Syn ide do škôlky, pôrod mám vo februári 2015. Čo s prácou?
Dobry den,takze chcem sa spytat,ako postupovat v takejto situacii:syn ma ist od septembra tohto roka do škôlky na cely den a ja mam termin druheho porodu vo februari 2015.Len teraz neviem ako v praci a s uradmi.Maly ma 3 roky az v novembri.Neviem,ci je vyhodnejsie,aby maly chodil na cely den ,alebo len na pol dna.Kazdy vravi nieco ine.Kedze mi tam vznika do februara dost velka medzera,neviem ako s pracou.Momentalne nemam prilis dobre vysledky ,tak mozno by sa to potom dalo prekryt PN.Netusim a kedze sa citim dost na figu,tak som to este ani neprezistovala v praci,ani po uradoch.Ked sa polepsi,uz tam musim zabehnut,len sa obavam,ze to este potrva 😒
Ak ste niekto v takej situacii,alebo ste boli,poprosim o radu.
Dakujem!
...na materskú sa nastupuje 6 týždňov pred pôrodom, takže by si mala ísť niekedy od polky decembra do polky januára, takže ti treba prekryť september, október, november a na tie tri mesiace by som išla na PN. Ak máš rozumnú gyndošku, tak jej to povedz otvorene, ak nie, povedz, že máš veľké bolesti chrbta a tvoje zamestnanie ti prekáža a škodí, vypíše ťa a budeš mať pokoj...
@sue september, október a november jej pokryť netreba - môže byť na rodičovskej dovolenke. To myslím môže byť, aj keď syn chodí do škôlky (ak by chodil na pol dňa?), či mýlim sa?
@marisa20 mas pravo byt doma do novembra kym maly nedovrsi 3 roky, maly moze normalne chodit do skolky a ty budes doma a dostavat rodicovsku, ostava ti len december a to si kludne mozes cerpat dovolenku, lebo cez matersku mas narok na dovolenku, ak by ti tam ostal 1 ci 2 tyzdne nepokryte tak asi len ta PN alebo dohoda so zamestnavatelom. Matersku budes mat taku istu ako pri prvom, kedze si otehotnela pocas rodicovskej
@havana_frost ak by chodil na pol dňa, tak môže byť na rodičovskej, ale to neviem či by jej ho vzali, pretože je to nevýhodné pre škôlku - nemá taký vysoký príspevok z mesta na žiaka, preto to v preplnených škôlkach neradi robia...
@havana_frost nemylis sa, bude na rodicovskej az do 3 rokov synceka (moze byt aj cely den v skolke), potom by bolo najlepsie ist na PN do dalsej materskej. Pripadne nastupit do prace, vycerpat dovolenku a ist na PN...
To som si nebola ista,ci moze ist na cely alebo pol den.Tak nejak som to aj myslela,ze od novembra,kedze he 03.11.to asi doriesim PN,lebo neviem ci sa vobec na 2 mesiace oplati ist do prace,hlavne,ak neviem ako budem na tom zdravotne.A kedze termin porodu mam na Valentina,tak mi to vychadza od januara doma.Tak dakujem za rady zatial.
@marisa20 Súhlasím, môže ísť syn na celý den, aj ked si na Rd, tam problém nie je. Súhlasím, že je vo všeobecnosti dobré čerpať riadnu dovolenku pred pn, no ak je to len pár dní, je dobré sa poradiť s konkrétnymi dátumami, lebo to môže niekedy spôsobiť aj polovičnú (čo sa skoro stalo mne) aj zvýšenú materskú. Podstatné je kedy - ktorý rok, nastupuješ na md a kvôli výpočtu materského, či máš vymeriavací základ v roku predchádzajúcemu roku nástupu na md - tzv. rozhodujúceho obdobia (RO) (tj. je podstatné, či na md nastupuješ v r.2014 - ráta sa z roku 2013 alebo 2015!!!!!!, kedy je RO rok 2014, čo pri kombinácii len RD+ pn nie je dobré), lebo AK v RO NEMáš žIADNY VYMERIAVACí ZáKLAD (platené poistené), bude podstatné, či máš v RO LEN!! dni RD alebo aj niečo iné, napr. RD + PN, to uplne mení situáciu a materské by bolo minimálne. To je teda podstné hlavne v prípade, že máš vyššiu ako minimálnu mzdu.
Ak vychádza nástup na md v r.2015, ak chceš, napíš, kedy má 3roky syn (kvôli príp. pn ... to je tiež pri krátkych dobách velmi podstné, či tam vychádzajú aj dni víkendu bez vym.základu, vie to velmi znížiť nemmocnské dávky) a kedy máš termín (kvôli tým sobotám, nedeliam). A ešte k tomu pripoj informáciu, či ti zostala nejaká nevyčerpaná dovolenka
ja by som isla na pnku hned ako dovrsi 3 roky bezne sa to tak robi aj baby z mojhom okolia tak robili a od januara pojdes na matersku ja som tak nastupovala po pnke syj je tiez februarovi a na matersku som isla 2 januara z pnky 😉
@marisa20 pri PTP môžeš ísť na md už 20.12.2014 (8týž. pred) alebo tiež 3.1.2015 (6týž. pred). Ak sa syn narodil 3.11.2011, tak si iste vyčerpala všetku dovolenku za rok 2011, na md si nastupovala v septembri 2011 a končila v máji 2012, tj. vznikla ti aj dovolenka za rok 2012, lebo aj dni čerpania MD sa považujú za výkon práce=odpracovanú dobu.
Ak by si išla na md v r.2015:
a ti končí RD v pondelok 3.11.2014, tak napr. by som čerpala do štvrtka dovolenku a potom išla od piatku na pn, Ak by si na md išla v r.2015, tak sa ti bude materské rátať z vym.základu za tie 3dni (utorok až štvrtok). No podstatné je, či máš fixný mesačný plat. ak by si mala plat s pohyblivou zložkou, tak to nemusí byť výhodné (oproti predchádzajúcej materskej rátanej s platom aj s pohyblivou zložkou), lebo záleží, akú mzdu (rátanú z priemernej mzdy) ti dajú na tie 3dni. Ak beriem teda nástup na md 2015 a v r.2014 si mala len dni RD + pn a medzi RD a pn len tie 3 KALEND.dni, tak mzda za tie 3dni sa vydelí číslom 3 x 65% a to je materské na 1kalend. den, tj. x 30 alebo x31dní je mesačné materské.
Ak by si ale čerpala dovolenku napr. od utorka do piatku a na pn išla až v pondelok, tak mzda za 4dní (utorok až piatok) sa rozpočíta na 6dní, tj. mzda : 6, pozor na toto!!! - tieto krátkodobé obdobia sú niekedy velmi zradné, treba zrátat dobre kalendárne dni medzi RD a PN.
Takže podla tvojej mzdy (fixná mesačná mzda) a zostatku dovolenky z r.2012 by som to riešila.
A ešte tolko, že na tvojom mieste, ked zistiš tú dovolenku u zamestnávatela, vyrátala by som si, dokedy by som čerpala dovolenku a znovu si to zistila ale overila by som si to aj na soc.poistovni, no tiež mailom priamo v soc.poistovni, by som im napísala oba varianty, ak by som išla po vyčerpaní riadnej dovolenky a ako by to bolo, ak by som išla od 4.11.2014 na pn a 3.1.2015 išla na pn (to vlastne aj teraz môžeš napísať, to je pre nich dostatok údajov), t.j. zistiť, či ti hrozí minimum alebo ako to je.
Totiž moja skúsenost s pracovníčkami soc.postovne je dosť hrozná, aj mi dali málo, aj vela, t.j. záleží, aká pracovníčka ta bude robiť a ako ovláda zákony, no ty sa musíš istiť proti nepriaznivému výpočtu a cez poradnu je to skôr vierohodné, aj ked vždy je lepšie viac zdrojov, no info ústna alebo telefonická sa dá vzdy poprieť, či zle rozumiet, ak ti odpovedia písomne, je to viac a aj si to môžeš overiť, spýtať sa ...
@gapa
Wau,tak to je viac ako by som cakala.Dakujem za ozaj siahodlhu odpoved,zajtra s odpocinutou hlavou si to precitam znova,dnes mi to uz tolko nepali.Ale v podstate si mi toho vela ozrejmila.Ked mi bude lepsie,tak si to urcite poprezistujem osobne a poctivo vybeham,len som chcela vediet na com asi som predbezne.
Velke dakujem vsetkym zatial a pekny vecer prajem!
@gapa to bolo este v roku 2008 od septembra som bola na pnke a od januara od 2 som bola na MD a maly sa narodil v polke februara.Kamoska mala tak ze starsia sa narodial vo februari a maly o tro roky v maju neskor marec bola na pnke po 3 rokoch a potom nastupila na matersku ze sa jej neoplatilo ist do roboty na 2 mesiace tak to riesila pnkou a vela mam tak znamych 😉
@alietam ok, som si myslela, lebo od 1.1.2011 toto platí (som medzitým pozerala, kedy to zmenili) a tá kamoška, to nevadí, ak je ukončenie rd a nástup v tom istom kalend.roku, ale je problém, ak predchádzajúci rok k roku nástupu na md NIE JE VYM.ZáKLAD (neplatilo sa ani den poistenie) A máš v tom období LEN RD + PN alebo očr alebo neplatené volno, lebo len ak je tam RD (to ak končí RD v tom istom roku ako je nástup na md, tak predch.rok je vždy len RD), to nevadí.)
je to Zákon o sociálnom poistení § 57 ods.4 a v roku 2011 to bol ešte ods. 2 (od r.2011 boli novely)
na porade sa to lahko pozerá pred r.2011, od 1.1.1011 a akutál
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-p...
Baby radte,dakujem🙂Od 1.4.2010 som zamestnana na PN som isla v 2 mes.tehot. 5.4.2011 porodila som 19.11.2011 cize maly bude mat uz 3 roky v novembri a chcem dat vypoved v praci .mam narok na nejaku dovolenku pocas materskej? ak ano na kolko dni? a ak sa pojdem prihlasit na urad prace budem mat narok na podporu? Dakujem za odpoved

Moja znama tak mala a normalne poprosila doktora, nech ju da na rizikove na tych par mesiacov. ked maly ma tri roky v novembri a ty mas termin vo februari tak ti tam vychadza len dva mesiace, nakolko na matersku nastupujes 4 tyzdne pred terminom porodu. neviem, ako to mas v praci, ale ak v pohode, tak sa skus dohodnut aj so zamestnavatelom, ze to tak spravis.