Je takéto správanie učiteliek v MŠ vhodné?

gabika20
23. sep 2020

Ahoj dievčatá. Syn nastúpil tento rok prvýkrát do škôlky, má 3,5 roka.. myslím, že nie je problémový, snaží sa robiť veci samostatne, ráno ide do škôlky bez plaču no niekedy sa mi zdá, že to berie skôr ako niečo čo musí absolvovať akoby sa nejak extra tešil.. ale dnes ma trošku zarazilo správanie učiteľky.. ako sa u Vás správajú pred Vami k deťom? Sú milé či ráznejšie? Netvrdím, že sa správajú zle, možno je chyba na mojej strane a veľmi si veci pripúšťam.. Syn bol ráno veselý, všetko ok..prišli sme do škôlky a ze ide cikať, vo dverách na mna ucitelka vybehla, ze ja nesmiem ( to samozrejme respektujem, rozumiem, je to normalne) len mna aj syna sokovalo to ako vystartovala, ja som cakala vonku a sledovala co sa deje, upokojovala slovne syna lebo som pocula ze uz place.. ona stala vo dverach a stale na neho tlacila nech sa uz konecne vycika, jasne ze mu to takto neslo..potom mu isla umyvat ruky len s nim tak kmasala.. aj ked vsetko s milym hlasom.. alebo som prisla pre neho do skolky, chcel ma objat a ona ho zastavila rukou, ze sa ma najprv obut.. je tam len 2 tyzdne, ma 3 roky, vsetko je pre neho nove.. tiez sa bojim aby tej ucitelke nejak "nepreplo" je tam 10 hodin denne s tymi malymi lebo nemaju druhu ucitelku.. alebo kludne mi napiste ci som ja taka citliva na svoje dieta? Ako si dokazete nepripustat taketo veci a preradit na stav ze vase dieta uz nie je to male babo? 😊

mirkaaa80
23. sep 2020

@oli18 aha cize v statnej/mestskej skolke sa budu k detim spravat ako ku kravam, a komu sa nepaci, nech si priplati sukromnu? To nie je o sukromnej vs.statnej - to je o ludoch a slusnosti.

gabika20
autor
23. sep 2020

@oli18 nechcem individualny pristup ale uplne obycajny ludsky, vhodny k 3-4 rocnemu dietatu 😉

natalinatali
23. sep 2020

@gabika20 Ahoj,podľa toho ako píšeš je jasné,že sa o malého bojíš ,lebo je to ako pre teba tak aj pre neho nová skúsenosť a potrebuje sa hlavne adaptovať a 2 týždne sú krátka doba na to aby už adaptovaný bol teda sú deti ,ktoré si zvyknú rýchlo niektoré pomalšie .Môj názor je taký ,že aj keď má pani učiteľka toho veľa ,neznamená ,že by sa k rodičom nemala správať normálne ,tzn. ,že keď sa jej niečo nepáči tak normálnym tónom hlasu vysvetliť ,že prepáčte ,ale na wc s malým ísť nemôžete .Ale tej veci s objatím tiež nerozumiem 🙈 nikdy sa mi v mojej triede nestalo ,že by som zakázala objatie deťom od rodiča keď preň príde to je trochu divné ani by som nevidela ,že by moja nejaká ,,kolegyňa” tiež nedovolila. Ale každý sme iný nemusí to hneď znamenať ,že je zlá učiteľka,alebo osoba, možno mala len jeden zlý deň ,tiež je len človek ako všetci ostatný.Alebo sa tak správa stále ? Poradila by som ,že keď sa ti niečo nebude páčiť do budúcna určite si to s ňou vydiskutuj milým tónom a keby sa náhodou s ňou nedalo tak by som to riešila s riaditeľkou ,ale myslím ,že ste dve dospelé osoby a dokážete sa porozprávať aj vy kľudne jej povedz čo sa ti nepáči.A neboj sa ako rodič si o chvíľu tiež zvykneš aj ty ,malému ublížiť nemôže .Tak dúfam ,že si to čoskoro vyjasníte a malý sa rýchlo adaptuje prajem veľa síl 😊

angelsue712
23. sep 2020

@gabika20 ahoj. Ja som učiteľka, aj keď teraz na MD. Chápem aj jednu aj druhú stranu. Pani učiteľka tam ale z dôvodu jen psychického zdravia nemôže byť tak dlho, treba podať sťažnosť, nech tam proste zabezpečia učiteľa, veď môže sa čokoľvek stať, môže ochorieť a byť PN a čo potom? Čo sa týka správania sa pani učiteľky, tiež je len človek, mohla sa zle vyspať, možno ju bolí hlava, má svoje dni...Možno to tak ani nemyslela ako zo vyznelo... Ale vzhľadom na vek Vášho dieťaťa a na to, že si na materskú školu len zvyká, mala by byť trpezlivejšia a trochu ludskejšia, veď ani ona nevie ísť na wc na pokyn a s tým, že jej niekto stopuje, koľko tam strávi času. Nemyslím, že ste prehnane precitlivelá. Pokojne sa o tom s ňou porozprávajte, nemusíte kričať, ani byť hysterická... Ale pre pokoj Vašej duše si vydiskutujte ako danú situáciu videla ona a že vy ste to vnímali ako mierny tlak z jej strany. Držím palce, nech si malý zvykne a nech už podobné situácie nemusíte riešiť

emka530
23. sep 2020

@gabika20 tiež mam 3 ročného. A tiež som naň naviazaná, doteraz bol úplne všade so mnou. A zrazu sme oddelení. Býva plač. Skoro každé ráno. Od zuriveho až po ten ľútostivy, pri ktorom už skoro plačem aj ja. No viem ze je to pre jeho dobro, vidím ze škôlku ako takú, aj kolektív, potrebuje. Keď moc plače ráno, niekedy ani cikat nechce doma, a vtedy prvé čo je ideme sa vycikať tam. Všade som s nim. On by tam ani nešiel sám. Vždy mi ukazuje kde co majú, kde sa umývajú, utieraju.. A pomaly sa ukludnuje. (preto úplne chápem ze sa tvoj synček rozplakal). Keď prídeme do triedy, stiska ma, objíma, a ja sa snažím ho zabaviť bud hračkami alebo knižkami, a keď vidím ze sa zaclenil do hry, pomaly cuvam z triedy aby ma nevidel odchádzať. Alebo hneď príde k nemu učiteľka a berie ho na ruky, že poď objimem ta ako maminka.. A úprimne, neviem si predstaviť ze pri takomto citovom rozpoložení na neho niekto dvíha hlas alebo je rázny ako si to ty opísala.. Myslím ze po takomto správani by som ja už môjho synka do škôlky nedostala. Jasne, nechcem mať z neho rozmaznanu citlivku, ale viem aký bol pred nástupom do škôlky, a viem ze tento stav je len dočasný, a myslím ze ako sa s deťmi zaobchádza teraz v začiatkoch, tak budú mať aj vzťah ku škôlke ci škole. Ja myslím ze deti nemôžu za to ze škôlka ma podstav, to nech si rieši vedenie.. Ja by som asi skúsila najprv rozhovor s inou mamičkou. Ci aj ona ma taky istý pocit z učiteľky ako ty.

ajka0207
23. sep 2020

@emka530 tak to máte super že môžete do triedy, u nás Max po dvere

petulda333
23. sep 2020

@jaass sak autorka pise, ze hovorila milym hlasom tak ake kricanie spominas?

kiki68
23. sep 2020

Ak je sama tak jej prepina, ucim v skolke a toto sa nerobi a zvlast ne pred rodicom. Ako chapem ten tlak a ak je tam furt sama je to nie velmi bezpecne. Ako kazdemu mozu ujst nervy, ale toto uz vyzera byt dost vyhoreta kolegyna. Nema uz trpezlivost

gabika20
autor
23. sep 2020

Viete len syn rano neplace, tesil sa, rozpravali sme sa, hopkal, pocitali sme este schody cestou do triedy vsetko ok az kym sme nenarazili na tuto situaciu..a moze mat zly den samozrejme to jej neberiem ale za tie 2 tyzdne 2 taketo veci .to bude kazdy tyzden nieco..

irusa
23. sep 2020

@gabika20 myslím,že robíš z komára slona...

gabika20
autor
23. sep 2020

@irusa aj to je mozne

andreatytler
23. sep 2020

@gabika20 Tvoj syn bol rano v pohode a po reakcii ucitelky a toho ako na neho tlacila pri cikani sa rozplakal... toto by nahnevalo aj mna. Mne by a tiez nepacilo ze je ucitelka sama na deti. Ved taketo zdrziavanie pri odovzdavani dietata sa moze stat vela rodicom... to su potom deti v triede vela krat same. A uz 2 tyzdne nevedia nast druhu ucitelku? Je tazke najst ucitelku do skolky? neviem.. pytam sa...
Mne sa zda ze tvoj syn to zvlada velmi dobre... aj to ze ucitelka krici... on sa na to nestazuje... len ju napodobnuje.

S tym prezutim, to je tazko posudit... ak maju take pravidla, tak by to bolo v poriadku ale skor mi to pride ze to chcela urychlit, ze po prezuti, uz ona nemusi na neho dohliadat a moze si ist k tebe a domov, kdezto keby ta najskor objal a potom prezul, musela by ona cakat kym ta objime. Co akoze je pre mna smiesna doba ale pre nu sa asi rata kazda sekunda. Ako to bolo ine dni? Syn ta nechcel objat pred tym ako sa prezul?

Ja by som sa bala zacat diskusiu s ucitelkou ze si sadne na syna. Asi by som viac cakala a pozorovala ucitelku aby som sa o nej dozvedela viac a aj syna a ak zacne mat akekolvek problemy asi by som menila skolku. Neviem ci debata by ucitelku zmenila. Ako uz niekto poradil, opytat s aj inych mamiciek.

stanka2612
23. sep 2020

@andreatytler v Bratislave, kde pracujem, je naozaj mega ťažké zohnať učiteľky aj vychovávateľky... Žiaľ,nikto to nechce ísť robiť.... Aj naša škola zháňa ešte jednu vychovávateľku a nevie zohnať stále... Nikto nemá záujem 🤷
A pre autorku @gabika20 , robila som v MŠ a toto som dieťaťu (nie som si vedomá) neurobila nikdy,že capla po ruke. Ako píšeš,sledovať aj naďalej a prípadne konfrontovat učiteľku,že sa ti nepáči jej spravanie, ak by aj naďalej bola nevrla k deťom.

andreatytler
23. sep 2020

@stanka2612 Dakujem... je to na skodu tych deti... neviem ako je to platene ale v statnom asi nie dobre. Aj ked toto asi ludia idu robit ked to proste maju radi, lebo ak by len koli peniazom, tak to dlho nevydrzi.

stanka2612
23. sep 2020

@andreatytler tak ja sa na plát nesťažujem,vedela som,do čoho idem 😊 ale terno to teda nie je 😂😂😂 a ako hovoríš,túto prácu musíš iba milovať,inak sa to nedá robiť,ak k tomu nemáš vzťah.

lolazmola
23. sep 2020

Pohľad inej matky čisto hypoteticky nijak sa s ním nestotoznujem. Učiteľka stojí ráno pri WC s jedným dieťaťom co ešte len príde z domu a už musí ísť na wc a ešte mu musí aj ruky umyť a pri tom má v triede ďalších 15 deti, ktoré sú bez dozoru... Ako toto môže jedna učiteľka spraviť?
Hypoteticky názor inej matky na aféru s papuckami... A ta učiteľka ktorej asi preplo!!! My dieťa poslala k dverám bez papuc... To malo ísť domov bosé?!?
Tým chcem povedať 100 ľudí 100 názorov, nechajte prosím učiteľky dýchať, toto je čisto hľadanie problému tam kde nie je vôbec ale vôbec. nevidím na tých situáciách nič zlé, ale veľa mamiciek si myslí že by to zvládli lepšie.... 🤦‍♀️
@gabika20

miriam_s
23. sep 2020

@gabika20 ahoj, ja učím krúžky v MŠ. Píšem na základe mojej skúsenosti ... Čo sa týka WC, chápem že synček mohol mať následne problém sa vycikať keď na neho popohnala, ale ber to tak, že má v triede ďalšie deti na ktoré je sama. Niekedy stačí moment a niečo sa môže stať. A aj mne sa stávalo ze deti na wc to občas naťahovali z rôznych dôvodov. Tým nechcem povedať že to bol prípad tvojho synčeka. Pri tých deťoch treba byť stále v strehu a je to stres, pretože všetko je na tvoju zodpovednosť, čokoľvek sa stane. Čo sa týka toho objatia a obutia, chápem, že teba ako mamy sa to mohlo dotknúť, ale z môjho pohľadu tu nešlo o to, že ťa nemôže objať. Ak máš kolektív a dáte si určité pravidlá, buď ich rešpektujú všetci, alebo nikto. Tie deti si návyky v MŠ ešte len tvoria. Preto je zvlášť dôležité zakaždým to zdôrazniť. Lebo keď jeden odbehne neobutý, lebo mamka, druhý príde a povie je tam kamarát, tretí povie že len odbehne a nerešpektuje to nikto. Proste všetko má svoj poriadok. Myslím že pani učiteľka je skôr ráznejší typ. Skús sa snažiť trošku odosobniť aj keď chápem že to nie je vôbec ľahké a vidieť tie situácie v trošku širšom kontexte...

mondolina
23. sep 2020

@lolazmola
Presne tak....

erickatt
23. sep 2020

@gabika20 len keď jej tam behne 20 rodičov denne prípadne k mamičke aj babka a dedko ( aj to som počula). Lebo ony chcu vidieť svoje vnucatko ako sa v škôlke prezuje a akú má skrinku ( drevenu) fakt jej to musí liezt na nervy. Ona by dostala takú pokutu že sa môže rovno obesiť.

gabika20
autor
23. sep 2020

@erickatt rodicia pravidla dodrzuju a vzdy je vo vnutri len jeden rodic..aj ja s manzelom to dodrzujeme a respektujem..o to tu nejde..

@andreatytler ano maju problem zohnat druhu ucitelku.. s tym objatim sa to stalo este v prve dni a odvtedy sa stiskame teda az vonku lebo som uz aj ja z nej v strese nech ju nedrazdime..
presne ja nie som vobec konfliktny typ, radsej som ticho nech si na dieta nezasadne..
budem sledovat spravanie syna..
Este raz dakujem za nazory

andreatytler
24. sep 2020

@gabika20 Opytaj sa syna ci na neho takto tlacila uz pred tym ked bol on alebo niekto iny cikat, lebo je mozne ze toto robi vzdy, kedze je na deti sama.

nenne27
7. okt 2020

Ah jaj...nechcem sa ta dotknut ale niektori rodicia v dnesnej dobe robia zo svojich deti nedotknutelnych princov a princezny.vidim to denne v skole ako zo super deciek rodicia urobia precitlivele babovky.pachaju tym ale nenapravitelnu skodu prave na tych detoch😔po rokoch praxe uz naozaj vidim vplyv tejto cudnej formy lasky k detom na dospelych citovo labilnych nestastnych jedincoch😔mamy nerobte toto chalanom, prosim vas...potom tu pisu ich manzelky ako su zavisli po 30 na maminkach a nezvladaju rodinny zivot, su nesamostatni a neschopni prekonavat zivotne prekazky