Bude 5 ročná dcérka praváčka či ľaváčka?

enka81
5. feb 2015

Ahojte maminy, mám dcérku, v marci bude mať 5 rôčkov a premyšlame, či bude pravacka, ci lavacka. Ja s mužom sme praváci, v rodine nepoznám nikoho, kto by bol lavak, napriek tomu, starsi syn /8 okov/ je typicky lavak. Len s dcerkou to nie je take jednoznacne, najskor som si myslela, ze tym, ze od mala opakuje po synovi, tak ,,opakuje" aj ruku, ktorou sa krmi, kresli,... No asi pred rokom sa mi zacalo zdat, ze ide viac do pravej ruky, vzdy som jej davala veci na stred, nech si vyberie /lyzicu, ceruzu,.../ . Niekedy prava, niekedy lava. Teraz mi tvrdi, ze sa jej kresli a krmi lepsie s lavou. Skusala som test s klucovou dierkou, pri tom mi vyslo dominantne pravé ocko. Neviete, ako by som to este mohla zistit?

evittam
5. feb 2015

@enka81 A nie je to jedno?!

milenka74
5. feb 2015

@enka81 ja som bola s malym u neurologa a za 10eur mu robili taky test a zbytocne vyhodene peniaze,same sa to ukaze ci je pravacka ci lavacka.
Moj pise pravou,ked je unaveny lavou a to iste aj pri cinnostiach ked je napr a podobne.

kaktusik007
5. feb 2015

@enka81 tak mozno zvlada obe ruky rovnako, aj taki su ludia.... moj ujo s usmevom hovorieva, ze mal spoluziaka na zakladke ktory sa postavil do stredu tabule, zacal pisat lavou rukou, prechytil si kriedu a dopisal riadok pravou... proste kazdy jeden pred tabulou chodil, a tento jediny proste stal v strede a pisal 😀

zuzu101
5. feb 2015

mysme teraz mali ten istý "problém".boli sme u špeciálnej pedagogičky, spravila synovi test laterality a už vieme, ako ho viesť. 😉

enka81
autor
5. feb 2015

@evittam myslím, ze v jej veku to nie je jedno,

evittam
5. feb 2015

@enka81 Ja stale nechapem tvoj problem....Akoze nie je jedno ci bude pravacka al.lavacka?

enka81
autor
5. feb 2015

@evittam no ono by to bolo jedno, keby som sa detom nevenovala a nechala ich , no kedze s dcerkou denne keslime, tvorime, a uz aj chape , co je pravak a co lavak, rada by spom ju viedla dobre. Ona ma pocit, ze je lavacka, prezentuje sa tak aj v skolke, ale ja mam pochybnosti, ci nie je pravak, ci to nie je len okukanost po bratovi. Ide o spravny uchop ceruzky,praca s noznickami,...

evittam
5. feb 2015

@enka81 Ja sa svojim detom venujem rovnako a môj starsi syn cca do 4 rokov jedol lavou,kreslil pravou a je pravak a vyvijal sa normalne a sam si to casom ujasnil. Myslim,ze sa zbytocne trapis,ale to je môj nazor.

enka81
autor
5. feb 2015

@evittam jasne, ved aj to je názor, ďakujem aj zaň

lubina
5. feb 2015

@enka81 ja by som navstivila pedag-psycholog. poradnu a dala urobit testy pre dcerku. Da sa tak urcit dominancia. Nasa starsia je lavacka, ale nie uplne vyhranena. Dominantna lava ruka, ale dominantna prava noha a prave oko....uplne ta chapem, ak mas pochybnosti skus jej dat urobit testy...

mirkakab
5. feb 2015

@enka81 ahoj, a s ktorou rukou kresli? Ja som lavacka,teda lepsie povedane pisem lavou ale ked pouzivam obe ruky,tak ako pravak.(napr.pribor drzim ako pravak, ale samotnu lyzicu v lavej) predpokladam ze este nejde do skoly,tak by som ju asi nechala,do ktorej si pero chyti,nech s nou pise.

monicm
5. feb 2015

@enka81 sú aj "obojruký" dokážu obe ruky ovládať rovnako.ja by som bola na tom rovnako,keby ma neorientovali na pravú ruku.najstarší syn všetko robí pravou,ale nôž drží zásadne v ľavej.tak nech si drží,je mi to jedno.nerieš to,nechaj to na ňu,nech sama zistí,čo sa jej ktorou robí lepšie.

micha7
5. feb 2015

ja som aj lavak a aj pravak...(obojrucnost)...(na papier pisem lavou a na tabulu som pisala pravou, chlieb rezem s pravou a mazem si ho maslom lavou atd.......................

jaja018
5. feb 2015

Ja mam 3 rocnu a je tiez taka ja neviem aka. Raz pravou, raz ľavou ako sa jej chce. Som zvedava co nam na to povie neurologicka.Zacne jest lavou, prelozi do pravej o chvilu spat... A tak isto aj s kreslenim. A

siska53
5. feb 2015

@enka81 ja som ruky v predskolskom veku striedala,ale v prvej triede uz bolo jasne, ze som pravacka.. Takze uvidite.
Nas syn je od narodenia jasny lavak.. Dcerka zatial strieda, ale vyzera,ze bude pravacka. Neriesim, uvidi sa v skole. Moj nazor.

katy1979
5. feb 2015

Nechaj to na nu. Do ktorej ruky zoberie ceruzku nech s nou kresli ci striha. Neupozornovat neriesit. Tie sme mali obojrucne dieta. Pouziva obe ruky na pisanie si vybral pravu. Nohy pouziva ako lavak.

enka81
autor
6. feb 2015

ďakujem všetkým za názory, nechám ju teda zatiaľ tak, nech si vyberie, snáď si raz aj vyberie...

ichbinich
6. feb 2015

Na takom "teste" domotal moj svagor kedysi nejaku sudruzku 😀 Kreslil pekne lavou, ale potom zobral noznice suverenne do pravej a strihal 😉 😀
Inak pise lavou rukou, ale pribor drzi ako pravak.
Zase moj brat je pravak (pise pravou), ale pribor ma zasadne naopak 😉
Ja som zevraj preonacena lavacka na pravacku, to mi povedali nezavisle od seba tri osoby z roznych odborov... Pisem pravou, ale naucila som sa pisat aj lavou, a viem toho lavou rukou dost...
Ja si myslim, ze to treba vediet asi dve dni pred nastupom do skoly, aby si vedela kupit podla potreby pero pre lavakov 😉
Inak deti mam tiez zatial obojrucne... Nech sa krmia, ako chcu, aj nech si kreslia, ako chcu...