Pokazené zubky najmenších - kedy sa to u vás začalo?

ivuska36
19. apr 2019

maminy prosim vás, hladám čisto zo štatistického hladiska detičky, ktorým sa velmi skoro zacali kaziť zubky. Len mi prosim do komentu napíšte, v akom veku a ktoré zubky sa zacali kaziť, ci bolo v tom case este dietatko kojené a či ste to nejako riešili a vyriešili. velmi mi tým pomôžete, dakujem a prajem krásne sviatky

marguay
11. aug 2019

@ivuska36 netreba zabudat na jednu vec, a to ze hlavna pricina sirenia kazu u deti su bakterie prenasane z ust dospelych. Nebozkavat male deti ani clenmi rodiny pokial nemaju chrup v 100% stave. My sme ukazkovi co sa tyka starostlivosti o zuby a to aj dcerine, no aj tak ma kazy na prednych zubkoch v necelych 2 rokoch, stale nonstop kojena. Moja mama mi vraj do 2 r vobec zuby neumyvala a no problem. A to sme jedli kopec sladkosti, dcerka ma max piskoty alebo domaci malo sladeny kolac pije len cistu vodu. Kamaratky co maju tak stare deti, tak zuby bezchybne biele a tie deti nonstop dlavia cukriky, cipsy, cokoladu....cely den. A mamy im obcas umyju zuby vecer. My umyvame po sladkom vzdy a 3 x denne

nela6
11. aug 2019

@diewcatqoo to bude aj genetika, v tomto pripade to nie je len vyhovorka...

nela6
11. aug 2019

@ivuska36 nas mal dva kazy na 3r,jeden medzizubny - ma ani nenapadlo, ze uz tak skoro mam pouzivat nit... A druhy na stolicke, kedze mal obdobie kedy si odmietal umyvat zuby, nasilu som ho drzala na zemi a umyvala, ale tak kladol odpor a kusal kefku atd... Bol dojceny 2r, kazy prisli neskor, teraz ma 3r a 5m a uz si krasne umyva zuby s pastou, zmizli vsetky povlaky, su biele a dokonca pouziva aj nit, kupila som mu podkovicky s nitou

diewcatqoo
11. aug 2019

@nela6 ved ano, v prispevku som pisala, ze vela robi genetika. U nas je to tiez asi geneticky dane, kedze o zubky sa poctivo starame a kazy aj napriek tomu mal syn velmi skoro.
Nuz co, zostava dufat, ze trvale zubky na tom budu o nieco lepsie 😐

ivuska36
autor
11. aug 2019

@marguay áno, aj na tento faktor som bola upozornená ešte ked som bola tehu, takže aj na toto som sidávala pozor, žiadne pusy na usta aj používanie lyžice viacerými ludmi minimálne, takže neviem ☹ sme na tom rovnako ako vy, dávame pozor na všeličo, dodržujeme rady zubárky a predsa je to na prd ☹

ivuska36
autor
11. aug 2019

@nela6 môj mladší si tiež nechce zubky umývať, napriek tomu, už viem ako ho držať a zubky umývame poctivo hlavne večer od prvého zubka, ale zubky sa mu pokazili velmi skoro ☹ už sa neviem dočkať, kedy bude aspon umývanie jednoduchšie, ale od poctivého večerného čistenia neupustím, snád niečo zachránime.

laska201
11. aug 2019

Od 2 rokov sa nam zacali kazit zubky.a boj to bol od 5tich rokov to uz reval od bolesti.dovtedy cierne no bohuzial ziadna genetika ale blbe zelezo.co som uzivala ja pocas tehu no aj to bola prva otazka zubara lebo gynekolog toto nepovie.takze maly po narodeni opet dalsie zelezo lebo opet ked matke chyba po narodeni bude aj dietatku a tam uz zapekanie a blok s kakania to trva dodnes.uz ma 9 rokov.

ivuska36
autor
11. aug 2019

@laska201 hej a to som počula, že rozne lieky aj železo môžu sposobiť zlé zubky, ale ja som zelezo brala len posledný mesiac druhého tehu a malý už našťastie vobec nie, tak neviem, či by toto mohlo niečo spôsobiť... mrzí ma, že máte aj vy problémy, držím palčeky nech sa vám darí.

laska201
11. aug 2019

@ivuska36 my sme uz chceli mu dat zuby vsetky prec v narkoze ale to robia len detom postihnutym a maly je v poriadku ale prve navstevy u zubara cista katastrofa az po niekolkych navstevach a velkych bolestiach sa umudril a dal si urobit zub co ho bolel aj trhat si potom nechal.a to kakanie to je kapitola sama o sebe asi preto je zo 4 deti najviac uplakany.tolko ani mala 3rocna neplace co prave tento nas 2horodeny.

nienna
11. aug 2019

Dcera kojena do 20 mesiacov, cukor dovtedy nevidela, nikdy som jej nedavala pit dzusy, ani caje, iba čistú vodu, zubky sme poctivo umývali, starali sa o ne, lyzicky sme neoblizovali a napriek tomu ma uz 3 bocne zuby zhnite a na dalsich sa tvoria kazy. Prve kazy sme riesili u zubarky, vyvrtala ich, no ajtak sa to nekontrolovatelne siri, tak vravela ze to uz nechame tak, lebo dceru to dost stresuje. Fakt to nechapem, hlavne ze kamosky sa mi chvalia ze ich deti zjedia tony cukrikov, zuby im umyju len ked si spomenu, raz vraj neumyli tyzden! A zubky maju nadherne bez jedineho kazu 🙄

ivuska36
autor
11. aug 2019
lucycertik
11. aug 2019

Nas ma.3roky a uz ma par kazov 😢dr s tym nic nerobi 🤔(musim najst nejakeho ineho "detskejsieho")som z toho nestastna,lebo sa tiez snazim starat o jeho zubky od zaciatku. S umyvanim nema ziadny problem,neprotestoval nikdy. No zubky mu vysli aj dost skoro. Ako 14mes mal vsetky von,bol dojceny aj v noci,plus ja a moj vecny boj so zelezom. Cize u nas asi viac faktorov dokopy 😞ach

nienna
11. aug 2019

Jaj a mne Dr. povedala, ze to zalezi od zlozenia slín, ze to neovplyvnim. Vraj ma velmi agresivne sliny 🤔

laska201
11. aug 2019

Ja uz som rada ze zuby vrchne ma uz prec a uz trvale aj suslat prestal ako mu naskocili trvale dovtedy aj ta vyslovnost bola cista katastrofa.no u nas to aj maly 7rocny ten ma trvace len dolne a horne este stale mliecne a ked vidim uz 5rocne bez zubkov a nas uz 7.a stale r este nevie a suslanie sa este z horsi ked zuby vypadnu.no dufam ze to uz potom pekne vsetko naskoci tak ako ma a jazyk bude mat riadnu oporu v zuboch.

natur
12. aug 2019

Nie hlavnou pricinou @ivuska36, @nela6, @diewcatqoo
nie je genetika, a ani bakterie prenasane z ust dospelych @marguay. Pricina, hlavna pricina je ina, a ked sa odstrani, tak genetika, bozkavanie a oblizovanie lyzicky, ci dokonca neumyvanie zubov, nehra rolu. @nienna je blizko, az na to, ze praveze zlozenie slin sa da ovplyvnit. Zubar dal urobit spolu 2800 rozborov slin. Viac v popise slajdu na https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2761916..., odporucam.

ivuska36
autor
13. aug 2019

@lucycertik no ved to je najhoršie nájsť vhodného zubára, už som z toho na nervy ☹ držím vám palčeky, nech to zvladnete 🙂

ivuska36
autor
13. aug 2019

@laska201 snád už bude pri trvalých zubkoch klud, držím palčeky

ivuska36
autor
13. aug 2019

@natur dakujem za link, no skusim to pozrieť večer, ked snád budem mať trošku viac času, tak rada by som zachránila, čo sa dá...

ivuska36
autor
13. aug 2019

@natur ahoj, prepač, ze otravujem. Ja som si ten link prečitala, ale konkretne rady čo zmeniť som sa tam nedočitala, ani kde mám dalej hladať. vieš mi poradiť viac? moc díky

natur
14. aug 2019

@ivuska36 Nech sa paci, je to tam uvedene, na konci:
"O knihe Dr. Weston A. Price-a vid v prispevku https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1978898..., v casti Domorodci..."

nienna
14. aug 2019

@ivuska36 ak som to pochopila spravne, odporuca stravu zalozenu na tukoch, bielkovinach a celozrnnom pecive. Dolezity je obsah vitaminu D a K2. Cize maso, mlieko musi pochadzat zo zvierat pasucich sa na zelenej trave.

natur
14. aug 2019

@nienna Citala si tu knihu? Podla mna, velmi zjednodusene, odporucal vystrihat sa "modernej" vyzive, zalozenej na spracovanych potravinach.

- Urcite nie na celozrnnom pecive. Ved on pobudol v takych roznych komunitach po svete, s tak rozdielnym zdrojom obzivy... Napr. Eskimaci obilie v strave nemali. Taki Svajciari ale samozrejme ano, o.i.
- Ani na bielkovinach, napr. ani take maso nie je uplne top. Spominal napr. ako Indiani na severe Kanady, ti bez pristupu k moru, boli 9 mesiacov v roku odkazani hlavne na losy a soby. Pricom kladli velmi velky doraz na ich vnutornosti, vratane stien traviaceho traktu. Naopak, maso, velmi vela masa, hadzali psom. Pri ich obydliach boli cele kopy dobre rozbitych kosti za ucelom co najlepsieho ziskania spiku z nich.

Alebo, pardon, nie "len".

Odporucal skratka nespracovane potraviny a z nich hlavne tie, ktore obsahuju vela zivin v pomere ku energii . Obilie ma urcite menej zivin ako napriklad vnutornosti ryb ci zvierat. Tento pristup ma daleko od dnes popularnych potravin pre deti, vyrobky z bielej muky, bielej ryze, kukuricnej krupice, cukru, medu, rastlinnych olejov, odtucneneho mlieka a vyrobkov z neho. Alebo hoci aj bravcovej chrbtovej slaniny a masti z nej v haluskach apod.

Pre zdravie zubov vyzdvihoval hlavne v tuku rozpustne vitaminy. A medzi nimi asi najviac aktivator alebo faktor X, ci ako ho vtedy nazyval. Vsetci si dnes myslia, ze tym myslel vitamin K2, vtedy este nepomenovany.

On to sialene skumal. Napriklad si nechaval posielat vzorky masla z roznych kutov sveta - pritom z kazdeho miesta mu chodili pravidlene kazdych 2-4 tyzdne a to cele roky. Mal skvely prehlad, ako sa obsah zivin v nom menil, v zavislosti od sezony (cerstve pastviny po zime alebo obdobi sucha vs. uz suchsie).

Len moj nazor. Ak si dobre pamatam , co som cital v jeho knihe.

blackcat8885
14. aug 2019

Prvý kaz mal v 5r odvtedy nič teraz má 6,5

carodejkadorot
14. aug 2019

staršia dcéra kojená do 3 a pol, zúbky má zdravé a krásne, mladšia kojená do 2 rokov 2 mesiacov, teraz už len na zaspávanie večer, zúbky krásne a zdravé 😃 keď ich zubárka začala s tým, že treba ukončiť kojenie v noci, len som sa usmiala a pomyslela si svoje, keď si predstavím, čo obsahuje umelé mlieko a všelijaké čaje, čo maminy, ktoré nekoja dávajú svojim deťom, tak ma nikto nepresvedčí, že sa deťom kazia zuby práve z kojenia !

ivuska36
autor
15. aug 2019

@blackcat8885 to máte super, len tak dalej 🙂

ivuska36
autor
15. aug 2019

@carodejkadorot to ti gratulujem a som rada, že máte takéto krásne zubky. Samozrejme, že aj do mna všetci zubári hucia, že to všetko sposobilo kojenie, hlavne v noci, či na uspávanie a ver tomu, že keby ste mali problémy ako my, s tým, že máš pocit, že si nič iné nezanedbala, tak pomaly tým zubárom aj uveríš, hoci je mnoho mamičiek, ktoré koja a dokonca ani nedávajú pozor na stravu, či hygienu a predsa maju zdravé zubky. Som z toho nešťastná a už neviem, kde hladať pravdu ☹ ...ale teším sa, že u vás je všetko v poriadku, len tak dalej 🙂

ivuska36
autor
15. aug 2019

@natur toto je ale brutálne zložité ☹ ☹ už som toho prečítala ja viac, ale ja tomu uplne nerozumiem, on toho skúmal kopu a rozne časti sveta a ja stále vlastne neviem, čo by bolo vhodné v našich končinách... lebo zjednodušene napísané, ja sa asi na luke pásť nebudem ani loviť ryby či chovať dobytok, aby som mala istotu, kde sa pasie, čo žerie.... Prosím neber to urážlivo, ja si velmi vážim tvoj postreh aj radu, ale uprimne si neviem predstaviť, ako by som mala v tomto sučasnom svete fungovať. Vždy som sa snažila variť doma predovšetkým jednoduché rýchle a pestré jedlá (tým nemyslím polotovary), sladkosti som sa snažila obmedzovať, hygienu dodržiavať. Ak by som nastolila prísnejšiu "dietu" doma, tak čo s okolitým svetom? čo staré mamy? čo škôlka? čo návštevy? asi sa mi neprispôsobí celý svet, ked už teraz frflu, že nechcem aby mu dávali sladkosti a dzusiky a iné veci, ktoré mi vadia. A kde by som vlastne vhodné potraviny kupila? A druhá vec je, ak funguje len toto, tak prečo iní kazy nemaju??? Prečo su rodiny s viac detičkami, ked v rovnakých podmienkach jedny detičky kazy nemajú a iné áno... stále je to pre mna nezodpovedaná otázka... ak mi ešte nejako poradíš, tak to uvítam, ja ozaj nespochybnujem, len stále skumam a pýtam sa.

nienna
15. aug 2019

@natur ono je to vsetko pekne co skumal a na co prisiel, avsak ako je mozne ze v dnesnej dobe, ked skoro vsetky deti jedia spracovanu potravu, v mojom okoli napr. davaju detom tony sladkosti z obchodu, roznych Brumikov keksiky a ine somariny a tie deti maju dokonale zuby! Uplne dokonale, bez kazu, perfektny tvar, rovne....nechapem to

natur
15. aug 2019

@nienna Iste, aj taki sa najdu. Ja ale neverim, ze by tie zuby mali bez kazu aj bez zubnej hygieny. A ja zasa vo svojom okoli dobre poznam, ze uz deti maju kaz, dokonca uz na mliecnych zuboch, (polovica skolakov rovnatka podla odb. odhadov), starsi protezy,... - napriek zubnej hygiene.

diewcatqoo
15. aug 2019

@natur ver mi, ze su ludia, ktori maju zuby uzasne, napriek tomu, ze maju nulovu hygienu. Moj dedo je zivy priklad. Nikdy som ho nevidela cistit si zuby, dokonca sa tym rad chvalil, ze si zuby necisti. Za cely zivot nevedel, co je to bolest zuba a zuby mal naozaj krasne, az neskor mu dosledkom dlhodobeho fajcenia trochu stmavli. Zomrel ako 79 rocny, s tym, ze vsetky zuby mal svoje.
Ja mam 3 surodencov, rovnaka vychova, rovnaka strava. Ja a mladsi brat zuby strasne, najmladsia sestra a najstarsi brat zuby super.
Synovi cistim zuby od narodenia poctivo. Sama mam otrasne zuby, nasi sa mi o zuby v detstve moc nestarali, tak som tomu chcela predísť u syna. Do dvoch rokov nemal v ustach nic sladke okrem ovocia, ani teraz to so sladkostami neprehaname a napriek tomu v roku a pol, ked este nemal vonku vsetky zuby, mal kazy.
Neviem, kde sa stala chyba. Ci z kojenia, ci genetika, ci blba strava, ci sa stalo nieco pocas tehotenstva, co to mohlo ovplyvnit, ci mu tie zuby cistim zle.. jednoducho neviem a velmi ma mrzi, ze ked niekde spomeniem, ze ma kazy (zatial na prednych nema, tak to nevidno), tak som hned zaskatulkovana ako otrasna matka, ktora urcite dietatu zuby necisti a napchava ho sladkostami.