Je takéto správanie 4,5 ročného dieťaťa normálne?

sherynkamalinka
14. apr 2013

Mam znamu, ktora ma 4,5 rocne dieta. Uz tri roky jej tvrdim ze na jeho spravani nie je nieco normalne. Nie som psychologicka ale...Je podla vas normalne ak taketo dieta nerozprava, resp rozprava ale rozumie mu len vlastna mama, pri akomkolvek zvuku hracky, natahovacia hracka ktora hraje uspavanku, macicka ktora pri stlaceni gombika robi mnau, nic hlucne, tak pri tychto zvukoch si dieta zatvara usi a jaci aby sa to vyplo. Neznesie akykolvek zvuk, mama pri nom nevysva, neperie, nemixuje...Ked bol mensi mal zachvaty ked popod okno presiel autobus....Inak toto dieta normalne prejavuje city, potuli sa ale ma zvlastne prejavy radosti. Jaci, vrieska, skace, hadze sa....Je doma len s mamou, do skolky nechodil a ani ho neplanuje dat. Mama tvrdi ze s jej synom je vsetko ok, ze je inteligentny sikovny....Tak baby, napiste mi svoj nazor lebo bud som uz trafena ja alebo niekto iny...

mima4
14. apr 2013

@sherynkamalinka prejavuje zaujem o ludi? Lebo je tu mozna urcita forma autizmu.
A podla mna by mal ist do skolky, urcite aj to robi nieco.... ze nevyrasta s inymi detickami v kolektive

sherynkamalinka
autor
14. apr 2013

@mima4 nema problem s ludmi, aj city prejavuje, tiez ma napadol autizmus ale viem ze tie deti neznesu fyzicky kontakt, ma surodcencov takze sam nevyrasta...

sherynkamalinka
autor
14. apr 2013

a este som zabudla, vsetko musi byt tak ako si nalinajkuje, ked si pouklada ceruzy jednu vedla druhej a jednu mu vezmes ma zachvaty zurivosti, hryzne ta do krvy, poskrabe, kopne...velmi je agresivny

mima4
14. apr 2013

@sherynkamalinka ako ktore deti neznesu fyzicky kontakt, len niektorym autisom povies "objijmi ma" a objijmu ta..ale mechanicky... taktiez autizmus ma rozne stupne a co je typicke pre autistov, vytaca ich zmena v ich stereotypnom zivote a neznasaju zvuky...su veeelmi citlivy na rozne zvuky.
Take dietatko by malo chodit do skolky a nie trcat doma

mima4
14. apr 2013

@sherynkamalinka

s tymi ceruzkami, velmi casty jav spravania autistov... na akukolvek zmenu reaguju agresivne, preto musis im vopred na obrazkoch povedat svoje "plany s nimi"...

sherynkamalinka
autor
14. apr 2013

@mima4 no a ako mam tej matke otvorit oci, skusala som jej pekne povedat ze psychologicka nie je hanba..pomozu, poradia ako sa k dietatu spravat...ale nie jej dieta je uplne ok

mima4
14. apr 2013

@sherynkamalinka
mozno ona vie o tom, ze maly je autista, len nechce aby to ostatni o nom vedeli. Vsak skus sa s nou o tom porozpravat... a co je dolezite, s autistami treba robit cim skor...

sherynkamalinka
autor
14. apr 2013

@mima4 ona to popiera ze ma nejaku vadu...a taka otazka, ako je to s autistami napr v puberte a dospelosti? Stav sa zmierni alebo su stale ini...?

mima4
14. apr 2013

@sherynkamalinka stav sa moze zmiernit, ale MUSI sa s autistom pracovat, velmi intenzivne, hlavne vo veku, ako je ten maly... musi byt specialna vychova zamerana na vedenie autistu... je mozne, ze ked sa maka od zaciatku s autistom, ze bude chodit aj do normalnej skoly.. ale vacsina autistov chodi do specialnych skol.

Dost deti je casom umiestnovanych do roznych ustavov, pretoze 4 rocne dieta zvladnes...ale 15 rocneho pubertaka nie... myslim ze sa chapeme 😉

mima4
14. apr 2013

@sherynkamalinka no ked to popiera a skutocne je to autizmus a dieta ani poriadne nerozprava, tak ked s nim pojde na zapis do ZŠ, tak ju rovno poslu s nim do specialnej skoly... a potom bude zizat...

sherynkamalinka
autor
14. apr 2013

@mima4 toto tvrdim aj ja, ze na to doplati, ja neviem, kebyze sa jedna o moje dieta snazim sa najst pricinu jeho zvlastneho spravania...lenze jej odmala bol zvlastny, maval obrovske zachvaty zlosti, neraz nas dokopal, dohryzol proste bolo mi doplacu

mima4
14. apr 2013

@sherynkamalinka len vies, nejedna maminka ma problem si priznat, ze nieco nie je OK... zatvaraju oci pred realitou... myslim, ze porozpravaj sa s nou, ale medzi styrmi ocami a veeelmi citlivo... 🙂

trish31
14. apr 2013

@sherynkamalinka tak v prvom rade treba zistit,ci dietatko pocuje...To co opisujes normalne nie je,mame rovnaky problem v rodine,chlapcovi sa nakoniec zistila lahka forma DMO,Aku ma jemnu motoriku?Aku ma chodzu?Je agresivny?Vies,ono mozno jeho mamina aj vie,ze je nieco zle,len sa takto navonok chrani,a tvrdi,ze je dieta OK....Aj u nas to tak bolo.

trish31
14. apr 2013

@sherynkamalinka aj tento nas chlapec stale robil taketo veci,ked prisli na navstevu hadzal veci,kusal nas,normalne ma raz tak postipal az mi slzy vyhrkli,nehovoriac o tom,ze ma 7 rokov a kaka hocikedy mimo wc....

aliza
14. apr 2013

@sherynkamalinka no, ale o tvoje dieta sa nejedna 😉 a myslim, ze ta vcelku do toho vobec nic nie je. Ona je matka, tak to nechaj na nu. Ak to ona nepotrebuje riesit, nevidim dovod, preco to trapi prave teba. Raz pride cas, ked sa dostane k odbornikovi...lebo uz inu sancu mat nebude. Takze, ja by som to urcite nechala tak a do kamaratky nehustila, ze jej dieta ma 'vadu' 😕. na to podla mna nemas pravo, nie si odbornik. Nech si kazda riesi svoje dieta a nie cudzie....

zsuzsuka
14. apr 2013

@aliza...no nedalo mi nezareagovat...a to uplne v dobrom....no vies mozno chce len pomoct....mozno len oci otvorit...mozno ma dotycna toho dost a niekedy mame mi mami ruzove okuliare a nevidime realitu..lebo to nase dieta je najlepsie najsikovnejsie....ale ktovie...

zsuzsuka
14. apr 2013

@sherynkamalinka ..no ja by som urcite to nevzdala...kebyze toje nejaka moja dobra priatelka...tak spisem vsetky veci co viem o dietati a idem ja za psychologickou, co nato asi povie..i ked ja samozrejme viem, ze najlepsie je doniest dieta, ale aspon na ten prvy krok...a nejako citlivo to potom podala maminke dietata....drzim palce a dufam, ze mu nakoniec nic nebude...

aliza
14. apr 2013

@zsuzsuka no, treba si este raz precitat, co napisala....ze 3 roky! ju uz presviedca. My nemame nikoho presviedcat, mozme naznacit, pomenovat veci, ale ak dotycny nase rady neprijima a odmieta, tak to treba nechat tak. nemozeme nikoho do nicoho nutit a hodnotit deti druhych...na to su tu odbornici. Dotycna maminka zrejme vie, preco dieta nedava do skolky, podla mna dobre vie, ze nieco nie je v poriadku a nevidim dovod, preco by to mala kazdemu vesat na nos a s kazdym to riesit. Je to ich sukromna vec, ich dieta a ziadnu kamaratku do toho nic.

zsuzsuka
14. apr 2013

@aliza...ved ano...len ked som si to predstavila, bolo by mi osobne velmi luto sa pozerat nato...a tiez mohla aspon naznacit, ze si to sama riesi s dietatkom....a mala by mozno pokoj...a nikto by sa uz nemiesal.....no to je uz jedno....

aliza
14. apr 2013

@zsuzsuka ale ona nema co druhym naznacovat, co robi a nerobi s vlastnym dietatom. Ona sa nikomu predsa nezodpoveda, nema povinnost hlasit, ako postupuje so synom! je to cisto len jej vec. Ak ma chlapec autizmus, tak to skor ci neskor budu musiet riesit aj bez otravnej kamaratky, ktora sa hra na najmudrejsiu 😀. A lutost je velmi zla, stacil by obycajny 'sucit' a pochopenie 😉.

pia22
14. apr 2013

Cisty Asperger, alebo iny atypicky autizmus. Matke to naznac, ty to vies, ona urcite tusi, viac urobit nemozes. Skor ci neskor budu prinuteni to riesit, najneskor pri nastupe do skoly.

malinkaaninka
14. apr 2013

môj syn robí toto čo popisuješ.mali sme podozrenie na autizmus,bolo vyvrátené.má vývojovú disfáziu-to znamená,že má problém s rečou,má slabšiu slovnu zásobu,zle sa vyjadruje.chodíme k logopedičke a lepší sa to.je zaostalejší oproti vrstovníkom,podla psychotestov vychádza rok pozadu.je velmi detský,žasne nad plyšákmi,miluje bábätká.vyžaduje nehu,pochvalu..má rád spoločnosť ludí,snaží sa nadviazať priatelstvá,ale často krát to stroskotá na tom,že deti mu nerozumejú alebo im pripadá čudné jeho správanie/jačanie,poskakovanie,grimasy/ a tak často v cudzej spoločnosti príde ku mne po nejakú dávku odvahy alebo ako by som to nazvala.ja mu rozumiem,pohladím a zas ide lietať medzi deti..
od autizmu,podla Dr.Jánošíkovej nás delí fakt,že syn má záujem nadväzovať kontakty,hned sa s ňou pustil do reči,dotýkal sa jej.

dari
14. apr 2013

@sherynkamalinka ako je na tom, čo sa týka vedomostí? Piismena, čísla, nejake zvláštnosti?

sherynkamalinka
autor
14. apr 2013

@aliza ty nevies o com pises...neposudzuj ma prosim ta...ja nehovorim ze som najmudrejsia, mam dve deti, o dalsie deti som sa starala tak laicky viem posudit co je ok a co sa uz vymyka z normalu

sherynkamalinka
autor
14. apr 2013

@dari co sa vedomosti tyka ma pamat, pamata si vela fraz z rozpravok. Napr ked mu nieco vezmes povie ti To nedelej, to muzu delat jenom ja...je to z nejakej rozpravky ktoru niekedy videl a proste to povie rovnakym stylom rovnakym frazovanim rovnakou intonaciou...a to sa casto stava. Cisla nepozna, rad si prezera knizky urcene pre najmensich, napr otvori zvieratka a povie somarik, somarik robi i a , macicka, macicka robi mnau. ..atd. sam si to hovori pre seba. V spolocnosti deti je dost nevsimavy, teda ked ide okolo casto do dietata zakopne, buchne aby sa posunulo a pod., hracky ktore nie su jeho su automaticky jeho a ked ho poprosis ze pozicaj zacne jacat a hryzt. na wc sa naucil chodit v 4 rokoch.

traktor
14. apr 2013

@sherynkamalinka nehladaj za tym nic viac..je to len moja zvedavst..ako casto vidis to dieta ty?ked vies tolko dost podrobnych veci..vies, lebo niekedy sa môze zdat, ze to rodic neriesi, vyzera to, akoby sa tym nezaoberal, mozno to vzal ..?to vysvetlovanie kazdemu....a pritom mamina to môze riesit, pochodila po lekaroch a tak, nechce to rozoberat s inymi ludmi, co o tom nevedia...len s tvojho pohladu to môze vyzerat inak..

aliza
14. apr 2013

@sherynkamalinka a preco ty posudzujes deti druhych? si odbornik? poziadala ta o to mamicka toho chlapceka? preco mas potrebu druhym hovorit, co maju robit? ako tu pisali, ak to dieta ma nejaky problem, tak narazi hned v prvom rocniku a mamicka to bude musiet riesit aj bez tvojej intervencie. Skus sa vcitit do jej situacie, ako by sa to tebe pacilo, keby tvoja kamoska 3 roky do teba hucala, ze tvoje dieta je 'vadne'. to je maximalne necitlive. Nezazila si taku situaciu, tak to neries a nechaj mamicku napokoji aj so svojim trapenim. Ak by chcela pomoc, tak ta o nu poziada. Ved si spominala, ze ma aj ine deti, takze asi dobre vie, co je ok a co sa vymyka normalu. trosku empatie a respektu by nezaskodilo.

sherynkamalinka
autor
14. apr 2013

@traktor vidim ho velmi casto, nebudem tu vysvetlovat preco...a taktiez mam velmi dobry vztah s mamou, rozpravame sa o vsetkom, snazila som sa jej citlivo naznacit ze nie je vsetko ok, ze bude mat problem v skole, ze to treba riesit ale ona jednoducho nechce. maly bol v skolke, az jeden den, velmi sa tam pobil a ucitelky vyvodili ze este na skolku nie je zrely, to bolo pred rokom

sherynkamalinka
autor
14. apr 2013

@aliza tebou sa zaoberat nebudem

aliza
14. apr 2013

@sherynkamalinka no nastastie 😎