Je dobré dať dieťa na celý deň do škôlky?

gombickaaa
20. máj 2014

Mama dieťaťa ktoré nastupuje do škôlky ostáva ďalej na materskej dovolenke s jeho mladším súrodencom. Aké sú argumenty pre to aby trávilo v škôlke celý deň a aké pre to aby už obedovalo, spalo a aktívne trávilo popoludnie v kruhu svojej rodiny?
Zaujíma ma psychologická a sociálna stránka veci. Napr./ "Už by sa malo odpútať nech je tam celý deň"/alebo/ "škôlka mu rodinu nenahradí, pol dňa v kolektíve úplne stačí"/ ... a pod.

spachtos
25. máj 2014

@dejka77 Pre kazdu matku by malo byt dieta na prvom mieste

spachtos
25. máj 2014

@janka258 je 1000moznosti, kam chodit s detmi, robit im progam, stretavat sa s druhymi detmi a ucit ich nebyt egoisticymi. Osobne poznam take deti a nemali ziadny problem pri nastupe do skoly zaradit sa do kolektivu alebo sa podelit s niecim. Ide len o to, ako sa im rodic venuje, rozprava sa s nimi, vysvetluje...
/nehovorim, ze je zle dat dieta do skolky, len nesuhlasim s tym, ze ked tam nechodi, je to chyba, chyba je to, ked im rodicia nevedia vytvorit program a evenuju sa im, ale ich radsej odlozia/

celasapremenim
25. máj 2014

@gombickaaa
ja som napr. chcela bravat dcerku na obed zo skolky, isla v styroch rokoch, male druhe som mala doma na materskej, len ona nechcela, chcela tam prespat a hrat sa s detmi
tak sme to riesili tak, ze vzdy sme sa dopredu dohodli, dva dni sla zo skolky domov na obed a tri dni tam ostavala a podobne
ak by mi tam nechcela spavat, tak ju beriem urcite domov
co mne najviac vadilo na skolke, bola ta strava....je to velky skok z domacej stravy na tuto skolsku ci predskolsku, no nic moc a tak sa to taha aj cez skoly a dalej

druhe, to som nastupila rovno do prace a muselo ostavat dlhsie v skolke, ale nastastie mu to vobec nevadilo, tak som sa az tak netrapila....

este dodam, ze pred skolkou boli denne s inymi detmi vonku, chodili sme aj do detskych centier, na rozne detske podujatia, na dielne, mali kamaratky a kamaratov, mozno ani preto nebol v skolke problem

su vsak deti, co maju vyslovene psychicky problem nastupit do skolky a nepaci sa im tam....ak by som mala tu moznost, pri takomto dietati by som volila poluvazok a chodila pon....aspon prvy rok, kym si nezvykne

myslim si, ze deti potrebuju kolektiv, specialne to plati pre jedinacikov, je dobre, aby sa naucili komunikovat, aj kvoli skole
na druhej strane, ja som bola v skolke len rok pred skolou a uplne mi to stacilo, zalezi od povahy dietata

zuzanockamt
25. máj 2014

@gombickaaa pokial by som bola na MD s jednym dietatom, tak druhe by som do skolky nedala ... iba ak by islo o predskolaka a aj to iba na pol dna

hanka_april
25. máj 2014

to je taka podrypavacna tema 😀DDDDD

asimama
25. máj 2014

@hanka_april to si trafila..kazda mamina ma nato iny nazor.. 🙂

horana
25. máj 2014

@gombickaaa Ak je takto ze na vyber, meritkom je vzdy dieta, jeho nazor by mal byt prvordy, nie mamicky.
Mama ked ma moznost z titulu ze je doma, dieta brat aj skor, nech sa dieta rozhodne, ked chce byt este viac s detmi, nech je mu dana moznost, ked naopak by chcelo byt radsej poobede doma a zazivat veci s mamou s surodencom nech je mu dana moznost. Ked mama vladze a chce sa jej venovat. V zariadeniach sa este nachodi cely zivot, ale cas ktory stravi s mamou a surodencom, ak to pravda chce a dava jej to nieco, sa uz nezopakuje a je kratkym obdobim.
Na samotnu socializaciu doobedie staci, tam je hlavny program. Poobedie je uz len zabijanie casu - spanok a dalsia hra - cakanie kym dojde rodic. Ale co viem v skolkach je vzdy slachta deti co chodia domov naobed, tym sa zavidi 🙂

asimama
25. máj 2014

@spachtos preco to tak beres?v decembri sa nam ma narodit druhe babo..a v septembri mi syncek ide do skolky..niesom rozhodnuta,ci na cely den,alebo pol dna..ja si myslim,ze to neni o tom,ze najst 1000 moznosti,ako im spestrit den..beriem to tak,ze musi sa naucit respektovat ucitelky..ze tam,ked si piskne nebudu hned skakat okolo neho..asi to vyznie strasne..ale aby bol sebavedomi..to sebavedomie mu nikto neda..musi sa naucit,ze mamina nebude pri nom stale..musi sa naucit samostatnosti a to,ze ho budem stale drzat za ruku sa samostatnosti nenauci..deti su niektore strasne..ale musi sa naucit celit zivotu..on deticky miluje..viem,ze v kolektive mu bude dobre..ak nie..tak mu vyhoviem..nejde o to,ze odlozit dieta..nauci sa tam basnicky,riekanky..pesnicky..preco by som mu mala branit byt kolektive..

charllotte
25. máj 2014

podla mna, hned na cely den, pretoze ak si naucis ditko, ze bude chodit naobed domov, tak potom ked nebude moct nikto pre neho prist a zrazu bude musiet byt cely den v skolke bude si zle zvykat, robila som v skolke, tak viem ako sa spravali deticky a nedaj sa odradit ani placom, je jasne, ze ked dieta sa ma zrazu odtrhnut od mamy, ze budu cirkusy a bude plakat, veeelmi plakat ale tak 2 tyzdne a bude to fajn, zvyknu plakat nez odide mamina a po chvilke sa uz pekne hraju 😉

modrofuzik11
25. máj 2014

ja som dala saru na cely den do skolky. od prveho dna. je to ritual. aby hned od zaciatku boli jasne stanovene pravidla. niektore maminy maju ine skusenosti. nam sa osvedcilo toto.

alex999
25. máj 2014

Super, čiže keď dieťa začne chodiť do školy, a matka náhodou bude doma na materskej, tak ho tiež necha , ano?? 😕 😕 Škôlka nie je miesta na "doklad" dieťaťa, je to výchovno-vzdelávcia inštitúcia, kde sa dieťa nauči socializovať, naučí sa istému režimu. Nechápem, prečo by malo chodiť na 4 hodiny, alebo vôbec. To potom budete dieťa tiež vyberať zo školy pred obedom ???? 😒

alex999
25. máj 2014

* odklad 🙂

augustovkaa
25. máj 2014

A ako by ste riešili prípad, keď vaše dieťa 3 - ročné nastúpi do škôlky v septembri, vy nastúpite do práce a v novembri otehotnenie. Na materskú nastúpite až V júli, porodite v auguste. Staršie dieťa celý rok navštevuje celodenne škôlku. To akože kvôli tomu, že sa mi narodí druhé dieťa mám ju zo škôlky zobrať alebo ju tam začať dávať len na 4 hodiny? Nechala som ju na celý deň a všetky prázdniny je doma. Berie to ako samozrejmosť. Občas ju nechám doma aj keď nie je chorá. Venujem sa jej koľko mi bábätko dovolí. Prvé mesiace som sa nestíhala ani najesť. Bola som vďačná za škôlku. Teraz má malý 9 mesiacov a je to lepšie.

kikushka2386
25. máj 2014

@augustovkaa podobne sa mi stalo.....v auguste dovrsila 3 roky nastupila do skolky a ja som sa prihlasila na urad prace a cestou z uraduj som si kupila test.vysie pozitivn bola som tehotna na zaciatku takze na urade som nahlasila ze som tehotna pracu som s nenasla pretoze ako tehotn ma nechcel nikto zamestnat takze doma som bola az do marca kedy mi zacala materska.malu som davala normalne d skolky u nas je do 5 tej.ale vecsinou okolo 4 som chodila pre nu.byvala castejsie chora tak bola viac doma ak v skolke ale urcite jej neublizi skolka 🙂

janka258
26. máj 2014

@spachtos v podstate s tebou súhlasím, že deťom treba vytvárať program, ale dieťa potrebuje aj svojich rovesníkov, aby sa zahralo a aby komunikovalo aj s človiečikmi v jeho veku a bez maminky. Si predstav, že by teba niekto dní v týždni držal len a iba medzi deťmi...darmo by ti vytvorili program aby si sa nenudila,darmo by sa s tebou rozprávali a vysvetľovali ti, ale časom by si potrebovala ísť medzi dospelákov a u detí to funguje presne tak isto. Ja som viac menej narážala na to, že väčšinou so škôlkou nie je problém na strane dieťaťa, ale skôr na strane úzkostlivým mamičiek, ktoré deťom "nedajú dýchať". Ja som tiež nechodila do škôlky a kamarátov som si našla aj tak, ale raz ak je dieťa v škôlke a je mu tam fajn, tak nevidím dôvod,prečo by tam malo byť iba 4 hod. 🙂

siska53
26. máj 2014

@spachtos suhlasim s janka258..mozes 100x vytvoeit program,rovesnikov nenahradis. Aj ja sa snazim robit detom aktivity,aj ked s 2detmi rozdielnych zaujmov to nie je jednoduche,este sa velmi ani spolu zahrat nevedia,hadam tak o pol roka to uz bude realne.. V zime to bola katastrofa,vonku same male deti doobeda,poobede uz tma,dalo sa men,prechadzat,ak,sme teda vobec sli,lebo ved ihriska sa,nebudi osvetlovat..ved naco? Aj teraz to nie je idealne,obcas si najde dieta v jeho veku,s ktorym sa ha,lenze to su obcasni ci jednorazovi kamarati. O stalych prisiel,lebo ti vsetci sa dostali do skolky,byvaju aj chori,no teaz sa aspon na ihrisku obcas stretnu,ale vidim,ze tie vazby uzie su take pevne,ako predtym..
vonku sa malemu velmi venovat nemozem,kedze musim dozorovat najma malu a bavit sa s nou a nie vzdy chcu robit rovnaku cinnost. Takze to ma maly tazke..
aj citanie je u nas problematicke,lebo mala chce len,pozerat obrazky,maximalne stihnem pomenovat,maly chce uz cely pribeh,takze ked to striedam a citam malemu,tak je to casto za revu malej. No stalo sa,ze uz jej on akoze cital..
este spolu kreslime,tancujeme,spievame,oni s aradi hraju na nahanacku a akoze strasidla,obcas schovka,no to mala stoji pri mne,takze maly ma hned najde.
chodia sice aj moji rodicia,obca si druhi stari rodicia,nobto su ludia,ktori maju cez 60 a okolo75 rokov.
aj ked som zo sebeckych dovodov rada,ze je maly doma so mnou,ze si ho uzijem viac,ako malu,som presvedcena,ze po 3.roku uz dieta kolektiv potrebuje. Nejde o moju lenivost alebo co. No ja musim popri starostlivosti o nich stihnut aj domacnost a vieme vsetci,kedy nasi muzi chodia domov.. Takze nie vzdy sa vsetko da,ale aspon vidia,ze sa treba starat i o byt,co tiez nie je na skodu,ked sa chcu zapojit. Je pravda,ze to v skolke nevidia,lebo to ucitelky v naplni prace nemaju.

ja som,do skolky chodit nemohla,mama tiez,robila,co mohla,ale jednoducho som mala a este aj trochu mam zo zaciatku,problem zaradit sa do kolektivu.pripisujem to tomu,ze som nemohla chodit do skolky.

pe
26. máj 2014

tie 4 hodiny nic neriesia, ja som prve mesiace chodila pre dcerke naobed, teda vlastne po jej obede, aby tam nespala, lebo pani ucitelky mi povedali, ze si tazko zvyka, vedeli, ze som na MD s druhym dietatom, tak mi kazali po nu chodit, dcerku som vzdy nasla unavenu, uplakanu, prisli sme domov a bolo jej treba spat, druhe dieta tiez mrncalo, no otras, od januara som to potom sekla a oznamila som im, ze ju necham aj spat a je to o stopro lepsie, aj tak si rano odreve a potom je uz dobre, ide spinkat s detickami, pritom doma uz nespava, ked nahodou ostane, takze si oddychne, ked vstane naje sa a pohra a uz o tretej alebo pol stvrtej pridem po nu a najdem si ju spokojnu, vyspatu, najedenu 🙂

janickacrazy
29. máj 2014

@gombickaaa Možno to dopredu netreba velmi riešit, okrem toho každá školka si to rieši po svojom, napr. v našej školke nie je možné nechat dieta na celý den od prvého dna, prvý týžden sú všetky deti len na pol dna či sa to rodičom páči alebo nie. Potom učitelka rozhodne, ktoré dieta tam už može spat a ktoré stále len na pol dna bude. Moj syn chodí stále len na pol dna a nie preto, že ja by som chcela, ale preto, že tam nechce jest a riaditelka tvrdí, že tam nemože byt celý den hladný. Teraz je tam chlapec, ktorý už tretí mesiac ráno plače za mamou, spočiatku chodil len na hodinu, lebo reval celú hodinu v kuse, potom na dve, teraz chodí na pol dna, pričom preplače dáku pol hodinu. Jeho mamička má proste smolu, aj keby chcela íst do práce vidí, že jej syn to jednoducho nezvláda, takže zatial je doma. Každé dieta je iné, ja osobne by som asi nechala len na pol dna, keby som bola na MD s druhým bábom, ale keby tam chcelo byt velmi na celý den, tak by som ho nechala na celý den.

zitaje
29. máj 2014

@alex999 ano, moja starsia chodi domov hned po vyucovani, doma sa naobeduje, potom ma kruzky alebo svoj program. Aj mladsia tak bude chodit, teraz pojde do skoly. Neviem co je na tom zle. Ale je to vec priorit a sposobu zivota 😉

@asimama musi sa naucit respektovat ucitelky... no co ja viem, pre mna toto nie je nejaka meta, ktoru musi moje dieta dosiahnut 😅 a ze nebudu skakat ako ono piska - preco, doma hned ma vsetko, co chce? Tak potom je ale chyba doma 😉 . Ja vediem deti k samostatnosti aj doma, a so sebavedomim tiez nemaju problem.
@janka258 toto je podla mna strasne individualne... Moja starsia isla do skolky, ked este nemala 3 roky a zjavne nebola este pripravena - kym tam nechodila, do skolky sa tesila, ale potom strasne trpela, ze tam musela denno-denne chodit, tak potom vzdy "radsej" ochorela, vyslovene z psychickej nepohody. Takze si myslim, ze je to velmi individuaalne, od akeho veku treba detom detsky kolektiv a do akej miery. A ja ako mamina som nemala vobec ziadny problem ju do skolky dat (teda kym som nezistila, ze to nezvlada) prave naopak, myslela som si, ze jej tam bude dobre, ja som skolku milovala. Stredna, ta zas nemala problem od prveho dna, cize vydrzala, zvladala, ale casom ju skolka zacala otravovat - prave to, ze ich tam vecne organizuju, nema potom cas venovat sa svojim kamosom, zaujmom.
Moj nazor, ze bohato staci byt v skolke na 4 hodiny aj to nie je nutne, je praveze vysledkom osobnej skusenosti.

alex999
29. máj 2014

@zitaje prepač ale ja som to myslela tak, že dcera bude mať ešte vyučovanie a teba napadne že ju vybereš pred obedom , lebo si doma 😉 nie že ma ostať v družine

zitaje
29. máj 2014

@alex999 aha, tak to hej, zas odtial-potial 😀

silviami
29. máj 2014

@siska53 presne si vystihla môj názor, u nás podobne, malú mi nechajú na júl august doma keďže som na materskej, už sa na to veľmi teším, ale viem že ona bude mrnčať, lebo všetky kamarátky budú v škôlke. Môžem jej robiť akýkoľvek program, bude to fajn, ale kamarátky nenahradím. Jednoducho mi chýba rozmýšľanie 5-ročného dieťaťa.

janka258
30. máj 2014

@siska53 presne o tom som písala,len sa mi nechce rozpisovať 🙂 Ja zastávam názor,že čím skôr dieťa zistí, že svet sa netočí tak ako to jemu pasuje a že v živote musíme robiť aj to čo sa nám nechce tak tým lepšie, deti teraz majú traumy zo škôlky,z družiny...už snáď zo všetkého a rodičia robia všetko preto, aby nedajbože dieťatko nemalo nejakú "povinnosť", tak som potom zvedavá, čo tieto dietky budú robiť v dospelosti, kde ich tých tráum, resp. problémov čaká dosť a zrazu zistia,že im nevedia čeliť,lebo boli chránení rodičmi pred každou krivdou ktorá by sa im čo i len teoreticky mohla stať. Nepoznám nikoho, kto by mal celoživotnú traumu z toho, že bol v škôlke celý deň, nakoľko 90% ľudí si veci zo škôlky ani nepamätá. Ale je to každého vec, kto si chce deti cipkať nech sa páči,ale ja si chcem svoje dieťa pripraviť do života,aby v dospelosti mohlo kráčať samé, nie neustále mne pod sukňou a aby ešte v 30-tke nebola závislá na príjme rodičov len preto, že momentálne ešte nie je pripravená pracovať a že má z toho traumu. Viem,že predbieham udalosti,ale vravím, čím skôr si dieťa zvykne, tým ľahšie to bude neskôr znášať či už v škole, v práci. A toto mi neodškriepi nik, lebo ja som so sestrou bola vychovávaná tak, že ja som si musela poradiť a sestre vybavili rodičia,lebo bola mladšia a vidno to doteraz. Kým ja sa spolieham sama na seba, ona len na druhých a ešte sa nepohla z miesta. Takže čo som celé detstvo brala ako krivdu,tak teraz v dospelosti každý deň ĎAKUJEM z celého srdca rodičom, že ma takto pripravili do života.

sorciera24
30. máj 2014

@janka258 presne tak, moje slova...uplne doslova s tvojim prispevkom suhlasim....a dodam len to, ze ucim pubertakov......a tam vidim prave to, ze bud si nevedia poradit s beznymi situaciami...cize riesi banalne problemy za nich rodic alebo opacny extrem upadaju do hlbokych depresii......a kolko samovrazd ani envravim ......ako 15-16rocne deti, aby s tymto bojovali?.....pred 15timi rokmi nieco take nehrozilo.....jo a bola som v jasliach od roka na cely den, moj syn je v skolke od 2 na cely den.....a nelutujem.....

janka258
30. máj 2014

@sorciera24 presne tak, keby boli v živote vystavení aspon trošíčka bežnému životu,tak by samovraždy a depresie u detí neboli, potom sa naozaj z totálnej banality stane obrovská tragédia, pretože si myslia,že život je prechádzka ružovou záhradou a zrazu zistia že to tak nie je a nevedia kam z konopy. Mali by sme naučiť deti žiť na zemi aby sa naučili prežiť, lebo ak im budeme dlaždičkovať cestu pod nôžkami aby sa nepotkli,tak príde čas keď namiesto malého pádu capnú rovno "na hubu" a nebudú si vedieť poradiť.

juranka
30. máj 2014

Mne tiez zobrali malu 3 r. Od septembra do skolky a som na materskej s mladsou. Ja sa uz nemozem dockat toho septembra 😀 moja ma teraz obdobie vzdoru, viete si predstavit- postoj bojovnik, ruky prekrizene na hrudi , zamracene obocie a celyyyy Boziii den mi robi napriek...planujem ju tam dat na cely den, teda do tretej. Iste ju tam nebudem nasilu nutit cely den ale zatial sa ona sama do skolky tesi ( bratranec uz rok chodi, tak aj ona chce ), tesi sa na novych kamaratov a hru v skolke. Uvidim ako sa jej tam bude pacit a podla toho sa zariadime. Ale vidim, u synovca, ze ako zacal chodit do skolky tak dozrel, je mudrejsi...deti podla mna patria do kolektivu deti rovnakeho veku, zviknu si na urcite navyky, na nieco co sa aj musi...neviem si predstavit, ze by nesla vobec do skolky lebo som ja na MD a pride cas skoly, kde jednoducho chodit musi a teraz co urobite, dieta tam nechce, place, odmieta sa zapajat do kolektivu. Bratrancov syn napr. Jeho si mama nechala doma lebo bola s mladsim doma a teraz ma 5 rokov a zapisali ho az teraz. Boji sa toho, vsetci cakame ako to s nim bude. Nenasiel si totiz ziadnych kamaratov adrzi sa mamky ako kliest 😒

adrianaza
19. jún 2014

Chcela by som poprosit o radu. Mam 5 a 3 rocneho syna. Ten starsi chodil zatial do MS len na pol dna aj to tam boli velmi malo kvoli chorobam a od septembra pojde do predskolskej a ja sa neviem rohzodnut, ci ho dat na pol dna ci na cely. Aky maju u vas deti program poobede? Chvilu lezia a potom maju aj take vzdelavacie aktivity ako doobeda, ci sa uz skor hraju? Ide o to, ze ak dam mladsieho len na pol dna, tak potom budem s tym mladsim bezat domov nech sa vyspi a pripadne ho budit aby sme stihali pre starsieho, nech tam zas neni moc dlho, takze mladsi to bude mat take ulietane to poobedie. Aj my za starsim bude smutno, ale tak samozrejme jeho dobro je prvorade nie moje pocity - len mam pocit, ze potom budem mat nanho strasne malo casu, isto bude riadne unaveny, ked uz nebudu spavat takze doma pojde skoro spat. Ucitelky vsak vraveli, ze mu kolektiv chyba, ze to vidno, lebo vela vymeskal a keby bol na cely den aj by si kamaratov nasiel, aj na rezim zvykol a uz by bol prisposobeny na rezim aky bude potom v skole. Riesili ste niektora podobnu situaciu? Este ma napadlo, dat ich na pol dna napr. do decembra a potom od noveho roka starsieho na cely den a mladsieho na pol dna nech si pomaly zvyka. Zvazujem aj toho mladsieho nedat este, ale zas je podla mna lepsie pomalsie zvykanie ako naraz na cely den a aj potrebujem vediet, ci nebude mat zdrav. problemy ako starsi po nastupe do MS. Neviem sa rozhodnut, co je dolezitejsie - ci vzdelanie a kolektiv alebo aj pohoda a istota domova a mama, ktora predsa tiez moze dieta naucit veci a chcela by som vyuzit co najlepsie tu moznost byt este doma s nimi, lebo tento rok mam este na vyber, na buduci rok uz bude skolak, tak to uz potom budem v robote a on aj v druzine a mladsi na cely den. Poradite?

hanka_april
19. jún 2014

@adrianaza a preco nedas oboch na cely den? a v skolke u vas nespavaju poobede? lebo u nas je skor problem, ze vela deti uz nechce spat, ale "musia" ist spat poobede.....

adrianaza
19. jún 2014

@hanka_april preto, lebo mladsi je dost na mna naviazany, tak chcem nech si tiez tak postupne zvykal ako starsi a aj sa bojim chorob a aj preto, ze chcem, nech si uziju aj mna aj jeden druheho, tento cas sa uz nevrati. V skolke u nas spavaju (mladsi by musel) ale starsi uz bude predskolak a ti uz nespavaju, len ze lezia pol hodinu ci hodinu, neviem. Ale to asi vacsina deti nespi. Vy mate dieta v MS na cely den?

hanka_april
20. jún 2014

@adrianaza estr bie.ma len rok.ale dacam ju uz na nocnik a dufam.ze v septembri 2015 ju zoberu.dieta od 6 mesiacov vyhladava spolocnost rovnako starych deti..