Problémy so šéfkou
Ahojte žienky a mamičky, potrebovala by som poradit ohladom pracovnej zaležitosti :( Pracujem viac menej v zahraniči-Rakusku vzdy sa snažim najst si nekau tu pracu aj ked na sezony, minuly rok po sezone som sa vratila na sk a otehotnela (na konci oktobra) doktor mi nasiel neaku cystu a do konca tretieho mesiaca som brala tabletky na udrzanie plodu, hned ako bolo vsetko lepsie som odcestovala spat do rakuska a nasla si pracu, ked sa mi konecne podarilo najst uz som bola v stvrtom mesiaci, samozrejme som to sefke zatajila :( asi pred mesiacom som jej povedala pravdu. To už sa utajovat nedalo kedze brusko rastie 🙂 pri nastupe mi dala zmluvu na 110hod mesacne, hned ako zacal dalsi mesiac mi ju predlzila na 152 hod, ale ja stale dostavam vyplatu podla starej, takze ani nadcasy som nedostala preplatene. Vravela ze tym ako som sa zachovala a utajila moje tehotenstvo mozem byt rada ze ma nevyhodila a ze vyplatene budem nadalej podla starej zmluvy. Som uz zufala a neviem co mam robit prosim poradte :(
mozno nefer pristup, ale keby po vedala pravdu, tak mozno pracu vobec nedostane.A pokial nezida ulavy tak si myslim, ze nie je povinna tehotenstvo oznamovat. Nefer sa chova sefka, ked neplati podla zmluvy a nepreplaca nadcasy.
..a nemozes sa nechat vypisat na PN-ku?..neviem, co presne robis, ale ako tehotna, nemozes pracovat v kazdom odbore (napr. s chemikaliami)
@lesanka845 asi mesiac som si tu zhanala pracu vzdy pri pohovore som to povedala ale zial ma nikde neprijali, tak som sa rozhodla to povedat az neskor teda :( z mojej stranky to bolo nefer ale vela moznosti som nemala :(
@fidka79 tak teoreticky sefke o nič nejde, ved som sa jej nakoniec so vsetkym priznala dokonca volala aj ku mojmu doktorovi a vypytala si potvrdenie o vsetkych navstevach :( ale to mi je neak jedno, mne ide len o peniaze co som si zarobila zo 160hod mesacne som dostala zaplatene len 110 a takto je to uz treti mesiac.... Uz neviem co mam robit platim mesacne najom, staram sa sama o seba a z tej almuzny co dostavam by som zarobila viac aj na Slovensku
@fidka79 je tu arbeitkammera na ktoru sa mozem obratit, oni mi mozu max pridelit pravnika co by peniaze vysudil za mna :( kedze nemecky perfektne este nehovorim, ale to len v pripade ze sa so sefkou nedohadam ja osobne a nadcasy mi nepreplati, len najhorsie na tom je ze to nemam ani ako dokazat, ze som za mesiac skutocne odrobila viac hodin ako mam na zmluve, v kazdom pripade to skusim
@tiinka87 akoze nevies ako mas dokazat ze si odrobila viac hodin? ved mas zmluvu.. keby si neodrobila pocet hodin co ti nakazala, tak ta predsa moze na hodinu vyhodit, alebo dat pokarhanie a kedze nic take si nedostala, tak je predpoklad ze si tolko odpracovala.. Okrem toho, urcite maju nieco ako inspektorat prace, treba dat podnet. Tiez nepises co presne robis a ci sa nejakou dochadzkovou kartou necvikas, alebo nezapisujes volakam. ak ano, odfotit zaznamy a dat podnet.. sefka dostane taku pokutu, ze sa nespamata.
@tiinka87 Keby mi platila iba 110 hodin, tak by som robila iba 110 hodin a bud nech ma vyhodi, alebo odid ty, podla toho, aku zmluvu s nimi mas.
Neviem, ake su rakuske zakony, ale na SK nie je povinnost oznamovat tehotenstvo. Chapem, ze to je ostara pre zamestnavatela, ale ani pre zenu, ktora ma zaujem pracovat, to nesmie byt diskrimanacia, takze neviem, kto je posudzovany ako ferovy, ked zamestnavatel chce o tehotenstve vediet, aby zenu nemusel zamestnat pre svoje "zaujmy", alebo zena ak to pre "svoje" zaujmy zataji. Tato spolocnost by uz mala pochopit, ze rodit deti je sucastou zivota, a nie zanedbatelnou. Pokial stat nevymysli lepsiu ochranu zeny pocas tehotenstva, tak musia zamestnavatelia znasat tuto "strasnu" ostaru.

no,neurobíš nič,môžeš len odísť..byť tou šefkou,tak by si ma dosť naštvala tým nefér prístupom...