Neviem si dať rady s 3 ročnou dcérkou

nikusik22
27. jún 2012

Ahojte, dcerka akonáhle dovršila 3 roky, začala zo všetkým protestovať. na všetko mi povie že nevie, nevie si upratať nevie sa obliecť, nevie farby a ani rátať. A k tomu rátať už vedela do 10, aj farby poznala ako tak, ked som jej povedala prvé dve začiatočné písmenká. Je strašne hyperaktívna, a papulnatá. ked sa s nou chcem iísť hrať alebo učiť niečo nič ju nebaví viac ako 5 minút a to hovorím ešte asi aj vela. Vždy ide po niečom inom. A najviac čo ma trápi a neviem či je to v poriadku, len by sa bozkávala, už som ju načapala aj s babikou, uplne strnie ked uvidí niekoho sa bozkávať. iné ju nezaujíma. Poradte mi čo s tým mojim malým šidlom mám robiť ja som fakt zúfalá. Je to normálne alebo mám vyhladať psychologa alebo čo mám robiť?

kris557
28. jún 2012

@nikusik22 presne, to je ten vek, začína obdobie vzdoru. Naša keď povedala, že sa neobuje, neuprace, proste všetko ne...tak sme tak začali aj my. Vyzeralo asi takto: Poď papať obed a ona že nechcem. My: My sa ideme najesť ty si neprosíš, nevadí budeš hladná...ona nereagovala, hrala sa v izbe, no ako sme jedli začala sa obšmietať okolo stola, že či jej dám ochutnať ryžu a už to išlo. Alebo: Nie že sa obuješ! Pričom sme chceli aby si obula papučky a ona si ich akože na just obula a dosiahli sme čo sme chceli....
Ale musím povedať, že najväčia terapia je u nás sada komplet DVD BAMBUĽKA. Je to tak neskutočne poučné, že až zíram. V jednej časti je že Bambuľka si nechcela upratať hračky a keď sa vrátila do izbičky jej zmizli. No to začalo tak zaberať až na neuverenie. Tak upratuje hračky jedna radosť od vtedy. Všetky časti sú poučné trvajú asi 5 minút, tak si myslím, že malá tvoja by pri tom v pohode obsedela 😉

adetka
28. jún 2012

@nikusik22 juuuj... to sa bude meniiit... Mirka sa ma velmi rada pytala na pismenka a cisla ked mala dva-tri roky... aj sa ich snazila hladat na tabuliach a napisoch v obchode, nadherne kreslila strasidielka, krajinky, kacicky, spievala pesnicky... a potom zrazu stop... pismenka ju prestali zaujimat - zacali az po piatom roku, kreslit sa vraj boji (lebo si mysli, ze to musi nakreslit perfektne, ale v skolke kresli krasne veci - podla pokynov :(), prestala spievat pesnicky - zacala opat az nedavno a to len take zmiesaniny vsetkeho mozneho... ale nebojim sa o nu... 😉

a ano... od troch sa chcela vydavat: najprv Martinko, potom Dewnisko zo skolky, teraz ju vraj miluje Petko... a kedze som otehotnela, ked mala 4 roky... tak ju zaujimalo ako sa babatko dostalo do bruska, co uz vsetko mu narastlo a ako sa dostalo von (zial nemala som cisarsky 🙂)... kojit skusala iba chvilku...

nikusik22
autor
28. jún 2012

@hajanka Skôr v telke, mna k manželovi nepustí. Akonáhle zbadá že sedíme pri sebe už aj je medzi nami 😉

nikusik22
autor
28. jún 2012

@lienockaa ved toto všetko skúšam, nemyslite si že ju tlačím to nie. Len včera som sa proste zlakla že všetko všetúčko zabudla. 😉

boka79
28. jún 2012

@nikusik22

urcite nerobis nic zle, proste je taka - individualna, pockaj na cas, kedy bude iniciativa z jej strany. onma ti uz da vediet.

nikusik22
autor
28. jún 2012

@hajanka nemám na nu vysoké naroky to sa pletieš, len ked vidím ostatné detičky napr. moju 2 ročnu neter ako sa chce učit ako sa na všetko píta tak ma to mrzí. Proste sa bojím že a robím chybu v niečom a preto som sem napísala aby ste mi poradili. A všetkým dakujem že mi radíte, ste zlaté. Ani neviete ako ma to povzbudzuje 😀

nikusik22
autor
28. jún 2012

@kris557 No s tou Bambulkou, máme aj mi všetky tri DVD, pozerávala to a už ju to nebaví 😒

hajanka
28. jún 2012

@nikusik22 aj tak si myslim, ze mas, len to nevnimas (nevidis) ja to napr. nestranne z toho co pises citim
to ze jedno dieta vie a druhe nie nie je katastrofa, ty teraz pises, ze nemas na nu velke naroky, ale ked vidis 2 rocnu neter ako sa chce ucit, tak sup-sup zenies aj ty svoju dcerku do ucenia, aj ked na to mozno jednoducho teraz nema chut, naladu, obdobie.... nechaj ju ist vlatnym tepmom, nemusis sa bat ze by jej nieco uslo 😉
chybu urobis jedine v tom, ze na nu takto nepriamo tlacis, skus na to na cas zabudnut a spravaj sa k nej bezne, bez akehokolvek "opakovania" ci "skusania", ber ju ako jedinecnu osobnost. A prestan porovnavat 🙂

nikusik22
autor
28. jún 2012

@hajanka asi máš pravdu, len minule ma dorazilo ked mi manžel povedal že sa jej asi málo venujem ked nič nevie :( tak ma to ranilo, že sa snažím a takéto mi povie

hajanka
28. jún 2012

@nikusik22 tak toto nemal ☹ to je smutne, urcite sa jej dostatocne venujes, dokonca mozno aj nad ramec z toho co pises

lienockaa
28. jún 2012

@nikusik22 naozaj jej nechaj vlastne tempo, co ju zaujima, to s nou rob, hladaj nieco, co ju zaujme, aj nove veci..mam dve deti a strasne rozdielne deti, aj ked su obe nase.. 🙂 nemozem chciet od mojej neposednej, ale motoricky velmi zdatnej dcerky, aby si chcela citat tolko, kolko si chcel v jej veku syn, ktory nebol az taky motoricky zdatny..je to aj v povahe dietata..nemozes porovnavat, to sa neda, kazde je vlastna osobnost..vykasli sa na to, co vie neter..😉ja by som sa musela zblaznit, keby som si brala vsetko k srdcu, co vedia predviest ostatne deti..su trebars aj deti, ktore nechcu predvadzat basnicky na povel, hanbia sa, alebo skratka nechcu a hotovo..tak ju nenut..nech sa trebars aj pol roka iba hra..mozno ju nieco oslovi potom a prekvapi ta, co vsetko uz vie a ani si nezbadala, ze kedy sa to vlastne naucila..😉

nikusik22
autor
28. jún 2012

@hajanka tak asi málo :(

hajanka
28. jún 2012

@nikusik22 ale nie

lienockaa
28. jún 2012

@nikusik22 ano aj nam tak vravia, aj cudzi ludia..lebo starsi uz hovoril krasne a mladsia nehovori az tolko..minule mi v obchode svagrina povedala, ze aha ake male dievcatko a spieva lepsie ako vasa..nad tym sa treba pousmiat..urcite ma tvoja dcerka vela dobrych vlastnosti, urcite su aj veci, ktore vie lepsie ako ostatne deti, netreba sa sustredit na vykon, kazdy den sa moze objavit pokrok, take deti maju predsa taky krasny pestry zivot..ved ten vek sam o sebe je nadherny..ked chce byt bezstarostna a nechce sa ucit, tak nech je bezstarostna a stastna..😉

momo111
28. jún 2012

nikusik22 no moja starsia presne to iste a este aj rovnako ako zuzin78 kojime zajacika lebo vidi mna, dokonca sa hrava na tehotnu strci zajka pod tricko a ked ju nacapam tak je doplasena a rychlo ho vytahuje. no a mali sme obdobie asi mesiac v kuse ze nezaspala inak ako aspon s tromi plysakmi pod trickom 🙂

maranat
28. jún 2012

Ked tu citam tieto temy dookola, vsade je viac menej problem u troj rocnych deti 😖 takze z toho dedukujem, ze je to taky vek?
moja dcera je tiez "hlucha", ingnoruje ma, a zda sa mi akoby sme spravili vo vyvoji krok dozadu.
vedela farby, vedela pocitat do desat, vedela dokonca niektore pismena, teraz na vsetko povie ze nevie. Poviem jej, toto jablcko je cervene, no tak, povedz aku ma farbu jablcko? a ona mi "neviem". A mama obuj ma, oblec ma, nakrm ma, daj ma cikat, umy mi rucky, pod so mnou spat, mama nos ma na rukach. povie ze ona sama nevie. preco to robi, na to som neprisla.
najhorsie je, ked mi zazvoni telefon, alebo sa s dakym rozpravam, ked mame navstevu, alebo hoc aj s mojim chlapom. proste ju ide roztrhat od zlosti, robi vsetko zle, len a len ublizit. pritom pozornosti jej venujem az moc, cely tyzden som s nou sama, lebo chlap chodi na tyzdnovku a nikoho ineho z rodiny tu nemam.

a este nehovorim o tom, ze na vsetko len odvrava, nechcem, nebudem, nedam, nejdem, radsej budem hladna, chcem byt spinava, smedna, len ze by nahodou nemusela vyhovet mojim poziadavkam. a fakt, co chyti, to zle urobi, je to taky maly kazisvet.

hadam to raz prejde. 😠

pulsatilka
28. jún 2012

u nas to trva uz rok (mala ma 4 roky)... mame dve varianty...neviem a som smutna... 🙂 meni to podla toho ako jej to vyhovuje, potvorke 😉. pritom vie od dvoch rokov citat pismena a farby...pekne spieva pesnicky... 🙂 naslilu mi nic nepovie, ked ma nalada tak odpovie, ked nie, tak nie... nacastejse to robi, ked babicka povie: zaspeivaj (preco by spievala, nie je radio 😉 ), horsie je to u lekara...to musim vysvetlovat ☹ . ja to riesim tak, ze sa strasne rada pyta, s casu na cas poviem blbost a ona ma odpravie spravne 😀.... uvidim kedy mi na to pride 😉 😉

katka1981
28. jún 2012

@nikusik22, my mame toto uz rok aj 3 mesiace a tiez teraz papuluje a nebudem rozpisovat co vsetko. Ratam dni kedy pojde do skolky. Verim, ze ked ju neuvidim cely den, budem kludnejsia, nebudem tak vybusna, budem trpezlivejsia a mala dostane skor rozum. Horsie to uz nebude, lebo nebudem s nou nonstop 🙂
No a ako citam, my sme krok dozadu nespravili. My sme nevedeli pismena ani farby, lebo az teraz sa rozkecala, a vdaka tomu, ze konecne zacala rozpravat, aspon lepsie vieme co chce. Ale je to maly velky terorista. Ale je dobre vediet, ze v tom nie sme samy 🙂

k_a_j_k_a
28. jún 2012

@nikusik22 neboj, ona nic nezabudla. Len nema teraz naladu a casom ju to prejde. Inak, dnes som si vsimla, ze aj moja sa tuli k velkemu plysakovi a pusinkuje ho. Potom zobrala babiku, nakojila ju a s plysakom sa rozpravala a oslovovala to tatino a seba volala mamina. Podla mna je to ok. Opakuje, vidi to doma. My sa s MM casto tulime a pred detmi si dame aj pusu (malu). Horsie by bolo, keby vidavala doma zeby sme sa s MM tlkli. To by asi opakovala tiez. Ja by som jej kludne vysvetlila (a aj to nasej hovorim), ze tatinka lubim, preto mu dam pusinku a tulim si ho a ze ked bude velka aj ona si najde nejakeho chlapca (momentalne je to MM 8r bratanec, na kt. je namotana) a bude mat s nim deticky a bude sa k nemu tulit a pusinkovat ho. No a MM zase minule vysvetloval dcerkam (zo srandy) ako ich zavrie v desiatich do klastora 🙂

katka1981
28. jún 2012

@nikusik22, ako ta moze trapit to bozkavanie? My sme malej nikdy nedavali pusu na pusu, aby nahodou nechytila kaz a odo mna herpesy. No a teraz ma obdobie, ze si pusu na pusu vynuti, ze akoze na licko a sup na pusu a este povie na pusu a tesi sa. Vcera bol u nas svokor, lucil sa s nou, pohladkal ju po vlaskoch a dal jej na dialku pusu. Asi neodolal, lebo on sa nikdy nebozkava ani pri gratulacii a malej dal dialkovu pusu. No a mala vecer hovori, ze si dala s dedkom pusu na pusu, a pritom sme boli pri tom a videli, ze nedali. A bola cela happy. Alebo sa hra, ze ma holu barbinu a kena a mojkaju sa. Ziadne eroticke hradky len su holi a spolu lezia, chytaju sa za ruky. Odkial to ma? Neviem, pozera len rozpravky, nikdy nas nevidela, je to normalne. Dnes rano dosla do spalne, zazla nam svetlo a zas trucovala, lebo nieco chcela, jasne chceli sme este spat, ale ona mlela svoje. Hola stala na zemi a pozeram na nu, ze teraz co robis? A ona, ze hladkam si pisulku. No tak sme sa nasmiali, ze az. Nic za tym nebolo, ma hladke hebucku telicko, tak sa hladkala. Doteraz nic take nerobila, no je vo veku kedy mozno zacne. Vecer uz nechcela nechat na izbe otvorene dvere, ze nech zatvorim. Dnes som akurat povedala muzovi, ze sa nam babatko zmenilo na pubertiaka ale fest. Nieco sa jej nepaci, krici po nas BUUUUUUUUUUUUUUU, no papula riadna, ale len doma je opica, inde je to najlepsie, najvychovanejsie dieta, pokial neratam minulorocne leto, kedy nas poznali v kazdom hypaci pri kolotococh 🙂

martinka1981
28. jún 2012

Jeeeeej tema o nas 😎
akurat si hovorim že asi som zla matka ked je moja staršia taka potvora a niekde robim chybu 😝
ale ako čitam je to vekom a snad všetky su take.
Moja už chodi do školky ale teda stači poobedie a ona ma vie tak povytačať až hruuuza.A v kuse robi zle mladšej,ked sa spolu zahraju ako napr.dnes rano tak je to uplne super ,ale takych chvil je malo 😝

martinka1981
28. jún 2012

@katka1981 jaaaj som sa pobavila na tvojom poslednom prispevku.Ako keby som o tej mojej čitala.Tiež hned povyzlieka babiky 😀 ale zatial s nimi nič nerobi.No konec toto 😎

katka1981
28. jún 2012

@martinka1981, ale zatial nedoslo k intimnostiam, v podstate maju zatial pekne kamaratske vztahy. Ale mojkaju sa aj obleceni, to zavisi od toho ci ich ma uz prezlecenych alebo su vo faze prezliekania. Samoska ze maju aj postel (polysterenovu z nejakeho spotrebicu, uplna bomba, zmesti sa tam aj vacsie mimino) a zvyknu tam spinkat aj 2 pary 🙂 No a samozrejme funguju aj vztahy maminka - dcerenka a podobne. Klasicka rodinka.

nikusik22
autor
28. jún 2012

@momo111 a ja som myslela že len naša je taká 🙂) ja vždy hovorím že Laurika je za 4 chlapcov, lebo tolko energie čo má a huncutstiev čo dokáže vie vymyslieť len ona. A ked sa hrá s kamoškynými chlapcami tak už aj oni sa jej boja :D

nikusik22
autor
28. jún 2012

@maranat no to je uuuuplne ako u nás, a až tu som zistila že som neni sama. A fakt mi to dáva vela energie 🙂

maranat
28. jún 2012

@nikusik22 ja tiez som si na ulici myslela, boze vsetky deti ake poslusne, len to moje........ 😀 😀 😀 😀 certik je, ale aj tak by som ju nemenila. 😝

martinka1981
28. jún 2012

@katka1981 podarena no 😉
A ta naša tiež klameeee a vymyšlaaaa.
napr.teraz večer si cvrkla do gatiek a ja jej hovorim že nech sa ide nachystať že ideme do sprchy a ona sa uklada do postele s tymi pocikanymi gaťkami.A ja že čo chceš spať v takych pocikanych a ona že ano 😝 a toto stale robi,chce isť špinava,hladna atd .ako sa tu pisalo.
Alebo pride za mnou a povie mi tatino ju capol a ten ked to počuje tak hned pribehne že či jej ma ozaj capnuť 😀 klamarka jedna.
ja nechapem tie deti kam na to chodia 😔

maranat
28. jún 2012

@martinka1981 aj moja tak klame, ze mama mi dala po dupe, alebo ked spadne, udrie sa, zacne revat a pride k niekomu kto je na dosah a povie, mama ma zbila.. 😖

katka1981
28. jún 2012

@nikusik22, spomen si na to, ked budes mat nervy z malej, ze v tom nie si sama, ci ti to pomoze 😀 😀 😀 ja to skusim a dam ti vediet, hoci odpoved tusim 😀

martinka1981
28. jún 2012

@maranat myslim že každa z nas sa tu najde v inych prispevkoch 🙂 aj ten tvoj ked som čitala tak uplne ako u nas. Deti cez kopirak 😀
ale som rada že som neni v tom sama,hned je človeku lepšie na duši 😎 no nie???