Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

dai
28. feb 2011

zvedavamt,
neda sa s nimi fakt nejako dohodnut? ☹ ved ked vidia ze tvojmu dietatu to skodi - preboha, to nevedia pripravit jeden chlebik bez pomazanky, ci dat jej namiesto sirupovej vody cistu? ☹ s tymto nastastie u nas nie je ziaden problem - ja som malej davala napr. umele mlieko este ked nastupovala do skolky, tak som ich poprosila aby jej mliecko v skolke nedavala ( mala ho pila doma pred odchodom do skolky ) - ja sa snazim aby aj doma ranajkovala - nastastie chodime do skolky dost volne ( na 9-tu a tak... podla toho ako vstaneme, nemame fixny pracovny cas ani ja ani muz, tak sa da ), ak neskoro vstane tak vtedy papa az v skolke.
U nas co sa tyka sladkosti su dost striktni - aj ked maju deti narodeninky a tak, tak deckam sladkosti co dostanu odkladaju do skriniek a deti ich mozu papat az ked pridu rodicia, caj piju len nesladeny ( tiez vdaka za skolku 🙂 predtym to moja mala do pusy nedala, teraz bez problemov ), vodu, ako som pisala, bud jablckovu stavu alebo cistu vodu...
lenka ale malinky tam nie je cely den bez teplej stravy, ci? vy tam chodite skor pre deti ako my tu, aspon mam taky pocit...alebo?

lenka3007
28. feb 2011

@dai je tam od osmej do pol štvrtej, čiže celý deň, oni nemaju ani v školiach kuchyne a edálne, Nóri sú naučený, že teple jedlo jedia až o 18.00 ked je celá rodina doma.. Ale ked možem, idem pre neho skorej a ihne papa teple, aj ked nechce niekedy, ale musi aspoň polievku....
@zvedavamt tiež si myslím, že sa dá dohodnúť, svokra ma v školke jedno dievčatko s cukrovkou a tej robia zvlašť papať, len i musela maminka doniesť nejake papiere, ake potraviny može jesť, zaleží od veducej kuchyne, aka je zhovievavá...

dai
28. feb 2011

lenka3007 , no to je dost dlho... myslela som ze len nejak pol dna, alebo tak... im to nevadi ze nemaju teple jedlo deti? ci je to tak kulturne zauzivane? ale tak zas, ked su ostatni v poriadku 😉

lenka3007
28. feb 2011

@dai myslím že im to nevadí, su tak naučeny, ale za to tu tie deti nie su chore, chodia von či prší, fuka, sneží a to aj na tri hodiny denne, minule v tom mraze aj jedli vonku... no bohužial my stredoeuropania nie sme na to zvaknutý, takže moj maly je viac doma chorý...