Skoro 3-ročné dieťa nevie rozprávať

mina0202
10. mar 2023

Cavte chcem sa vás opýtať, moja dcérka bude mať v auguste 3 roky. No ale nevie rozprávať, neviem ani tomu už nechápem prečo. Rozprávame sa s ňou stále všetci ukazujeme jej napríklad že aké sú zvieratká a aké zvuky vydávajú no nič. Ona všetkému čo jej povieme rozumie aj keď jej niečo poviem aby to spravila aj to spraví. Lenže nerozpráva povie že mama tata baba no viacej nič a už keď rozpráva tá len blaboce a nikto nevie čo chce. Už ma to začína trápiť, lebo sa o ňu bojím. Inak je veľmi šikovná počuje na svoje meno, proste rozumie čo rozprávame medzi sebou len nič nepovie. Ani len áno alebo nie proste nič. Dr povedal že to je normálne keďže on si to ani veľmi nevšímal lebo keď k nemu ideme tak ona len plače až pokiaľ neodídeme. Tak neviem máte s tým niektorá skúsenosti?

basska_b
10. mar 2023

Neporadim, ale zachytila som, ze tato mamina riesi daco podobne
https://www.modrykonik.sk/blog/januska131/article/taka-velka-a-este-nerozprava-5k33hl/

Kamoska zas ma chlapceka, co si v 3 rokoch len nejake monology pre seba viedol, ale vobec nepouzival jazyk na komunikaciu. Nepovedal smerom na nu ani dvojslovnu vetu. Ked nieco chcel/nechcel, len vykrikol KAŠUUUU alebo tak. Isli k logopedovi, maju to vydrete, ale uz sa to kus zlepsilo

juliet86
10. mar 2023

@mina0202 a nrbyva dcerka frustrovana ze nevie vyjadrit co chce co potrebuje? moze ist napr o nks. pogugli si. kaslat na pediatra zbehni s nou k logopedovi alebo k psychologovim urob si dotaznik na svet zdravia mojho dietata a zoadaj vymenny listok ak nemas na sukromnych odbornikov vela stastia

andreatytler
10. mar 2023

@mina0202 Chodte na logopediu. Citala som tu prispevky od mamiciek, ktore vraveli ze ich deti sa rozospravali ked mali 3 roky ale podla mna je to uz na hrane a netreba na nic cakat a odkladat.
Nechapem tomu co doktor poveal. To sa on nezaujima o to ci dieta napreduje? Ved ak dieta place, tak sa predsa teba opyta ze ako napreduje v reci.

elenajezova
10. mar 2023

Ja som mala presne toto isté so synom. Ako cez kopirák. Na logopediu sme začali chodiť, ale nemalo to zmysel. Vôbec nespolupracoval. Rozumel úplne všetko, používal zo 10 slov, niektoré normálne mama, tata, daj a tak podobne. Ostatné svoje vymyslené. Napríklad malý bol totiž, veľký o, a tak podobne. Keď mal tri roky, musel ísť do škôlky. A tam sa stal doslova zázrak. Bol donútený rozprávať, aby mu rozumeli. A zrazu, ani nie že postupne, ale zrazu to išlo a začal rozprávať. A potom bol až moc šikovný. V piatich rokoch vedel počítať do sto, poznal písmenká abecedy.. no nevychádzala som z údivu teraz je to už pomaly 23 ročný mladý muž s maturitou ....😀😀😀❤️❤️❤️😀😀😀

elenajezova
10. mar 2023

Keď som sa doktorky na to pútala, že prečo nerozprával, tak sa len zasmiala, že
"Nebylo vo čem"...teraz sa už na Tom tiež smejeme, ale vtedy mi tiež nebolo všetko jedno. A najkrajšie je na Tom to, že ani logopediu potom nepotreboval. Hneď rozprával pekné čisté aj rvsa v pohode naučil....tak možno treba tiež vyskúšať kolektív deti. Ten vie potiahnuť, urobiť doslova zázrak . 😀

jahodka11
10. mar 2023

Aj u nas to tak bolo, prvorodený nerozprával skoro nic, ked isiel do skolky… pocikaval sa..atd…a teraz je z neho sikovny 15rocny chlapec… takze ak dr nevidi problem, nehladaj ho ani ty… ked tak si vybav odklad do skolky, ak je to mozne…spatne vidim, ze nam by to pomohlo….

zuzanaete
10. mar 2023

Moze v kolektive rec nabehnut a nemusi. Pamatam si, ked mi pediatricka hovorila, ked mal syn 15 mesiacov, ze ak by sa mi cosi nezdalo, rec nebabiehala, tak nech necakam na 3 roky, ale nech pride a budeme riesit. Takze su aj lekari, ktori to nezlahcuju. Nastastie sme to nemuseli riesit.

zuzkaa1991
10. mar 2023

@mina0202 zacala som davat v 3r kvalitny rybi olej chodila od 2.5r do škôlky a do 3r len hmkala tiez rozumela po mesiaci používania oleja zacala aspon slova rozprávať a od 3.5r sa jej usta nezastavia ;)

lenuska9999
10. mar 2023

@mina0202 skus psychologičku. Ta ta pošle aj a potrebné vysetrenia napr neurologiu, ušný, krčný atd, aby sa vylúčili ostatné príčiny. K logopedom je dlhá čakačka, ale zisti si, či neponúkajú v tvojom meste kurzy aspoň pre rodičov. U nás v meste robili aspoň takýto kurz pre rodičov, aby im ukázali ako s takými detmi pracovať atd. Bolo to veľmi prínosné.

lenuska9999
10. mar 2023

@mina0202 ak chceš napíš mi a sprostredkujem ti aspoň okrajovo čo bolo na tom kurze

jumama
10. mar 2023

Pozri si tuto knizku od logopedky Kapalkovej: https://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/pdf/Sucasti... Su v nej strategie, ako hovorit s dietatom.
Prave tato Kapalkova hovorila o tom, ze aj takto skoro mozno chodit k logopedovi, on skor iba zdiagnostikuje a rodica nauci strategie ako hovorit s dietatom, ako sa s nim hrat... dieta je este malicke a nemusi sa vediet sustredit, drilovat na nejakej hodine u logo...
Tie hodiny by u logo by boli len take hrave. Len nie kazda logopedicka vie tak hravo pracovat, podla mna. Prave preto aj knizka vie byt napomocna, ked si o tych strategiach precitas, okamzite ich mozes zacat pri hre s dietatom pouzivat... pr. kratke vety, alebo otazky. Nasej velmi pomohli alebo otazky.

seahorse27
10. mar 2023

Smer logopedia, treba ziadanku od pediatra, nasadte kvalitny rybi olej. Moze tam byt porucha reci, asi vas neminie ani neurolog, ale tam vela zazrakov necakajte. Zaklad je dobry logoped, ktory vas nasmeruje.

mamkalentedkova
10. mar 2023

Kamarátka ,s ktorou sa dosť často stretávam mala to isté .Dcérka nastúpila v septembri do škôlky .18.9. mala tri roky .Tiež rozprávala pár slov a zvyšok takou svojou hatlaninou .Ja by som to asi skúšala riešiť skôr ,ale povedala som aj jej ,nech počká ,čo a ako v škôlke .Doma jej všetci rozumeli a teda nebola nútená sa nejak viac snažiť .Teraz ,po polroku v škôlke sa jej pekne rozviazuje jazýček 😊

zorkahorka
10. mar 2023

Synovec bol taky. A mal vlastny dorozumievaci system, hrozne sme sa vtedy na nom bavili 😀 doktorka svagrinej povedala,ze do 3 rokov je to ok a on sa dovtedy fakt rozrozpraval. Takze daj tomu cas

kallanchoe
10. mar 2023

Môj druhý nastúpil ako troj ročný do škôlky...rozprával možno 10 slov.....po mesiaci v kolektíve začal rozprávať....tiež som mala obavi...lebo pri prvom som toto nezažila....tak som dala na slová pediatricky,keď škôlka nepomôže pôjdem k logopedovi....našťastie krásne nabehol a v ničom nezaostáva....

olivnik
10. mar 2023

Asi jej vyhovuje, že vy vylustite jej potreby bez jej snahy o rozprávanie.. Keď pôjde do MS kde bude vyše 20 deti tak sa naučí. Tam za ňu rozmýšľať nebude mať kto pri takom počte detí. Proste sa bude musiet viac presadiť. Skus logopédia, ale ja by som počkala kým nabehne do MS

monikamama
10. mar 2023

@mina0202 moj taky bol v troch rokoch vedel mama a namiesto tata hovoril ňaňa. Vsetko. Pomohla skolka, doma som mu citala, vysvetovala, rozravala a nic. ( teraz je druhak, patri medzi najlepsich ziakov, ) odporucala by som logopediu 😉 drzim palce

luccija
10. mar 2023

@mina0202 pre istotu choď k logopedicke, ale sú deti čo sa rozprávajú neskôr moja tiež až v 2,5 r, ale zo dňa na deň, ale povedala viac slov ako tvoja

paulinam99
10. mar 2023

@mina0202 na 3-ročnej preventívke ťa obvodná pošle k logopédke. Dobtedy kľud a rozvahu. 😉

jumama
10. mar 2023

A inak, casto u neskoro hovoriacich deticiek skumaju sluch - ak maju casto soplikove choroby, ci zvacsene mandle, mozu nepocut. Synovec mal vodu v uskach, museli mu pol roka kvapkat kvapky, ak by to nepomohlo, davaju sa take stenty do usiek, aby ta voda odtekala. Oni potom uplne inak pocuju.

stasim
10. mar 2023

Ja mám inu skúsenosť, moja dcéra tiež nerozprávala, nič iné na nej nebolo, musela som si vyslovene vydupat všetky vyšetrenia a všetkých presviedčať, že to naozaj nie je ok , základ je kolečko psychológ, logoped, neurológ, ale niekedy nestačí ani to....mohla by som toho napísať .....dcéra má tento rok 12r., má len svoju rec a prešli sme si mnohými dr., dg. do dnes nevieme

mogaa
10. mar 2023

@mina0202 veľa detí začne rozprávať okolo 3roku života, takže sa s tým netráp...rozrozpráva sa v škôlke.....logopéd ťa vezme až okolo tých 3rokov skôr nie, hlavne ak dieťa vie aspom tých pár slov a zjavne rozumie....

ketere
5. aug 2023

@zuzkaa1991 ahoj, môžem Ta poprosiť, aký rybi olej dávaš? Ďakujem

ketere
5. aug 2023

@seahorse27 aký je prosím Ta kvalitný rybi olej? Ďakujem

seahorse27
6. aug 2023

@ketere napr. Neurotreska od Lysi - obsahuje aj CBD olej.

lulu260586
15. feb 2024

@mogaa my chodíme od dvoch rokov...teraz ideme aj k psychológovi a uvidíme či ďalej..