Oplatí sa zriadiť si internetový obchod?
Ahojte, som na materskej a samozrejme nie som spokojna s takým príjmom, chceli by sme začať podnikať, zriadit si internetový shop, máte niekto taký shop a vynása Vam to? Bola by som rada za nejake skusenosti a co najlepsie sa predáva, dik 🙂
Stručné zhrnutie
- Založenie e-shopu je možné s open-source riešeniami ako OS Commerce (www.oscommerce.com) zadarmo alebo cez platené platformy ako Eshop-rychlo (12 €/mesiac) a Biznisweb; treba rátať aj s nákladmi na doménu a hosting.
- Profesionálne riešenie od firmy môže podľa diskusie stáť „20 tis. a viac“ a v niektorých prípadoch sa môže vyšplhať „na 60 - 70 tis.“.
- Pre testovanie trhu a nízkonákladový štart je odporúčaný predaj cez bazárové portály ako minibazar.sk alebo mimibazar a zameranie sa na medzeru na trhu, napr. tehotenské oblečenie (príklad kamenného predaja: Maderna v Hypernove).
Najčastejšie otázky
Q: Koľko stojí vytvorenie e-shopu?
A: Podľa diskusie profesionálna tvorba „základná cena 20 tis. a viac“ a môže stúpnuť na „60 - 70 tis.“; alternatívy sú OS Commerce (zadarmo), Eshop-rychlo (12 €/mesiac) a platené hostingy.
Q: Aký softvér a technické požiadavky e-shop potrebuje?
A: Odporúčaný softvér z diskusie je OS Commerce (www.oscommerce.com), ktorý vyžaduje webserver (zvyčajne Apache), PHP a MySQL a často slovenský language pack pre lokalizáciu.
Q: Koľko stojí doména a hosting?
A: Vo vlákne spomínali, že .sk doménu „myslím okolo 600 ročne“, .com doménu „za menej ako 10 USD/rok“ a hosting približne „120 USD/rok“ podľa jedného príspevku.
Q: Aké administratívne kroky treba pri predaji cez e-shop?
A: Potrebujete založiť živnosť, nahlásiť pracovisko, zabezpečiť účtovníctvo, komunikovať s daňovým úradom, odovzdávať mesačné výkazy do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne a podľa potreby mať registračnú pokladnicu.
Q: Ako začať s minimálnym kapitálom?
A: Vo vlákne odporúčali začať predajom použitých vecí na portáloch ako minibazar.sk alebo mimibazar, postupne si odkladať zisk a testovať dopyt pred veľkou investíciou.
Q: Ak plánujem vyrábať odevy doma, čo treba riešiť?
A: Diskusia upozorňuje na potrebu schválenia priestorov (napr. hygienikom), investícií do šijacích strojov a materiálov, zabezpečenia zásob rôznych veľkostí a farieb a pripravenosti na reklamácie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich odporučila začať s malým kapitálom, overiť dopyt cez bazárové portály (minibazar.sk, mimibazar) a mať podnikateľský plán pred väčšími investíciami.
Sporné názory
- Vývoj e-shopu: jedna možnosť je platiť firme za komplexné riešenie (uvádzané ceny „20 tis. a viac“), druhá možnosť je použiť open-source alebo lacnejšie služby a robiť časť práce sama (OS Commerce, Eshop-rychlo).
- Výber sortimentu: niektoré príspevky považujú tehotenské oblečenie za perspektívnu medzeru s vysokými cenami, iné pýtajú sa, či zákazníčky budú ochotné zaplatiť za špecializované kúsky.
Otvorené otázky
- Koľko reálne stojí kvalitný, kompletne nasadený e-shop na slovenskom trhu pri porovnaní rôznych dodávateľov?
- Aké presné povinnosti a postupy sú potrebné pre schválenie výroby odevov v domácich priestoroch (konkrétne hygienické a legislatívne požiadavky)?
- Ako nájsť spoľahlivého a cenovo dostupného vývojára/webdizajnéra alebo krajčírku v lokálnom okolí?
Spomenuté značky a firmy
minibazar.sk, mimibazar, Biznisweb, www.oscommerce.com, Eshop-rychlo (www.eshop-rychlo.sk), kseft.sk, ludoveremesla.sk, Maderna, Hypernove, Complitické
Spomenuté produkty a metódy
živnosť, doména .sk, doména .com, hosting, OS Commerce, Apache, PHP, MySQL, Slovak language pack, Eshop-rychlo (12 €/mesiac), Biznisweb, registr. pokladnica, účtovníctvo, odvody, Sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, podnikateľský plán, bazár, minibazar, mimibazar, šitie, krajčírka, výrobné stroje, reklamná kampaň, affiliate link
Miesta a osoby
BB, SR, USA, Hypernove
sue- taký mix sme mysleli oblecenie, kozmetika, bižuteria podla toho na co by bol najvacsi dopyt by sme casom pridavali nove veci...
escada- no povedz...ja nad tým normalne uvažujem, lebo zase nepotrebujes na zaciatok milion, ale da sa zacat aj z mála, fakt sa musime nejako rozhýbat, lebo k bytu s ainak nedostaneme 😖 a co by si predavala Ty?
miss
skús predávať zo začiatku vecičky po malom. peniažky si budeš odkladať. ak ich pravdaže nebudeš potrebovať pre ďaľšie bábätko.mám na mysli vecičky.
potom by si mohla podnikať v niečom, čo vieš robiť. v čom si doma.
ja keby som mohla, tak by som predala vecičky po mojej malej ale zatiaľ nemôžem, lebo neviem, kedy sestra zamiesi malé. 😀
maca- myslea som aj na to na bazarik aj so svojimi vecami mam plno handier co už nenosim tie by sa dali nejako popredat a postupne aj Samkove co už vynosil aj ked zatial ich nie je až tak vela a dalsie babo najskor o 5 rokov planujem a aj to nie eje iste, lebo som povedala, že až vtedy ak budeme mat byt a stabilný lepsi prijem.
Miss a potom by som našla šikovnú krajčírku a dala by som sa na šitie a predaj tehu vecí za ROZUMNÚ CENU !!!!
miss ja sa tomu trosku venujem ale vazne len trosku a aby o tebe ludia vedeli to je naaaajtazsie... 😒
miss, ja by som ta mohla zasobovat s vecami odtial, ze vraj su lacnejsie 😉 a by sme sli napoly 😀 vazne, mam stale nieco take v hlave...
tak to skús za to nič nedáš ntukaj si www. minibazar.sk
ja na tejto stránke nakupujem malej oblečenie a dosť často. mne sa to tam páči. ak by si sa rozhodla,že budeš predávať veci, tak si podľa mňa nedaj na to vysoké ceny ale primerané. alebo ako uznáš za vhodné. 😉
sue- toto navrhoval moj muž..presne, že tehu veci chýbaju!!! že by sme zamestnali nejaku babu co skoncila odevnu a šup sit saty pre tehotne a predavat...
escada- nieco by sme mohli pospekulovat ja už spekulujem zopar dni 😎
maca- hej kukam kukam na mimibazar už dlhsie, ale neviem ci tam sa zaregistrovat, alebo radsej vlastnu domenu mat..to by bolo asi lepsie...vysoke ceny nedam urcite
new..girl- a co take predavas? no vies..dáke letaky by som musela vytlacit a porozhadzovat po meste, pripadne tresnut raz za cas inzerciu do nejakeho dennika...
miss, alebo website...aj ked to stoji peniaze..ja som uz velakrat chcela, tuna by som si mozno vybavila z obchodov lacnejsie veci, co su uz aj tak lacnejsie ako doma a mohla by som...ale potom som otehotnela a vidis...a aj tak, lepsie by mi bolo, keby mi s tym pomahal niekt doma 😉
escada. vsak vlastnu stranku mat Ti napisem SZ lebo jednu mi poradila jedna ceska, ale nechcem robit reklamu tak na to mrkni...idem spat..zajtra este popiseme 😉 bru noc babenky dik za pokec 🙂
okej...teraz budem premyslat, ze co je SZ ... 😝 😕 😨
dobru noc a uz si ozaj aj pospi trocha...😉
escada- už som ako česka to mam z tých ceských chatov 😀 SS sukromnu spravu Ti zaslem
tie tehu veci su dobry napad, velmi, lebo tych je na trhu stale dost malo a ked tak su obrovsky drahe 😖
newyorkgirl- vsakže...sak kopec žien je tehotných a viem, že aj ja som ako zufalo hladala nejake dobre nohavice, mala som stastie, že som vela nepribrala a do konca tehu som nosila normalne rifle, len gombik som si odopla, lebo inak neviem 😖 a ked vidim ako sa motaju v neforemných lacláčoch ci divných overaloch je mi z toho smutne, ved žena chce byt sexi aj ked je tehu ma na to právo predsa...
cau kocky...viem, zeto nie je lahke a celkovo Slovensko ma maly trh a nevies, kolko ludi s tym robi...mna to laka, ale netusim ako na to...
escada- no ja si pomalicky davam dokopy 1+1...najprv treba mat stranku chcela by som aby mi nejaký informatik vyrobil, treba si ujasnit co chceme predavat, vybavit živnost a veci okolo toho, zariadit si uctovnictvo, odvody atd...najst dobrých nie drahých dodavatelov, potom este nejaku reklamu a už len dufat, že to výjde 😉
Miss, ak ti môžem poradiť, tak by som sa asi dala na to tehotenské oblečenie, detských je tu už dosť.A ak by sa ti darilo, tak to potom môžeš rozšíriť.Ako si vravela zobrať babu na šitie a navrhovanie.Kludne tam môžeš mať veci úplne nové a aj obnosené. 😉
...a bodlo by komplet odev - od spodného prádla, pančušiek, nočného prádla, cez voľný čas, prácu, slávnostný odev, vrchné odevy...
A ešte ma napadlo, že nezabudnúť pri navrhovaní na všetky výšky, lebo ja som nízučká a mala som problém. 😀
...a hlavne nech to má šprnc... nemusíme vyzerať ako vo vreci a v kadejakých šedivých farbách... ja budem na brušeno hrdá, nechcem ho skrývať...
Len si zoper, že z každej veci potrebuješ niekolko čísel a farieb.Musíš mať aj nejaké zásoby, kde ti príde niekolko objednávok naraz.Ved zákazníčky nemôžeš sklamať!Co im povieš nemáme a pokial viem, tak žena ked si niečo zaumieni, tak to hned chce.
Olinel, ja si myslím, že na začiatku treba s týmto veľmi opatrne... pokiaľ viem, kočky nemajú nejaký kapitál dopredu... takže budú musieť jednať veľmi jemne, kým sa obchod rozbehne...

...internetový shop s čím?