Dieťa v škôlke hryzie ostatné deti

janickacrazy
20. nov 2013

Ahojte mamičky, mám taký problém, syn chodí do školky a majú tam jedného chlapca, ktorý hryzie všetky ostatné deti. Učiteľky to vobec nejako neriešia. Ked som sa učiteľke sťažovala, že malý má otlačené zuby na ruke, tak povedala, že viete, on hryzie všetky deti. Neviem, čo mám robiť, lebo malý chodí do školky rád. Dá sa to vobec nejako riešiť? Dakujem za rady.

darina1952
20. nov 2013

@janickacrazy najskôr to vyriešiš cez mamičku chlapčeka, ona by mu mala vysvetliť že sa to nepatrí 😉 . Aj môj malý mal pár škrabancov v jasliach a potom aj on uštedril nejaké.... (hlavne novým deťom sa ušlo - deti si skúšajú hranice čo si môžu dovoliť) a v šatni sme si s rodičmi vysvetlili situáciu a bolo to OK 🙂 . Potom malý pochopil že sa nepatrí hrýzť a šrabať detičky a už to nerobil - ale musel rozumovo trošku podrásť...

janickacrazy
autor
20. nov 2013

@darina1952 no ide o to, že to trvá už dlhšie a vobec sa to nezlepšuje, mamička mu to povedala, že sa to nerobí, ale on ju vobec nepočúva a robí to dalej, keby sa to stalo občas nepoviem, ale je to už pomaly každý den a to fakt sa mi už nezdá normálne 😢

darina1952
20. nov 2013

@janickacrazy ...hmm, tak ostáva už len tačiť na vychovávateľku aby včas v triede zakročila a nenechala situáciu dospieť až do bodu pohrýznutia a poškriabania, a keď to nejde cez vychovávateľku - tak tlačiť na riaditeľku MŠ aby učiteľka na to dohliadla a previnilca aj potrestala 😒

bosoriak
20. nov 2013

@janickacrazy Myslim, ze to maju riesit ucitelky v skolke. Ved oni vidia, kedy to robi a ako jedine vedia ihned zasiahnut. A v sucinnosti s rodicom, ale co ten zmoze, ked to dieta robi iba v skolke?

gaby21
20. nov 2013

@janickacrazy Pokial vieš, ze rodičia dieťaťa, ktore v skolke hryzie, robia všetko preto, aby jeho sparavanie napravili, potom bude problem v učitelkach, musia jeho pozornosť nasmerovať spravnym smerom, vzdy ked sa schyluje ku konfliktu, treba včas zabraniť uhryznutiu, učitelky musia mať oči na stopkach, nemalo by to trvať dlho a spravanie dieťaťa sa upravi.

gaby21
20. nov 2013

@bosoriak Ano suhlasim, rodič nie je v skolke, preto nemoze uhryznutiu zabraniť

abbie
20. nov 2013

rodic s tym nic nema, kedze nieje v skolke ... o incidente sa s detmi treba bavit priamo pri nom a nie za 5 hodin doma ... to uz nie je vobec ucinne. Mali by to riesit ucitelky v skolke, nemali by sa len tak prizerat... ak to bude pretrvavat dlhsiu dobu, tak by som kontaktovala riaditelku skolky.

janickacrazy
autor
20. nov 2013

Poznám toho chlapca aj z ihriska, robil to aj vonku, predpokladám, že možno aj doma. Matka ho napomínala, ale aj tak ju nepočúval a robil si dalej, musela ho doslovne odvliecť z ihriska. Učiteľka ho niekedy vylúči v školke za trest z nejakej aktivity a nechá ho samého sedieť pri stole, to je jej riešenie. Zatiaľ to nejako nezaberá. Moj syn príde takmer každý den domov pohryzený, do ruky, do ramena, dokonca aj do chrbta. Ten chlapec žije len s matkou. Neviem, ak to bude pokračovať dalej tak sa asi porozprávam s riaditeľkou, myslíte, že je to dobrý nápad?

babulina
20. nov 2013

boli sme s v rovnakej situacie, ucitelky nechceli velmi riesit, tak som sa s kontaktovala s rodicmi dotycneho chlapca a v klude sme sa porozpravali,deti boli pritomne pri tejto debate, odvtedy je svaty pokoj a pokial viem tak odvtedy uz nekusol nikoho, ci pomohla verejna hanba alebo dohovor rodicov to neviem

janickacrazy
autor
20. nov 2013

Dakujem za vaše názory ešte pár dní počkám a ked sa to nezlepší budem to riešiť, dúfam,že to dobre dopadne

hameeda
20. nov 2013

no ja by som si odchytila malého a jasne mu povedala že ak ešte raz moje dieťa pohryzie tak mu takú prilepím že ho nezachráni ani mama ani učiteľky, a chcela by som vidieť ak by sa to opakovalo, normálne na drzovku by som prikázala mojmu dieťaťu nech toho malého pohryzie, to ako nechápem čo za výchova

hameeda
20. nov 2013

@janickacrazy : ten malý matku očividne nerešpektuje, treba ho postrašiť, pretože musí prísť nato že raz padne kosa na kameň

nykushka6
20. nov 2013

Ja mam podobny problem, nasa dcera /19m./ ma tendenciu zahanat sa a hryzt deti sebarovne a mladsie :( chodime do kolektivu tzv.priprava do skolky a aj tam sa zahana a ked chyti jedy, tak chce uhryznut :( cela rodina sme z toho zufali bo k nam si to nedovoli a pani ucitelka mi povedala, ze mala potrebuje svoj osobny priestor. Najradsej by som sa v zadku videla, ked vidim ako sa chova k detom, niekedy je ok a niekedy sto certov :(, jasne, ze ju vsetci stale napominame aj ona si sama povie no no no, ale robi to nadalej :( ...

janickacrazy
autor
20. nov 2013

@nykushka6 hmm len tvoja má len 19 mesiacov ale ten chlapec má už cez 3 roky, čiže už by mal byť trochu vychovaný si myslím

janickacrazy
autor
20. nov 2013

@hameeda no neviem, či by sa mi podarilo malého ako ty vravíš odchytiť, lebo ráno vačšinou chodí skor ako my, čiže ked prídem už je v triede a moj malý chodí na obed domov, čiže vtedy je tamten tiež niekde zalezený v triede, no ak sa mi podarí, tak mu skúsim dačo povedať, ale mám pocit, že on nerešpektuje ani mamu ani učiteľku, tak neviem, či sa zľakne mna 😒

nykushka6
20. nov 2013

@janickacrazy aha, tak to ano, ak to bude u nasej malej nadalej pokracovat napriek upozorneniam, tak to budeme riesit s psychologickou :( radsej skor, ako neskoro a niekomu by mala ublizit, 3r. dieta by uz malo presne vediet co je dobre a co nie ...

hameeda
20. nov 2013

@janickacrazy : moja majstaršia dcera keď začala chodiť do škôlky tak tam bol taký chlapec čo stále za ňou chodil, ona nechcela kôli tomu ani isť do škôlky, tiež som to hovorila učiteľkam a žiadna zmena, potom som si drzovku ráno zavolala toho chlapca len som ho tak pevnejšie chytila za ruku a povedala že keď neprestane tak si na ňho počkám vonku a uvidí a odvtedy bol kľud 😀

janickacrazy
autor
20. nov 2013

@hameeda no ak to inak nepojde, tak to asi budem musieť poriešiť tak ako ty teraz je moj malý chorý takže máme chvilu klud od hryzenia uvidíme ako to bude dalej

jumama
20. nov 2013

Nasa malacka uz druhy den prisla s pokusanou rukou. Ona si sem tam nosi plysaky do skolky a povedala, ze to ju uhryzol zajko🙂) Ale ked sme si potom kreslili, povedala, ze to ju jedno dievcatko hryzie. Pytala som sa, ci ju to aj bolelo a plakala a co na to pani ucitelka, ale tak v dobrom len, vyzvedne, nie zhrozene. A povedala, ze hej, plakala a pani ucitelka povedala dievcatku, ze to dobre kamaratky nerobia a ze jej predsa nic nespravila, tak preco ju kuse. No nedam ruku do ohna, za tu moju vymyselnicku, ci jej daku hracku nebrala a pod... aj tak ale to hryzenie nie je dobry napad. Podla mna nemoze pani ucitelka nejako inak ako ta nasa zasiahnut, lebo zakazovane niekedy najviac chuti a mohla by ta mala kusalka kusat s radostou dalej na just. Jedine jasne vymedzit a ponuknut jej na kusanie nieco ine: "Do deti sa nekuse, boli ich to. Namiesto toho mozes kusat do hryzatka." Ak su deticky zdatne recovo... takuto sebaobranu ich mozeme naucit. Mozu oni same pri "hryzavom utoku" ponuknut "superovi" hryzatko. Toto som skusila dnes malej vysvetlit, kedze ona velmi rada poucuje plysakov a baby nasimi mudrostami, hadam to skusi aj na to kusave dievcatko u nich v skolke🙂

janickacrazy
autor
20. nov 2013

@jumama Ja som sa snažila malému vysvetliť, že má tomu chlapcovi povedať, že to sa nerobí a nech sa s ním nehrá, lenže to asi je dosť ťažko dosiahnuteľné, lebo ešte to moj asi celkom nechápe, alebo nedokáže sa s ním nehrať, lebo ten chlapec vyhladáva jeho spoločnosť. Asi pojdem nejaké hryzátko kúpiť 😀

zabka132
20. nov 2013

Aj moj syn hryzol...mali sme s tym problem. Niektore dieta capne, niektore sa rozplace ...niektore stipne a ine zasa pohryzie. Bohuzial u nas to fungovalo vsetko ...urobil nieco zle a potom sa rozplakal, lebo vedel, ze je to zle. A to som ho cepovala od malicka...toto nesmies, lebo to boli atd atd 😒
Vyrastol z toho, ale uzili sme si. Prve 2 roky som sa bala chodit poobede do skolky, ze co zasa bude 😅 Teraz je to ok.
Velmi ma trapilo, ze ublizoval inym detom ...ale jednoducho z toho musel vyrast.

a este pripomienka na ucitelky ... baby, ktore pisete, ze ucitelka by mala davat pozor ...ano, to je samozrejme....ale skuste si zobrat 20 deti (ak nie viac) a davajte individualne na kazde pozor ...viem o com pisem, robila som urcity cas s detmi.

rani
20. nov 2013

Pracujem ako ucitelka v ms a zazila som chlapceka, ktory nam deti hryzol. Jeho reakcie sa nedali predvidat, stacila sekunda a nestastie bolo hotove. Krvave dohryzene miesta sa veelmi tazko vysvetluju rodicom... verte mi, ze sme skusali vsetko, zamestnat ho, vysvetlovat mu, ze to deticky boli, nepomohli ani rozhovory s rodicmi toho chlapceka, nezaberal ani trest (vylucenie z oblubenej aktivity... atd.) Dohryzol dokonca aj moju vlastnu dcerku a to v mojej pritomnosti!!!! Verte mi, ze sme boli zufali... akonahle zacal poriadne rozpravat, uz hryzt nepotreboval, tato "forma komunikacie" uz nebola pre neho potrebna.

weronyca
20. nov 2013

Ahoj, zial my jedneho kusajuceho mamedoma- velmi sa cela rodina kvoli tomu trapime ☹ vysvetlujeme mu to vsetkymi moznymi sposobmi a zial bez uspesne.. Maly je totiztaky, ze obcas kuse tak, ze ani nechce ublizit ale v ramci ,,lasky" alebo tak, ze sa brani..
Zaujimave je, ze sa velakrat od inych deti a rodicov dozviem, ze ten uhryznuty provokoval robilzle zabrdal, tak sa maly branil. Aj to, ze v poslednej dobe kuse viacmenej toho isteho chlapca. A dozviem sa, ze ucitelka ich nechala sediet vedla seba pri prezliekani? Verim, ze ucitelky maju vela deticiek, uz sme to riesili aj s riaditelkou, psychologmi.. Tiezsa az bojim poobede chodit ponho co sa zas dozviem.. Sme uz uplne bezbrany.. Chapem aj rodicov ostatnych deti, ale ja ako rodic sa snazim robit bsetko preto aby to nerobil.. Maly je vykvet to je iste, netvrdim, ze je nevinny.. Ale....

Snad aj nas z toho vyrastie.. A mrzi ma, ze ucitelka sa mi vzdy stazuje pred nim(co z jednej strany chapem) ale naposledy pokakal.. A na druhy den nechcel ist rano do skolky, ked sme ho prehovorili po par hodinach mi ucitelka vola, ze je maly pokakany.. Teraz sme sice chory, ale akonahle mu spomeniéme skolku, znova sa pokaka a tvrdi, ze chce byt doma so mnou.

weronyca
20. nov 2013

@rani presne toto mame my, nas maly veeeeeeeelmi malo rozprava- a to nam dala ako dovod hryzenia aj psychologicka. Ze on tak puta pozornost, brani sa, komunikuje.. A ze jednoducho kolektiv potrebuje aby sa rozropraval..

rani
20. nov 2013

@weronyca suhlas na plnej ciare s pani psychologickou.

rani
20. nov 2013

@weronyca rozhovoty s rodicmi sa nerobia pred detmi, to by pani ucitelka mala vediet.

weronyca
20. nov 2013

@rani mo len vysvetlite to rodicom a ucitelkam tie ho chcu dat do sukromnej skolky alebo do nejakej specialnej.. A moj maly len trpi a pokakava sa.. Ale z ova opakujem neospravedlnuje ho to!

rani
20. nov 2013

Nevidim dovod na specialnu skolku. Ale mozno by pomohla zmena skolky a hlavne pristup pani ucitelky.

mirkave
20. nov 2013

Asi viem pochopit aj jednu aj druhu stranu.ale aby som dovolila inemu dietatu,aby hryzlo to moje dieta? Riesit to s ucitelkami,rodicmi ,mozno nejakym odbornikom a samozrejme aj s tym dotycnym kusacom. Nevravim,ze vyhrazat sa kusacovi je to spravne riesenie,ale bohuzial,ak nic ine nezabera? Nenecham si sikanovat vlastne dieta v skolke...

jumama
21. nov 2013

@janickacrazy No a my dnes rano v satnicke, sme stretli to dievcatko a ono vravelo svojej maminke, ze nasa je jej kamaratka, ale ani nevedela ako sa nasa vola, ked sa jej mamina pytala 🙂) Takze uvidime, ci dojde pokusana aj dnes, ci maju nejaku taku hru, ci co ... Potom by som to uz aj ja s pani ucitelkou riesila.