Musí dieťa v (súkromnej) škôlke spať/ležať?

alessia443
2. sep 2019

Mile maminky, mate niekto dietatko, skolkara, ktory uz poobede nespava? Ako to riesite v skolke? Moj syn ma 3 roky, a presne tolko sme sa trapili s nocnym spanim, boli sme kazdu jednu noc ( a to naozaj neprehanam) niekolko hodin hore, pripadne sa mi 8-9 krat za noc zobudil, kazdu noc tri roky. Potom, co sme zrusili pred cca 3 mesiacmi poobedny spanok, syn prespi tych 9-10 hodin bez prebudenia. Zacal chodit do sukromnejskolky, no tu ho znovu nutia lezat/spat popoludni takmer 3 hodiny... Nie som z toho velmi stastna, niekto by mohol povedat, ze sa musi prisposobit, ale nam sa vracia tymto do zivota peklo neprespanych noci a ja nevidim zmysel, neviem preco tam musi kazdy den lezat tri hodiny!!! Je to chlapec dobry, ale zivy, ma rad pohyb, neobstoji minutku, nieto aby kazdy den musel lezat a cucat do steny tri hodiny... Mate s tym niekto skusenost? Ako to riesi, riesila vasa skolka?

evittam
2. sep 2019

@alessia443 V ktorej skolke spia,oddychuju 3h? Pytaj sa vo vašej skolke. U nas musia aspon lezat a nevyrusovat ostatnych. Vacsie deti niekedy nechajú si napr.kreslit.

saxana000
2. sep 2019

U nas malaci musia lezat ale len 20 minut aby si oddychli ak zaspia samozrejme nechaju spat a to sme dedinska skolka.v sukromnej by ti mali vyjst urcite v ustrety..to sa mi zda divne ze 3 hodiny a nasilu.

terezka1947
2. sep 2019

Tiez sa divim,kde deti.spia 3h....ved okolo 12:00 obed...kym sa dostanu do pyzamiek....okolo 14:30,aj skor vstavaju...
Ak mas ozaj problem,zajdi osobne sa porozpravat s ucitelkou,riesenie najdete. Minimalne,co viem,deticky si museli s ostatnymi lahnut,spat nemuseli,ked ostarne deti zaspali,tie deti vstali....a hrali sa tichucko vedla. Treba brat do uvahy,ze ucitelky tiez nemozu aj strazit spiace deti,aj strazit tie,co nespia....moj mladsi v prazdninovej skolke niekedy nespal,ale aj ked je betar,vzdy sa tichucko hral alebo sedel pri ucitelke a listoval knizku ticho,no lahnut si s,ostatnymi musel.
Prazdninova skolka bola sukromna.

eliska13
2. sep 2019

@alessia443 čo viem oddychovať musia, ak nechce spať...aj tak väčšinou zaspia😄hodinu aj pol sa u nás spava.vacsi sa môžu potichu hrať 3 r nie

eliska13
2. sep 2019

@alessia443 ak maju 3 hod spánok tam by som ho ani nedala veď sa potrebujú zbaviť deti a mama potom večer má problém ísť spať, aby druhý deň vladala vstať do roboty

zulumilo
2. sep 2019

Hodinu a pol spia/lezia maximalne. urcite nie 3h. Deti ktore nespia, tak lezia aspon hodinku. keby im bolo dovolene robit ine, to by aj dalsie zacali vymyslat.

lubina
2. sep 2019

@alessia443 to sa asi ucitelky v sukromnej skolke chcu na tri hodky zbavit deti a mat pokoj, ved tri hodiny spania v skolke urcite nie je normalne.
Inak nasa mala v dvoch rokoch prestala spavat popoludni, nepotrebovala proste ten spanok, tak som ju zo skolky na obed brala, nastasie sa mi to dalo, lebo inak neviem neviem, ona ani lezat nechcela....ale skolka je za nami, takze nastastie uz neriesime spanok popoludni, co je niekedy ozaj o nervy..drzim palce nech to vyriesis, ale v sukromnej skolke by mali byt ochotnejsi a nie zbavit sa deti na tri hodky tym, ze ich daju spat..

ceresnovci
2. sep 2019

Je to sukromna skolka, vlastne pravidla, Nesuhlasis s nimi, daj ho do inej skolky. Odpoved na otazku: ak maju v smerinici oddych/spanok, ano musi lezat.

nienna
2. sep 2019

U nas v sukromnej skolke to mame tak, ze deti ktore nespia maju v case spanku krúžok. Je to tak super 🙂

veronikaszabova
2. sep 2019

U nas v skolke je pravidlo - od pol1 do pol3 sa lezi na lehatkach (bud spia, alebo lezia). Hlavne kvoli tomu syn chodi tretim rokom len doobeda do skolky.
Od 1 roka cez den nespi. A nevydrzi ani 2hod lezat na lehatku.

mogaa
2. sep 2019

@alessia443 nemusia ti výsť v ústrety aj keď ide o súkromnú škôlku....ide o to, že ak jedno dieťa sa bude vedľa hrať, nebudú chcieť spať (ani ležať)ani ostatné deti, rovnako učiteľka nemôže nechať dieťa bez dozoru....záleží od škôlky aký má systém a či je to možné aby 1učiteľka osatávala len pri jednom dieťati ktoré nechce ležať....ale pravdou je, že ak dieťa chodí do škôlky ráno skôr vstáva a rovnako aj toho pohybu má viac, takže oddych potrebuje - ale určite neležia 3hodiny🙂deťom trvá kým sa napapjú a poprezliekajú do pyžamiek a najneskôr o 14-14:30už vstávajú aby sa opäť prezliekli a dali si olovrant....

alessia443
autor
2. sep 2019

Prosim vas, oni o 11:00 maju obed, o 11:30 uz su v postielkach.. Par krat co som bola pre maleho hned poobede, tak o 11:45 uz tam bolo ticho, deti uz spali... A vstavaju o 14:30, takze ano, maju 3 hodiny na spanok! A je to sukromna skolka, maju 15 deti, na ktore su dve ucitelky, aj to vzdy nejake dieta este chyba... Ok, nech si pol hodinu polezi, aj ked doma ani to nezvykne a nikdy nemal problem, proste to nepotrebuje, ale dobre, nech maju radost
... No nech mi niekto vysvetli, naco je dobre nutit zive, vesele dieta tri hodiny kazdy den cumiet do stropu?

0hena0
2. sep 2019

@alessia443 taaaa, v tej skolke asi chcu mat ucitelky 3 hodinovu pauzu od deti 😊. Dodnes si pamatam tu traumu zo skolky, kedy mi skutocne trebalo curat pocas obedneho spanku a nepustila ma ucitelka. Sa mi od bolesti mechura usi same zaplietali 😂.

monika2712
2. sep 2019

3 hodky je dost vela, moja bola od 2 rokov v sukromnej, tam spali cca od 12.30-14.30, deti ktore nechceli spat, dali do inej miestnosti, nechali ich aspon polezat kolko vydrzali.. otazne je ci je v skolke taka moznost, odseparovat dieta inde aby nerusilo ostatnych. lebo ako pises ze je zivy, neobsedi, tak by ich asi dost rusil.

bubinko1506
2. sep 2019

Moji chodili do sukromnych jasli a velakrat sa stalo, ze cez obed nechceli spat. Ucitelky ich vzali do druhej miestnosti a tam si s nimi kreslili alebo citali. Ale vzdy ich nechali aspon polhodinu lezat v postielke, nech si oddychnu.

astonka
2. sep 2019

@alessia443 no tak ja by som dieťa z takej škôlky vybrala o11tej obed je celkom skoro...môj syn boli o takom čase ešte vonku....kým sa dostali na oddych do postele bolo aj 12.15 o 14.30 vstávali, museli oddychovať poväčšine syn zaspal keďže ráno vstával okolo 6tej

jonnie
2. sep 2019

Myslim, ak maju take pravidla...tak musis respektovat; alebo zmenit skolku. U nas v sukr. musia ist spat vsetci mali..iba predskolaci sa mozu rozhodnut, ze co. Tiez som sa toho desila, lebo moj doma nespal cez den.. Tu spua od cca 13h do 14.30. cize kym niektore zaspia a mrvia sa...realne spia mozno pol hodku. Zrejme to nemozu inak...kto by bol s tvojim dietatom... a uznavam..3h spanku sa mi zda dost. My mame problem vecer zaspat kvoli obed.spanku-no co narobim... ale zas vidim, ze je to prospesne-lebo niekedy je tak unaveny akoby presiel 20 km 😄

mogaa
2. sep 2019

Určite sa spýtať v danej škôlke , či sa s tým dá niečo urobiť....ale ak nie, mamička to musí rešpektovať - nemôže trvať na niečom čo sa nedá zrealizovať len preto že si to platí...(napr.1učiteľka číta deťom rozprávku v "spálničke" a druhá pomáha spratávať obedy, tak na dieťa by nemal kto dávať pozor.Ak ide o súkromnú škôlku pravidlá si určuje sama škôlka....Možno by bolo riešením dohodnúť sa s viacerými mamičkami a trvať na tom, aby spánok(ležanie nebolo) 3hodiny ale len 1,5-2hodiny ako v iných škôlkach, v opačnom prípade že s deťmi odídete...ale ak majú veľa žiadostí tak vám to nepomôže lebo stále budú mať dostatok detí....

renab
2. sep 2019

@alessia443 je to na dohode, ak sa teda dohodnut chcu. Ja som mala nespave dieta. Nespaval cez den ani v noci. Aj kvoli tomu sme ho dali az do predskolskej a dohodli sme sa s ucitelkami. Prezliekol sa do pyzama a ked deti pospali, zobrali ho do triedy a tam si cital.

uhgara
3. sep 2019

Ako to je nejak moc 3 hodiny nie? Neviem, treba sa skusit spytat pani ucitelky, ci ozaj musi spat . No neviem, ci by ho nechali hrat sa, by rudil zas tie spiace deti

dai
3. sep 2019

@alessia443 u nás v súkromnej záleží od učiteliek a stave vo väčších triedach... Dcérka si to musela odležať, niekedy ju učiteľky vzali vedľa a čítali si s nou... Syn pravidelne chodil k velkacom ktorí už boli rozdeleni na deti co spinkaju a co robia pokojové aktivity...

stevvvka
17. jún 2020

Je to trocha starsia tema.. Nechali ste synceka v tejto konkretnej skolke? Ako ste to riesili?
@alessia443

alessia443
autor
20. jún 2020

@stevvvka Aj ked to chvilku trvalo,dospeli sme ku kompromisu. Syn sa prezliekol spolu s ostatnymi detmi do pyzamka,chvilku si polezal kym zaspali a potom sa mohol ist do vedlajsej triedy hrat..

lenzas
20. jún 2020

@alessia443 Ked sa mozem opytat, tak v ktorej skolke to bolo. Kludne aj ip.