Nezaočkované dieťa býva rovnako choré ako očkovaný súrodenec

kubuliatko
1. jún 2014

ahojte. nechcem rozprudit debatu ci ockovat alebo neockovat. chcem len prispiet mojou skusenostou a zaroven poziadat maminy co maju jedno dieta ockovane a druhe nie ake maju skusenosti s chorobnostou u svojich ockovanych respektive neockovanych deti. mam syna 4 roky ockovany podla ockovacieho kalendara ktory je v detskom kolektive v materskej skolke a druhe babo 1 rok ktore je vobec neockovane a ktore chyta vsetky virusi a bakterialne infekcie od starsieho surodenca ktore dovlecie zo skolky. este podotknem ze dcerka je plne dojcena. Neockovana dcera uz brala 2x ATB, uz mala zapalene ocka, sople, zapal priedusiek, laringitidu. vsetky ochorenia doniesol domov starsi syn. preto som prispela do tejto debaty o ckovani, neockovani lebo ma zaujima ci naozaj maju vase neockovane deti lepsiu imunitu a ci dokazu odolavat virusom a bakteriam lepsie ako ockovane deti? nechcem sa s nikym hadat lebo tato tema je prilis citliva. prosim prispejte len tie maminy ktore mate deti v kolektive alebo aspon jedno z deti v skolke alebo v jasliach.

edvelyn
1. jún 2014

Tak neviem ale do roka sa ockuje proti tetanu,,zaskrtu a podobnym chorobam.maximalne pneumokok a hnacky a take nepovinne.takze neviem co to ma s laringitidou a co to ma vobec s imunitou.soplik moze mat aj zo zubkov alebo ze ju prefukne vietor....

jonas17
1. jún 2014

neočkovanie nie je zárukou, že dieťa nebude nikdy choré. na imunite dieťaťa treba pracovať hlavne zdravou stravou, otužovaním, vynechaním chémie zo stravy a domácnosti pokiaľ je to možné a tiež udržiavaním šťastnej rodiny..moja dcéra má len prvé očkovanie, od sept. chodí do školky, mala sople párkrát, aj si pokašľala, ale všetko sme zvládli bez atb či iných chemických liekov za pár dní. po celý rok berie céčko, okrem leta déčko, počas soplov oregánový olej, rakytníkovú či kapucínku tinktúru, babské prírodné sirupy a zaitaľ to ide dobre. jej bratia v jej veku boli plne očkovaní a atb brali jedno za druhým. dcéru som kojila 3,9 roka...

diusik
1. jún 2014

@jonas17 prepacte ,ze mimo temu,len sa chcem opytat ake c-cko podavas,kt. je podla tebanajlepsie,vdaka

jonas17
1. jún 2014

@diusik ja dávam z DM už štyri roky, celá rodina a moji priatelia ho berú a neviem o nikom, že by mal nejaké problémy...

sissy27
1. jún 2014

@kubuliatko imunita nie je ovplyvnená len (ne)očkovaním, takže čo sa týka spomínaných ochorení u dcérky, tak by som ich do súvisu nedávala... tak ako píše @jonas17, budovanie imunity je dlhodobý proces, a samozrejme svoje zohráva aj genetika...

diusik
1. jún 2014

@jonas17 ten prasok?raz mi to uz niekto radil,ze tam maju nejaky prasok,ale ja som to nenasla,mozes mi prosim napisat presny nazov,vdaka

sissy27
1. jún 2014

@diusik ak môžem, tak my obyčajný vitamín C od walmarku, 30 tabletiek stojí asi 1,40€ ... tým nechcem povedať, že iné je horšie alebo lepšie, len pridávam tip 🙂

jonas17
1. jún 2014

@diusik ved si to pýtaj pri pokladni, je to Das gesunde C plus...k tomu si kúp sodu bikarbonu v lekárni, tiež prášok a neutralizuj kyslosť. ale je tu téma https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vitamin-c-megaskorbicka-liecba-rady-a-skusenosti/ tak si skús čítať, je to tam rozpísané podrobne.

kubuliatko
autor
1. jún 2014

nechcem sa s nikym, hadat len zbieram postrehy od inych matiek. moje dieta je plne dojcene , stravujeme sa zdravo vit C berie celorocne. len som chcela vediet ako na tom su ine nezaockovane deti ktore su bud v jasliach alebo v skolke. ja nehovorim ze neockovane dieta sa rovna super zdrave dieta. len vela rodicov co ma neocko deti to aj tvrdia. ale na svojom dietati som si vsimla ze to u nas az tak nefunguje

kubuliatko
autor
1. jún 2014

@jonas17 mozem sa opytat aku kyslost chces neutralizovat so sodou bikarbonou?

jonas17
1. jún 2014

@kubuliatko kyslosť céčka 🙂

jonas17
1. jún 2014

@kubuliatko no hlavne rodičia, ktorí neočkujú, dávajú pozor na stravu, na tú chémiu, toto určite pomáha ...veľa zeleniny, ovocia, skoro žiaden cukor, ked múka, tak špaldová, najlepšie celozrnná, žiadne živočíšne mlieko, ani výrobky z neho, žiadne mäsové výrobky, veľmi málo mäso, sladkosti, ak tak domáce, neviem, u nás platí, že neočkovanie a zdravá strava sa vyplatí...hlavne dieťa s dobrou imunitou, ak dostane sople, tak sa z toho raz-dva dostane..

sheila72
1. jún 2014

@kubuliatko ale veď predsa sa očkuje len proti závažným ochoreniam a nie proti chrípke alebo nádche.....ja som za očkovanie a podľa mňa by neočkované deti ani nemali chodiť medzi ľudí, lebo len ohrozujú ostatných občanov! Kedysi sa neočkovalo tak ako dnes, dieťa môže mať bársjakú pliagu, keďže si pchá všetko do úst a nakaziť tým staršieho jedinca, ktorý neni očkovaný. Uvedomte sa.

kubuliatko
autor
1. jún 2014

@jonas17 ano to co pises o stravovani je pre mna bezna rutina. s tym suhlasim. a to zmiesas ten prasok vitaminu C so sodou bikarbonou?

kubuliatko
autor
1. jún 2014

@sheila72 ano mas pravdu ze sa ockuje proti vaznym infekcnym ochoreniam. chcem len vediet ci matky co maju nezaockovane deti odolavaju lepsie beznym virusom a bakterialnym infekciam. a zase s tou barzjakou pliagou nemusis tak dramatizovat

sheila72
1. jún 2014

A tým nechcem uraziť žiadnych rodičov čo neočkujú, ale veď to povinné očkovanie nie je len tak pre srandu králikov. A že zdravá strava....matka kúpi decku kilo jahôd z tesca, ktoré sú kadečím postrekované a dozrievajú v kamióne, no to je fakt ZDRAVÉ. Už v tom kekse je menej chemikálií než v ovocí.

sheila72
1. jún 2014

@kubuliatko nedramatizujem, len vravím, že to očkovanie nie je povinné len tak pre nič za nič. Myslíš, že štát a poisťovne by si míňali peniažky len tak? Keby to nebolo vážne, tak by nás nechali, nech si to platíme sami. Lenže samozrejme by si to nikto nezaplatil a potom by boli všetci chorí, takže by poisťovne zas míňali ešte väčšie prachy na liečbu, preto je očkovanie. A nie, nezaočkované deti neodolávajú lepšie, všetko je o imunite.

jonas17
1. jún 2014

@sheila72 si úplne mimo, nikto tu nerieši, či treba očkovať, či nie, je to každej vec, ja sa tu nerozčulujem, že matky pchajú do svojich deti éčkové keksy či lentilky a tým ohrozujú moje dieťa a to, že jahody sú viac chemické ako horálka je chabé ospravedlnovanie matiek, ktoré majú výčitky svedomia, že nenaučili svoje deti jesť ovocie a zeleninu a neprekonali svoju lenivosť ísť na trh, nakúpiť ovocie, umyť, nakrájať...je jednoduchšie hodiť do košíka keksy a rozbaliť, strčiť do ruky a máš vystarané...tak si krm svoje dieťa čím chceš a nešír tu paniku o infekciách a nezdravých jahodách...

@kubuliatko áno, miešam to so sodou, lebo väčšiu dávku céčka mi nevypije len tak. nejakú kyslosť znesie, ale trošku to zneutralizujem.

sharmana
1. jún 2014

@sheila72 neočkované deti predsa nemôžu ohroziť ostatných občanov, ak sú očkovaní a to očkovanie účinné, no nie? nemali by predsa od neočkovaných ani nič chytiť si myslím, inak je očkovanie zbytočné ak je tak neúčinné, že sa nakazia chorobou, na ktorú boli očkovaní 😉
s ostatným súhlasím, zelenina a ovocie, hlavne v zimnom období v supermarketoch je nula bodov, a samá chémia...najlepšie zo záhrady a sezonne ovocie...

lucia78
1. jún 2014

@kubuliatko Aj moj od 7 mes. presne takto chytal vsetko od starsej sestry, ktora chodila do skolky, ale antibiotika som nikdy nedavala, do 3 tyzdnov ho to vzdy preslo, ale bol to des. No ked nastupil do skolky, uz nebol chorlavy a ja som mohla chodit do prace. Cele sa to pokazilo az ked bol predskolak a dostal silne ovcie kiahne, ktore mu rozhadzali imunitu, ale to uz je iny pribeh.
Myslim si, ze ked ti nastupi do skolky, budes pozitivne prekvapena, maximalne 2x do roka bude mat nadchu.

mawka
1. jún 2014

@sharmana lenze ked sa nakazi neockovane, tak to nemusi prezit. ale tak ved dobre, tieto argumenty sa tu stale opakuju. ockovane deti mozu ostat chore v miernej forme. tak naco riskovat to, ze moje dieta zomrie lebo som nedala ockovat? och boze, dievcence. ale co, nebudem si kazit nedelu, toto tu uz bolo a chvalabohu, este stale je vysoke % zodpovednych ludi 😉 krasnu nedelu zelam

saska.t
1. jún 2014

@kubuliatko moja 1 dcera ciastocne ockovana nikdy extra chora nebola,ale ked nastupila do skolky bol to des,stale soplava,ale ziadne vaznejsie ochorenia,druha uplne neockovana dojcena,od starsej vzdy dostane sople,ale za 3 dni je fit a to mala v 4 mes. ovcie kiahne,ale presla ich uplne bez teplot,len s vysypom,je jasne ze od starsich surodencob,ktori navstevuju skolske zariadenia dostanu klasicke choroby a to im stavia imunitu,dokonca mladsia ked sme vsetci dostali crevnu chripku a grcali a sr...li odusu,jedina ostala fit 😉 u nas tiez funguje Vela ovocia zeleniny,ak ochorenie tak rakytnik,echinacea vit D a este u predskolacky 1xtyz.preventivne osccillo od oktobra do marca,je nachladnuta tak 2x v roku 😉
@mawka tak ako to nemusi prezit neockovane,nemusi to prezit aj ockovane sanca je 50:50 staci pozriet statistiky 😉

denduska
1. jún 2014

@kubuliatko ahoj, som si pri tvojom úvodnom príspevku zaspomínala 😀 Keď sme mali ešte len dve dcérky, staršia bola očkovaná, mladšia vôbec. Staršia ešte ani do škôlky nechodila a večne boli choré, tá mladšia o niečo viac a častejšie, raz som to počítala tuším za 11 mesiacov 10 x horúčkovité ochorenie. Vtedy sme bývali na dedine kde sa muchy otáčajú, deti /ak neboli choré/ stále vonku, strava 100% bio, z toho 90% kvôli dcérinmu ekzému bez lepku, bez vajec, bez sóje, bez kravského mlieka....zvyšných 10% od susedov domáce vajíčka, zajačiky, bravčové, hovädzie, vlastnoručne ulovená divina..ale aj tak večný kolotoč chorôb, viróz, sopľov najrôznejších farieb a konzistencií, chrípka, kiahne, 5.choroba, zápal prínosových dutín, 4 týždňový kašeľ na umretie, vitamínov od výmyslu sveta, probiotík, všade som mala kadejaké kvapkadlá, lyžičky, odmerky, sprostosti.. neviem čo viac som mala urobiť. Nejako to samo pozvoľna ustalo v priebehu času. Keď máš škôlkara, tak sa tomu nevyhneš, naša najmenšia má 3 a pol mesiaca a ešte nemala ani 2 mesiace keď jej doniesli zo škôlky super horúčky, že som myslela, že zošaliem.
Úprimne aj ja som si myslela že to neočkované dieťa lepšie ustojí, ale nie. Bola som z toho dosť rozmrzená lebo naozaj som robila to čo bolo v mojich silách (a peňaženke) aj čo sa týka stravy a pod. Ale nevadí, prežili sme a to je hlavné.

sharmana
1. jún 2014

@mawka to je druhá vec, ale ked niekto napíše, že by nepustil neočkované deti medzi ludí, aby ich neohrozil, tak potvrdzuje, že očkovanie stojí za prd akurát tak.
Ja mám očkované dieťa, takže neviem o čom tu hovoríš. Ale som samozrejme za slobodu v rozhodovaní. Nech sa každý rozhodne či očkovať alebo neočkovať. Netreba zabúdať na to, že očkovanie je prevencia. Prevencia by mala byť vždy dobrovoľná.
Zároveň si nemyslím, že by očkovanie každému muselo zákonite uškodiť, to určite nie. A ani to nemusí znižovať imunitu. T.j. nemusí byť nič zákonité, ani to, že sú očkované deti viac choré ako neočkované. Podľa mna je to skôr o tom, aké genetické predispozície máme a že pre každého jedinca je vhodné niečo iné. Ale to platí aj o vhodnosti očkovania pre jednotlivcov. Tak ako nie každý môže užívať penicilín. Niekoho to môže aj zabiť. 🙂

mawka
1. jún 2014

@saska.t statistiky? ktore? take od antivaxerov? podla relavantnych statistik sme v 80. rokoch vyhubili niektore pliagy uplne. vdaka otvorenym hraniciam nam sem tie pliagy prudia znovu a mutuju. V 80. rokoch sa autizmus a podobne veci nespominali, myslim, ze generacia dnesnych 30. a 40. je dost silna. to by kazdy druhy musel trpiet autizmom, retrogradnym, museli by sme vacsina z nas mat diabety I. stupna a podobne. ale nie, my sme zdrava generacia, ktora je schopna zit, reprodukovat sa a este aj rodime zdrave deti. takze nieco mi unika?
okrem toho, zaujimalo by ma, kolke z vas by sli do exotickej krajiny bez ockovania. hlavne teda odporkyne ockovania. povinne nechcu, ale na africke safari by sa zaockovat dali.

a vsadim sa o co chcete, ze ak by sa vase dieta malo nakazit virom HIV a existovalo by ockovanie, tak by ste ho zaockovat dali.
vobec si totiz neuvedomujete, ze ockovania, povinne ockovania su preto povinne, pretoze prave tie pliagy, kvoli ktorym sa ockuje byvaju smrtelne. a mortalita je dost vysoka.
vy si to mozno neviete predstavit, pretoze ste ockovane este z cias socializmu a chranene.
nemam k teme viac co dodat.

mawka
1. jún 2014

@sharmana ano, presne tak. ak ma byt dieta chore, tak bude chore aj ked ho nebudeme ockovat. ak ma dieta predispoziciu byt slabym jedincom, bude ho kantrit jedna choroba za druhou. a potom su tu silni jedinci, ktori preziju. to je proste priroda. ale hadzat "vsetko" na ockovanie je nezmysel.
ockkovanie, neockovanie, kojenie, nekojenie, bio, nebio, a tak dalej. toto vsetko MOZE a NEMUSI ovplyvnovat to, ze ochorieme.

babo_n
1. jún 2014

"ja som za očkovanie a podľa mňa by neočkované deti ani nemali chodiť medzi ľudí, lebo len ohrozujú ostatných občanov!" @sheila72 tak ty si pekne mimo,ako toto mozes vobec napísať???!!! čoho sa bojíš,ked je tvoje dieťa očkované? šak od mojho sa nemá čím nakaziť

sharmana
1. jún 2014

@denduska
@kubuliatko
očkovanie či neočkovanie nemá nič s bežnými vírusmi a bakterialnymi infekciami. Vaše deti majú starších súrodencov, ktorí prinesú domov práve tieto chorôbky a mladšie deti to samozrejme schytajú. Výhoda neočkovania je podľa mna najmä v iných veciach, ak má niekto vrodené predispozície na choroby, ktoré môžu byť spustené očkovaním, len vy o tom ešte neviete, tak sa môžete tomuto spúšťaču vyhnúť. Je tu však riziko, či dieťa nechytí počas života niektorú chorobu, na ktorú mohlo byť očkované. Čierna kašel a mumps však ja za taký problém nevidím. Obe prekonala moja sestra a to na čierny kašeľ bola aj očkovaná, jej teda vakcína nemohla zabrať vôbec.

sharmana
1. jún 2014

@mawka ano, dieťa môže ochorieť očkované aj neočkované. Ale zároven to čo má na niečo predispozíciu, môže ochorieť na vážnu chorobu, lebo mu vakcína ako spúšťač túto chorobu naštartuje. Práve preto, my ženy a matky, nemáme prečo medzi sebou bojovať. Ide predsa o deti. Každý by sa mal slobodne rozhodnúť. Očkované deti môžu ochorieť na to, na čo boli očkované, to je dokázené, tých príkladov je veľa. Takže tu nie je namieste obava, že by schytali niečo od neočkovaných.
Dala by som prísnejšie kontroly na očkovacie látky, väčšiu konkurenciu. Každý nech sa rozhodne podľa seba. Určite nie je pre každého očkovanie vhodné, ale neprijatelné je, že sa očkovanie berie na SK ako povinné označovanie kráv v kravíne. Vôbec sa nerieši zdravotný stav dieťaťa pred očkovaním. Očkuje sa podĺa mna príliš skoro. V 3 mesiacoch žiadny lekár ani rodič ešte netuší, či má dieťa nábeh na diabetes či iné autoimunitné ochorenia. Možno by to vyriešil odklad očkovania na neskorší vek. Tam by sa už mohli prípadné ochorenia prejaviť. Sú deti, ktoré majú geneticky zníženú bunkovú imunitu, tam je očkovanie priam život ohrozujúce. A teda chcela by som vedieť, koho dieťaťu robia u imunologa na toto testy pred prvým očkovaním, že áno.

denduska
1. jún 2014

@sharmana však áno, najstaršej dcérke začal atopický ekzém práve po prvej hexe s prevenarom, preto neočkujeme ďalej, aspoň nie normálne. Prostredná ekzém nemá. Najmladšia ho má od asi 2. dňa po narodení 😀 (nie je očkovaná). Je ale fakt že veľa ortodoxných neočkujúcich tvrdí, že deti majú celkovo lepšiu imunitu a sú celkovo menej často choré než tie očkované. U nás to neplatilo.