Pitie slamkou ako prevencia proti zubnému kazu

Zodpovedané
31. dec 2018

Dobrý deň,

mám malé deti, ktoré majú mliečne zúbky. Je pitie slamkou vhodné ako prevencia proti zubnému kazu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

najviac záleží na tom, aký druh nápoja slamkou pijú. Malé dieťa nie je schopné vedome nasávať tekutinu slamkou a následne ju prehĺtať bez toho, aby sa tekutina v ústnej dutine nerozliala na zuby a do medzizubných priestorov. Obmedzenie styku tekutiny so zubami pri pití slamkou je podľa môjho názoru len teoretické. Lepšie je dať po pití sladkého nápoja dieťaťu zapiť/vypláchnuť ústa čistou vodou. Alebo pitie sladkých nápojov, džúsikov a sladeného čaju obmedziť a nahradiť pitím čistej vody alebo minerálnej vody vhodnej pre deti.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská