Mliečny chrup bez zubného kazu

drzubok
25. okt 2014

Maly apel na rodicov. Mat deti bez zubneho kazu je tak jednoduche. Stacia kroky. 1. Identifikovat risk pacientov. 2. Redukovat karyogenne bakterie u takychto-iste aj inych pacientov. 3.Eliminovat vsetky faktory ktore sposobuju zubny kaz. A JE TO! 😉 😀

sakura77
25. okt 2014

Bod tri -nejest nepiť nedýchať! 🙂
Jaj.sak klud baby...je taky pekny piatocny vecer🙂

cherry1981
25. okt 2014

No neviem ako to je s tymi zubami, ale ja si teda zuby umyvam a mam aj kazy moja dcera 15 rocna nema ani jeden jediny kaz a teda zuby si snad umyje dva krat do roka, a aj ked ju samozrejme upozornim nech si ich umyva , kasle na to, a fakt klop klop ani jeden jediny kaz nema. Pritom pije sladke napoje, aj sladkosti ma rada, dokonca aj vecer v posteli hodi mlsnotku 😉

drzubok
autor
25. okt 2014

Dakujem za prianie, na mk som 5. r deti mam. 🙂 .... genetika 🙂 komplikovany vyraz a odovodni vsetko. Je rok 2014.... problematika zk. je davno objasnena. ktore to faktory neovplyvnis?

cherry1981
25. okt 2014

@maznacik007 ja dam pecatit najmladsej zuby, ale ta ma 2 roky, takze casu dost, co mam 12 rocneho syna, chcela som mu dat pecatit, ale povedal zubar, ze uz je to zbytocne 😉

lyzzy
25. okt 2014

Zuby sa neskutočne ničia od antiboptik...a áno gény sú základ. Ked ma čo i len jeden rodič zle zuby tak sa nečudujte

mawka
25. okt 2014

@drzubok no, ruku na srdce, zubny kaz je strasiak aj taky, ktory este neexistuje a zubari a hygienici si vsetko tiez vedia zdovodnit a vsetko je objasnene. stomatologia vo vseobecnosti je velmi vyhodny biznis a zaraba sa tam na vsetkom, vsak? 😉
a z ludi robit blbcov je teraz trendy. ved nech ludia panikaria, nech si davaju robit vsetko mozne, aby ich to ochranilo. je xy ludi, ktori, ako bolo uz spomenute, na hygienu kaslu a so zubami, dasnami nemaju problem. moj klient ma 91 rokov a ma svoje zuby. svoje. takze tu nebudeme riesit, ze to nie je dane geneticky, kedze aj jeho rodicia boli v pokrocilom veku pochovani so svojimi zubami v dobrom stave. a moj klient je sladke do aleluja, pije ovocne stavy cely zivot a mohla by som pokracovat. moje decka ficia na sladkom a so zubami nemaju problem a cistia si ich bezne. ja mam zuby tak natlacene na sebe, ze vopchat tam nit je teda vykon hodny medajle. kedysi sa nite nepouzivali a bol pokoj. teraz sa pouziva vsetko mozne, rype sa do zubov, dasien a ja mam na sebe pocit, ze odkedy som sa zacala intenzivne podla trendov a odporucani starat o zuby, tym to je horsie.
takze? beriem to tu s rezervou, aj tie vase prispevky s nadychom arogancie voci niektorym prispievatelkam.

miskaska
25. okt 2014

Tak my sme dopadli zle....ani nie dvojrocny syn ma zaplombovanych 5 zubov. Neviem, ci vinnikom bolo caste nocne dojcenie. Maly bol bez cumlika,bez caju..ale to je teraz jedno. Poucilo ma to. Vdaka dobrej zubarke sme zubky nateraz zachranili (nebolo to lacne). Zuby ma umyvane 3 krat denne, pouzivali sme Corsodyl (asi sme dali kratku pauzu, trosku mu ich zafarbilo) a aj fluoridujeme. Druhe dieta bude mat poctivo umyvane zubky od prveho 🙂..len neviem, ci zvladneme v noci nekojit.

senta_sofia
25. okt 2014

@miskaska ja mam kojene v noci do dvoch rokov a bez zubneho kazu, mna skor upozornovali na to, ze to bude kazit zuby mne 🙂 takze myslim, ze tvoje vycitky su zbytocne

drzubok
autor
25. okt 2014

@mawka sila, arogancia... zamysli sa nad pojmom karyogenne bakterie tj. Bakterie druhu streptococus - muttans mittis a salivariuus. Su to bakterie ktore primarne skvasuju cukry sacharidy. Tvoria kolonie na zubnej sklovine, kde produkuju kyseliny a tak ju odvapnuju, naleptavaju. Aj arogancia tak arogancia. Ak mi pride opuchnute dieta pre zubny kaz a mamka je najmudrejsia nam byt aroganty???? Poviem este jednu skusenost: tie najmudrejsie- genetika dedicnost chodia castejsie ako tie co ich zaujima pricina a mechanizmus vzniku z.kazu.

drzubok
autor
25. okt 2014

@senta_sofia najhoršie je keď sa veci kombinujú a dotyčný nie je v problematike zorientovanY a cela problematika sa redukuje na 2. Vety.

miskaska
25. okt 2014

@senta_sofia potom clovek porovnava aj ostatne deti a zisti, ze to jeho ani neje velasladkosti, nepije sladke, zuby ma umyvane viac ako tie ostatne a ma kazy....
@drzubok mozno bola chyba, ze som mala pokazenu osmicku a sla von az ked mal maly rok. Ze dostal tie bakterie odo mna. Su tie zle bakterie v ustach aj ked clovek nema aktivny kaz, iba vsetko zaplombovane?

drzubok
autor
25. okt 2014

@mawka prepac ale ze je tazke zubnu nit pretlacit medzi zuby?????? Jedine zla technika. Iste zuby sa necistili a bol pokoj.... pozri cb fotky 30. Rokov slovensky vidiek. Inac slovaci sa stavom zubov chvalit nemozu

siska53
25. okt 2014

@mawka mne.moja zubarka povedala,ze niektori ludia maju velmi pevnu sklovinu,dost odolnu,a preto dlho nemaju kazy..no vek a jasnacka vsetky tie sladkosto a pod.,co pojeme,sa casom prejavia.
A dolezite je neolizovat detom lyzicky,ci dudliky,nedovolit im jest z nasho,ak sme uz my jedli. Prosto nezakontaminivat ich tak. A to dost dlho.aj do 12rokov. Cize ani nepit z jedneho pohara.

drzubok
autor
25. okt 2014

@miskaska bakterie v hlbokom kaze prevladaju ine, ako tie co su najagresivnejsie. Posudit aktivitu kazu nemozno bez kontroly plaku- predovsetkym medzizubneho, plus btw rtg snimku.

senta_sofia
25. okt 2014

@drzubok osobne si myslim, ze keby bola problematika zubneho kazu komplexne vyriesena, tak by si nam nemusel davat rady, dokonca v 3. krokoch a zubne lekarstvo a dentalna hygiena by neboli takymi lukrativnymi studijnymi odbormi 😉 Ale uznavam, ze cely ten marketing okolo toho je dobry 😀 Mozno do buducna pouvazujem o nejakej zubnej asistentke k detom, lebo pri troch si teda neviem predstavit, ako budem chodit medzi nimi, cistit im zuby po kazdom jedle, vecer sa im sparat v ustach s medzizubnymi kefkami, strazit, ci nejedia sladkosti, vysvetlovat im, ze nesladeny caj je super pochutka a in je len pitna voda a kojencovi ju podavat po lyzickach, aby nedajboze neprisiel do kontaktu s cumlom a neolizovat po nich lyzicku, nedovolit im jest z mojho taniera a mozno ich ani nebozkavat, aby som nepreniesla na ne svoje zubne bakterie, plus xy dalsich

siska53
25. okt 2014

@drzubok este som nepochopila-to si mam ja dat dake speci vysetrenie spravit ci to maju ako robit zubari automaticky,aby zistili,ci som na to nachylna alebo moje deti? Myslim na tie kryobakterie

mawka
25. okt 2014

@drzubok jasne,zla technika, hlavne, ze mas na vsetko odpoved. poslem ti moje zuby 😀 ? ale ja si medzizubny priestor nenecham viac nicit nitami a kefkami medzizubnymi a podobnymi kravinami. ako som povedala, kym som nepouzivala, nemala som problemy ziadne a jedine pouzivanim sa mi to rozrypalo. najlepsie je, ze k tebe chodia do kresla pacienti, ale nie vsetci. to ako keby som ja tvrdila, ze vsetci budu mat cukrovku a vsetkym bude amputovana noha. nie, niekto moze fajcit, jest mastne jedla a dozije sa vysokeho veku a niekto moze mat perfektny zivotny styl a dostane porazku. to je to iste a tak isto je to aj so zubami. a vseobecne je zname, ak do niecoho niekto zbytocne rype, tak to ma aj nasledky.
a techniku mam dobru, pretoze ma to ucili traja stomatologovia a tri dentalne hygienicky. nezavisle od seba, vsetci z inych skol. takze ak pouzijes argument, ze ma to naucili zle, tak to by bola sakramentska nahoda 😅

drzubok
autor
25. okt 2014

@siska53 lenze kontaminacii slinou sa nevyhnes. To nie je o olizani. Sklovina prve 3-5 rokov po prerezani je dynamickA meni sa plus alebo minus tvrdne resp. Makne... podla toho ci ju bakterie naleptavaju alebo posobenim slin sa vytvrdzuje fluorom

mawka
25. okt 2014

@senta_sofia no, tak asi som ok aj moje deti, kedze som im olizovala vzdy dudliky, lyzicky, bozkavame sa, atd, proste klasika ako ine maminy, oslintani vsetci a decka maju zuby ok a mne co sa akurat lamu 😀 bez kazu a zlomia sa, ze pink pink pink. ale sa vsadim, ze drz-zubok ma na toto odpoved a urcite za to mozu bakterie a kazy. urcite mam zlu techniku umyvania zubov a starostlivosti o medzizubne priestory a dasna 🙄 😅

drzubok
autor
25. okt 2014

@mawka skus sa vratit do veku 10. -15 kolko casu si venovala hygiene a vyzive. Nenic si zuby, skoda nitky uvidime sa na lspp. 🙂

drzubok
autor
25. okt 2014

@siska53 vysetrenie len potvrdi klin obraz.

senta_sofia
25. okt 2014

@mawka akurat som sa ta isla pytat, ci nie sme rodina 😀 ako keby si o mojich zuboch pisala... akurat vcera mal moj zubar moznost nazorne mi predviest, ako dostane medzi niektore moje zuby nit, ale rychlo pochopil, ze nedostane

mawka
25. okt 2014

@drzubok zuby som si pravidelne umyvala beznym sposobom a vyzivu som mala uplne normalnu. s tym rozdielom, ze kvoli atopickemu ekzemu som nejedla sladkosti. pravidelne sme mali fluoridacie v skole.
a nie, na LSPP sa nechystam, ak ma ides strasit nejakym zapalom strasnym velkym, pripadne zlyhania srdca od bakterie a podobne, tak si nerob starosti. takych odbornikov ako si ty obchadzam oblukom, pretoze ty tu mas na vsetko odpoved a neberies do uvahy ziadny argument aj ked je realny.

siska53
25. okt 2014

@drzubok ale tak to je za nejaky asi speci priplatok ako vsetko,tykajuce sa zubov..

gaby21
25. okt 2014

@senta_sofia No ja neviem, ty si to podala strašne zložito, ja si myslím, že je to všetko o návykoch. U nás doma sa pije iba čistá voda,starší dokonca ani v škoke okrem vody nič nevypije, sladkosti nekupujeme vobec, takže nemusím striehnuť, či jeden z nich sa napcháva alebo nie, zuby im dennodenne nečistím, ani nepoužívam medzizubné kefky, takže ja zastávam názor, že všetko je to o návykoch aké mame doma, ostatné pride samo, ty si to opísala neskutočne komplikovane, pritom je to také jednoduché

mawka
25. okt 2014

@senta_sofia ale tak vidis, mne tu ide tvrdit osoba, ze to nie je mozne. pritom moje zuby nevidela, neskusila. ved jasne, ze tam zubar tiez nejde. ani moj hygienik po prvom pokuse dalej nesiel. to len ja som bola blba a silou mocou som sa chcela medzi zuby dostat a naco? sa mam teraz poskladat, ze ma tu niekto ide strasit pohotovostou a kadejakymi loziskami a nalezmi. nemam ziadny problem vnutri zubov, ved su na to vysetrenia. ale tu tento odbornik ma asi rtg oci a virtualne posudil stav mojho chrupu. 🙄

drzubok
autor
25. okt 2014

@mawka vidim ze sa vyznas. Tak porad kamoskam. Tie skolske fluoridacie, bezne cistenie... skoda casu s tebou.ad revidendum lspp. Este si aj labilna, prepac neodhadol som ta

sophie32
25. okt 2014

No a este mi povedzte, ako casto umyvat zuby 20 mesacnemu dietatu, aku pastu a ci vobec (uz sa ucime vypluvat)...e co este mozem pre neho urobit? vdaka 😉

mawka
25. okt 2014

@drzubok boze, aky si len teatralny.... ad revidendum LSPP... robi ti to dobre na pohotovosti? asi mas z toho dusevne orgazmy. nie, nestretneme sa tam 🙂 aj keby si si to ty a kopa odbornikov radi zelali, buzerovat ludi, ze si za vsetko mozu sami, ale nie 🙂

kali23
25. okt 2014

@drzubok uvitala by som konkretne rady, tipy a triky ako sa dopracovat k zdravym mliecnym i trvalym zubom u dietata...
Ako umyvat, ked jedneho dna dieta odmietne otvorit usta a z bezproblemoveho ba az radostneho umyvania prvych zubkov sa stane strasiak, boj, panika... Uvitala by som rady v oblasti vyzivy... Nieco konkretne! Co som este nepocula, necitala, co este nepoznam... Inak nechapem zalozenie tejto temy.