Je jedálniček môjho 9 mesačného syna v poriadku?

Zodpovedané
4. jan 2022

Dobrý deň,

synček bude mať čoskoro 9 mesiacov a nevie jesť kúsky. Jedlo stále mixujeme. Keď náhodou zje nejaký kúsok, tak ho naťahuje na zvracanie.

Je to v poriadku?

Jedlo nevie spracovať v puse. S jedením sme dlho bojovali, tak ho nechcem veľmi demotivovať. Keď mu dám niečo do ruky, tak to olízne a vráti mi to.

Náš jedálniček:
o 8:00 mliečna kaša (200 g)
o 10:00 ovocná desiata 100 g (čerstvé ovocie odmieta)
o 12:00 mäsovo-zeleninový príkrm (1x týždenne rybka, 1x strukovina, 1x vajíčko so zeleninkou) 200 g
o 14:00 jogurt 145 g
o 16:00 UM 170 ml
o 19:00 kaša alebo zeleninka s ryžou/zemiaky so zeleninou

V noci málokedy vypije UM. Cez deň vypije okolo 200 ml vody. Varím mu všetko bez soli. Zo všetkého by zjedol aj viac, len on dokáže jesť kým nezvracia. Potom je ďalej.

Je jeho jedálniček v poriadku?

Mám mu niečo pridať?

Skúšali sme už aj Lučinu, to mu nechutilo. Pečivo som aj trhala. Napínalo ho, obžúvať nechcel.

Ďakujem

Dobrý deň,

je úplne v poriadku, že ešte nevie spracovať kúsky. Má na to čas. Nateraz, ak ho z toho nadrapuje, tak mu kúsky ani v strave nedávajte. Skúste o mesiac. Dovtedy by som skúsila možno aspoň banán, či uvarenú mrkvu, zemiak do ruky - nech sa s nimi hrá.

Jedálniček je inak krásny, máte doma vzorového papkáča. Navrhla by som ešte zaradiť obilniny - bulgur, kuskus - môžete ich dávať na večeru so zeleninou. A pomaly zaradiť orechy - vo forme orechového masla na kašu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička