducke babatenko.
No a ja nechcem znizovat a znevazovat Karabove kvality a povedat kazdej zene ze je tucna a caka tucne dieta - - - to viem aj ja.
Je to nieco ako jeho stigma ako jeho poznavacie znamenie ale ruku na srdce, ja byt lekar, tak by som nechcela byt znama len tym, ze kazdej zene tykam a poviem "Vase decko ma tucne brucho".
Cakam od doktora viac . . . a ktora nie?
@daniela1974 Preto som rada,že som ho obchádzala na kilometre.nedovolím si posudzovať jeho lekárske kvality.Ale ja osobne mám problém si len tak s niekým tykať a neskutočne mi vadí,keď mi tyká len tak niekto.Pre mňa je tykanie znak úcty a priateľstva.A nič v zlom,ale on tiež nie je najštíhlejší 😉
@abbey1 a aj sestricka - vzdy mi hrdo povedala ze ona pribrala len 4 kila a aj to dieta jej malo 4,5
ok vravim si sestricka - opat ruku na srdce - s jej ksichtom je uplne jedno ci pribrala 4 alebo 45 kilo, ze?
Alebo s tym nastrihom - vravim, ze ja nechcem strihat a bolo mi povedane, ze ok, ked sa Vam dieta zadusi v porodnych cestach tak neplacte - typicke tupe zastrasovanie sa smrtou - ubohe zufale primitivne jednanie so zenou v najcitlivejsich otazkach a stavoch
@daniela1974 Naozaj som rada,že som ani jedného z nich nezažila priamo u seba.Ale o Karabovi som počula dosť,a zažila som ho pri pôrode na vedľajšom stole,keď som ja už len oddychovala po mojom pôrode.Tie komentáre rodičky a jej sprievodu!!!
@abbey1 to som pocula, ze je netaktny a ze komentuje sprosto rodinu rodicky a ze sa posmieva....
@dulkagabulka Bodaj by to tak bolo..... Malého som kojila, k tomu som si odsávala, a mlieka aj tak bolo málo. Malý už v pôrodnici zjedol na jeden šup 70 ml a toľko si pýtal každú pol hodinu. Zistila som, že mlieko sa mi robí len každé tri hodiny a problém bol na svete. Po každom nakojení som si hneď odsávala, len aby sa podporila tvorba mlieka, úžívala som homeopatiká, pila čaje, skúšala všetky babské recepty a nič. Po troch mesiacoch som to vzdala a sme na UM.
@kika423
@daniela1974 aj mna sa Karaba 4x pytal, ci to mam s tym istym muzom 😝 .podla neho bol Jonas uplne odlisny od mojich 3 starsich....Jonas mal sice najviac-ale len o 150g viac ako jeho brat,,tak neviem.inak, na mna nebol moc neprijemny-lebo som bola stihla.a to tykanie..ja som si za tie predchadzajuce tehotenstva nejako zvykla. 😀 to by bolo asi najmenej, co mi vadilo.no ja som dorodila-tak dufam, ze uz ho nikdy nebudem musiet riesit
@kika423 inak neboj, babo bude uplne normalnej velkosti - mne povedal, ze budem mat obra aj pri prvej dcere.mala 3350g..tak ked je toto obor....
nie som sice odbornik cez ultrazvuky, ale pocula som, ze kazdy pristroj je nastaveny podla inych vychodzich hodnot, tak preto sa udaje lisia, ked ti ich robia na roznych pristrojoch
podla coho vlastne "meraju" tu vahu babatka v bruchu? ja normalne rozmyslam, ci mam vobec ist na ten posledny ultrazvuk, k comu je to vlastne dobre? nervy mam uz teraz, len z toho, ze tam zase musim ist a zabit pol dna a pocuvat blbe reci
@reanda ja som pri prvom synovi bola len na tom prvom utz 🙂 lebo som nechcela uz potom pocuvat o vahe a tak...ale teraz som chodila poctivo,ze kaslem nanich,nech hovoria co chcu,ale robotu si spravia 🙂
ahojte, uz to mame za sebou, 10.augusta sa mi narodil krasny syncek, chcel len rychlo napisat,ze som bola nesmierne prekvapena celym personalom v piestanskej porodnici.. tak velmi ako som sa obavala,som bola milo prekvapena.. vsetky sestricky z gynekologickeho boli strasne mile a zlate, ochotne.. sestricky z novonarod. taktiez zlate,az na jednu vynimku, ktora tam skustocne nema co robit.. robi hanbu a zle meno celemu oddeleniu..
@alena76 No tak dnes som bola na poradni v TT nemocnici - všetko mi komplexne vyšetrili - moč, TK, CTG, sono a doktorka mi povedala že je všetko úplne v poriadku a že nič nie je na tom keď tá váha trošku vyskočí. Neviem prečo Dr.Karaba aj so sestričkou bezdôvodne strašia tehotné ženy 😖
@reanda mas recht. Ja byt mudra ako teraz tak tam nejdem.
Nervy som mala, musel ma muz vyvencit v dobrej restike, a tlacit do mna ze nie som tucna.
Stredu mi povedal, ze mala je tucna ja som tucna a ze rodit budem bohvie kedy lebo bazen cisty a krcok zavrety.
V nedelu som spontanne porodila s nechutne spinavou az hnedou plodovou vodou.
baby, kde ste kupovali tie poporodne vlozky do nemocnice? u nas ani v jednej lekarni o nich nechyrovali, ani o jednorazovych dierovanych gatkach.. alebo ste mali obycajne? maju to v niektorej piestanskej lekarni? a ani malinovnikovy caj neviem zohnat 😒

baby,prosim vas,ked ste boli na ctg objednane,tak na 1.poschodie??a zoberu nacas,tak ako ste objednane?