Kedy sa budia vaše 6 ročné deti?

korytnacka1
17. nov 2017

Kedy, o ktorej sa rano budia Vase 6 rocne deti? U nas vstava sinter okolo 04:30-05:00 hod. (vcera uz 02:30). Uz si lahnut nechce, pisti, mrnci, az vresti. Musim ku nemu vstat lebo sa ani sam neprezlecie, neoblecie. Pyzamo si vyzlecie no holaty by dokazal behat snad aj pol hodinu kebyze ho ja neobleciem, nejde mu to. Problem nastava uz pri tielku, cez hlavu ako tak prevlecie no cez ruky uz nie, to nevie a hned sa rozculuje, oblecenie hodi na postel a radsej beha z holym zadkom. Jest si tiez sam nezoberie, vsetko mu treba vytiahnut, nachystat a polozit pred neho inak pisti, krici, vresti kym to nedostane.

Cely den je hore , na obed nespi. Ja som kazdym dnom nevyspata coraz viac, aj ked idem spat o 20:30 rano ma stipu oci, potom cely den nevydrzim "fungovat", okolo 14tej uz som fakt unavena a do 18tej daleko. Je to dieta pri ktorom nie je mozne lahnut si ani len na chvilenku, vyzaduje neustalu pozornost a neustaly dozor

charlie1980
17. nov 2017

@korytnacka1 Takze si pochopila. Tak vidis....a sme zase na zaciatku. PAS dieta javi znamky okolo 2r urcite. Asperger nebude urcite, cize tazsia forma, ktoru si mohla badat uz okolo 2.roku. Cize kde je chyba ? V tebe. Keby si ho dala vcas a riadne diagnostikovat, mohli ste ziadat o asistenta, o umiestnenie do auti skolky, kde sa detom venuju individualne. Mohla si s nim chodit na terapie a nie vyplakavat uz 2.roky na fore, ze nic sa nehybe. Moznost terapii mas, aj ked dieta uzavrete nie je, staci podozrenie (u nas je to aspon tak).

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@charlie1980 pockam na dg.spravu. Zatial to podla lekarov i PAS centra spada pod Hellerov syndrom dizertacnu vyvojovu poruchu. Caka sa bud na potvrdenie alebo spravne urcenie dg.

rohypnol1
17. nov 2017

@korytnacka1 teraz si nieco o tom citam, nemala som ani ponatie, ze nieco take existuje: https://www.modrykonik.sk/blog/brezovska/article/hellerov-syndrom-alebo-normalny-vyvin-sa-g5ms39/

Drzim palce a vela, treba s tym bojovat kazdy den...najdenim diagnozy to nekonci, vsetko este len zacina.

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@rohypnol1 dakujem, ten link mam uz mesiac ulozeny v PC, casto ho citam a popis mi sedi na mojho drobca. Ja som tiez nevedela, ze taka dg.existuje no zmienilo sa o tom viacero odbornikov, vratane neurologa, ze to na 95% spada pod to, uvidim co bude vo vysledkoch dg.z BA. Neurologicka to zatial uviedla v karte ako pervazivna vyvojova porucha

charlie1980
17. nov 2017

@korytnacka1 Takze vies, co mu je. Akurat, ze od sameho zaciatku, odkedy ta tu poznam pod roznymi nickmi, si to predostierala inak, tvrdila si, ze dieta je mentalne v poriadku, stazovala si sa na skolku atd.atd.
Cize....ak ma Hellerov syndrom, potom spada pod ochorenia autistickeho spektra s mentalnou retardaciou. Potom sa samozrejme zbytocne budes vypytovat, ako su na tom bezne normo deti a ci sa vedia obliect. Skor by si sa mala zamerat na to, ako mu pomoct. Preto si to mala riesit uz davno a nie verit tomu, ze ma adhd. Tym padom spada do auti skoly. Ked si mala doteraz v posudku pervazivna vyvinova porucha, neznamena automaticky, ze dieta patri do auti skoly. Preto sa pred nastupom do skoly robia testy mentalnej urovne, aby posudili, kam najlepsie ho umiestnit. Teraz to budes mat na papieri specifikovane. S tym ho do auti skoly zobrat musia.

katka1981
17. nov 2017

@charlie1980, ty mas podobne chore dieta, ked o nej tolko vies, resp. o tych diagnozach? Ak vsetko beriem, aj sa jej snazis pomoct, ale nic jej nevycitaj. Sme rozni, kazdy je inak schopny riesit problemy.

siska53
17. nov 2017

@vulka Fuha.. Neviem.si predstavit v dnesnej dobe pustit dieta samo do skoly ci obchodu.. Nas ma 7r.a netrufnem si tak skoro..

Ale vidis,autorkin syn ma zdravotne problemy, takze musi to riesit s odbornikmi.. Tu jej neporadim a som rada,ze riesim len obycko vzdor a logopediu u krpatej,lebo viem,ze zlu vyslovnost stale moze dobehnut a ked nie, nepojde na rok do skoly,hoci je inak sikovna..

charlie1980
17. nov 2017

@katka1981 Za 2 roky tu popisala akurat dost. Nechce sa mi hladat tie linky, 10 vytvorenycg nickov a dokola ako verklik.
Vycitam jej. Pretoze pozname uz celu historiu tohto dietata a ona ho v 6.rokoch ide konecne diagnostikovat na spravne miesto (aj to po nasom naliehani), inak by si doteraz myslela, ze dieta ma Adhd a normo intelekt.

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@charlie1980 ten hellerov syndrom este nie je na papieri potvrdeny. A viem to zhruba 3 mesiace ked sa o tom zmienila psychiatricka uplne vazne

charlie1980
17. nov 2017

@katka1981 A ano. Mam podobne chore dieta. V 3.roku bol riadne diagnostikovany a mala som na vyber: bud ho uzavriet definitivne a ziadat o asistenciu v skolke, alebo ho nechat "otvoreneho" a zostal doma a ucime sa doma, zo skolky som ho vybrala v mesiaci, kedy bol diagnostikovany. Tak isto chodi na terapie a ma individualny plan (4r). A to ani zdaleka nie je na mentalnej urovni ako autorkin chlapec. Javil sa od utleho detstva. Len som si o tom cosi precitala a hlavne vcas reagovala. A hladala sposoby, ako sa da. Nie ako sa neda. Dnes mam doma verbalne dieta, ktore rozprava v jednoduchych vetach, uci sa a napreduje.

katka1981
17. nov 2017

@charlie1980, tak ja nemam ozaj sajnu, nemam cas tolko citat, ale nezavidim jej, ani nikomu kto ma podobne problemy. Nie, nema vyznam sem davat linky. Je mi to luto, nech sa mu dari. :(

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@charlie1980 adhd mu bolo riadne diagnostikovane tento rok. Uz davnejsie som mala podozrenie na autizmus no vsetci "odbornici" tvrdili, ze autists nie je, i v CSSSP. Az v septembri konecne psychiatricka s neurologickou si vsimli, ze jeho prejavy spadaju pod spektrum autizmu, tam padlo prve podozrenie na hellerov syndrom

charlie1980
17. nov 2017

@korytnacka1 Ved ano...esteze si ho niekto vsimol. Neviem, ktory rok (ktory september) mas na mysli, ale v 5.roku si vsimnut autizmus je pre mna nemyslitelne.
Jednoducho teraz cakaj na spravu a zober ju do CSPP, tam ti uz povedia, kde ho umiestnit, do akeho zariadenia.

katarinamarkova
17. nov 2017

@korytnacka1
@korytnacka1 tak ako s diagnozami, tak môže ,,spánkový problém,, súvisieť aj s práve spomínaným liekom, čo tvoj syn užvía. Čítala si príbalový leták? nežkadúce účinky?

,,Psychické poruchy:

Časté: Ospalosť/spavosť, nespavosť, nepokoj, ľahostajnosť.,,

okrem iného

ako dlho berie tento liek? na akú diagnozu mu bol predpísaný?

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@charlie1980 september tohto roku uz

korytnacka1
autor
17. nov 2017

@katarinamarkova tiapridal uziva od maja tohto roku. Bol predpisanu na vyraznu hyperkineticku poruchu aktivity a pozornosti, adhd

katkazuz
17. nov 2017

Strasne tazko sa mi to cita, este mam ulozene Tvoje predchadzajuce diskusie a tak som strasne verila, ze prijmes pomoc od tej pani, co Ti ponukala myslim Aj diagnostiku a prijatie do toho spec. centra, co mate v Ziline.
Velmi som si to priala, hlavne kvoli Tvojmu synovi...
Kde uz ste mohli byt.
Pozeram na moje pritulene deti a dakujem.
Zelam vam vsetko dobre a dufam, ze uz pojdes len spravnym smerom.

vulka
18. nov 2017

@siska53 Sme na dedine, takže cesta do školy nieje veľký problém.
Ale to s tým obliekaním ako píše autorka, to by som riešila už oveľa skôr, nie až v 6 rokoch. Bol by to pre mňa impulz, že asi niečo nieje celkom v poriadku.
Naša mala 6 len teraz na jeseň, ale už ani pred rokom nebola bábätkom, ktoré nieje v ničom samoobslužné.