Čas po príchode zo škôlky

k_a_j_k_a
4. okt 2012

Ahojte. Chcem sa opytat ako travite cas s detmi po prichode zo skolky domov. Lebo mne sa zda, ze nic nestihame. Domov chodime o cca 16:30. Kym sa dostaneme k veceri je 17:00 a viac, deti jedia dlho, aj 30 min. Potom sa deti chvilku hraju, ci uz same alebo spolu s nami, alebo pomozu s dom. pracami. A je 18:30, kedy ich uz musim hnat do sprchy a najneskor 19:00 spat, lebo nevladzu. Nedajboze maju zly vecer a su schopne prejacat cely vecer ako vcera starsia :( a nestihame vobec nic. A to nehovorim o tom, ze obcas treba aj upratat. Sa mi v poslednej dobe zda, ze sa sebe vobec nevenujeme :(

halienka
5. okt 2012

Ahojte babky, nechcem byť provokatérka, ale vážne ste už nutne museli do práce? Hlavne tie čo máte ešte maličké detičky... ☹ A ak tak nedalo by sa vám zariadiť nejako len na polovičný úväzok? Lebo pravdupovediac, tieto prvé roky našich detičiek nám už nikto nevráti, to sú najdôležitejšie rôčky našich detí a to čo teraz do nich nevložíme, to už trebars v ich 10 rokoch nedohoníme...Práca tu nejaká vždy bude, aj o 5 či 10 rokov, ale vám už zostane iba ľútosť, že ste nestrávili viac času s vašimi detičkami v tých prvých rokoch, keď vás naozaj tak veľmi potrebovali... Ja viem, že niekedy je fin. situácia fakt veľmi zlá ☹ a nedá sa inak len do tej práce ísť, ale niekedy to ani nie je až tak zlé, len sme akosi navyknuté, že už "musíme" predsa doplniť rozpočet, alebo okolie sa na nás divne pozerá, že sme ešte doma, alebo sa bojíme, že prácu stratíme a už hádam nikdy v živote žiadnu nenájdeme... Treba si to riadne zvážiť a kľudne sa aj pobiť za právo byť so svojim dieťaťom čo najviac kým je ešte také maličké. Ja to vidím na mnohých z vás, ako tým vnútorne trpíte, že nemôžte byť s vašimi detičkami toľko koľko túžite, a to si vezmite ako veľmi po tom ešte túžia oni. A nejaké spoločenské predsudky a strach by nás hádam nemali dotlačiť do stavu, že radšej obetujeme čas strávený s našimi deťmi ako nejaký ten groš navyše - povedzme si pravdu, keď sa zaplatia jasle, škôlka, doprava do práce, obedy, tak toho moc navyše ani nezostane... ☹ Iba ozaj veľmi zlá fin. situácia by ma k tomu prinútila samozrejme. A nejaký ten rôčik sa ale predsa uskromniť dá, veď ani tie deti toho až toľko nevyžadujú, im je šumafuk - teda tým maličkým, či majú oblečené niečo z bazárika alebo značkové, či sa odvezú v polskom kočíku či v značkovom drahom, im záleží iba na tom či sme s nimi alebo nie...
Ja som si to presadila, napriek nechápavým a odsudzujúcim pohľadom okolia ešte doma ostávam, dcérka má 3 roky, práve nastúpila do škôlky. Kolektív už potrebovala, ale stále cítim, že aj mňa veľmi potrebuje, takže chcem aby bola menšiu časť dňa v škôlke a tú väčšiu stále trávila so mnou a tatinkom. Takže doteraz chodila na 4 hodiny, od tohto týždňa na 6 hodín, prídem po ňu o 14,30, potom keďže je ešte vonku pekne, zostávame von, mám vždy nabalený ruksak jedlom, teplým oblečením a hračkami do piesku. Takto sme vonku asi do 17,00, vtedy ideme domov, lebo prichádza tato z roboty. Potom sa spolu najeme, podľa nálady a počasia niekedy ideme ešte na chvíľu všetci von, do obchodu alebo k babke, alebo sa hráme doma. Moja malá chodí spávať neskoro, až medzi 21,00 - 22,00, takže toho času ešte s ňou strávime fakt veľa dokým ide spať. Medzi 20,00 -21,00 je ešte večera, hygiena, aby o kolo tej 21,00 bola už pripravená na spánok. Kým je malá v škôlke všetko si doma porobím aj navarím, takže to popoludnie môžem naozaj naplno s ňou stráviť a tato sa tiež veľmi snaží čo najviac byť s ňou. Inak sa chystám privyrobiť si zatiaľ len tak niečo z domu, mám šťastie, že som tvorivý človek, uštrikujem, uhačkujem, nakreslím, robím pc grafiku, torty upečiem atď., a toto mi zatiaľ vyhovuje v tejto situácii a na malé privyrobenie aj akési vyžitie mi to stačí - aj tak je to možno presne to čo by mi ostalo po posplácaní kadečoho ke´d by som chodila do roboty, ale časovo je to určite výhodnejšie. Neskôr budem zvažovať a hľadať prácu na pol úväzku, stále tak, aby som malú mohla mať čo najviac pri sebe. Až keď bude väčšia a ja budem vidieť, že už ma tak nepotrebuje, že už začínajú byť prvoradejšie kamarátky, tak pôjdem na plný úväzok, verím tomu, že robotu si vždy nejakú nájdem 😉 Babky nemajte taký strach o tú prácu, je to len taký akýsi akoby marketingový ťah na našu psychiku, ale robota sa dá vždy nájsť keď sa chce, veď my ženy sme šikovné stvorenia, dokážeme robiť hocičo aj sa veľa naučiť 😉 🙂 Ten strach vám zväzuje ruky a oberá vás o tie krásne chvílky s vašimi detičkami 😉 A hlavne treba mať na mysli, že je to len dočasné, čiže ide skutočne len o pár prvých rôčkov, vždy to môžte zmeniť, keď už pocítite, že už sú deti samostatnejšie a už vás toľko nepotrebujú - u každého je to samozrejme individuálne, lebo aj každá dieťatko je iné, takže nejaká presná hranica sa nedá určiť, ale tak je jasné, že také ročné dieťa alebo aj dvojročné je fakt skutočne ešte moc malé na to aby sa dalo povedať, že už mu mama 8-10 hodín denne chýbať nebude...
Dúfam, že som nikoho neurazila, nie je to mojim cieľom, mojim cieľom je len, aby ste sa skúsili nad tým trošku zamyslieť a možno by sa z vás stali šťastnejšie a spokojnejšie ženušky a mamičky, a tým pádom aj vaša rodina by bola určite štastnejšia a spokojnejšia 😉 🙂

lujza123
5. okt 2012

Zatiel je to fajn, idem pre malu o 16:30 a este je svetlo takze cesta zo skolky trva hodinku + zastavky na ihrisku, v obchode, prideme domov vecera potom este vypustim selmu na dvor alebo do izby sa hrat, o osmej kupat a pred deviatou uz spi. Moje je ten typ dietata co zvladne samostatnu cinnost tak 10 minut a uz je pri mne takze nemam pocit ze by som sa jej nevenovala (nedovoli mi to). Momentalne je cinnost tyzdna zbierat orechy na dvore, to ju bavi 🙂

Mne sa nezda ze by som nestihala praveze naopak...lenze ja som obmedzila kazdu pracu co sa dalo...zasadne nezehlim (ani zehlicku preistotu nemam) varim tak na dva dni, vela veci mrazim ked uz je navarene (bolonska omacka, slepaci vyvar, maso so stavou) potom len vyberem , ohrejem a vesera je za 5 min, velakrat si na veceru dame len chlieb s niecim, salat. Upratovanie, pranie sa striedame takze k tomu sa dostanem kazdy druhy tyzden. Mala nema ziadne policky na hracky ...vsetko je nahadzane za 5 minut v krabiciach a je pokoj

lujza123
5. okt 2012

@halienka to je pekna myslienka. Ja by som to asi nevedela sa takto uskromnit a byt s malou. Ano chyba mi, rada by som s nou bola uz od tej 2 poobede ale neviem to. Zivim ju sama, platim jej sukromnu skolku, najom domu, auto, vylety, aspon raz do roka k moru, oblecenie (ja mam este v hlave svoje pocity s detstva ked som nervacila ze si musim obliekat do skoly podedene kosele a menzestraky po 3 bratrancoch) tak to kupujem nove alebo novo vyzerajuce s bazaru sekaca ziadne kolujuce rodinne starozitnosti
Asi som rozmaznana dobou ale nevedela by som sa toho vzdat a ist zit napriklad k rodicom, cestovat mhd, nikam nechodit, nic nemat a venovat sa malej

halienka
5. okt 2012

@lujza123 no po prvé, je jasné, že je to iné ak si na ňu finančne sama (aj keď si spomínala, že sa pri upratovaní a praní s niekým striedaš, som pochopila, že asi s manželom), a po druhé, ja ale nehovorím o takom väčšom školopovinnom dieťati, ktoré už registruje čo si oblieka, ale o tých maličkých, ktorým je to fakt jedno. Keď je dieťa školopovinné, tak už je podľa mňa úplne v pohode robota na plný úväzok, ani to dieťa už nás toľko nepotrebuje. A áno, je to o tom čo dokážeme istým spôsobom obetovať a čo nie. 😉 🙂 Ale ako som čítala, tak ty nemáš problém s tým stíhať a asi cítiš, že ten kontakt s dieťaťom tebe aj jemu už takto stačí. Ja som myslela, skôr tie mamičky, ktoré sú z toho nešťastné, cítia že im to chýba, a k tomu sú ešte unavené a nestíhajú to všetko 😉 🙂

kaja73
5. okt 2012

@kluvancek ver ze ide o to ake mas dieta 😉
tie aktivity co popisuje dobodky robime aj my-vykresov mam v 2 a pol roku viac ako skolkar za celu dochadzku 🙂
Vonku sme ci prsi ,snezi,lyzovakcy,pobyty pri mori.....su pravidlo 😉 ale to ako dieta reaguje,ake ma naroky,ako spracuva odmietnute,ako spracuval slovko NIE,aky ma vzdor,ako je motoricky aktivne,ci je cholerik,alebo melancholik,ako spava..........to meni na celej ciare.
Aj moj prvy-dnes uz 14 r syn bola take narocne dieta,do jeho 5 rokov som sa ani nevyspala,nesedela sekundu vedla neho len tak-cyklotury v necelych 3 rokoch-on uz bez pomocnych takmer 10km kazdy tyzden,plavanie 4 krat do tyzdna-a on v 6 rokoch dal 60 bazenov kraulom,vybuchy hnevu do 4 rokov denne X krat a kopec veci co sa tu neda obsahnut v jednom prispevku-to su ine naroky od dietata na rodica.
Ale dnes je to kludas,mily chalan,cisty jednotkar-proste neviem ze ho mam,ale zas to iste zazivam s mladsim dvojrocakom.-ale neva zvladneme aj toto,aj ked s jazykom na zemi. 😎
Ja sa nestazujem,len viem ze nie je dieta ako dieta,lebo s detmi aj pracujem-a to teda riadne rozdiely u deti.

kluvancek
5. okt 2012

@kaja73 Ahoj, veľa pevných nervov a čo najmenej vyplazený jazyk 😉 Ja som neopisovala čo som robila s deti lebo boli dobré a všetko som stihala. Ja som to písala (niektora mamina tu písala že je na materskej a sa nudí) že či dobré dieťa, či zlé my maminy sa nenudíme na materskej ☹. Stále máme čo s nimi robiť 🙂 a pre nich robiť. A či veriš či nie za pár dni budem mať 40 😅 a mám doma 3ročného " ČERTA" a mám čo robiť !!!! do slova, ťažko sa mi hladá nejaka činnosť pri ničom nevidrží, tiež vzdoruje..... a nespávam od prvých jeho pohybov (7,12,2008) 😲)

kaja73
5. okt 2012

@kluvancek tak sme cca rovesnicky 🙂 ja mam pocit ze tolko teraz nezvladam ako s prvym synom-to som mala len 25,teraz si pripadam ake vyflusana z energie 😝 -moj bude mat 3 roky v decembri.

kluvancek
5. okt 2012

@kaja73 jééé teši ma že nie som sama. Tiež som v mladosti stihala s dvoma, a myslím že toho bolo dosť 😎. Teraz?.... Ja nemam pocit! ,u mňa to tak je 🙄 . Nevládzem, nestiham,.... Keby nemám pubošky, ktoré mi so všetkym pomôžu,tak neviem neviem 😨 A môj Matej ma 3 roky a 5mesiacov. 🙂 Inač je to zlatičko s čertovským chvotikom 😝. Myslela som že večší cocko ako bola moja mladšia už neexistuje. OMYL Matej ja ešte väčší.

andrejka1983
5. okt 2012

@malinkaaninka 😀 zlatý chlapec 🙂)))to je také milé, keď bude veľký ,budeš mu mať čo vyprávať 🙂 a ,viem presne čo myslíš, niekedy narobia naše decka v snahe byť ako my a pomáhať nám viac škody ako úžitku...ale ta snaha a radosť v očkách, no neodolas 🙂 mne sa moja malá zase ked jej dam do ruky fľašu s čajom alebo s mliekom, tak po chvíľke pitia ak jej ju nevezmem, si to začne kvapkať na hlavu a vravieť...umývam si vlasy ako maminka 😀..no neni zlata? 😀

bobulka34
5. okt 2012

Prichadzam domov momentalne medzi 5-6 hodinou, rano byva v skolke o siestej, kedze cestujem do prace.
Po prichode sme vonku, hraje sa s detmi. Okolo siedmej (pocas chl. mesiacov) prideme domov napapa sa, osprchuje, trosku pohra doma a ide spat a o deviatej spi. Cez obed nespava.
Ja zacinam robit okolo domacnosti o desiatej a koncim o dvanastej. V piatok si vzdy upracem a navarim a mame cely vikend pre seba. Manzel chodieva vacsinou prenu do skolky.

bobulka34
5. okt 2012

ja som bola inak na materskej 3 roky, mala som sice 1 rifle a zili sme z mesiaca na mesiac, ale nevadilo mi to. Ina situacia je ked ludia maju hypoteku a manzel nezaraba vela. To chapem. Obcas ked sa nahanam si poviem, ze asi by clovek mal kaslat na super upratany byt, kavicky, cvicenia. Ved aj ona raz vyrastie a budem mat sa cas tomu venovat. Inak jedina nevyhoda jedinacika je ze sa doma nudi a potrebuje spolocnost. Ked si beriem neterku sa hraju a neviem, ze ani je doma.

vanes10
5. okt 2012

ahojte kočky.ja mám dve deti.dcera za mesiac4roky a synačik bude mať rok.malá chodí do škôlky,manžel pracuje a mi s malým si doma gazdujeme do 16hod sami.v 10 mesiaci nám začal uplne sám behať.poviem vám,že tiež všetko nestíham,aj ked si to naplanujem.malý je uplne všade.pred týždnom sa naučil vyliesť na dcerinu postel,takže špehujem každý jeho krok 🙂 .mame doma veselo až kym nezaspia /tak okolo 20:00hod/ a ja zaspím vždy pri filme,lebo malý sa budí ešte na prsník tak 2-3 krát. 🙂 a dni nám prejdu ozaj rychlo.

k_a_j_k_a
autor
5. okt 2012

@mima595 ona nie je uplakana kvoli skolke. Teda aj ano, ale ona ma taku povahu. Od malicka malo spinkala a vyzadovala pozornost. Od narodenia jacala. A zostalo jej to doteraz. Proste taka je, jedovita za vsetko. A mam dni, kedy to ide okolo mna, ale su dni, kedy som z nervami v koncoch a zoparkrat som sa uz aj ja rozplakala (nie pred detmi, vacsinou vecer pri MM), ze je taka a ja neviem, co s nou. Inak je sikovna, rozpravat viem castokrat krajsie a citejsie ako starsia. Ale je pravda, ze jej asi chybam, a aj starsej. Vela sa tulime, tak im to aspon tak vynahradzujem. A ucitelky hovorili, ze uz je to s mladsou lepsie, prestala pri prichode plakat a rano mi uz posledne dni zamavala. 🙂 a pri nastupe mi hovorili, ze do pol roka sa deti v skolke menia, cize som zvedava, co nas caka 😀

andrejka1974
5. okt 2012

ahojte maminky ja tiez niekedy nestiham hoci som doma uz 19 rokov, mam 5 deti 3 skolopovinne , jednu skolkarku a male babatko 6 mesacnu dcerku mne velmi pomahaju moji rodicia teraz ked je pekne pocasie vyberu poobede dcerku zo skolky a idu s nou von a okolo 18.00 mi ju prinesu domov , potom sa navecerame vsetci, zahram sa s detmi a okolo 19.30 ide Sinduska spinkat manzel je v praci od 5.30 do 18.30 tak rano musim vychystat deti do skoly a odniest Sindusku do skolky Rianka sa budi chvilku pred odchodom do skolky tak papa ked prideme zo skolky , vsetky domace povinosti stiham doobeda poobede sa ucim s detmi

dai
5. okt 2012

@halienka vidim ze nachadzas v kazdej teme neporiadne mamicky chodiace do prace🙂 ja len k skolke. Som moomentalne na materskej takze som pre dceru ktora do skolky prichadza okolo 9 tej chodila okolo 15tej. Teraz uz nevhodim lebo som ju tam aj tak musela vlastne cakat az do zaverecnej lebo ona sa chcela hrat s kamosmi... Cize teraz chodim pekne na 17tu a tu polhodku sa tam s malym prehrame lebo slecna sa musi aj s tymi poslednymi detmi dohrat. Nezriedka odchadzame s poslednymi detmi aj po 18tej hodine... Cize tolko k tomu ako ktore dieta co potrebuje...
Inak som pre malu aj ked som pracovala chodila okolo tej 17tej... Doma sme adi za 5minut a spat malinka chodi okolo 9tej.my podla pocasia este ideme von , potom sa hrame, vecera , kupanie a spinkaci ritual. My mame este spolocne rana - vstavame okolo 7 mej, aspon pol hodku sa este mojkame v posteli , potom spolu ranajkujeme a az potom sa ide do skolky...
Ine to bude buduci rok ked nastupi malinka do skoly a ja budem uz zase v praci. Ale tak to este uvidim ako to zariadime.

dai
5. okt 2012

@k_a_j_k_a k tej domacnosti... No my mame pani na upratovanie a zehlenie co nas mesacne vyjde na necelych 200 euro co je myslim pre rodinu s trosku lepsim prijmom utiahnutelne. Varim ja vaecsinou v noci ked deti spia. Co sa tyka venovaniu sa... My sme skoro zrusili telku - zhodli sme sa s muzom ze je to zrac casu... Chodime spolu vecer tancovat - pri detoch mame vtedy tetu co nam uz 5 rokov zehli a obe deti ju maju velmi radi... Je to sice len hodka tyzdenne ale pre nas prijemne straveny spolocny cas... Dokonca sme si s kamaratmi tento rok vytvorili aj sukromnu skupinu cize sme aj v prijemnej spolocnosti nasich kamararov a vela sa nasmejeme...chodime aj na plesy, rozne akcie... Casto berieme deti so sebou, velakrat organizujeme veci sami lebo tym padom nemusime odchadzat od deti... Ale chodime aj sami - je to taka dusevna ocista a pozitivne to vplyva na partnersky vztah.

k_a_j_k_a
autor
5. okt 2012

@dai to mate super, my mame miesto pani roboticky vysavac 🙂. MM nechce pustit nikoho cudzieho do bytu. Ale nasi maju pani na upratovanie a mama si to dost pochvaluje, hlavne, ked nemusi umyvat okna 🙂. A zehlit nezehlim. Nemam ani poriadne co a donedavna som nemala ani poriadnu zehlicku. Jedine, co zehlim, su obrusy a dve manzelove kosele, kt. aj tak nenosi 🙂
S detmi sa snazime byt co najviac, ale odkedy som zacala pracovat, tak sa mi zda cez tyzden toho casu nejako malo. Asi je to len o zvyku. A dokonca mame s MM aj cas pre seba. Deti chodievaju obcas na vikend k starym rodicom, tak to aj patricne vyuzivame 🙂

dai
5. okt 2012

@k_a_j_k_a pre mojho muza je zial oblek pracovny odev cize ich mame doma pozehnane... Ja som inak z domu naucena ze zehlit treba vsetko a tak to mam aj rada 😉 ja som sa toho na zaciatku tiez bala ale moja malabola velmi narocne babatko a ja som popri nej nestihala ani rannu toaletu za celyvden takze sme to boli prinuteny riesit takto...a teraz nelutuje... Ako som pisala pani uplne doverujeme, pomHa nam smalymi , ma kluce od nasho bytu chodi k nam naa oslavy etc.... Ziskali sme vlastne dalsieho clena do rodiny😉
Asi je to o zvyku a mozno aj vekom tvojich deti je to sposobene... Ver mi ze buduci rok to uz budes vnimat inak. My inak robime vela predlzenych vikendov, dlsich pobytov a tak do roka kde sme vlastne s detmi stale takze nemam pocit ze su v tomto smere nejak ukrateni...

halienka
6. okt 2012

@dai neviem aký súvis to má s poriadnosťou, neviem prečo sa to snažíš postaviť do polohy, že tvrdím, že sú to neporiadne mamičky. Nič také nehovorím. Ako samé píšu, sú nešťastné a smutné z toho, že sú s deťmi málo - to je predsa znakom, že im na deťoch a čase s nimi záleží, tak neviem prečo by mali byť neporiadne. Že to je tým, že už chodia do práce je predsa holý fakt, nič viac. Nie je to tým, že behajú po kávičkách, kaderníkoch a butikoch aj v tom čase keď by mohli byť s deťmi, to sú naozaj neporiadne matky a tie zvyčajne nevyplakávajú, že sú málo s deťmi. Alebo aj tie samozrejme, ktoré pracujú ak by aj nemuseli a je im jedno, že ich deti nedostatkom kontaktu trpia, tie sú neporiadne, ale to tieto nešťastné ženy nie sú. Tieto nešťastné matky sú hlavne obeťami systému aký na slovensku teraz funguje. Ale silou mocou chceš všade zo mňa spraviť niekoho, kto tu zo všetkých pracujúcich matiek robí monštrá len preto, že ja mám názor ak je to možné ešte nepracovať. A moje osobné dôvody ak ich mám zhrnúť (ktoré sa ťa zrejme nejako dotýkajú citovo) sú jednoduché : benefity získané prácou u mňa neprevažujú nad benefitmi z času stráveného s deťmi. Ja navrhujem ak to nie je naozaj ešte nutné tak pri maličkých deťoch nepracovať, ty navrhuješ pracovať, ale zaobstarať si opatrovanie/jasle + variť, prať, upratovať po nociach poprípade pani do domácnosti za 200 E. Každý nech si vyberie podľa svojich možností a gusta. 😉 🙂

dai
6. okt 2012

@halienka neporiadne som napisala lebo som nechcela pouzit ine slovo... Tu sa matky pytaju ako maju penzum casu straveneho s detmi zvysit ked pracuju a maju ich v skolke. Predpokladam ze nato mali dovod preco ich dali do skolky. Tu neznie otazka ci ist do prace alebo byt s detmi... Takze tvoj prispevok v tejto teme je podla mna uplne miml zatial co ja som normalne napisala ako to robim aby som bola s malou ktoru mam v skolke a ktora ma podla mna nato pravo kedze ma 5 rokov co najviac. Kedze ty si doma cely den tak ta moje rady trapit nemusia... Jasle som nikdy nikomu neodporucila , samasom tak dieta nikdy nrmala pretosa neviem k tomuto zariadeniu vyjadrit...
A prepac ale keby pracujes tak by si prace tiez robila po nociach ak teda su deti pre teba naozaj prioritou ako sa bijes do prs☹ opayrovanie som v tejto teme spomenula kvoli prispevku kde sa pani stazovala ze nemaju s muzom css na seba. Prepac ale podla mna tym ze som porodila som neprestala byt manzelka a tiez sa snazim si vztach s muzom udrzavat.
Inak mama co tu najviac pisala ze nema na nic ani na deti cas je pani ktora je 19 rokov na materskej... Cize ani nekonecna materska nie je liek na vsetko.

halienka
6. okt 2012

@dai No vidíš, a ja tu dávam možnosť, na ktorú už pomaly nikto ani nepomyslí, to som si ale dovolila, čo? 😅 😀 Jasné, keby som naozaj musela ísť pracovať, tak určite radšej upratujem po nociach aby som mohla tráviť čas s deťmi, a vôbec sa preto nemusím byť do pŕs, aj tak ich mám malé, to by som ich už mala ako placky 😀 😀 A nehovorím o 5-6 ročných deťoch ale podstatne mladších.
Inak mamu, ktorá je 19 rokov doma a spomínaš ju - asi Andrejku - tak tu vôbec nepíše najviac, že nestíha, napísala iba jeden krátky príspevok, a popri 5-tich deťoch sa vôbec nedivím, že "niekedy nestíha" - tak to napísala , aj keď je na materskej 😉
Ale nechajme to tak, ja som sem napísala, čo som chcela, či si niekto niečo z toho vezme a čo, je už každého slobodná voľba. 🙂