Odklad školskej dochádzky

nebbia
16. jan 2012

Ahojte maminy.Moja dcera absolvuje v najblizsich dnoch test skolskej zrelosti.Prosim vas o napisanie vasich skusenosti,ak bolo vasemu dietatu odporucene odlozenie dochadzky,ci ste respektovali posudok psychologa.A ak nie,aky dopad to malo na vase dieta.

majkaa
8. jún 2018

@lubiss vies ale pytala som sa ked mi volali dnes z toho centra pedagogickeho ze teraz co ci musime to akceptovat a musi ist do skoly a povedala mi ze oni to poslu do skoly.

@ibrunova v skolke som praveze povedala ze odklad, ved tak sa mi najprv vyjadrili ked bol po testoch ale ze daju este pisomne vyjadrenie a dnes mi volali, ze diskutovala s inou a ukazala jej papiere a daju odporucanie ze nie odklad. A teraz neviem ci sa s tym este bude dat nieco robit, alebo ci musi ist do skoly ci ja chcem alebo nie

biba2014
8. jún 2018

@majkaa robíte dobre,že chcete dať odklad,skúste sa dohodnúť v poradni, vysvetliť v čom je problém,aby vám napísali papiere.

ibrunova
8. jún 2018

@majkaa Nemusí ísť, konečné rozhodnutie je na tebe.

majkaa
8. jún 2018

@biba2014 ked sme tam boli vysvetlovala som im to, a dali ze odklad a teraz ked volali tak som im to znova hovorila a ze uz to nezmenia. Mam pocit ze ta co nas robila bola mladucka mala do 30 rokov a sama hovorila ze zo zaciatku je nepozorny ale potom ukazala papiere veducej a veduca len podla papierov usudila ze ma ist do skoly, nikdy ho nevidela syna

babyliss
8. jún 2018

@majkaa ahoj, moja dcéra je tiež neposedna. Tiež som ju videla, že ona ešte do školy nie, bolo to také bábätko stále. 🙂 psychologicky povedali ze do školy áno, tak som ju dala. Tá neposednost ju neprešla, je už druhacka, narodená v júli. Ale jednotkarka. Podľa mňa som dobre spravila, lebo za ten rok v škôlke by sa podľa mňa nič nezlepsilo. Tak asi aspoň skôr uvedomila co je škola a ze tam nesmie robiť to čo v škôlke. Pripadne by som skúsila ten nultý ročník (my sme takú možnosť nemali).

majkaa
8. jún 2018

tak mi volala zo skoly a povedala ze neni na rodicovi, oni musia akceptovat to co napise pedagogicke, cize ked napisu ze do skoly musi ist do skoly

majkaa
8. jún 2018

nemate s tym skusenosti? Neda sa s tym nieco este robit?

evabb35
8. jún 2018

Poznám veľa detí, ktorým dali odklad kvôli neposednosti, sociálnej nezrelosti a vôbec im to nepomohlo. Pokiaľ sa dieťaťu rodičia nevenujú, tak odklad nič nevyrieši. Problém sám od seba neodíde a práve naopak tým odkladom sa rodičia dostanú do omylu, že o rok nebudú musieť robiť s dieťaťom už nič, lebo už bude zrelé na školu, sociálne zrelé, už nebude neposedné...a ono to tak nebýva. Neviem, či odklad pomôže aj pri poruchách učenia. Stále sa mi to vidí len také odkladanie problému a tým sa nič nevyrieši. Lepšie je naučiť sa dieťaťu venovať už v predškolskom veku, aby pri nástupe do školy neboli všetci zaskočení. Deti dozrievajú postupne a niektorým deťom trvá kým dozrejú na školu úplne na 100 % aj viac ako rok...a zase tie šlabikáre a učebné materiály pre prvákov nie sú napísané pre staršie deti...tie deti s odkladom sa potom akosi minú účinkom a nezažijú to čarovné nadobúdanie schopnosti čítať a písať...lebo sa to vlastne naučili už v škôlke a škola je potom pre ne prakticky o ničom, nenaučia sa pracovať na sebe, popasovať sa s problémami a potom vo vyšších ročníkoch sú odrazu prekvapení, že už nedostávajú jednotky. Potom príde zúfalstvo, plač...Pokiaľ je od prvého ročníka všetko v škole nové a neznáme, tak sa dieťa naučí, že jednotky sú výsledkom jeho snaženia, jeho pracovitosti. Jasné, že hneď v prvom ročníku nebude najlepšie, ale naučí sa pracovať tak, aby sa zlepšilo.

biba2014
8. jún 2018

@majkaa my sme to mali tak,že pani učiteľky z mš boli za odklad,šla som so synom na testy zrelosti,tie urobil,ale povedala,že má pomalšie tempo atď.pytala sa má v poradni,či ja som za odklad povedala som áno,že dávam veľa na názor učiteliek(tie mi povedali ako je sociálne nezrely,ako pracuje v skupine deti,akú má snahu pracovat,nemal záujem o učenie sa nových veci atď.)na základe toho napísala papiere na odklad.dobre sme urobili,rok sme pracovali spolu,je smelý,zrelý,pripravený ísť do školy,s čím sa trápil pred rokom,to teraz urobí raz dva,ak ste presvedčená,že by nemal ísť do školy nemôžu ho znova pretestovat inde?alebo súkromný psychológ?

majkaa
9. jún 2018

@biba2014
ja som ale iny pripad ja by som bola skor za ten odklad a ci ho musim dat do skoly aj ked pride z pedagogickeho ze nesuhlasia s odkladom. Lebo zastupkyna mi povedala, ze po novom to neni na mne ale na centre kde mu robia testy.

laura0
10. jún 2018

@majkaa zavolaj do psych.poradne kde ste boli na testoch zrelosti a povedz psychologicke ze chces dat odklad,presne takto som to ja urobila v marci a bez problemov mi poslala papier ze doporucuje odklad skolskej dochadzky o jeden skolsky rok...

adula12
10. jún 2018

@majkaa treba ist na nove testy. Ty si nemozes urcit. Dieta ak ma 6r a sli ste na testy a tie vysli, ze ma ist, tak ma ist. Ak chodite k logo, treba vypytat aj od nej papier a s tym ist do centra na nove testy. Moja sestra takto junoveho syna dala na odklad, hned na zapis zobrala vsetky papiere aj od dr, logo, centrum. On rozprava tak nosom, tazko mu rozumiet.

majkaa
11. jún 2018

@laura0 to som povedala uz pri testoch, ale povedala ze to nespravi. Ale najprv nam volala ze odklad ale potom ze nie odklad. Myslim si ze volala do skolky a tam potrebuju znizit stavy a v skole nabrat stavy. A on po inteligencnej strasne je dobre na tom len po emocnej vidim ze je hravy, nedozrety, spava mi cez den. Rychlo sa vycerpa.
@adula12 myslis si ze by nam mohli spravit v inom centre znova testy. Zastupkyna v skole povedala, ze tie testy su rovnake a uz by neboli objektivne.

adula12
11. jún 2018

@majkaa neviem ako u vas, ale bez vasho zvolenia ona nema co narabat s udajmi vasho dietata a posielat ich kadetade. A urcite nie potom ked najprv vam povie, ze ma odklad a nasledne vam uz len oznami, ze ide do skoly. Ja by som normalne nanu podala podnet a riesila to vyssie. Mojej sestre dali papier v centre, ze si to ma odniest do skoly sama.

majkaa
11. jún 2018

@adula12 ako poviem im to, ze si ich zanesiem sama, ale tym nic nedosiahnem, musia na nejakom zaklade ho neprijat do skoly. Jemine keby som vedela, ze na to ma, ved mu nechcem preboha zle. Ved mam starsieho syna vidim ten rozdiel. Len tento system je nadstaveny ze potrebuju naplnit stav v skole a on je taky na hrane tak ho supnu do skoly.

biba2014
11. jún 2018

@majkaa inak takéto tendencie som si všimla aj u nás keď treba nabrať deti do školy lebo je slabší ročník,tlačia aj letné deti do školy.

adula12
11. jún 2018

@biba2014 tak, ale ved letne dieta je povacsine zrele pokial nema ine problemy. Ved si skuste predstavit, ze 30% letnych deti by ostalo v skolkach. Moj syn je novembrovy a testy v centre mu vysli, ze by mohol ist uz do skoly aj ked nebude mat este 6r. Jasne, ze ho nedam, ale keby bol augustovy, tak nevaham.

evabb35
12. jún 2018

@majkaa všetky letné deti sú na hrane a ešte v priebehu 1.polroku školsky dozrievajú. Ale na rozdiel detí s odkladom, v druhom polroku ich škola strašne baví, lebo osnovy sú ako stvorené pre ne a aj robia potom krásne pokroky. Lebo ako som písala deti s odkladom nezažijú to dobrodružstvo z učenia čítať a písať v 1.triede a možno aj v 2.triede , lebo už všetko vedia a strašne sa nudia, škola ich vyslovene nebaví, lebo zaujmovo sú už inde a takto sa to tiahne aj vo vyšších ročníkoch ...navyše tie deti na druhom stupni sú potom strašne veľké a je komické keď do budovy základnej školy vstupujú už mladé naličene devy v lodičkách a urastení mládenci s inými záujmami. Veď na základke sú až 9 rokov.

evabb35
12. jún 2018

@biba2014 je veľmi dobré a rozumné, keď škola nazbiera celú triedu letných detí. Majú rovnaké zručnosti a záujmy,je tam predpoklad, že vytvoria dobrý kolektív. Je to omnoho lepšie ako keď sa v triede naplnenej deťmi s odkladom ocitne jedno letné dieťa.

evabb35
12. jún 2018

@majkaa v júni treba budúcim prváčikom nastavovať školský režim dňa, zrušiť poobedny spánok a zaviesť večierku do 19.00 h. Videla som veľa zbytočných odkladov šikovných detí s dôvodu emocionálnej nezrelosti a bolo to úplne zbytočné. Za rok deti emocionálne nedozreli, vôbec im odklad nepomohol. Nakoniec sa ukázalo, že sú to osobnostné črty,ktoré len treba rešpektovať. Veď nemôže byť každý smelý, spoločenský... Keď je dieťa raz citlivé a vnímavé,viac uzavreté, tak mu to ostane na celý život. A ja by som také deti nemenila,lebo to sú budúci vedci,básnici... Oni majú svoj svet,ktorý túto povrchnú spoločnosť obohacuje a posúva dopredu.

evabb35
12. jún 2018

@majkaa nechcem veľmi predbiehať, ale práve deti nadané javia pri nástupe do školy znaky emocionálnej nezrelosti. Ale práve vnímavosť a citlivosť ide ruka v ruke spolu s nadaním. Rodičovské obavy chápem, všetci sme si tým obdobím prešli, ale šikovné,nadané a možno aj nadpriemerne inteligentné dieťa by nemalo ísť do školy s odkladom.

biba2014
12. jún 2018

@evabb35 zle ste ma pochopili,myslela som to tak,že keď je slabší ročník odkladá sa u nás menej letných deti a je tendencia ich tlačiť do školy aby škola otvorila triedu,možno v meste to nie je tak ako u nás na dedine.ale nie som za odkladanie bez dôvodu,ale podľa mňa keď zaradia nezrelé a nepripravene dieťa do školy,je mu to na škodu,stále len dobieha deti ,na všetko vynaloží oveľa viac úsilia.

dejnuskaa
12. jún 2018

Ahojte riesila som dilemu, ci odklad alebo nie. Dcera je narodena v 1/2 augusta. U nas sa robili testy aj pri zapise trvali cca 1 hodinu spravila ich na 98%, mala som dohodnuty termin na testy skolske zrelosti aj tam ich spravila. Akurat mi psychologicka povedala, ze ku koncu bola unavena odporuca odklad. Je to strasne subjektivne hodnotenie si myslim. Nanutila mi papier s odkladom, ze ho nemusim pouzit rozhodnutie je na rodicoch. Nakoniec som dala odklad pod tlakom okolnosti, ci som urobila dobre uvidim az o rok.

biba12
12. jún 2018

Nám psychologička doporučila odklad a ten sme aj rešpektovali. Syn bol veľmi neposedný. Z rozumovej stránky ok, to by do školy mohol, ale neobsedel by. A dobre sme spravili. Teraz je všetko v najlepšom poriadku. (narodený v druhej polovici augusta)

laura0
12. jún 2018

@biba12 a uz chodi do skoly ci ide az teraz?Mojej dcerke sme tiez dali odklad je narodena v polke jula ,je dost hrava a presadzuje si svoje ,je tvrdohlava... verim ze sme aj my urobili dobre

biba12
13. jún 2018

@laura0 už chodí, končí prvý ročník. Vychytili sme skvelú učiteľku, so skvelým prístupom. Na začiatku roku, keď videla, že decká sa prestávajú sústrediť (predsa v škôlke sa toľko nemuseli), tak sa s nimi hrala. Potom sa chvíľu učili a zase hrali, príp. mali TV, VV... Z ničoho nerobila drámu. Malý ju má veľmi rád. Úlohy domov dávala len písanie a čítanie cca 3krát do týždňa a za 15 min sme boli hotoví. Matiku, Aj, Prvouku vôbec. Som jej ozaj veľmi vďačná, že mu dala takýto vstup do školy, neznechutila ho zbytočnými písomkami a drilovaním a kadečím. Číta pekne, písať píše po mne (píšem ako kocúr), ale to ona sama povedala, že on nikdy nebude pekne písať, ale trochu ho nútiť musí 🙂, v matike je výborný. Spokojná som 🙂

laura0
12. aug 2018

@majkaa idete do tej skoly ted nakoniec?Ja so bola s dcerkou v pondelok zase na dalsich testoch zrelosti ,nedalo mi pokoj ci naozaj robim dobre ze bude mat odklad ,je dost vysoka ,ale pani psychologicka mi povedala ze je emocialne este nezrela ,ze nechat odklad ze si nie je ista,stale sa potrebuje uistovat ci je to dobre co pise a robi... v skole by s tym mala problem ...teraz som uz uple spokojna,cize zostavame este rok v skolke.

majkaa
12. aug 2018

@laura0 ja som este v juny vybavila, logopedicka dala navrh a isla som do ineho centra a tam automaticky dali odklad.

laura0
12. aug 2018

@majkaa tak super,veru matka vie najlepsie ze dieta este nie je zrele do skoly,moju skola vobec nezaujima a ked tak na par minut a dost,proste vidno ze mame len teraz cerstvo 6 rokov... cas tak rychlo leti ,rok ujde ako voda a sme v skole a potom uz len povinnosti cely zivot...drzte sa

janinka13
1. feb 2019

@laura0 dobrý večer, čítam že Vaše dieťa má odklad - na základe Vášho návrhu máte odklad - dieťa hravé, tvrdohlavé... moje dieťa testy či v škôlke al.v súkromnom sektore zvládla, ale kladie občas extrémny odpor, tvrdohlavá, nedá si povedať, zatne sa ako mulica...