O čo podľa vás prišlo vaše 3r. dieťa tým, že nenastúpilo do škôlky?

10. júl 2020

Neplánujem dať moje 3r. dieťa do škôlky,pretože ho nevzali kam som chcela.. Rada by som vedela vaše postrehy, co také sa naučilo vaše dieťa v škôlke, čo by som mu ja neposkytla doma, alebo na záujmových krúžkoch na ktoré plánujem s nim chodiť.. Ďakujem za každý relevantný názor.

kristina0909
10. júl 2020

To , čo sa nenauči teraz doma sa naučí o rok .. 🙂

iveta143
10. júl 2020

moja dcerka isla ako 4 rocna a neprisla o nic...na 3 roky som ju vobec ani neprihlasovala do skolky a nelutujem...je sikovna aj tak 🙂

laguna28
10. júl 2020

Keď sa jej doma dostatočne venuješ, rozvijas jej motoriku a mozog a chodíš s ňou medzi deti napr. na ihrisko, tak nepríde o nič. O rok keď do škôlky nastúpi tak sa iba zorientuje v nových pravidlách.🤷

adamadent
10. júl 2020

moje dieta byvalo casto chore v skolke... ale ked uz chodila do skolky tak sa naucila ist s davom a to v preklade znamena ked sa ide spat, idu vseci tak ide aj ona, doma uz nespavala a potom bola podvecer nervozna, alebo napr. mali na obed cviklu tak ju ochutnala aj ona. Byvame na dedine, ked sa videli na ulici deti zo skolky pozdravili sa budovali si prve kamaratstva. Zalezi od dietata aj od rodica.

montemotherone
10. júl 2020

Ak sa mu budeš venovať, o nič. Škôlka je DOPLNOK rodinnej výchovy. Tá ostáva kľúčová. Nauč ho všetko čo potrebuje do života. Učiteľky v škôlke sa ti o rok poďakujú 😉

ivinkapink
10. júl 2020

co sa tyka konkretne mojho dietata, ona velmi chcela ist do skolky, je velmi extrovertna, rada a rychlo sa kamarati..lenze nevzali ju...chybal jej kolektiv deti,asociacia, kazdy den s nou som nemohla chodit na ihrisko al nejake kruzky...

autor
10. júl 2020

Ďakujem, v podstate píšete a potvrdzujete presne to co si aj myslím.. Malá je na svoj vek veľmi šikovná, ucenliva, návyky má vybudované, chodíme medzi deti aj na pohybové krúžky sme chodili a mam v plane pokračovať.. Ide o to ze keď ju nevzali u nas do "lepšej" škôlky, tak mi príde zbytočné ju dávať do škôlky, kde sa deťom až nevenujú ako si predstavujem, len preto aby niekam chodila... Bolo by podľa mňa viac škody byť v rok v takej škôlke, ako jej poskytnúť individualnejsie napredovanie.. Ešte raz ďakujem za názory a utvrdenie 🤗

heleninamama
10. júl 2020

Nejde ani tak o poznatky, hoci každé moje dieťa (3kusy) sa naučilo kopec básničiek, pesničiek, hier, základy angličtiny... Ale naučili sa tam najmä asertívnosti, vedia fungovať a presadiť sa v kolektíve, chápu, že ľudia sú rôzni. Vedia si povedať svoj názor, brániť sa,ale aj útočiť, ak je to potrebné. Nikdy nefňukajú, nesťažujú sa, nie sú precitlivení a nemajú problém s inými ľuďmi a s novým prostredím. Ľahko sa prispôsobujú zmenám, čo im značne uľahčuje život. Sú súťaživí, priebojní, obľúbení aj nenávidení 😜Vždy a všade si dokážu nájsť kamarátov a aktivity. Zároveň nemajú pocit, že sú stredom vesmíru a všetko sa musí krútiť len okolo nich. Poznajú pocit povinnosti a vedia, že niečo proste "musia", aj keď sa im možno práve nechce. Zažili aj nespokojnosť a frustráciu, ale zároveň získali skúsenosť, že aj takéto veci patria k životu. Je to určite aj povahou, ale verím, že aj výchovou, že z nich rastú sebavedomí, samostatní a psychicky odolní ľudia. Toto považujem za najdôležitejšiu devízu do ich budúcnosti.
A mne škôlka dala pocit slobody, možnosť žiť svoj život pár hodín denne nielen ako matka, ale aj ako človek 😜

deti95060810
10. júl 2020

o kamarátky a kolektív. Doma len vyvádzala, ničomu nedala pokoj....A čo bolo najhlavnejšie - milovala pani učiteľku a veľmi sa jej v Mš páčilo....

zzuzanah
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
larisalarisa
10. júl 2020

Akurát nebude vždy choré. O nič nepríde

anthea6
10. júl 2020

O nic nepride.nas nechodil zo zdravotnych dovodov..prvy rok vobec..v 5 rokoxh chodil iba na pol dna..a nic mu nechyba..teraz bol tretiak na zs

nickpick
10. júl 2020

skolka je miesto, kde sa dieta socializuje, nauci sa komunikovat a fungovat nezavisle od matky, mnohe deti sa v skolke ucia potrebnym navykom, zdielat (najma ak nemaju surodencov), riesit svoje kazdodenne problemiky, niektore deti v skolke zazracne zjedia polievku, z ktorej ich doma napina, ano buduju si tam aj svoju imunitu, som prekvapena z nazorov v tejto diskusii, lebo kazda zena musi mat po 3 rokoch doma s dietatom uz vcelku dost jednostranneho zivota, ktory je len a len o splnani potrieb dietata, vychove atd.,umelo tento cas predlzovat mi pride kontrakroduktivne...

mon_drink
10. júl 2020

Ahojte, nehnevajte sa na mna, ale maminy zobudte sa, ktore suhlasite ze je tento postoj dospelej matky v poriadku! Suhlasim s komentarom nickpick! Dieta jednoznacne potrebuje socializaciu, a toto riesenie je maximalne nevhodne pre zdrave dieta. V kazdej etape zivota nadobudame skills - rozumej zrucnosti/schopnosti, ako napr. socialne. Nehnevaj sa - vlastne hnevaj ALE ty nedokazes dat dcere to (volajme TO nehmatatelne, co ziska pri rovesnikoch). Dovod, ktory uvadzas je malicherny a nedospely. Uvedom si, ze prave teraz rozhodujes o tom, ako bude dcera fungovat v dalsom zivote...

lula313
11. júl 2020

@mon_drink ja by som to nebrala tak prísne. Keď si pozrieš našu generáciu, tak sme chodili do jasiel a nemam pocit, že cela naša generacia sú všetci do jedného socializovani, úspešní a neviem ako schopní ľudia. Dalsi aspekt je, že vo velkych mestách nemas sancu dat 3 ročne dieťa do statnej škôlky a platiť si nejakých 700eur za celodenné strazenie v sukromnej nie je žiadne terno, aj keď ti možno dva týždne z toho prelezi dieťa doma chore.. samozrejme, že v škôlke sa môže naucit dieťa kopec veci, ale aj doma sa určite niečo nauci😊

cecilia29
11. júl 2020

@mon_drink vobec som nechodila do skolky. Bola som pri babke, surodenci starsi o 10-14 rokov a o nic som neprisla. Babka ma naucila vela veci, rodicia u mna nespoznali ziedne obdobie vzdoru ci pubertu. To obdobie s babkou a dedkom mi vela prevela dalo - dodnes z toho cerpam
Cize odpoved pre autorku... o nic nepride 🙂 ja dam svoje deti do skollky az v 5 rokoch do pripravky

monikamama
11. júl 2020

Vobec o nic. Mam troch synov, dvaja isli az v styroch rokoch lebo som na materskej a je mi luto ze tento treti uz tu moznostbmat nebude.

lucinka1988
11. júl 2020

Tiez uvažujem, že maly nepojde do škôlky- aspoň nie v 3 rokoch, lebo čakáme bábätko. Reálne to zatiaľ neviem posúdiť, iba na základ mojej skúsenosti- ja som ako dieťa v živote v škôlke nebola. Keď som išla na zápis do školy, učiteľky zo mna nechápali, koľko toho viem a že som správaním aj vedomosťami predbehla rovesníkov, ktorí do škôlky chodili. So socializáciou som nemala najmenší problém, v živote som dosť priebojná, s ľudmi vychádzam, celkom ďaleko som to dotiahla, dokonca si dovolím povedať, že som aj ako nadriadená v práci dosť obľúbená..Neviem, neznamená to, že moj syn bude rovnaký, je tiež pravda, že moja mama sa mi dosť venovala. Zvažujem ale možnosť, že aspoň od 3,5 roka do škôlky pôjde- moj syn je absolútne iná povaha ako ja, problém vidím len v tom stretávaní sa s rovesníkmi, lebo už tetaz mám čo robiť, aby som mu urobila každý deň aktívny a pestrý program, a to sa ešte nenarodili druhé..Neviem, či som Ti poradila, sama v tom nemám jasno ešte🤷‍♀️

montemotherone
11. júl 2020

@nickpick "každá žena musí mať po 3 rokoch doma s dieťaťom už vcelku dosť jednostranného života"... 😏 kto povedal? Toto je zovšeobecňovanie. Ja som toho nemala dosť a očividne ani zakladateľka témy. A ak by aj áno, otázka znela inak. Tu ide o dieťa a o to, čo mu MŠ môže priniesť. V prípade že matka, rodina zvláda naplniť potreby dieťaťa, škôlka mu nebude chýbať. Áno, môže priniesť niečo nové, ale prežije bez nej. Mamina píše že chodia medzi deti, aktívne sa stretáva s rovesníkmi, ak tam dáva dieťaťu dostatočný priestor na samostatné riešenie prípadných konfliktov, istý čas na reakciu... jednoducho ak mu nechodí za zadkom a nežehlí hneď každé bubenko 😊 , potom dieťa má všetko čo vo svojom veku potrebuje. V škôlke je väčšinou jedna učiteľka na kopec detí. Ani pri najlepšej vôli im nemôže dať toľko pozornosti ako matka doma. Ja osobne vidím ohromnú výhodu rodinnej výchovy v tom, že dieťa sa počas dňa môže viac stretávať s REÁLNYM životom. Môže s mamou variť, upratovať, môže s ňou ísť na poštu, na úrad... Môze si chystať jedlo, pripravovať príbory, naberať si jedlo... Ak ho aktívne vychováva a neberie dieťa ako prívesok, pri týchto činnostiach sa môže naučiť všetko čo do života bude potrebovať. Dokonca aj čítať a počítať. O zručnostiach a motorke ani nehovorím😊 Naozaj to závisí len od prístupu matky.
Na druhej strane, škôlka je super doplnok výchovy, v prípade že rodina žije v malom spoločenstve, (čo je dnes bežné), bez kontaktu so širšou rodinou, deťmi v rôznych vekových kategóriách... To, že dieťa sa v škôlke "socializuje" je už roky otrepaná ale často nepochopená fráza. Socializácia prebieha medzi ľuďmi vôbec. Je jedno, koľko majú rokov. S rovesníkmi sa skôr len "oťukáva" a trénuje v sociálnych zručnostiach. Ale vždy by to malo byť pod dohľadom dospelého. Ak má mamina aspoň jednu, dve kamarátky s malými deťmi, kde sa môže dieťa takto "vytrénovať" úplne to stačí.
A "nezávislosť dieťaťa od matky? Každé dieťa to má nastavené inak. Jedno to potrebuje ako 3 ročné, jedno je toho schopné ako 6 ročné... A je to stále v poriadku. Takže tu by som to asi nechala na dieťati a jeho potrebách. Niektoré deti sa medzi rovesníkov doslova "ťahajú. Tam by som to riešila aspoň dopoludňajším pobytom v zariadení. Je to fajn kompromis.

basska_b
11. júl 2020
nickpick
11. júl 2020

ono asi kazdy pripad je individualny, su zeny, ktore sa v materste nasli a budu s detmi doma aj 10 rokov a do prace proste ist nechcu a mozno ani nemusia, ine by aj isli, ale v skolke nemaju pre ich dieta miesto (toto je dnes dost casty problem), dalsie deti su zase nonstop chore a doma su castejsie ako v skolke, kazda zena nech sa zariadi v ramci svojich moznosti a skusenosti, moja je taka ze ked sa porovnavam so svojou sestrou (ja som bola v skolke 1 rok, dovtedy sa o mna starali spriateleni susedia na dochodku v nasom dome, mama sla do prace cca po 2 rokoch, sestra bola v jasliach asi od 9 mesiacov a potom sla rovno do skolky), tak ten rozdiel v socialnom fungovani je markantny od sameho zaciatku, ja hlbavy introvert a ona sa da do reci s hocikym, je spontannejsia a lahko nadvazuje kontakty, ja som bola hanbliva a bala som sa otvorit si usta prvych 30 rokov zivota....osobne som za skolku nieken kvoli vyhodam ktore predstavuju pre deti, ale aj pre zeny samotne, mozu sa vratit do prace a zaroven maju konecne cas aj pre seba (pripadne dalsie dieta), po rokoch ked si zena doslova kradne chvilku, aby si mohla vobec umyt vlasy ci v klude vypit kavu ma aj ona pravo mysliet na seba...

montemotherone
11. júl 2020

@nickpick tak si hanblivý introvert. A čo? To je zlé? A dobre je keď "sa dáš s hocikým do reči a ľahko nadvezuješ kontakty"? 😊 To, čo popisuješ súvisí hlavne s temperamentom a povahovými črtami. Som učiteľka v škôlke a poviem ti, máme tam rovnako hanblivých introvertov ako ukecaných extrovertov ktorí sa ako sa hovorí "nestratia"... 😉 Ja som chodila do jaslí aj do škôlky a tiež som skôr introvert. Chodila som do pionierskych táborov, som tak presocializovaná, viem si veci vybaviť, poriešiť... Ale čo by som dala za pevný vzťah so svojou mamou...

nickpick
11. júl 2020

@montemotherone toto co ste opisali je akysi idealny priklad vzdelanej zeny, ktora si nacitala 100 knih o vychove dietata a je doslova a do pismena perfektna vo vsetkych aspektoch, nemusi ist do prace, ma financne aj socialne zazemie a nepotrebuje ziadnu skolku aby vykryvala to co sama dietatu nedokaze poskytnut....ale ak ste realistka, tak medzi nami neziju len taketo zeny....

montemotherone
11. júl 2020

@nickpick ja nehovorím o plošnom riešení, ale o možnosti. Nehovorím o tom, že škôlka nemá v spoločnosti miesto, ale o tom, že má len určité možnosti, rovnako ako rodinná výchova. Netreba veci zbytočne preceňovať, ani podceňovať, ale pomenovať pravým menom.
Vždy mám v triede niekoľko mamičiek, ktoré riešia len dopoludňajší pobyt práve z týchto dôvodov. Existujú aj maminy ktoré si to z finančného hľadiska naozaj môžu dovoliť, resp. je to pre nich väčšia priorita ako vyšší životný štandard, prípadne sú doma s mladším bábätkom...
Myslím že tak, ako v minulosti, tak ani teraz nepotrebujú mať ženy preštudovaných 100 kníh o výchove dieťaťa aby z neho vychovali schopného a šťastného človeka 😏 Niekedy naozaj stačí len žiť svoj normálny život a dieťa doň aktívne vtiahnuť. Situácia, keď matka pracuje, dieťa navštevuje MŠ, a po príchode domov je len sterilne presúvané z angličtiny na tanečnú, do akéhosi detského kútika... večer mu je naservírované jedlo, chvíľu posedí pred PC, alebo tabletom... to ešte nemusí zaručiť, že dieťa dostáva do života to, čo potrebuje 😏
Zázraky sa dejú práve v tých jednoduchých spoločných činnostiach so svojimi blízkymi. A väčšinou to nič nestojí.

cecilia29
11. júl 2020
lolazmola
11. júl 2020

Príde o kolektív, kamarátky neviem ako to nazvať ale o také to sociálne usporiadanie v skupine deti, detské sibalstva, príde o to ze je potrebne rešpektovať aj iné autority ako rodinu, ale v zásade nepríde o nič co by sa ďalším školským rokom nestihlo dobehnúť

lypka
11. júl 2020

Môj strašne chcel ísť, keď mal dva a pol roka lebo starší chodili do školy, chodil 5 dní a stačilo mu, znovu pôjde ako predškolák 🙂 Aj starší tak chodili a nevidím, žeby zaostávali v niečom za inými deťmi....a čo sa týka tej slávnej socializácie, keď kašlú rodičia na dieťa doma, tak mu žiadna socializácia nepomôže a v očiach mu stále vidno smútok.

mogaa
11. júl 2020

Pokiaľ sa mu mama venuje doma, nepríde o nič...V každej škôlke majú svoj systém - väčšinou od 8-10:00sa niečo učia, prípadne niečo tvoria, od 10-11:30 sú vonku kde sa deti hrajú, obed, spánok, olovrant - hranie alebo sú vonku.....určite sa dieťa naučí iné veci doma ako v škôlke, každá škôlka má svoje osnovy čo s deťmi treba prebrať, veľa záleží ale od samotnej učiteľky či konkrétnej mamičky...naša malá napr.chodí do súkromnej škôlky, každý deň niečo tvoria, napr.pred Vianocami si sami ozdobovali stromček, boli sa pozrieť na predaj kaprov, potom ich v škôlke vyrábali(či už kreslili, vystrihovali alebo lepili šupinky)- učiteľky si vždy deti rozdelia do skupiniek takže na 1 učiteľku tam pripadá 5-6detí a tá s nimi robí to čo zvládajú....deti ktoré z tejto škôlky prejdú do normálnej , sa v normálnej zväčša nudia lebo ani zďaleka nemajú toľko aktivít ako v tej súkromnej...v štátnej škôlke je počas aktivít na 1 učiteľku cca 20detí...čo sa týka mamičky, nikdy sa nevie venovať dieťaťu tak ako učiteľka v škôlke - musí okrem venovania sa dieťaťu aj variť, aj domácnosť aj nákupy.....čo sa týka napredovania, každé dieťa ide svojim tempom - určite neplatí že dieťa čo je doma s mamou je šikovnejšie ako to, ktoré je v škôlke - samozrejme neplatí to ani naopak....každé dieťa napreduje svojim tempom a každé vyniká v niečom inom - a je uplne jedno či je doma alebo v škôlke.....

matapo
11. júl 2020

...nepride o nic, este sa tam nachodi dost. je to skor o takom tom socialnom kontakte s rovesnikmi, ale pokial s dietatom navstevujes detske ihriska, nejake tie kruzky ako pises, ma priestor na hranie sa aj s inymi rovesnikmi tak nepride absolutne o nic.

luuubik
11. júl 2020

@mogaa tak ten bol teda dobry, ze mama sa nevie venovat dietatu ako ucitelka v skolke 🤣🤣🤣 Prave naopak NIKDY sa ucitelka nemoze tolko vela venovat ako mama! Je predsa rozdiel mat na starosti 20 cudzich deti alebo jedno svoje. Hovorim teraz o klasickych statnych skolkach, iste v sukromnych to moze byt o trochu lepsie aj vzhladom na nizsi pocet deti... Upratovanie, varenie, pranie? Perie pracka, prach utieram ked dieta spi, varim jedmoduche jedla pricom mi dieta pomaha, rozpravame sa pri tom, niekedy aj pri miesani cesta spievame, ucime sa pri tom basnicky... Ucitelka sa detom venuje??? Dieta bolo pocikane - ucka si ani nevsimla (mala sa hanbila ist sama priznat), hrca na cele - ucka nevedela ako k tomu prisla (ked aj mala plakala, nejako to v tom vseobecnom detskom reve na ihrisku zaniklo), nalepovaci obrazok robili cely den (doma to mame za pol hodky, no v skolke kym vsetkych umravni, skontroluje, ci maju vsetci potrebne pomocky, kym pride pripadne na pomoc, ked chce pomoct dajme tomu pat deti nataz...), doma ma dieta otazku - problem - odpovedam, reagujem hned - hoc aj na nakupe, v skole nemoze "otravovat" a ziadat dlhsiu komunikaciu s ucitelkou hocikedy a mohla by som takto pokracovat donekonecna... To teraz nevravim ako kritiku na ucitelky, naopak, maju to mega tazke tolko deti, kazde s inym temperamentom, inou urovnou, inou naladou... Nezavidim im tu pracu ani sekundu. Ale tvrdit, ze ucitelka v skoke sa mu viac venuje v tom dave deti ako mama, to je podla mna uplne mimo. Ano, dieta sa "otrka", nauci sa mat ostre lakte medzi rovesnikmi (uz som sa v skolke stretla dokonca so sikanou 😔 ), vydrzat bez milovanej osoby, to je tak jediny prinos skolky... Ale s tym velmi opatrne, nie kazdy je na to v 3 rokoch psychicky pripraveny... A dalsie benefity skolky ako disciplina a pod... Tej sa samozrejme moze naucit aj doma, zavisi len od stylu vychovy rodicov. Za mna by pokojne stacil rok, max dva skolky.