Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

olives
10. jan 2010

ahojte,
ja mam tiez otazku ohladom tehotenstva v CR.S manzelom sa snazime o babatko a zaroven sa chceme kvoli jeho praci prestahovat do Ciech. Asi by nebolo myslitelne, aby som dochadzala k lekarom na Slovensku. cize viete mi poradit co musim spravit, aby som mohla chodit k lekarom v Cechach? a budem mat narok na rodicovsky prispevok?

susik77
27. jan 2010

olives: asi zamestnat sa... ale ak manzel dlhodobo pracuje v Cechach, tak by to malo ist urobit-zavisi na zakonoch-oni sa menia kazdu chvilu....Na tvojom mieste by som zavolala na cesku VZP a socialku.
Baby, ako sa inak mate? My sme zdravi ale v tychto mrazoch ani von nechodime...

kate77
4. feb 2010

Hm a ja už i zabudla na konika...☹...Tiež sa nám velmi von nechcelo,teraz je to lepšie,lebo malá furt hlási...:mama snežik padá,mama vietor fúka a piští,že rýchlo sa schovat do tepla..ale doma je to dlhé byt len doma..chodíme na krúžok,ešteže to máme blízko..minule som ju i do lesa nahnala!
Zuzka ako sa to zvláda s 2 detmi?

zuzulik
8. feb 2010

baby: co vsetko budem potrebovat zariadit po narodeni babatka v ČR??? zdrvaotnu poistovnu, rodny list - slovensky rodny list na ambasade...
inak kto Vam vyplatil porodne ,ked tu v CR mate prechodny pobyt?? na SK je to vyhodnejsie, ale neviem ci mi to uznaju,kedze porodim v CR ?!
dakujem 😉

kate77
9. feb 2010

porodne ti vyplatia v čr,lebo si tu pracovala,na SK by ta zrejme najprv odkázali žiadat prvotne tu,kdesi odvádzala i peniažky..pistovnu dostanee mimčo automaticky tú,čo máš ty..a tiež český rodný list na základe ktorého ti vystavia sk rodný list a možeš o SK lis žiadat na sk v mieste TP,kedže máš tu prechodný

blucka
10. feb 2010

...pardon,ze vam sem leziem, len reagujem na otazku ZUZULIK-porodne ti mozu vyplati aj na SR, ja som to tak mala aj ked som tu pracovala a mam aj prechodny pobyt, pre ziskanie SR porodneho je podmienkou trvaly pobyt na SR a slovensky rodny list.

zuzulik
15. feb 2010

blucka dakujem 🙂
ved to som prave niekde citala, kde sa to riesilo, ze maminky s trv. pobytom na SK dostali porodne na SK, kde je skoro 2 nasobne ako v CR, tak preco by som o to mala prist, ze???
no len asi zalezi na aku tetu natrafim a ako bude ochotna...ale viem, ze podla zakona ,ak mam trvaly pobyt na SK, tak mam na porodne zo SR narok....no uvidime.... 😉

kate77
15. feb 2010

asi presne ako vravíš,lebo mne na SK povedali,že mám doniest potvrdenie o zamietnutí v ČR a až potom sa so mnou o tom budú bavit..

andrejka77
15. feb 2010

ahojte chcem sa spytat báb co uz berú rodicovsku ci dostali aj neake rozhodnutie o poberaní.akurat mi skoncila materska a od bebruara mam byt na rodicovskej ale mi neprislo ziadne rozhodnutie 😒 dik za odpoved

andrejka77
16. feb 2010

😲 nikto nic 😲

susik77
16. feb 2010

ahoj, a poziadala si uz o rodicovsku? treba si totiz vyzdvihnut formular, vyplnit a odoslat na socialku. ak si to urobila a aj tak nic tak tam zavolaj 😉

susik77
16. feb 2010

a tusim mi to rozhodnutie pri prvom rodicovskom prislo az po vyplate prvej davky 😉

andrejka77
17. feb 2010

uz mi to prislo 😉

vedmicka
17. mar 2010

Ahoj, pomoze mi niekto s odpovedou? Uz som sa pytala na slovenskej verzii konika, ale skor to bude vediet niekto z Vas.
Coskoro cakame babatko, obaja sme Slovaci zijuci dlhodobo v CR, mame neobmedzeny prechodny pobyt ale este nie trvaly. Babatko sa nam narodi tu v CR, kde mi zamestrnavatel plati zdravotne, socialku i dane.
Moja otazka je, ako mam postupovat, ked chcem s par mesacnym mimcom vycestovat do SR k rodicom - co vsetko (ake doklady) musi mat mimi vybavene aby so mnou mohlo cestovat? Zatial to chapem tak, ze si ho musim dat zapisat do pasu aby som s nim mohla cestovat, ale predsa kvoli tomu par tyzdnove mimco nenecham v CR same a nepocestujem domov na Slovensko vybavovat papiere!
Dakujem za radu, Vedmicka

aknast
19. mar 2010

Ahojte, nie je tu niekto, kto byva v okoli Roznova pod Radhostem ci Valasskeho Mezirici? A vedmicka, len tak na okraj. Ja som to riesila tak, ze som vzala rodny list so sebou. Teraz mam vybaveny vlastne aj slovensky rodny list, tak radsej ho tiez beriem so sebou.

susik77
3. apr 2010

Vedmicka: my sice mame trvaly pobyt, ale doklady sme riesili cez slovenske velvyslanectvo v Prahe. Zapis do matriky na slov. trva dost dlho-tusim tak 3 mesiace.Ty zanesies vsetky potrebne doklady na to slov. velvyslanectvo a oni ti za tie tri mes. zavolaju, prides tam s pasom a zapisu ti male.

zittka
31. máj 2010

ahoj dievčatá, dlho som tu nebola, tak vás všetky zdravím 😉
potrebujem radu. chcem si vybaviť aj české občianstvo a chcela by som vedieť ,čo k tomu všetko treba. ak niečo k tomu viete, tak prosím o info. ja som Slovenka s trv.pobytom v ČR a manžel je občan ČR..... díky
inak ani nič nové, rastieme, malá už pojde do školky od septembra a ja do práce. už sa teším na tú zmenu 🙂

zittka
31. máj 2010

a gratulka k druhým detičkám... veľa zdravíčka a pohody

bianca
31. máj 2010

ahojte kocky.PO hrozne dlhej dobe som vas zasla pozdravit.Ja sem uz vlastne nepatrim.Sme prestahovani domov

kvetinkaivanka
3. jún 2010

@zittka ahojte,nepatrím sem,len som to náhodou objavila a chcem len pomocť,ak to tak bude 🙂
skús sa pozrieť na tieto stránky,vždy som tam našla,čo potrebujem 🙂
http://www.mvcr.cz/clanek/udeleni-statniho-obca...
pekný večer 🙂

zittka
4. jún 2010

ďakujem, pozriem sa na to

leiinka
7. júl 2010

Ahoj baby, nájde sa tu nejaká mamina - slovenka žijúca v Ostrave? nikde nenachádzam žiadne zmienky, že by sa slováci-slovenky v Čechách nejak organizovali, spoločné akcie, webstránku som našla, ale posledná aktualizácia asi 3 roky dozadu, školstvo absolútne žiadne, hoci snaha sa na nete akosi črtala, ale ako som sa dočítala, tak len v Prahe.. Maminy žijúce v OV hláste sa. Inak by ma zaujímal trebárs aj záujem o slovenskú škôlku (školu ZŠ) v Ostrave, lebo to je jedna z mojich predstáv do budúcnosti, na začiatok nejaká mini rodinná škôlka slovensko-anglická, ale ak to nemá mať pokračovanie v ZŠ, tak to je tiež o ničom...

susik77
14. júl 2010

zittka: aj my o tom uvazujeme, nieco som citala, ze najprv sa musis vykupit zo slov. obcianstva, tusim zaplatit okolo 9000 KC...
zatial vahame, este nie sme 100% ci sa raz nevratime na sk...
bianca: to musi byt zmena- a ste spokojni?nech sa dari!

zittka
18. júl 2010

@susik77 - no práve, zaplatiť 10 tisíc za české a vyplatiť slovenské 9 tisíc, to sa na to možem vykašlať... žiadna výhoda z toho pre mňa nevyplýva, len občiansky preukaz, tak to asi nechám tak, ako to je. raz za 10 rokov vymením pas a doklad o trvalom pobyte a bude 😉

susik77
18. júl 2010

@zittka: to som nevedela ze aj za ceske sa plati? Je to naozaj tak?

leiinka
18. júl 2010

no a čo ten nový zákon na Slovensku, že kto požiada o iné občianstvo, automaticky stráca slovenské??

zmrzlinka
18. júl 2010

a uz plati ten zakon? 😅

leiinka
18. júl 2010

nechcem Vám dávať nejaké falošné nádeje...ja som to sprvu chápala tak, že sa to vzťahuje len na tých maďarov, lebo tam to všetko vzniklo a toť včera či predvčerom to bolo v správach, že už nám odzvonilo, kto si odo dnes požiada o druhé občianstvo... ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem, ale viem, že veelice nedávna zmienka bola v správach

leiinka
19. júl 2010

Dnes ráno to bolo na markíze, že ten zákon vstúpil do platnosti v sobotu...

zmrzlinka
29. júl 2010

yvetta tak som tu 🙂 pridas sa? 😀 😀 😀