Povinnosť prijatia do škôlky

sonicc
5. feb 2009

Dobrý večer,
s manželom obaja pracujeme, ale máme problém s 3roč. synom, pretože pre nedostatok miesta ho nepríjmu do škôlky. Počula som, že škôlka je povinná zobrať dieťa ak rodičia pracujú.
Je na tom niečo pravdy?

atrami
19. feb 2011

@cairka , máš pravdu, rovnako som dala deti s odkladom dochádzky, dovod prečo niektoré deti neboli prijaté mi učitelka vysvetlila až ked som sa začala informovať na šance prijatia. Tieto deti boli prijaté do školky v priebehu roka a už vtedy mali odklad zo školy, v inej krajine, teraz pre jazykovú barieru.
Ja sa pozerám na to z mojho pohladu. Mamina/pestúnka/ dá deti do školky a má 8 hodín ,,pokoj", ja za tú dobu budem v práci, po príchode detí sa budeme im rovnako venovať. Stretávam ju denne a keď sa mi chváli ako si oddýchne, a nemusí ani platiť školné, tak mi nie je všetko jedno. V tomto veku má deti schválne, vraj sa im netreba tolko venovať.Nemám potuchy, či sa može pestún zamestnať ak sú deti v školke, v škole.
Uviedla som len náš prípad.

cairka
19. feb 2011

@atrami , do prčíc, a pestúnka žije zo vzduchu?
mám taký pocit, že hovoríš o profirodičovstve, ale keď už chceš nadávať na niečo, tak si aspoň zisti fakty 😠 pestún nie je profi rodič a nie je zamestnanec domova

atrami
19. feb 2011

@cairka , prepáč, že som sa pomýlila. Táto mamina je profirodič. A rozdiel medzi profirodičovstvom, pestúnstvom , adopciou poznám až taká hlúpa niesom. 😠

yukki
19. feb 2011

aha...ešteže tu už druhý deň na zákl.informácií diskutujeme o pestúnstve! 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
ale tak podľa môjho názoru aj profideti-tak ako každé iné sa potrebujú integrovať do prostredia kolektívu, v ktorom budú pokračovať v ďalšom vzdelávaní, kor keď už majú takýto vek...

cairka
19. feb 2011

@atrami , no ty chrániš svoje dieťa a ja moje. A seba. Lebo by som chcela videť toho blázna, čo by bol pestún kvôli prachom 😝 By chudák pekne narazil 😅 nie len, že sa netopíme v korunách, ale ešte treba pochopiť, že sa bavíme o deťoch, ktoré väčšinou majú nejaký problém a spolužitie s nimi býva často náročnejšie, ako s deťmi ľúbenými od splodenia. Ale keď ich miluješ, nie je čo riešiť 😝 len potom reči, ako sa pestúni topia v prachoch a váľajú doma šunky a deti zbytočne zaberajú miesto v škôlke dosť vytáčajú 😠

atrami
19. feb 2011

@cairka ešte raz prepáč. Zle som sa vyjadrila. Citovala som na začiatku len oznam školky.
Vobec som sa Ťa nechcela dotknúť, ani Tvoji detí. Opísala som konkrétnu rodinu. Nie iné prípady.
Viem, že tieto deti majú problémy, za ktoré nemožu, ale nepoznám rodinu, ktorá ich nemá.
U mna by znamenalo, umiestnenie malého v inej školke, že si vyberiem blízko, ale nekvalitnú alebo ho budem voziť 20 km do mesta, s tým, že budem musieť dať do mesta aj deti do školy. To znamená vytrhnúť syna z kolektívu, na ktorý bol zvyknutý. A to nehovorím, že deti budú chodiť po rušnej ceste do školy. Takže si vyber.
Ešťe raz sa ospravedlňujem.

lindulak
20. feb 2011

@atrami no mne sa to cele zda divne... pokial viem, profesionalni rodicia su ludia trenovani a asi by mali byt aj psychologicky prevereni a poviem tak "normalni". ze by sa niekto z nich chvalil, ze si schvalne vybral velke deti, aby nemal s nimi tolko prace? ved ked je to jeho zamestnanie, tak po nejakom case bude mat zase ine deti, nie? a este - profesionalne rodiny sa vyuzivaju pre vychovu malych deti hlavne, nie?

atrami
20. feb 2011

@lindulak , je to jedno, vždy majú len deti v tomto veku.

lindulak
20. feb 2011

@atrami vazne, no to je dost divne, to asi nebude celkom v poriadku... by ma potom zaujimalo, ci maju v dom DD aj mensie deti... alebo mozno maju len profesionalne rodiny a preto su vsetky deti v rodinach...?

maznacik007
20. feb 2011

@atrami ja nevravim ze to co pises nie je pravda... aj medzi profirodicmi sa najdu aj takyto... /nas maly tiez mal velmi "starostlivy" typ svojej prvej profi... nastastie sa potom dostal do vynikajucej profi kde pobudol nie velmi dlho a potom k nam...

pestunstvo rozhodne nie je o peniazoch... a ak si niekto mysli ze ano tak nech skusi .... nase deti /pestunske a to hovorim aj z dlhodobej perspektivy kedze aj v mojej rodine sme mali pestunsku sestru/ maju dlhodobe problemy ktore vyplyvaju najma zo zanedbania, nedostatocnej starostlivosti casto krat kruteho tyrania toto nie su bezne problemy s ktorymi sa my ako pestuni musime vyrovnavat a pomahat sa vyrovnavat s nimi a liecit tak aj nase deti. Nase deti su nechcene casto krat si pocas tehotenstva presli tym ze boli vystavene drogam, syfilisu, nadmernemu uzivaniu alkoholu a po narodeni maju tazke abstinencne priznaky... aj tymto si presli nase deti...
Niektore boli svedkami vrazdy, niektore sa nasli v krabici pod mostom, niektore pocas tehotnestva zazili bitky a udery do brucha matky..
my s tymito detmi zijeme a nie vzdy je to jednoduche aj pre nas a nase ostatne deti, manzelov...

my ich musime chranit omnoho viac ako deti ktore vyrastaju s mamou od malicka a ano zazivaju si aj oni maju problemy to ti neberiem ale su diametralne ine ako su tie co zazili tieto deti...

si myslim ze ides na to nespravne ak utocis na pestunov / nakoniec si zistila ze to ani nie su pestuni sice 😅/ skor by som sa zamerala na zoznamy prijatych deti a na tych ktorych mamy su na RD s dalsim dietatom a starsie davaju do skolky / a nie je predskolakom/ take deti by mali umiestnovat ddo skolky az ked umiestnia deti pracujucich rodicov podla mojho nazoru. Rovnako ak su umiestnene deti rodicov ktore nemaju trvaly pobyt vo vasej obci. Stazuj sa na obci... ak vas neumiestnia...

stvura
20. feb 2011

Presne, ako ti pisal niekto na zaciatku, povinna je akurat predskolska priprava (posledny rocnik), inac nie je povinnost skolky ti tvoje dieta prijat. Momentalne je tolko deti a tak malo skolok, ze skolky to jednoducho nezaujima. U nas nezoberu dieta ked matka je na materskej, pripadne nepracuje (normalne ziadaju potvrdenie od zamestnavatela) a ano, v tom dotazniku pre dietatko je uvedene i kolko ma surodencov... 😉 . Ja si teda iluzie ze by mi maleho vzali nerobim, hoci je plne samostatny a velmi spolocensky...

atrami
20. feb 2011

@maznacik007 , ja nevravím, že by sa o deti nestarali, na nich je vidieť obrovský pokorok. Ale moj pohlad ako rodiča, ktorý je závislý od jednej školky v obci /rovnako ako iný rodičia u nás/. Niesme v meste a ak chceme dať do inej školky, znamená to voziť ich 5-10 km inam alebo do mesta. O dotyčnej mamine som vedela, že je profi- rodič. Do omylu som sa uviedla, oznamom školky. Už som to tu aj písala, deti mi dochádzajú do školy na jeden koniec a malého by som vozila zasa inam. Ak mám umiestniť malého do školky do mesta, tak deti by museli do školy tiež, a aj z tohto dovodu chcem vedieť ako sa zariadiť. Áno som sebecká a myslím na dobro mojich detí.

@stvura ja som sa len informovala aká je šanca nás prijať. V septembri bolo 12 predškolákov a 9 žiadostí o prijatie do školky, to znamená, že nás zoberú. 5-6 deti nemá ešte rozhodnutie o prijatí do školy. Ak by som nevedela, o tom kolko detí nezoberú do školy a v apríli by som išla na zápis a povedali, že mi nezoberú dieťa, omnoho ťažšie by sa mi miesto inde hladalo. My si jednoducho nemožeme dovoliť nedať dieťa do školky a je jedno či u nás alebo inde. Viem, že aj v meste je boj o miesta, nakolko niektoré školky zrušili.

lienka8311
14. apr 2011

baby,aj mne oznamili,ze mi malu nevezmu v skolskom r.2011-2012 pre nedosttok miesta,v marci bude mat tri roky.som slobodna mamicka,zatial nemam pracu,ale hladam zijem s malou sama.ak s nou ostanem do septembra doma,budem nieco poberat?dakujem

winona24
14. apr 2011

@lienka8311 myslím ,že nie...ale netvrdím na 100%....čo ja viem ,tak môžeš požiadať o predĺženie RD,ale štát za teba platí už len odvody....ako je to v prípade,že si samoživiteľka,slobodná mamina neviem 😔

winona24
14. apr 2011

apropo ani nás nevzali.....

mirca
24. júl 2012

Dceru nam nevzali do skolky, lebo rocnik 2010 vraj este nebereru. Pritom som sa dozvedela, ze su prijate dve deticky mladsie od nasej a skolku navstevuju deti aj z inych mestskych casti...viete mi poradit, ci jej umiestnenie viem este teraz riesit a kam sa mam obratit?? dakujem

trixi
25. júl 2012

@mirca Mestsky urad - odbor skolstva. Narok na skolku maju len deti predskolskeho veku do predskolskej pripravy, ked zostanu volne miesta, prijimaju sa deti po dovrseni 3 rokov. Ak si presvedcena o svojej pravde, ze ta skolka prijima aj mladsie deti, tak bojuj za svoje prava. Nevzdavaj sa. Co sa tyka deticiek z inych mestskych casti, tak aspon v nasom meste je podmienka, ze musi mat trvale bydlisko v nasom meste.
Co sa tyka umiestnovani deti do skolok, je vseobecne zname, ze kazda riaditelka, kazde mesto ma svoje nepisane pravidla a asi aj vysku "prijimacieho poplatku" - preto su v skolkach aj mladsie deti, deti dobrovolne nepracujucich matiek, deti z okolitych dedin ... a potom nie su prijate deti matiek samoziviteliek, deti pracujucich rodicov.

mirca
25. júl 2012

@trixi dakujem za odpoved. dnes som tam bola. riadidelka ma dovolenku, rozpravala som len so zastupkynou. mam vraj prist v septembri, ze mozno niekto nenastupi, tak aby o mne vedeli, ze mame vazny zaujem... ale je to stale len MOZNO. na ten vek mi nevedela kompetentne odpovedat, len ze asi boli zapisani pred nami. Ja som na zapise bola mezi prvymi asi desiatimi a oni tam urcite neboli 😒 ... ale to uz je jedno.

tilly
11. aug 2012

@mirca a to kde? nam nepobrali deti rocnik 2009..

mirca
11. aug 2012

@tilly v Kosiciach

tilly
11. aug 2012

@mirca jaj, no tak to asi bude podobna situacia...

mirca
11. aug 2012

@tilly ako to myslis??

tilly
11. aug 2012

@mirca ze je podobna situacia so skolkami asi na celom slovensku

dugyna
16. jún 2017

Ahojte prosim Vas viete ti niekto poradit. Ak predskolacika neprijmu do MS, z dovodu nedostatku miesta. Som povinna ju dat do sukromnej skolky? /viete ten novy zakon ze predskolak musi ist do skolky, samovzdelavat ho moze iba rodic co ma pedagogicke minimu/.
Dakujem

evittam
16. jún 2017

@dugyna Nie. A nie je ziadny novy zakon,ze predskolak musi ist do škôlky, ani nikdy nebol. Povinna je az skolska dochádzka. Ludia si to mylia lebo predskolak ma prednost pri prijatí do skolky pred ostatnými detmi.

meluela
16. jún 2017

@dugyna to uz by bola aka haluz keby si ho bola povinna dat do sukromnej a platit 300-500e. Praveze naopak, musia ti ho prijat do statnej ked je predskolak

dugyna
17. jún 2017

@meluela prijat nemusia ak je predskolak, ma len prednost ale nemusia rijat.
@evittam prednost ma. ale je zakon z rodic je povinyn da predskolaka do sokolk

luliu
17. jún 2017

@dugyna neexistuje povinnosť dať predskolaka do škôlky.

evittam
18. jún 2017

@dugyna Neexistuje zakon,ze je rodič povinný dat predskolaka so skolky. Predskolska dochadzka nie je povinna.
Uved ten zakon ked je pravda to co tvrdis.😉

evittam
18. jún 2017

*do....
@dugyna A btw.-ja pisem,ze predskolak ma prednost ak je miesto. Cize ak ti ho nevezmú do štátnej skolky-podas odvolanie. Preco by si mala platiť sukromnu-ako uviedla
@meluela , to po prve a po druhe kto ta k tomu prinúti?!
Ale cakam na ten zakon....