Štvorročný syn má strach pred veľa vecami

gabriela95
18. aug 2016

ahojte, mám 4 ročného syna a som z neho zúfalá. Bojí sa takých vecí, z ktorých ostatné detí majú radosť. Do vody ho nedostanem, na ihrisku sedí so mnou na lavičke,že on sa chce len pozerať bojí sa vlaku, autobusa , chodíme len autom, na prechádzke sa má drží za ruku a nepohne sa. Kúpili sme mu nový bicykel, no nechce sa na ňom voziť mám pocit že ho dostal za trest, už neviem či vyhľadať psychologa alebo z toho vyrastie? Máte ešte niekto podobné dieťa? ozvite sa prosím veľmi ma to trápi

miriam11
18. aug 2016

@gabriela95 objednajte sa ku psychologovi. Este ten bicykel by som chapala, OK, boji sa, ze spadne, casom by sa naucil... ale vlak, autobus, deti.... neboj sa, vsetko bude v poriadku. Oni pridu na to, preco je taky, poradia ako na neho, aby sa tesil ako ostatne deti.

gabriela95
autor
18. aug 2016

on autobusom ani vlakom ešte nikdy nešiel a už sa dopredu bojí a odmieta nastúpiť. Neviem či nezvolím násilnú formu a hotovo bude kričať na celý autobus ale musí to vyskúšať... ináč neviem a ešte sa strašne bojí hlasných zvukov

maxilou
18. aug 2016

ak veris na minule zivoty, jeho problem moze mat povod prave v nich. skus patrat viac v skupine medzi nebom a zemou 🙂 alebo popozeraj na youtube videa tykajuce sa tejto temy. verim, ze pomocou dobreho psychoterapeuta pridete na pricinu a podari sa vam ju odstranit 🙂
@gabriela95

gabriela95
autor
18. aug 2016

chystám sa vyskúšať bachové kvapky nemáte skúsenosti?

erika272
18. aug 2016

@gabriela95 urcite by sm nedavala ziadne vyrobky taketo bez tej navstevy u psychologa skus sa prve poradit s nim a az potom skusaj 🙂

katkakovac
18. aug 2016

Vykasli sa na blbosti a hned zajtra sa objednaj k detskemu psychologovi. Skusat alternativu mozes neskor. Uz davno si tam mala byt. Moze to byt cokolvek, treba to konzultovat z odbornikmi.

vonava007
18. aug 2016

@gabriela95 a rozprava pekne?

gabriela95
autor
18. aug 2016

hej je veľmi múdry s tým nemá problém

vonava007
18. aug 2016

@gabriela95 vies to su silno autisticke crty. Silne fobie v tomto veku urcite ries s odbornikmi. Nasilne ho neber do toho autibusu. Myslim ze by vysledny efekt nebol podla tvojich predstav.

janickacrazy
18. aug 2016

@gabriela95 do školky nechodí? ak áno, tak tam je tiež taký? Moj syn sa tiež napr. bojí ísť na kúpalisku do vody, ale dúfam, že ho to prejde. Starší syn sa tiež bál zo začiatku a ked mal 5 rokov, tak sa postupne osmelil. Čo sa týka vlaku, tak by som ho možno zobrala na stanicu len sa pozerať na vláčiky a možno sa mu to zapáči, určite nie na silu, ale nejak postupne na to ísť. Držím palce.

gabriela95
autor
18. aug 2016

v škôlke nemá problém len ked idú deti na preliezku tak on nejde lebo sa bojí...

janickacrazy
18. aug 2016

@gabriela95 Ja neviem, ja by som to nejak neriešila, asi je proste len bojazlivejší. Sú rozne povahy, niektoré dieťa je odvážne, čo tiež može byť problém, napr. ja som ako 2ročná skákala do akéhokoľvek hlbokého bazéna a naši ma museli loviť kade tade. 😀 Moji synovia obaja nevliezli do bazéna pred 5 rokom. Podľa mna z toho vyrastie.

gabriela95
autor
18. aug 2016

@janickacrazy už niekedy neviem či nie je príliš rozmaznaný a že mám byť na neho tvrdšia ale nútiť ho aby sa šmýkal a on sa nasilu šmykne a nemá z toho žiadnu radosť asi nemá význam

gabriela95
autor
18. aug 2016

@vonava007 myslím že autista nie je je celkom komunikatívny a rád sa hraje s inými deťmi ale len s tými ktoré pozná

janickacrazy
18. aug 2016

@gabriela95 Asi ho proste bavia iné veci ako šmýkalka, nie je náhodou skor intelektuálne orientovaný? Možno z neho bude nejaký Einstein. 😉 Určite by som ho nenútila do šmýkania a podobne, ked ho to nebaví.

orsi_h
18. aug 2016

@janickacrazy tiez si myslim ze toto moze byt vo veci... ale psycholog.to zisti.

gabriela95
autor
18. aug 2016

@janickacrazy to hej skladačky lega a hnihy len by som chcela aby bol ako ostatný chlapci v jeho veku no asi sa ja musím zmeniť a nenútiť ho do vecí ktoré nechce robiť

klaudscha11
18. aug 2016

@gabriela95 nema zmysel nutit deti do veci do ktorych sa im nechce. Minule som sa rozpravala s kamoskinou maminou a hovori mi ze tak by chcela aby maly chodil po vonku mal vela kamaratov chodil domov spinavy a podobne ako ini chlapci a on radsej bude doma citat si knizku, pomahat v zahrade a podobne.

orieska325
18. aug 2016

Skus psychologa mozno ti objasni co sa za jeho strachom al.opatrnostou skryva ale hlavne ho nenut nie su to veci dolezite pre zivot..moj ma 3 roky a bal sa pavuciny,vrieskal ked mal na ruke vlas panika uplna a casom to preslo.tiez sa bal aj na ihrisku ale casom sa osmelil..nenutila som ho sam na vsetko pride...skus mu vecer rozpravat rozpravku stylom ze ak ma oblub.hracku al.svojho hrdinu cokolvek tak mu skus porozpravat napr.pribeh ze ten dotycny cestoval na vylet autobusom resp.vlacikom ze je vlacik je dobry lebo pomaha ludom aby sa niekam dostali ak nemaju peniazky na auticko napr...hlavne klud trpezlivost a uvidis bude dobre.ked vravis ze je mudry a sikovny ten jeho maly nedostatok Ti nepokazi radist a pychu z toho ze mas uzasne dieta...ziadne nie je dokonale ani bezchybne..

gabriela95
autor
18. aug 2016

dievčatá ste zlaté trochu sa mi uľavilo len je mi niekedy smutno ked vidím že by sa aj kúpal aj bicykloval len sa bojí a strašne sa teší z iných detí keď ich vidí šantiť a hrať sa

vcielka24
18. aug 2016

Ahoj, ja mam synceka, ktory ma 3 rocky a ma podobnu povahu.
Ja to ale neriesim-proste kazde dieta je nejake -proste je opatrny.
Pre man je to lepsia varianta ako by mal byt zlostny a vzdorovity.
Nehrozi napriklad, ze by sme doma pustili mixer, robot, vysavac, atd on bol pri tom-vzdy zdrhne do inej miestnosti.
Nikdy sme nanho nekricalil, Nikdy nedostal ani len na zadok - vsetko som mu vzdy vysvetlila a stacilo to. Nezazili sme,aby vyhadzoval sufliky, skrinky, lebo som mu povedala, ze si to bude musiet upratat a trvala som na tom.
Ani sme nemuseli riesit obdobie vzdoru, pretoze to vyskusal raz a som ho poslala do izbicky, ze sa mozeme rozpravat, ked sa upokoji- a viac to neskusal.....
Zaroven vyrastal do dvoch rockov len medzi dospelymi, lebo v rodine sme nemali ine deticky. Preto si myslim, ze je pokojnejsi,a ko deti, ktore uz maju starsich surodencov.
Takze si myslim, ze je taky kludny, lebo aj prostredie, v ktorom vyratsa je kludne.
V skolke si zvykol bez problemov/ siel tam ako 2-rocny/
A tiez sa kamarati asi s tromi -styrmmi kamosmi a ostatnych viac menej toleruje, ale nevyhaldava ich spolocnost.
proste je introvertnejsi. Ja som uplny opk-totalny extrovert, ale to nezanmena, ze ked nie je po mne, ze ho musim nasilu pretvarat 🙂

gabriela95
autor
18. aug 2016

aj náš sa bojí hlasných zvukov teraz sme prerábali a vrtačky sa tak bál že utekal von. Bojím sa ked pojdu dakde zo škôlky alebozo školy na výlet autobusom ako to zvládne ato nehovorím o návšteve plavarne on sa bojí ešte aj za druhých kamarátom hovorí nechodte po ceste lebo vasprejde auto nechod do hlbokej vody atd ja tomu nerozumien ked mal rok tak plával behal hral sa...čím je starší tak je opatrnejšía bojácnejší

arielka79
18. aug 2016

Moj ma tiez styri roky a tiez sa boji vlaku,uplne ma zachvat paniky az sa trasie,ale my musime cestovat len vlakom lebo nemame auto takze a autobusove spoje su obmedzene,ale postupne sa ten strach zmiernuje,uz neplace tak velmi,tiez sa boji mora,na kupalisko je len v detskom ,vo velkom nechce byt a pri mori sa nenamocil ani nohy,ale nemyslim si, zeby pre bol autista

hors
18. aug 2016

@gabriela95 ahoj ja mam takeho syna teda bol uz teras ma 13 a zmenilo sa to.Ties sa bal byciklovat nikde sa s detmi nehral len skolke ktore poznal preliesky nehozia hupacka ties nie no nic zmenilo sa toked isiel doskoli vtedy sa to pomali postupne upravilo a je vpohode ale niekore veci este stale nemusi proste ma blok .Nieje vobec autista nic take uci sa super a som nanho pysna.Urcite mu nedavaj ziadne kvapky a ostatne s,,,,kyChod psychologovy a urcite mu pomoz potrebuje laskavy pristup.No niekedy pomoze nasilie ale aby si mu neuskodila a bude sa viac bat.Skus psychologa nic zato nedas urcite budete vporiadku len potrebuje sa on nastartovat a mat odvahu urcite to zvladnete aj ked je to taske urcite

hors
18. aug 2016

@gabriela95 prepac za preklepy pisem s MT

vcielka24
18. aug 2016

Nasmu malemu pomaha ked vidi ze to vyskusam najskor ja, manzel. Napriklad velku vodu: sla som ja, za mnou manzel a bavili sme sa. Netlacili sme nanho. Potom sa za nami vypytal sam. Asi o 10 minut.
Tiez je schopny stat na kraji chodnika aj pol dna lebo na ceste by ho zrazilo auto. Ale ked sa premoze vzdy ho felmi vychvalim ze je uz velky a sikovny

lintu
18. aug 2016

príklad zo života: dieťa je odmala introvert....ako rastie, každý do neho hučí, aby bolo "normálne".... aby chodilo medzi ostatné deti, robilo hento , tamto... lebo len tak to je "normálne"... dieťa sa snaží, fakt chce byť ako iní....lenže mu to akosi nejde...a vlastne ho to tak ani nebaví.... v hlavičke vytvorený vsugerovaný model normálnosti však robí svoje.... dieťa si príde čudné, neschopné, odstrkované,.... nedokáže vysvetliť, prečo je zrovno ono také.... nedokáže sa brániť.... stáva sa ľahkým zdrojom posmeškov, šikany.... niekedy by pri tom možno stačilo tak málo.... aby ho aspoň najbližší prijali takým akým je, podporili by ho vo veciach, ktoré ho bavia, pomáhali mu budovať si svoje sebavedomie....a nechceli od neho, aby bolo "normálnym"

tyelde
18. aug 2016

@lintu to ako keby si o mojom detstve písala 😕

matyuska
18. aug 2016

Moj ma 3 a pol, ties sme riesili nieco podobne...On proste nema rad zmeny.Boli sme aj u psychologicky.Jej rady:je uplne zdravy, introvert.Pripravovat na nove veci: idem varit obed, pustim mixer, dobre?Aby vedel co ho caka.Netlacit na neho.Tiez sa len pozeral na deti ako sa hraju...zacali sme s pieskoviskom, postupne hojdacky(tie teraz miluje), postupne preliezky (uz zvlada ked sme pri nom) ale taka smykalka nehrozi...Jednoducho ho pripravit co sa bude diat.Tiez sa ma krcovito drzal za ruku, teraz ked ideme po chodniku sa ho spytam ci chce ist sam"tu je chodnik, nechodia tu auta, mozes si tu bezkat sam, na konci ma pockaj"niekedy ide, niekedy nie..

lintu
18. aug 2016

@tyelde to má tak asi väčšina introvertov... to tých "čudných" nespoločenských ľudí, ktorí si radšej niekde v kúte sami čítajú 😀